User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Denizcilik Ve Tekne Hobisi Olanlar ?

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Arrow Denizcilik Ve Tekne Hobisi Olanlar ?

Herkese selam, arkadaşımla ortak tekne sahibiyiz, Dış kabuk: Rota 5.30 Motor: 9.9 Mercury marka teknemiz var, gezi ve balık amaçlı kullanıyoruz.

Forum da bizim gibi teknesi olanlar varsa bilgi alışverişi yapabiliriz düşüncesi ile konuyu açmak istedim.
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selamlar, tohatsu 20 hp makinalı, 4.50 yıldız marin teknem var bende de
    2012 Seat Leon 1.6 TDI DSG Style/2013 Acura ILX 2.0 Premium Pack /2022 VW Golf 1.0 TSI Impression

2023 Nissan Qashqai e-power / 2022 Honda PCX / 2013 Seadoo RXP 260 X

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çocukluğumdan beri tekneler üzerindeyim. 32 yaşına kadarda hep teknem oldu. En 40hp johnsson takılı 4.5mt yerliyurt teknem vardı kullanmadığım için sattım. Son 10 senedir yatlara elektrik elektronik refit üzerine danışmanlık veriyorum hobi olarak. Motoryat transferi yapıyorum. Yelkenli transferi yapmıyorum git git bitmiyor ,canım sıkılıyor, afaganlar basıyor.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DKB34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar, tohatsu 20 hp makinalı, 4.50 yıldız marin teknem var bende de
    Hocam bizde değişmeyi düşünüyoruz, oturaklı bir tekne almak istiyoruz Safter 500 Sport sizce nasıldır ?

Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çocukluğumdan beri tekneler üzerindeyim. 32 yaşına kadarda hep teknem oldu. En 40hp johnsson takılı 4.5mt yerliyurt teknem vardı kullanmadığım için sattım. Son 10 senedir yatlara elektrik elektronik refit üzerine danışmanlık veriyorum hobi olarak. Motoryat transferi yapıyorum. Yelkenli transferi yapmıyorum git git bitmiyor ,canım sıkılıyor, afaganlar basıyor.
    Ne güzel aramızda deniz tutkusu olan arkadaşların olması, Yerliyurt nasıl hocam oturaklı mı dalgada ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dalgada oturaklı tekne arıyorsan rotadan daha oturaklısını bulamazsın o boyutlarda. Norveç kabuğu deplasmanlı tip tekne üretirler. Ne motor koyarsan koy gövde hızının çok az üstüne çıkarabilirsin ve bu seferde dümen dinlememeye başlar. Eniştem de Rota Fisherman 520 vardı 8 hp yamaha vardı yürümüyor diye 15 Honda alıcam dedi. Alma fark etmeyecek dedim olur mu yaw dedi dinlemedi aldı 1 mil hızlandı. Başka bir tanıdığım gitti 15hp evinrude u verdi 25 mercury aldı hızı değişmedi. Ben tekne alırken eniştem manyak mısın 40 hp motor mu alınır o tekneye dedi. Ben 100 dolar fark verip 50 hp almadım diye hayıflanırken. Tekne geldi suya indi kendi teknesini kullanmaz oldu. Her yere zırt diye gidiyordu. 40 mil hız yapıyordu. Sürekli midilliye yemeğe gidiyordum. Ama dalgalı havaya yakalanmaman gerek ufak motorla. Ben yakalansam da gidebiliyordum trimle kafayı sonuna kadar dikip alçak devirle plane a kalkmadan gidebiliyordum büyük dalgayı almadan. Aldın diyelim inişinde gaza dokunduğun anda kafayı yeniden kaldırıp dalgaya saplanmıyordum. Ama 25hp ile falan yapamazsın bu dediğimi. Rota ile istersen o tip havalara yakalan gık demez gidersin. Çok dirayetlidir ama yürümez de. Balık tutarken benim teknede iki kişi aynı tarafa yanaştığı zaman bordası yüksek bile olsa devrilecek gibi olurdu. Rota da istersen borda üstünde ayakta dur tekne o tarafa çok az yatar. Rota motorsuz 350 kilo Benim yerliyurt 87kg motorla 298 kg geliyordu ki ben alırken kıç aynayı 2 kat yaptılar 40 hp koydurduğum için.
    IN BOOST WE TRUST

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle büyükce teknesi olan yokmu yahu balık bolmuş bu aralar palamuta çıksak
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dalgada oturaklı tekne arıyorsan rotadan daha oturaklısını bulamazsın o boyutlarda. Norveç kabuğu deplasmanlı tip tekne üretirler. Ne motor koyarsan koy gövde hızının çok az üstüne çıkarabilirsin ve bu seferde dümen dinlememeye başlar. Eniştem de Rota Fisherman 520 vardı 8 hp yamaha vardı yürümüyor diye 15 Honda alıcam dedi. Alma fark etmeyecek dedim olur mu yaw dedi dinlemedi aldı 1 mil hızlandı. Başka bir tanıdığım gitti 15hp evinrude u verdi 25 mercury aldı hızı değişmedi. Ben tekne alırken eniştem manyak mısın 40 hp motor mu alınır o tekneye dedi. Ben 100 dolar fark verip 50 hp almadım diye hayıflanırken. Tekne geldi suya indi kendi teknesini kullanmaz oldu. Her yere zırt diye gidiyordu. 40 mil hız yapıyordu. Sürekli midilliye yemeğe gidiyordum. Ama dalgalı havaya yakalanmaman gerek ufak motorla. Ben yakalansam da gidebiliyordum trimle kafayı sonuna kadar dikip alçak devirle plane a kalkmadan gidebiliyordum büyük dalgayı almadan. Aldın diyelim inişinde gaza dokunduğun anda kafayı yeniden kaldırıp dalgaya saplanmıyordum. Ama 25hp ile falan yapamazsın bu dediğimi. Rota ile istersen o tip havalara yakalan gık demez gidersin. Çok dirayetlidir ama yürümez de. Balık tutarken benim teknede iki kişi aynı tarafa yanaştığı zaman bordası yüksek bile olsa devrilecek gibi olurdu. Rota da istersen borda üstünde ayakta dur tekne o tarafa çok az yatar. Rota motorsuz 350 kilo Benim yerliyurt 87kg motorla 298 kg geliyordu ki ben alırken kıç aynayı 2 kat yaptılar 40 hp koydurduğum için.
    Hocam değerli bilgilerin için teşekkür ediyorum, detaylar için dm'den yazıyorum..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle büyükce teknesi olan yokmu yahu balık bolmuş bu aralar palamuta çıksak
    Elbet vardır, görenler yazar birazdan hocam..

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaz başında 2x400 lük motora sahip şişme tekneye bindim şimdi şişme diyince komik oldu ama binip son sürat gazlayınca kaptan hiç komik olmuyor
    Gerçekten acayip bişeyler bu arada sırtınızda 800 hp tam gaz of of ..keşke benim olsa diyor insan ama sonra teknenin fiyatını masraflarını duyunca patlak bot gibi iniyor insan
    Konuyu görünce neydi onun markası diye arattım ama bulamadım bu arada

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2x400 hp motoru olan botların amacı zengin amcaları sahilden alıp yatlarına taşımak ama bizde saçma sapan gezi teknesi niyetine kullanılıyor. Amacı olmayan gayet gereksiz aletler bana göre. Sürat teknesi desen değil çok çok ağır. Yavaş giderken ya da dururken stabil ama biraz hızlansın plane e kalksın üstünde ateist kalmaz o kadar kötü tutunuşu olan alatler. Çok geniş oldukları için marina kiraları boyuna göre saçma sapan yüksek. Yastık yanlışlıkla yırtılsa zaten tekne batmaz ama bakım için sen batarsın.
    IN BOOST WE TRUST

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alper abi şöyle hafta sonları 2 yada 3 arkadaş balığa açılmak için bizi üzmeyecek bir tekne önerin olur mu?
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    marmarada mı başka bir yerde mi? Amatör denizcilik belgeniz var mı?
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anlamadığım tanımayan adam sizi neden teknesine alsın ikincisi amatör balıkçılık belgeniz var mı? Amatör balıkçıklık belgeniz olmadan balık tutamazsınız. Bir de şöyle büyükçe teknenin ne kadar yakıt harcadığından haberin var mı? Tanesi 75 lira olan palamut için adam sen balık yiyeceksin diye 2000 liralık yakıt mı yakacak. Palamuta ekmek atınca gelmiyor çaparisi apayrı istavrit kolyos çaparisini indirirsen anında koparır gider. Onun çaparisi ve bedeni ayrı. Palamut bolmuş hadi çıkalımla olmuyor o işler.
    IN BOOST WE TRUST

Mivec_4G63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı -Murat Özcan- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese selam, arkadaşımla ortak tekne sahibiyiz, Dış kabuk: Rota 5.30 Motor: 9.9 Mercury marka teknemiz var, gezi ve balık amaçlı kullanıyoruz.

Forum da bizim gibi teknesi olanlar varsa bilgi alışverişi yapabiliriz düşüncesi ile konuyu açmak istedim.
    O tekneye o motor sanki biraz küçük kalmış

11 yaşından beri denizlerdeyim bende.

Şu sıralar yine tekne alma niyetine girdim. Bu sefer limana bağlamayıp römork üzerinde muhafaza edeceğim.
    Zira denizde durdukça: Tekne yosun kekomoz bağlıyor ve yıpranıyor, her ne kadar parçalar krom da olsa bir yerden sonra tuzlu su oksit ve pas yapıyor, teknenin giderleri tıkandığında yoğun yağışlarda tekne su alıyor(2 ay kışın uğramadığım teknem az kalsın batıyordu), sonbahar ve kış aylarında illaki 2-3 tane sağlam fırtınaya yakalanıyorsun(en kötüsü de bu, tekne ipini kopardı mı sağa sola çarpa çarpa kendini parçalıyor), tüm bu saydıklarımın yanında güvenlik konusu var bir de. (Gece 3 gibi uyanıp, acaba teknemi çaldılar mı psikozuna kapılıyorsun)

En güzeli römorka bindirip brandayı takacaksın, senede 20 kere çıkıyorum zaten.

Genellikle balıkçılık ve yüzme için kullanacağım 5 metre altı tekne tavsiyelerim,

1-Anıl Marin 480 CC
    2-Enma Marin Baraccuda 4.99
    3-Viyaboat 475 Teodara
    4- B11 Marine 497 icarus ( Bunun tasarımı çok iyi) malzeme kalitesi orta
    5- Luna 4.95 Fisherman (Eşsiz bir tasarım, ancak kalite hakkında çok bilgimiz yok)

Bundan sonra

Safter, Yerliyurt, İsatek diye gider
    men dakka dukka.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı -Murat Özcan- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam bizde değişmeyi düşünüyoruz, oturaklı bir tekne almak istiyoruz Safter 500 Sport sizce nasıldır ?

Ne güzel aramızda deniz tutkusu olan arkadaşların olması, Yerliyurt nasıl hocam oturaklı mı dalgada ?
    Hocam safter bildiğim kadarıyla eski bir firma ve tekneleri sağlam. Ama denge konusunda yorum pek yapamam bilgim yok.
    @Mivec_4G63 5 metre altı teknelerde, cidden Anıl Marinin tekneleri çok iyi Blue Sea 460 modelinden beri bindim ve kullanma tecrübem oldu. Yine eski firmalardan İzmir Tacar ve Mursan'a ait güzel tekneler mevcut.
    2012 Seat Leon 1.6 TDI DSG Style/2013 Acura ILX 2.0 Premium Pack /2022 VW Golf 1.0 TSI Impression

2023 Nissan Qashqai e-power / 2022 Honda PCX / 2013 Seadoo RXP 260 X

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mivec_4G63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O tekneye o motor sanki biraz küçük kalmış

11 yaşından beri denizlerdeyim bende.

Şu sıralar yine tekne alma niyetine girdim. Bu sefer limana bağlamayıp römork üzerinde muhafaza edeceğim.
    Zira denizde durdukça: Tekne yosun kekomoz bağlıyor ve yıpranıyor, her ne kadar parçalar krom da olsa bir yerden sonra tuzlu su oksit ve pas yapıyor, teknenin giderleri tıkandığında yoğun yağışlarda tekne su alıyor(2 ay kışın uğramadığım teknem az kalsın batıyordu), sonbahar ve kış aylarında illaki 2-3 tane sağlam fırtınaya yakalanıyorsun(en kötüsü de bu, tekne ipini kopardı mı sağa sola çarpa çarpa kendini parçalıyor), tüm bu saydıklarımın yanında güvenlik konusu var bir de. (Gece 3 gibi uyanıp, acaba teknemi çaldılar mı psikozuna kapılıyorsun)

En güzeli römorka bindirip brandayı takacaksın, senede 20 kere çıkıyorum zaten.

Genellikle balıkçılık ve yüzme için kullanacağım 5 metre altı tekne tavsiyelerim,

1-Anıl Marin 480 CC
    2-Enma Marin Baraccuda 4.99
    3-Viyaboat 475 Teodara
    4- B11 Marine 497 icarus ( Bunun tasarımı çok iyi) malzeme kalitesi orta
    5- Luna 4.95 Fisherman (Eşsiz bir tasarım, ancak kalite hakkında çok bilgimiz yok)

Bundan sonra

Safter, Yerliyurt, İsatek diye gider
    kaptan bey 6.95 texas verelim 140lık dıstan takma suzukiyle beraber. romorka sıgıyor hatta dikilide seversin egeyi
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

barracuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    safterin bide yeni modeli var şimdi 4.95 diye çıkarmışlar. ona da bakabilirsin. ben geçen inceledim hoşuma gitti.

Safter Marin | SAFTER 495 FİBER TEKNE Safter Marin | Safter 495 Cnter Console Fiber Motor Yat Safter Marin | Tekne ve Motor Detayları

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı barracuda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    safterin bide yeni modeli var şimdi 4.95 diye çıkarmışlar. ona da bakabilirsin. ben geçen inceledim hoşuma gitti.

Safter Marin | SAFTER 495 FİBER TEKNE Safter Marin | Safter 495 Cnter Console Fiber Motor Yat Safter Marin | Tekne ve Motor Detayları
    teknik özelliklerini inceledin mi önerdiğin teknenin. Yoksa şekli şemaline göre mi söylüyorsun. Önerdiğin tekne 600kg. 5 mtlik tekne 600 kg olursa yanında bir sürü dezavantaj getirir. Ağırlık avantaj değil dezavantajdır kayar tip teknelerde. Teknenin plane fotoğraflarındanda belli. O ağırlığı kaldırması için büyük motor kullanmak zorundasın o da tekneye ek yük ve yakıt sarfiyatı ayrıca balık tutarken ve dar manevralarda hantallık getirir. Kolay kolay döndüremezsin o ağırlıktaki tekneyi draftı fazla olduğu için. Fishermanlarda hantaldır ama stabildir deplasman tipi olduğu için. kayar tip teknenin daha kıvrak olması istenir ki yüksek hızda kütle devinimi yüksek olmasın ani hareketlerde üstündeki herkesi sağdan sola fırlatmasın kayarak devam etsin.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar ufak boyda kamarasız sadece sağa sola gezmeye ve balık tutmaya tekne arıyorsanız kullanacağınız denize uygun yapıda tekne seçin. Marmaradaki iki dalga arası mesafe ile Ege de ya da Akdeniz ve Karadenizde aynı değildir. Karadeniz de mesela kayar tip ufak tekne kullanılamaz. Bunlar çok önemli detaylar.
    IN BOOST WE TRUST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler