PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun vadeli kullanılcak en ideal binek şirket arabası nedir_?

ZaZy
11-09-2009, 00:41
arkadaşlar şirkete yeni araba alıncak bize öncelikle fiyat yonunden ve daha sonra uzun vadeli kullanılcağı için her yönden en ideal tavsiye edebileceğiniz araçlar nelerdir_?
saygılar...

TarikS
11-09-2009, 00:49
Doblo..

Biz is yerimizde eski kasasindan beri yillardir Doblo kullaniyoruz, periyodik olarak 200bin km civarinda 0 km olanlariyla degistiriyoruz, o raddeye kadar hic sorun cikartmiyorlar.. Sehir ici-disi, genc-yasli farkli insanlar kullanmasina ragmen..

__fT__
11-09-2009, 00:54
Eğer bagaj hacmi çok çok önemli değilse kesinlikle fiorino derim ama emotion yani en dolusu olacak (bluetooth, USBli mp3 çalar teyp vs. vs. vs...)

EMG
11-09-2009, 00:58
Fiorino şirket için çok iyi bi seçenek.

Dragger
11-09-2009, 01:05
Fiorino derim ben de ;)

KM olarak da 250-300binleri rahatlıkla görür ;)

emr_
11-09-2009, 01:52
Fiorino derim ben de ;)

KM olarak da 250-300binleri rahatlıkla görür ;)

Aynen !

Florino- bipper -nemo aynı ...eger bunlar arasında secenek yapıcaksan ve ikinci elini felan düşünmeyeceksen nemo için 0 alımlarda cırtoen büyük kolaylık sağlıyor...Gerek kredi gerek indirim hatta eskiyi sayıyor üstüne veriyosun felan :) .

2 Ay önce yakınımıza ticari almış tecrübesi ;)

Eyup Duygun
11-09-2009, 01:57
sanıyorum sadece kasaları aynı pug grubunda 206daki dizel motor olması lazm yanlışsa düzelten olur fiorinoda multijet var.Ama sonucda ikiside iyi tercih.

emr_
11-09-2009, 02:23
sanıyorum sadece kasaları aynı pug grubunda 206daki dizel motor olması lazm yanlışsa düzelten olur fiorinoda multijet var.Ama sonucda ikiside iyi tercih.

Evet haklı sayılırsın fiorinolarda multijet +... multijet olmayan 1,4 motorları aynı sanırsam...

ibrahim
11-09-2009, 02:29
Fiorino şirket için çok iyi bi seçenek.

sana katılıyorum

CeMy1907
11-09-2009, 02:32
bırınde hdi digernde ise multijet var.

onun ıdısında araclar safkan fiat ozellıklerıne sahıp.sınyal kolundan teybıne kadar psa grubuna ait en ufak bi parça yok.

Arçların tasarımı tamamen fiat mühendislerine ait oldukları için böyle.

bu araçların en büyün dezavantajları doblo partner connect gıbı araclara oranla cok dusuk olan yol tutuş performansı.bunun en buyuk etkenı ıse aracların dar olması we lastıklerın iz aralıgının kısa olması.

bu araçların içinde benım tercıhım hdi motorun multijete göre daha tutumlu ve uzun ömürlüolmadından dolayı nemo weya bipper olurdu.

fakat citroenın servis agının cok genıs olmaması sıkıntı yaratır.bır de sehırlerarası yollarda kullanılıcaksa.

fiatın en buyuk avantajı da fiyatı peugeota göre uygun ve en gelişmiş servis agına sahip olması.

initial-D
11-09-2009, 02:39
@cem 1907

fiat servisleri kesinlikle gelişmiş değil,kalitesiz,cahil ve yaptığı işten bihaber sorumsuz servisler.hepsi için konuşmuyorum ama ben yerli üretim bir faita dahi parça bulamadım.kaldıki ticari araç yani.binek oto olsa anlarım.kimisi için o aracın parça yüzünden 2-3 gün yatması 1-2 milyar zarar ettirir.bunun nesi gelişmişlik?

fiat aman aman aman yani.uzak durulmalı.fiorino yerine pejo bipper alınmalı.ben bi debriyaj telini trakyada bulamadım.en sonunda fiat servisinin deposunda kırklarelinde buldum ama fiat servislerinin o parçanın olduğundan haberi yok.gelen telde ucunda müşürü olmadan geldi.fiata sordum onlar 2 parça olarak ayrı satılıyor dedi.başka bi servise sordum o da ben biliom o parçayı dedi ama ayrı satılmasının sebebi ilk modellerin kusurlu olması dedi.pejoyu aradım biz tel ve müşürü birlikte satıyoruz dedi.citroeni aradım bizimki pejo ile fiorinoya uymaz dedi:D

yani diyiceğim servis ve ufak tefek ama can alıcı ayrıntılarda pejo fiattan kesinlikle 1 adım önde.eğer bu kasa tercih edilecekse pejo alınmalı.fiorino 1,5 dci megane kadar mazot yakıyor ayrıca.4,5-5 lt sürekli

CeMy1907
11-09-2009, 02:44
@cem 1907

fiat servisleri kesinlikle gelişmiş değil,kalitesiz,cahil ve yaptığı işten bihaber sorumsuz servisler.hepsi için konuşmuyorum ama ben yerli üretim bir faita dahi parça bulamadım.kaldıki ticari araç yani.binek oto olsa anlarım.kimisi için o aracın parça yüzünden 2-3 gün yatması 1-2 milyar zarar ettirir.bunun nesi gelişmişlik?

fiat aman aman aman yani.uzak durulmalı.fiorino yerine pejo bipper alınmalı.ben bi debriyaj telini trakyada bulamadım.en sonunda fiat servisinin deposunda kırklarelinde buldum ama fiat servislerinin o parçanın olduğundan haberi yok.gelen telde ucunda müşürü olmadan geldi.fiata sordum onlar 2 parça olarak ayrı satılıyor dedi.başka bi servise sordum o da ben biliom o parçayı dedi ama ayrı satılmasının sebebi ilk modellerin kusurlu olması dedi.pejoyu aradım biz tel ve müşürü birlikte satıyoruz dedi.citroeni aradım bizimki pejo ile fiorinoya uymaz dedi:D

yani diyiceğim servis ve ufak tefek ama can alıcı ayrıntılarda pejo fiattan kesinlikle 1 adım önde.eğer bu kasa tercih edilecekse pejo alınmalı.fiorino 1,5 dci megane kadar mazot yakıyor ayrıca.4,5-5 lt sürekli

yanlıs bı tabır kullanmısım yanlıs anlamıssın.Gelısmıs derken yaygın manasında dedım yanı daha cok serwıs war.

uzun yol yapan farklıdsehırlere gıden araclar ıcın bı awantaj manasında dedım.

initial-D
11-09-2009, 02:45
yanlıs bı tabır kullanmısım yanlıs anlamıssın.Gelısmıs derken yaygın manasında dedım yanı daha cok serwıs war.

uzun yol yapan farklıdsehırlere gıden araclar ıcın bı awantaj manasında dedım.

pardon gelişmiş ağ lafına dikkat etmemişim:)ama iş görmedikten sonra her köşe başında olsa nolur:D

CeMy1907
11-09-2009, 02:52
öte yanadan peugeota olan sempatımden dolayı ben bipper alırdım hiç düşünmeden o da ayrı:)

bu arada bızım parcamız bippera uymaz diyen citroen servisi ya kendı arabasını tanımıyor ya da kötü niyetli.

fiorino konusunda yorum yapamam cunku motoru farklı.fakat bipper ile nemonun farklı tek parcaları marka sembolleri.motorları ve şanzımanları birebir aynı.yürüyen aksam olarak da 3 araç zaten birebir aynı.

Dragger
11-09-2009, 02:59

Valla yazdıklarının 1 kelimesine dahi katılmıyorum.

Gittigin servisin öküzlügü afedersin ama...

Ben 8-9 senedir fiat otomobile biniyorum, hayatımda ne bir parca bekledim ne de servis konusunda problem yasadım.

Tam tersine istedigim parcayı her türlü buldum, servis elinde yoksa da maximum 1 gün icinde getirdi, yerli üretim de degil italyan üretimi otomobil icin...

Kötülerken tek bir servis adı ver genelleme yapma bence insanları yanlıs yönlendiriyorsun.

Fiat servis agı, parca bulunması ve servis fiyatları acısından peugeot ve citroenin önündedir.

Yakıt tüketimi konusunda da 4.5-5lt fazla gibi yazmıssın ama, 4.5lt görecek araba pek piyasada yok, 4.5lt cok düsük bir deger bence...

Bulut Y.
11-09-2009, 03:00
şirket ne şirketi bilmiyorum ama alet edevat zırzavat tasınıcaksa fiorino nemo bipper bu araclar gercekten cok ideal yok binek yada binekvan araç alıcaksan fiesta tdci dan şaşma derim kardeşim

Dragger
11-09-2009, 03:05
bırınde hdi digernde ise multijet var.

bu araçların içinde benım tercıhım hdi motorun multijete göre daha tutumlu ve uzun ömürlüolmadından dolayı nemo weya bipper olurdu.

HDI multijetten daha uzun ömürlü mü?

İstanbulda 400bin kmde albea taksiler var, hergün kontak kapatmadan 24 saat yoldalar.

HDI var mı örnek hic görmedim ben 400binde peugeot dizel?

Tutumlu olması da kullanıma göre degisir, az yakmasının da tek sebebi olabilir 8v ve torkunun daha düsük olması...Bu da performans olarak daha kötü anlamına geliyor zaten :)

MuratB
11-09-2009, 03:06
Yavuzun dediklerinin hepsine katılıyorum şuana kadar 4 tane fiat araba kullandık hiçbirinde sorun ve servis problemi yaşamadık bunlardan biriside doblo

CeMy1907
11-09-2009, 03:10
HDI multijetten daha uzun ömürlü mü?

İstanbulda 400bin kmde albea taksiler var, hergün kontak kapatmadan 24 saat yoldalar.

HDI var mı örnek hic görmedim ben 400binde peugeot dizel?

Tutumlu olması da kullanıma göre degisir, az yakmasının da tek sebebi olabilir 8v ve torkunun daha düsük olması...Bu da performans olarak daha kötü anlamına geliyor zaten :)

bu kmlerde de cok fazla 206 war kapak acmamıs.

ayrıca hdi motorlar sadece peugeot araclarda kullanılan motorlar degıldır.

fordda tdci volvoda ise sadece d ibaresiyle bu üniteden faydalanılmaktadır.peugeot yahut ford taksı yok dıe siz bu araclara rastlamamıs olabılırsınız. onlar da albea kadar ucuz satıs fıyatı ve yedek parcaya sahip olsalardı onlarınd a bu kmlerdekı taksılerıne bınmenızz gayet dogal olacaktı cunku o araclar da taksı olarak tercıh edılebılecekti.

amacım tartısmak degıl kendımce bıldıklerımı ongorulerımı paylasıorum sadece.

bu arada servis konusunda fiat için diceklerim sunlar bundan heralde 10 sene fln once ılk arbam fiat arabasıydı ve ben de gıttıgım hiçbi fiat servisinde sıkıntı yasamadım o zamanlar.parca veya baska bı konuda.

fakat su andakı durumları hakkında bı bılgım yok ondan sadece yaygınlıgını bıldıgımden dolayı bunu yazdım

Dragger
11-09-2009, 03:14
bu kmlerde de cok fazla 206 war kapak acmamıs.

ayrıca hdi motorlar sadece peugeot araclarda kullanılan motorlar degıldır.

fordda tdci volvoda ise sadece d ibaresiyle bu üniteden faydalanılmaktadır.peugeot yahut ford taksı yok dıe siz bu araclara rastlamamıs olabılırsınız. onlar da albea kadar ucuz satıs fıyatı ve yedek parcaya sahip olsalardı onlarınd a bu kmlerdekı taksılerıne bınmenızz gayet dogal olacaktı cunku o araclar da taksı olarak tercıh edılebılecekti.

amacım tartısmak degıl kendımce bıldıklerımı ongorulerımı paylasıorum sadece.

Yok tartısmıyoruz zaten, tartısacak bir durum sözkonusu degil...

Sen daha uzun ömürlü demissin, ben de örnek varmı diye soruyorum.

Albea atıyorum 1000 tane örnek vardır, peugeot veya citroen 10 tane örnek de yeter yani görelim yeterki :)

Berkan
11-09-2009, 03:17
istanbul dısınca cok cıkıcaksa kesin servisi bol enazından herhangibi dizel fiat

CeMy1907
11-09-2009, 03:18
Yok tartısmıyoruz zaten, tartısacak bir durum sözkonusu degil...

Sen daha uzun ömürlü demissin, ben de örnek varmı diye soruyorum.

Albea atıyorum 1000 tane örnek vardır, peugeot veya citroen 10 tane örnek de yeter yani görelim yeterki :)

bı de sole bı durum war bındıgımız her taksıde kmsı yuksek yanı sormuyoruz abı hıc motor yaptın mı dıe.

tabı gorecelı durumlar senın araban fiat oldugu ıcın fiata karsı sempatının olması normal.
bu ınsanın varolusuyla ılgılı sen konusu degıl yanı.benım olan guseldır herzaman bu boledır
ben de bır cok peugeot kullandım,bunun yanısıra ilk gözagrım ilk kendıme ait aracım bı fiatdı.(1999 palio 1.6 16 v hl) ama benımd e bu ıkı arac arasında tercıhım peugeottan yana olurdu cunku sempatım o araca karsı

Berkan
11-09-2009, 03:21
sahibindende bir albea ilanlarına bakın kmler göz alıcı cinsten

CasabLanca
11-09-2009, 03:25
fiat servisleri sorunsuz deniliyor ama ben ankara birmotta birçok kez sorun yaşadım birkaç tane örnek vermek gerekirse,
fiat stilom varken body kit vardı servise bıraktım ufak bir işlem yapılcaktı 2 saat sonra gittiğimde aracın başında ne kadar usta diye geçinen servis çalışanı varsa toplanmış düşünüyorlar bizim araç bitti mi abi dediğimde "kriko vuramadık alttan nasıl kaldıracağız diye düşünüyoruz" demezler mi ben bir an afalladım :D aracın üstüne yanaşağı lif yok mu dedim tüm servis çalışanlarından "haaaaaaaa" diye bir ses çıktı..
aynı aracımıda birgün servisten aldığımda sol ön çamurluğuna bir baktım lacivert arabanın üstü benek benek beyaz boya resmen delirdim.

peugeot serviside bundan aşağı kalır değil daha önce 308imizin başına gelenleri yazmıştım şu anda da bipperım var sıfır araç olmasına rağmen götürmüyorum yetkili servise yemişim garantisini kol gibi fiyat sokuyorlar 1 saatlik işi 2 günde yapıyorlar üstelik ne şekilde yaptıkları mağlum..

ExtRemee
11-09-2009, 03:33
Konuyu açan arkadaş tam istediğini anlatamamış bence. Binek arabası olduğunu söylemiş sanırım Fiat Fiorino veya Doblo tarzı araçlar binek olarak geçmiyor olsa gerek? Ayrıca hangi tür işde kullanılıcak fiyat aralığı nedir gibi soruların cevapları olsa fena olmaz.

Dragger
11-09-2009, 03:38
bı de sole bı durum war bındıgımız her taksıde kmsı yuksek yanı sormuyoruz abı hıc motor yaptın mı dıe.

tabı gorecelı durumlar senın araban fiat oldugu ıcın fiata karsı sempatının olması normal.
bu ınsanın varolusuyla ılgılı sen konusu degıl yanı.benım olan guseldır herzaman bu boledır
ben de bır cok peugeot kullandım,bunun yanısıra ilk gözagrım ilk kendıme ait aracım bı fiatdı.(1999 palio 1.6 16 v hl) ama benımd e bu ıkı arac arasında tercıhım peugeottan yana olurdu cunku sempatım o araca karsı

Yok ben bindigim taksilerden degil, servise gelenlerden gördügümü söylüyorum.

Benim fiata karsı sempatim yok, ben mantık yürütürüm.

Örnek verelim fiorino bipper nemo arasında;

1.4 8v 70hp 160nm bir arac alacagıma aynı fiyata 1.3 16v 75hp 190nm arac alırım.

Performansta fiorino önde...

Servis ve yedek parca fiyatlarına baktıgımızda da fiorino öne cıkıyor.

Kalite dersek zaten hepsinin icini fiat yapmıs, hepsi birebir aynı...

O zaman neden performans acısından, servis acısından, yedek parca ucuzlugu acısından üstün olanı tercih etmeyelimki?

Berkan
11-09-2009, 03:51
Konuyu açan arkadaş tam istediğini anlatamamış bence. Binek arabası olduğunu söylemiş sanırım Fiat Fiorino veya Doblo tarzı araçlar binek olarak geçmiyor olsa gerek? Ayrıca hangi tür işde kullanılıcak fiyat aralığı nedir gibi soruların cevapları olsa fena olmaz.

fiorono olmaz albea olabilir ozmn :D clio olabilir gayet az yakıyor

Orhan
11-09-2009, 04:20
ford fiesta van, fiat punto, gibi binekler bence daha iyi fiorino ve doblo çok bel ağrısı yapıyor

overblack
11-09-2009, 07:48
ticari araçlarda fiat marka araç öneririm.şirkette fiat,ford,reno grubu araçlar kullandık en sıkıntısızı ve gideri ucuz olan fiat marka araçlardı.hatta şu an bile fiorino kullanıyoruz.Araçların tek sıkıntısı sert kullanımda yol tutuşu zayıf.Ama ticari arabada da rally yapacak haliniz olmadığına göre fiat iyi seçim.

mur_84
11-09-2009, 08:37
symbol al tank gibi araba tam şirket spec.. ;)

Tugral
11-09-2009, 08:52
Ben konuya farklı bir yorum getiricem umarım cok değiştirmez gidişatını konunun. Şu şirket arabası verilen müdür servis vs.. elemanlara birde şirket aracını kullanma dersi. Gavur malı olmadığı bilincini yerleştirin. Bu kadar dangalakca gezen araç ordusu görmedim ben ya. Şirket veriyor altına arabayı artık allah ne verdiyse geziyor ortalıkta. Beleş arabamı diye görüyor trafikteki bütün araçları beleşmi sanıyor cözemedim

8.000rpm
11-09-2009, 09:09
fiyat / performans / tüketim / yedek parça / servis vs..vs..
clio symbol 1,5dci
tek geçerim :)

Vtec-SEDAN
11-09-2009, 09:48
binek ve uzun vade kullanım aynı zaman da yenileme zamanı geldiğinde satıldığında da para edecek kendi sınıfının lideri Accent Era fazlasıyla iş görür..

TaGo
11-09-2009, 10:03
Ben yıllardır şirket aracı olarak peugeot kullanıcısı olarak yorum yapayım. 200.000 km de bir araba değiştiriz bunu 2 yıl gibi bir sürede zaten rahat yaparız. Hiç motor yaptırmadık, hep tapa gaz kullanırım. Durup kpatmak için beklemek, yada çalıştırdım bekleyeyim ısınsın gibi özenim asla olmaz. Buna rağmen taş gibi motor ve yürüyen çıktı psa grubunda hiç sorun yaşamadım. 1 kereye mahsus baskı balat değişimi yaşattı bana. Bunun dışında fiorino, bipper vede nemo olarak adlandırdımız araçlar belkide ömrü hayatımda, bakın bu kadar iddialı konuşuorum ömrü hayatımda gördüğüm en ii yol tutuşa sahip araçlardır. Bizzat izmir yarış pistinde kendi aracımın denemesini yaparken gördükleri manzarayı ethem genim, yarışçı mehmet yaman faln anlatabilir. Araçta yoldan çıkmk diye birşey yok. Samimiyetimle sölüorum o araçla girdiğim hızlarda ben bmw yada calibra ile viraj yapamıorum. Ne arkadan nede önden kayma var araçta aşırı yüklenmede olması gerektiği kadar hafifce 4 teker kayıyo. Çok dengeli bir araç< Bu arada fiorinolar 150 ye kadar her türlü 1-1.5 boy koyuyor bippere

dragonflydesing
11-09-2009, 10:16
1- araç binekmi olucak yoksa taşımacılık içinmi ?
2- araç personel aracımı olcak yoksa sizmi kullanıcaksınız ?
3- aradığın özellikleri söylersen daha iyi yardımcı olabiliriz.

SekoLive
11-09-2009, 10:19
Ben yıllardır şirket aracı olarak peugeot kullanıcısı olarak yorum yapayım. 200.000 km de bir araba değiştiriz bunu 2 yıl gibi bir sürede zaten rahat yaparız. Hiç motor yaptırmadık, hep tapa gaz kullanırım. Durup kpatmak için beklemek, yada çalıştırdım bekleyeyim ısınsın gibi özenim asla olmaz. Buna rağmen taş gibi motor ve yürüyen çıktı psa grubunda hiç sorun yaşamadım. 1 kereye mahsus baskı balat değişimi yaşattı bana. Bunun dışında fiorino, bipper vede nemo olarak adlandırdımız araçlar belkide ömrü hayatımda, bakın bu kadar iddialı konuşuorum ömrü hayatımda gördüğüm en ii yol tutuşa sahip araçlardır. Bizzat izmir yarış pistinde kendi aracımın denemesini yaparken gördükleri manzarayı ethem genim, yarışçı mehmet yaman faln anlatabilir. Araçta yoldan çıkmk diye birşey yok. Samimiyetimle sölüorum o araçla girdiğim hızlarda ben bmw yada calibra ile viraj yapamıorum. Ne arkadan nede önden kayma var araçta aşırı yüklenmede olması gerektiği kadar hafifce 4 teker kayıyo. Çok dengeli bir araç< Bu arada fiorinolar 150 ye kadar her türlü 1-1.5 boy koyuyor bippere

:)
bende fiorino taraftarıyım servisi çok ustasıda yakında çoğalır ve ilk fiorino çıktı diye biliyorm öbürleri bana göre çakması :)

hem binek hem taşımacılık ikisi içinde uygun

maxpower
11-09-2009, 10:22
Ben konuya farklı bir yorum getiricem umarım cok değiştirmez gidişatını konunun. Şu şirket arabası verilen müdür servis vs.. elemanlara birde şirket aracını kullanma dersi. Gavur malı olmadığı bilincini yerleştirin. Bu kadar dangalakca gezen araç ordusu görmedim ben ya. Şirket veriyor altına arabayı artık allah ne verdiyse geziyor ortalıkta. Beleş arabamı diye görüyor trafikteki bütün araçları beleşmi sanıyor cözemedim

kesinlikle katılıyorum. hepsi için değilse de çoğu için geçerli. trafikteki hal ve hareketlerinden şirket arabaları kendini belli ediyor

feRRo
11-09-2009, 10:27
bizdede 2 adet fiesta war gavur gibi masraf derdi yoqq mozot derdin yoq:)ford'ta düşünebilirsin bence..binek istemiyosan doblo derim.

Tayfun-E30
11-09-2009, 10:34
daha önce doblola albea kullanmıştım açıkçası 2 tane doblom vardı 2sindende hiç memlun deildim albeayı gözüm kapalı önerebilirim...

geçen ay ford connect aldım 2006 model van çok memlunum parçası ucuz ve tok bi araba,

bu arada pejo servisini fiattan üstün tutan arkadaşlar insanları yanlış yönlendiriyosunuz fiat servis konusunda türkiyedeki en üstün marka diyebilirim tereddütsüz ayrıca 1.4 hdi gibi saçma bi motoru multijetle kıyaslamakta komik oluyo mj 16v bi kere bir gömlek üstün ayrıca daha ekonomik,performanslı...

2tanede berlingo kullanmıştık illah etmiştim en azından dobloların parçası servisi kolay ve hızlıydı... (bu bahsettiğim arabaların hepsini sıfır alıp kullandık)

__fT__
11-09-2009, 10:41

+35 :icon_tup: Kesinlikle katılıyorum, şöför adam için yol tutuşu harika bir araba ;)

initial-D
11-09-2009, 14:34
Valla yazdıklarının 1 kelimesine dahi katılmıyorum.

Gittigin servisin öküzlügü afedersin ama...

Ben 8-9 senedir fiat otomobile biniyorum, hayatımda ne bir parca bekledim ne de servis konusunda problem yasadım.

Tam tersine istedigim parcayı her türlü buldum, servis elinde yoksa da maximum 1 gün icinde getirdi, yerli üretim de degil italyan üretimi otomobil icin...

Kötülerken tek bir servis adı ver genelleme yapma bence insanları yanlıs yönlendiriyorsun.

Fiat servis agı, parca bulunması ve servis fiyatları acısından peugeot ve citroenin önündedir.

Yakıt tüketimi konusunda da 4.5-5lt fazla gibi yazmıssın ama, 4.5lt görecek araba pek piyasada yok, 4.5lt cok düsük bir deger bence...

yok yavuz ben her fiat servisi ve otomobili için öyle konuşmuyorum.benimki sadece kendi yaşadığım bi tecrübe.yoksa ben parçayı izmirden getirtmek için aradım hepsinde vardı mesela.ama trakyadaki tüm servislerde pejo ve citroenin elinde olan parçanın fiatta olmaması beni sinirlendirdi.gelen parçanın eksik olması da.

pejoda kullandık bayaaa bi süre hiç bi sıkıntı yaşamadık onniçin öyle yazdım ama yine söylüorum kesinlikle öyledir hepsi diye bişey yok.

ayrıca 1,3 motorlu 1000kg fiorino için 5 civarı yakıt fazla değilmi?

@tago

toltutuş konusuna bende katılıyorum.çok güzel araçlar o yönden.hele kargolar daha sert süspansiyona sahipken.ama arkası biraz savruk kalıyor özellikle fren yaparken viraj içinde cargoların

Dragger
11-09-2009, 17:08
Bendeki punto 985kg olmasına ragmen, chipsiz halinde 14 jantlarla bile 5 litre altı görmedim.

Fiorino aerodinami acısından o kadar az yakamaz.

Tabiki sehirdısı sabit gidersin düsürürsün ama sehirici 5lt altı yakan dizel yok malesef...

Tayfun-E30
11-09-2009, 17:18
o 5litre altında yakan masallarda :d micralar yakıyomuş 5 litre altı ama pek bi fikrim yok...

ZaZy
11-09-2009, 18:16
arkadaşlar yorumlarınız çok teşekkür ederim...
Bize lazım olan araç, İstanbul içinde (trafikte) sadece babamı taşıyacak bir araba. Babam kamyon yedek parçası pazarlamacası,sadece sipariş alıp,malı yolluyor.
Seçenekler ALBEA ve SYMBOL olabilir. Beeper yada benzeri düşünmüyoruz. Gerçi şirket bilir bunlardan birinide verebilir ama seçenekler ALBEA ve SYMBOL olabilir
saygılar...
Fiyat ve sorunsuzluk açısıdan soruyorm. Symbol 1 adım önde tasarım açısından becne

streetracer_nos
11-09-2009, 18:53
fiorino haddinden fazla yakıyo

sinan-s
11-09-2009, 18:55
peugeot bepper..

Ahmet_28
11-09-2009, 19:01
renault megane II 1.5 dizel var bende.şehir içinde 50-52 lt ile 800-850 km yol yapıyorum klima devamlı açık ;)

ha_SaaaN
11-09-2009, 19:04
renoult kangoo derim bizim şirkette 2008 ve 2009 model var biri 65 hp dieri 80

1.5 turbo dizel motor seçtik biz ve cok memnunuz

yakıt ise gercekten cok ii km de 80 hp lik olan 120 - 130 kurus 65 hp olan ise 130 - 150 kurs arasında değişiyor servis olarakta güzeller

ama uzun yolda cok rahat bir araba deil bunuda sölemeden edemem :icon_tup:

initial-D
11-09-2009, 19:11
renault megane II 1.5 dizel var bende.şehir içinde 50-52 lt ile 800-850 km yol yapıyorum klima devamlı açık ;)

bizde kapaklı jantlı 80 hp lik dizel meg 2 ile 60 lt 1400 km yapıyorduk herseferinde.klima açık.

aynı yolda fiorino klima açık 40 lt ile 750-800ü hiç geçemedi.hele biraz basayım 140-150 gideyim deme sakın 6 litreleri çok kolay görüyor

seko
11-09-2009, 19:13
focusu tek gecerim ..

ugursenkal
11-09-2009, 19:49
biz şirkette binekte focus mondeo kullanıyoruz ticaride fıorıno ve doblo bunlar en idealleri bana göre

seko
11-09-2009, 19:52
Biz accent e gectik dun ankaraya gidecektim tırstım vectra aldım 150 lik yol yarım saat kısaldı yaw :)

elpadre
11-09-2009, 19:57
albeya alabılırısn uzxun vadelı kullanırsın

Selman
11-09-2009, 20:01
Yeni Symbol 1.5 Dci 65bg tam ideal bence yakıt da tasarruflu.

Serkan.S
11-09-2009, 20:25
Symbol bence çok dayanıklı araba.Focusta olabilir 1 üst segment.

barutçu
11-09-2009, 21:03
Symbol...
+1

ahmetbaha-drs
11-09-2009, 21:08
Megane2 DCI/Clio DCI ufak gelmezse Micra DCI 85hp Şirket için çok ideal arabalar bence bunlar..

Brs_eg
11-09-2009, 21:15
fiorino haddinden fazla yakıyo

su fiorinoyu aktif olarak kullanan varmi şuanda ?

Eve alicaz babam kullancak yazlik fln gidip gelirler ole cok yuk fln olmiycak kisaca gundelik bi araç olarak kullancak.

Aktif olarak kullanan arkdas varsa tavsiyelerini bekliyorum ?

initial-D
12-09-2009, 00:00
su fiorinoyu aktif olarak kullanan varmi şuanda ?

Eve alicaz babam kullancak yazlik fln gidip gelirler ole cok yuk fln olmiycak kisaca gundelik bi araç olarak kullancak.

Aktif olarak kullanan arkdas varsa tavsiyelerini bekliyorum ?

biz 51,000de sattık.1 sene önce sıfır almıştık.geçenlerde Volvo ile takasladık.geçen yaz 15,000 km ye kadar ben kullandım.arada kullandıklarım ve bu yazla beraber aşağı yukarı 20,000 km ben kullandım.kalanını babam.

bikere kargo modelini tavsiye etmem.çok sert ve zıplıyor ayrıca 2 kişilik.arkası camlı olanların süspansiyonları daha yumuşak.yaşadığımız problem olarak ön lastikleri içten yedi.40,000de ön lastikleri değiştirdik.15,000 km de 1 rot ayarı istiyor.birde 45,000de baskı balatasının tırnakları kırıldı.okadar.istanbulda oturduğun için servis ve parça konusunda sıkıntı yaşamazsın.biraz daha az yakmalı gibi geldi.sonuçta 1,3 75 hp 1000 kg bir araç.ufak motorlu olduğu içinde uzun yolda basınca çok yakıyor her ufak motorlu araç gibi.şehiriçinde 4,5-5 lt.130-140 basarak izmire gittim 6,5 lt civarı yaktı.frenleri ve yoltutuşu gayet güzel.camlı olanlarının daha konforlu olucağıda kesin yumuşak olucağından.direksyonu binek otomobillere göre biraz sert.klima cd çalar elektrikli ayna cam abs airbag herşey vardı bizimkinde.sizde donanımlısını tercih edersiniz heralde.binek otomobiller kadar sessiz değil kesinlikle.hele bizimkinin arkası tangır tungur yıkılıyordu resmen.köy yollarında 200 km yap in arabadan sarhoş gibi oluyo insan.ama yine dediğim gibi camlının böyle bi sorunu olmaz.parça fiyatı zaten ucuz.150 tl baskı balata mesela.uzun yolda sıcakta klima açık yüklü falan hiç farketmez hareti kalkmaz.sürüş pozisyonu rahat iyi arabadır.camlıların bagaj büyüklüğü ile ilgili bi bilgim yok.içi ferah ama.tavanı konsolu falan sıkmıyor insanı.bizimki camlı olanlardan olsaydı değiştirmeyi düşünmüyorduk.babam bu ara iş gereği uzun yolculuklar yapmaya başladığı için cargo çekilmez olmaya başladı hem gürültü hem sarsıntı açısından.

cargoların belkide dişli oranları yada son dişlisi değişik olabilir.gidişi güzel 75 hp ye göre.5.viteste 180i isteyerek görebiliyo.sonra devri bittiğinden gidemiyor:)

__fT__
12-09-2009, 00:12
Size su kadarini soyliim, nr kadar fanatik manyaklik derecesinde hondaci oldugumu bilen bilir. Ama emin olun hondaci olmasaydim sahsima fiorino alip yapip oyuncak gibi oynardim. Cok neseli bi arac bence ve herkese tavsiye ederim...:icon_tup:

gurcell
12-09-2009, 00:18
Benim bilen iyi bilir, çok pis ve çok sıkı renault düşmanıyımdır, hayatta para verip de almam.

Şirkette toplam 100 küsur tane 2005 ve sonrası (2009 dahil) clio sümbül var, ne parçaları sorunlu, ne de fazla yakıt yakıyorlar.

Bende 2009 , 2998 km'de var, şu anda bile şehir içi ortalaması 5.5 lt, uzun yolda 4.6 yakıyor.

Albea yada fiorino da güzel araçlar ama bizim şirketteki gibi 300 tane sürücüye Fiat veya Fiorino verseydik dayanmazlardı, çünkü sürekli farklı adam sürekli farklı malzeme taşınıyor, bir bitlis'e gidiyorlar, bir ardahan bir edirne yapılıyor.

2008 Albea alındı 20 küsur tane, 6. ayda aktif saha görevinden alınıp, sadece ofis boy türü işleri yapan adamlara verildi.

Bu arada tekrar belirtiyorum, bu yazıyı Fiat'ı çok seven, 10 küsur tane Fiat aracı olmuş ve fanatik derecede renault düşmanı bir adam olarak yazıyorum.

Benim kullandığım Sümbül'de 2. airbag, abs ve bagaj lambası var, diğer sümbüllerimiz ise baz model, bildiğin turbo dizel motorlu, klimalı ve hidrolik direksiyonlu Renault Toros bu araçlar. Bagaj lambası, arka tavan kol tutamakları , elektrikli arka cam, yol bilgisayarı , elektrik ayarlı aynalar gibi günümüzün normal ekipmanları sümbüllerde yok.

Frenleri tek kelime ile berbat, bugün az daha kaza yapıyordum, Allah'tan abs vardı da, hem fren yaparken aynı zamanda direksiyonu çevirip kazadan kurtuldum.

Yeni sümbüllerin yol tutuşları da iyi bu arada, eski kasaya oranla en az %50 daha iyi yol tutuyorlar, eskileri feci understeer'a giriyorlardı virajlarda.

Gel gelelim az yakması dışında Clio Sümbül'lerin bir artısı yok, dedim ya para verseydim alacağım son araba bu olurdu....

Mpower
04-11-2014, 22:49
Adam uzun vadeli şirket arabsı demiş siz doblo yok fiorino vs demişsiniz 200.000 e gelmeden dökülüyor alayı bu tar ucuz alıncaksa tercıh dokker olmalı eğer cidden uzun vadeli aranıyorsa caddy veya connect

cgty06
04-11-2014, 22:51
5 yıllık hort olmuş tebrikler :).

MK8800
05-11-2014, 09:05
Konu acildiginda buyuk ihtimal dokkerin muhendisleri daha okulu bitirmemisti :D