PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Engelli motorlu taşıt alımı hakkında

tolgakaynak
23-03-2011, 15:03
Arkadaşım bacağından rahatsız ve araç almak istiyor. otomatik olucak dizel yada benzinli farketmez sıfır araç alımlarında daha ucuz oluyormuş sanırım.
hangi marka modellerde böle bir fırsat var bilginz varmı ?

Ahmet_28
23-03-2011, 15:06
marka farketmez.raporun oranı yetmesi lazım ötv den muaf olması için.ayrıca kendisi kullanacaksa H sınıfı ehliyeti olmalı ve alacağı araç maksimum 1.600 cc olabilir

mmustu
23-03-2011, 15:06
ehliyet sınıfı nedir arkadaşınızın ? engelli ehliyeti olması lazım

aslan
23-03-2011, 15:07
BEN YARDIMCI OLABİLİRİM AMA buradan zor oluyor mailimi vereyim oradan konuşalım olmazsa

cery
23-03-2011, 15:07
takipteyim.

abim %60 küsür özürlü raporu var. araç alımlarında ciddi güzellikler yapıyorlar.

motor hacmi 1.6 dan yüksek olmamalı sıfır arabada diye biliyorum.

ama kim kullanabilir konusunda pek bilgim yok. geçen araştırdım abimin adına alıcağım araba vergiden muaf oluyor ama ben kullanabilir miyim bilmiyorum :D

bilenlerden yarım bekleniyrr

aslan
23-03-2011, 15:09
engelli aracım olaraktan yardımcı olabilirm sizlere

tolgakaynak
23-03-2011, 15:18
Arkadaşıma sordum %40 oranında raporluymuş H ehliyetien sahip kendisi. sıfır araç almak istiyor

tolgakaynak
23-03-2011, 15:19
engelli aracım olaraktan yardımcı olabilirm sizlere

maili pm atarmısın arakdaşımla yanı yerde oturuyorsunuz

aslan
23-03-2011, 15:24
Arkadaşıma sordum %40 oranında raporluymuş H ehliyetien sahip kendisi. sıfır araç almak istiyor

1)alacagı araç ilk önce en yüksek 1,6 motor olabilir istediği marka modeli alabilir 1,6 yı geçmediği sürece
2)alacagı aracın sıfır alımlarındaz ÖTV sini ödemiyor
3)yıllık ocak ve temmuz vergileri olmuyor aracın
4)alacagı aracı alırken eger kendinden başkasıda kullanacaksa kesinlikle onu alırken belitmeli ve ruhsata işlenmeli

Ahmet_28
23-03-2011, 15:26
takipteyim.

abim %60 küsür özürlü raporu var. araç alımlarında ciddi güzellikler yapıyorlar.

motor hacmi 1.6 dan yüksek olmamalı sıfır arabada diye biliyorum.

ama kim kullanabilir konusunda pek bilgim yok. geçen araştırdım abimin adına alıcağım araba vergiden muaf oluyor ama ben kullanabilir miyim bilmiyorum :D

bilenlerden yarım bekleniyrr

%60 rapor ile engelli sadece kendisi kullanabilir.engellinin yakını kullanabilmesi için %90 ve üzeri raporu olması gerekiyor

aslan
23-03-2011, 15:27
%60 rapor ile engelli sadece kendisi kullanabilir.engellinin yakını kullanabilmesi için %90 ve üzeri raporu olması gerekiyor

kendisine %40 yeterli oluyor

Ahmet_28
23-03-2011, 15:30
kendisine %40 yeterli oluyor

bende farklı bişey söylemedimki zaten %60 ile sadece kendisi kullanır bi yakını kullanamaz dedim

aslan
23-03-2011, 15:35
bende farklı bişey söylemedimki zaten %60 ile sadece kendisi kullanır bi yakını kullanamaz dedim

sanırım yanlış anlaşılma oluyor bir kişinin engelli araç alabilmesi için %40 raporu yetiyor ve %40 raporla başkasıda kullanacaksa onu aracı alırken belitmesi lazım

Ahmet_28
23-03-2011, 15:38
sanırım yanlış anlaşılma oluyor bir kişinin engelli araç alabilmesi için %40 raporu yetiyor ve %40 raporla başkasıda kullanacaksa onu aracı alırken belitmesi lazım

%40 yetiyormu :) yok maalesef yetmiyor yetseydi ben tekrar müracaat etmezdim kızımın raporu %86 olduğu halde ben alamıyorum.engelli kendisi kullanmayacaksa %90 ve üzeri olacak

aslan
23-03-2011, 15:40
%40 yetiyormu :) yok maalesef yetmiyor yetseydi ben tekrar müracaat etmezdim kızımın raporu %86 olduğu halde ben alamıyorum.engelli kendisi kullanmayacaksa %90 ve üzeri olacak

ok kızınız eger kullanamıyorsa tabiki %90 gerekli ama ben kendisi kullanacaksa diyorum ve her %40 raporu olanda engelli aracı alamıyor ama bilginiz olsun

Ahmet_28
23-03-2011, 15:46
ok kızınız eger kullanamıyorsa tabiki %90 gerekli ama ben kendisi kullanacaksa diyorum ve her %40 raporu olanda engelli aracı alamıyor ama bilginiz olsun
evet orda yanlış anlama oldu engelli hem kendisi hem yakını kullanacak ise doğrudur oran yeterlidir

cery
23-03-2011, 19:22
yani şimdi abim h sınıfı ehliyet alınca araba alırken abimin adına alıp babamın ve benim adımızı belirtirsek üçümüz de kullanabiliyor muyuz? doğru mu anladım?

en fazla engelli dışında kaç kişinin daha ismi yazılabiliyor?

C!N
24-03-2011, 09:50
Arkadaşlar bütün yorumlardan bağımsız olarak yazmak istiyorum;

Engelli plakalı araçlar sıfır olarak vergi muafiyetli iki şekilde alınabiliyor;

Birincisi; kendisi araç kullanabilecek durumda olup, H sınıfı sürücü belgesine sahip engelli vatandaşlar araç alımı için yetkili devlet hastanelerine başvurup engellerine uygun araç kullanabilir ibareli heyet raporları almak durumundalar. Bu rapor genelde ''özel tertibatlı otomobil kullanabilir'' şeklinde olmaktadır. Bu raporu alan kişiler araç alımı sırasında engellerine uygun hareket ettirici tertibatı projesiyle birlikte alacakları araçlara uygulatmak durumundalardır. Bu konuda özellikle belirtmek istediğim bir nokta ise sol ayağından engelli kişiler için özel tertibatlı araç kullanır ibareli rapor yerine otomatik vitesli araç kullanır raporu verilmektedir, bu raporu alan engelli şahıs kendi aracının yanı sıra diğer otomatik vitesli araçları da kullanabilmektedir fakat ötv muhafiyeti bu durumu kapsamamaktadır, yani araç alırken ötv'yi de ödemek durumundalardır. Ayrıca engelli bir şahıs kendi aracından başka bir araç kullanamaz (aynı engele sahip diğer bir kişi de dahil), bu engellilerin araçları da kendilerinden başka hiçkimse tarafından kullanılamaz, eş-çocuk-anne-baba da dahil olmak üzere, resmi prosedür uygulandığında yaptırımı muaf olunan verginin ödenmesine kadar gitmektedir.

İkincisi ise %90 ve üzeri engelliler için onların 3. derece akrabalarına kadar olan kişiler; araç bu engelli kişiler adına olmak kaydı ile yine yetkili bir devlet hastanesinden heyet raporu alınmak kaydı ile onların ulaşımlarını sağlamak amacı ile ötv'den muaf olarak yeni araç alabilirler.

Umarım verdiğim bilgiler açıklayıcı ve yardımcı olabilmiştir.

TEQUILA
24-03-2011, 09:52
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/68123-ozurlu-arac-alimi-ve-kullanimi-hakkinda.html

bu linktede önceden bu konu üzerine konuşulmuş ve güzel bilgiler verilmişti. Bir göz atın belki faydalı olabilir.