PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Barış Pınarı Harekatı ile Gelen Ambargolar Silsilesi

baskan96
12-10-2019, 20:05
Herkese merhaba.

Bugün itibariyle aralarına Almanya'nın da katılmasıyla Türkiye'ye silah satışı yapmayacağını belirten ülke sayısı 4'e yükseldi.

Avrupa Birliği, İsveç'in çağrısıyla AB geneli olarak ambargo uygulamasını masaya yatıracak.

Aynı şekilde Arap Birliği bu operasyonu kabul edilemez olarak nitelendirmiş vaziyette. ( Suriye'nin kendisi dahi bunlara katılmış..)

Sizlerin görüşleri nedir bu ambargolarla ilgili?

fthdrn
12-10-2019, 20:15
Pkk destekçisi ne kadar ülke varsa doğal olarak bunların bizi kınayıp yaptırım uygulayacaklarını beyan etmeleri normal bir şey.
Ne kadar din kardeşimiz arap ülkesi varsa bizi kınıyor ama ab üyesi Atilla nın torunlari Macaristan bize destek çıkıyor.

Kadyr
12-10-2019, 20:17
Yeni bir şey değil bildiğimiz şeyler. Bize destek veren ülkeler belli yıllardır.

baskan96
12-10-2019, 20:18
Harekat inşallah başarıyla sonuçlandıktan sonra bizim tepkimiz nasıl olacak acaba çok merak ediyorum..

MK8800
12-10-2019, 20:32
Hepsinin ambarına goim

Day Walker
12-10-2019, 20:38
Trump abimiz istediğimiz kadar mühimmat verir rahat olun.

Boşa çekmedi askerlerini.

Amerika bu çöplükten resmen kaçıyor pisliği temizlemek bize kaldı. Şayet biz yapmazsak orada bir düşman devlet kurulursa çocuklarımızın çocuklarının çocukları bile şavaşmak zorunda kalacaktı.

Ekonomik olarak bizi en çok sömüren çin sonra rusya ambargo işine girmezlerse hiç bişey olmaz.

Alman zaten yeni havaalanında dolayı kuyruk acısı var. Onun için herşeyi yaparlar.

GokhanRS
12-10-2019, 20:50
Hâlâ kimsenin izni olmadan kafamıza göre girdiğimizi düşünüyor insanlar ve gıkımı çıkaramıyorum hemen vatan hainliği ile suçlarlar diye. Neyse en azından forumda bu mesajım dursun.

Rahat olun beyler ambargo vs hepsi boş işler göstermelik işler. Amerika bizden korkup çekmedi askerlerini. Adam seçimlere oynuyor, kullanacak ülke lazım. Bisi olursa bizi suçlayacaklar, iyi olursa da nasıl zeki adamım soktum Türkiye'ye temizlettim oraları sonrada gidip çöktüm kaynaklarına diyecek.

AşkınS.
12-10-2019, 21:24
Valla ne olursa olsun desteklediğim,olması gereken bir harekattır. Bu konuda dik duruş gösteririz umarım,yerli ve milli projeler de hızlanmalı. Mpt76 gibi silahlar üretilmeli,zırhlı araçlar,tanklar daha fazla üretilmeli. Elbette yeterli mi? Yetersiz. Şu süreçten alnımızın akı ile çıkmayı çok istiyorum..

TaGo
12-10-2019, 21:46
Amerikan egosunun karşısında olmak hep hoşuma gitmiştir. Bu sebeplede olsa Amerika başkanı "giremezler, yapamazlar"desede.girildiyse güzel bence. Bu arada bayaca güzel kara harekat mekanizmaları yapıyr Türkiye. Ben bizzat aseslan ve bmc de görüyorum. Bu güce dur demekte ciddi *** ister

Sezgin
12-10-2019, 21:53
Pkk destekçisi ne kadar ülke varsa doğal olarak bunların bizi kınayıp yaptırım uygulayacaklarını beyan etmeleri normal bir şey.
Ne kadar din kardeşimiz arap ülkesi varsa bizi kınıyor ama ab üyesi Atilla nın torunlari Macaristan bize destek çıkıyor.

Onlarda veto etmedi aslinda. Once bekleyip daha sonra imzaladilar

Octane
12-10-2019, 22:53
Alman bize ne veriyor ki. Zaten ya israil ya abd ya rusyadan silah ucak vs aliyoruz. Koyim almana.

nyx
12-10-2019, 23:06
Leopard tank kullanıyoruz hocam. Bunların yedek parçası vb hep Almanya'dan geliyor. Ayrıca yarın bir gün namlu ömrü bittiğinde yine onlardan alacağız ( Rheinmetal sanırım). Ayrıca özel kuvvetler komutanlığı personelinin kullandığı Hk 416 tüfekler Alman malı ve yedek namlu vermiyorlar bir süredir. Ayriyetten Altay tankının güç grubu Mtu firmasından alınacaktı zeytin dalı ya da Fırat kalkanı harekatında ambargo koydular. İsrail ile M60T Sabra tank modernizasyon projemiz vardı, daha sonra da merkava 4 tanıklarından alacaktık ancak mavi marmara olayıyla birlikte rafa kalktı. Bir farklı konu ise Amerika'nın bizi f35 programından çıkarma olayı ve daha büyük bir ambargo durumunda f16 uçakların parçaları. Anlayacağınız sahada kullanılan iha, kompozit başlık, yelek, tüfek ve taktik tekerlekli zırhlı araçlar hariç neredeyse tüm ekipmanlar yabancı menşeli maalesef.

Bad-Fast
12-10-2019, 23:25
savaştan baya bir aktif silah ve zırhlı araç kalacak gibi zaten , amerikanın verdiklerini bırakıp kaçıyorlar şuan , nasılsa savaş bitince parasıyla eşşek gibi verecekler , paranın köpeği hepsi

GokhanRS
13-10-2019, 00:45
Aynen öyle, para her kapıyı açar. Kurun yükselmesi gerekli ve bu harekat iyi bir bahane. Seneye hepsi bende daha iyisi var çinden alma der. Diğeri rusyaya gitme benim roketi alana yanında masaj paketi veriyoruz filan derler.

GokhanRS
13-10-2019, 00:49
Benim tek çekincem bu köpeklerin şehir yapılanmaları henüz tamamen temizlenebilmis değil. O yüzden her zaman dikkatli olun bu dönem kalabalık yerlerde dolaşmayın mümkünse.

Yigit-Y
13-10-2019, 01:10
Esad ın röportaj videosunu izleyin

Orada herşey çok net

En önemli cümlesi de şu

" Birileri siyasi geleceğini garanti altına almak istiyor"

Hersey net yazık benim mehmetcigime baskada söze gerek yok

Maxiboost
13-10-2019, 02:30
Leopard tank kullanıyoruz hocam. Bunların yedek parçası vb hep Almanya'dan geliyor. Ayrıca yarın bir gün namlu ömrü bittiğinde yine onlardan alacağız ( Rheinmetal sanırım). Ayrıca özel kuvvetler komutanlığı personelinin kullandığı Hk 416 tüfekler Alman malı ve yedek namlu vermiyorlar bir süredir. Ayriyetten Altay tankının güç grubu Mtu firmasından alınacaktı zeytin dalı ya da Fırat kalkanı harekatında ambargo koydular. İsrail ile M60T Sabra tank modernizasyon projemiz vardı, daha sonra da merkava 4 tanıklarından alacaktık ancak mavi marmara olayıyla birlikte rafa kalktı. Bir farklı konu ise Amerika'nın bizi f35 programından çıkarma olayı ve daha büyük bir ambargo durumunda f16 uçakların parçaları. Anlayacağınız sahada kullanılan iha, kompozit başlık, yelek, tüfek ve taktik tekerlekli zırhlı araçlar hariç neredeyse tüm ekipmanlar yabancı menşeli maalesef.

Baska bir konuda ben herseyin milli olmasi gerektigine inanmiyorum, onemli olan uretimden cok o urunu pazarlayabilmek, uretim kolay diyen arkadaslar vardi :) askeri tum teknoloji ve ekipmanda %100 yerli olmanin şart oldugunu dusunuyorum.

Konu ile ilgili dusunceme gelince de seneler once yapilan ve uygulanan proje aynen basari ile devam ettiriliyor.
Yani birileri siyasi gelecegini garanti altina almiyor, projeyi garanti altina aliyorlar.

KÖROĞLU
13-10-2019, 07:45
2-3 gündür sosyal medyada falan bazı arkadaşları görüyorum sanarsın suriyeyi feth etmek için savaş açıp girmişiz kafasıla yazılar yazmışlar.

Bizi bu cahillik bitirecek gerçekten.

Amerika çıkarı olmayan hiçbir yerde var olmaz, çekilmesi de bu yüzdendir. Ve mutlaka kendi yararına ve bizim zararımıza olacak bir adımdır.

Her yer asker silah paylaşımları ile dolu. Ölmeyi bayılmak sanan güzide insanlar tarafından.

ghibli06
13-10-2019, 09:11
iç savaştan önce Suriyenin nüfusu yaklaşık 20 milyondu... bir sözde 'İslami' terör örgtü İsrailde değil, Avrupada değil, Amerikada değil, gelip müslüman coğrafyasında kafa kesen eylemlere girişiyor, Irakla Suriye'yi İslam cumhuriyeti yapacaklarmış, maşallah bütün batı basınında boy boy kafa kesme adam yakma eylemleri fullHD yayınlarla ve Hollywood prodüksiyonlarıyla verildi, neticesinde halk korku içinde bu şiddetten kaçtı 5-6 milyonu Türkiye, 4-5 milyonu da güney komşular sığındı, nüfus bir anda indi mi 10 milyonun altına, ne güzel değil mi? Vaadedilmiş topraklarda kimsenin kalmaması, oraların ileride kolayca alınabileceğini garantiliyordu şimdiden, tam bu sırada Golan tepeleri de tam ilhaka uğradı yani sınır değişti, itiraz edeni gördünüz mü? Esad' muhtemelen 'kardeşim Şam ve Akdeniz sahilleri neyine yetmiyor, senin deden de zaten Şam'ı anca idare derdi, otur oturduğun yerde Lozan'da senin sınırlarını ileride sen kullan diye büyütmedik!' dediler, Rusya'ya 'al sana Akdeniz'de kalıcı üs, sıcak denizlere indin, ötesini bekleme!' dediler, Amerika da Türkiyeye 'buralar sana emanet ileride ***** devlete verilmek üzere' dedi ve operasyon bu noktaya geldi... yazık çok üzülüyorum sosyal medyaya bakınca, sınırdan 20 km girdik diye zafer naraları atıyoruz, Suriyeli İstanbul'a kadar bize komple girdi haberimiz yok...

free-hifi
13-10-2019, 09:24
BBC News Türkçe
@bbcturkce
·
26d
Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı'nın "Barış Pınarı desek de akan su değil kandır" değerlendirmesine Cumhurbaşkanlığı'ndan "esefle kınıyoruz" yanıtı geldi

-Murat Özcan-
13-10-2019, 10:12
Amerika bizi eskisi gibi oynatamadığı için kuduruyor. Ne olursa olsun Amerikaya karşı kafa kaldırmamız her zaman gurur vermiştir bana ülkemizi bu konuda sonuna kadar destekliyorum. Tamam yeri geldiğinde eleştiriyoruz adamları ama hakkını vermek lazım dünyaya karşı dik durmak bu kadar sorunla uğraşmak hiç kolay değil. Amerika istiyor ki eskinden bizi nasıl yönetiyordu askerimizi polisimizi mit kafasına göre yönetim ülke yönetimine yönetiyordu artık o eski Türkiye yok karşında trump efendi ! Ne kadar yedek parça olarak her şeyi dışarıdan alırsak alalım bir gün onları da kendimiz üreteceğiz. Devletimiz Aselsan olsun Bmc olsun bu tarz üretim yapan firmalara aşırı derecede önem veriyor. Kendi silahımızı tankımızı tüfeğimizi bir şekilde üretmeye çalışıyoruz bu kadar zorluk yaptırım içerisinde bunları yapmakta kolay değil gerçekten. Dünya karşımızda köstek olurken araplar arkamızdan vurmaya devam ederken kendi kendine kalkınmamız çok önemli. Bu dönemde birlik beraberlik içerisinde olmamız en önemli unsur. Allahın izni ile askerimiz sapa sağlim gidip gelecek. ALLAH YARDIM ETSİN YÜCE TÜRK MİLLETİNE..

G.U.Z.
13-10-2019, 10:44

Leopardlar Ankara'nın doğusuna gecebiliyor mu? 2008de gecemiyordu da.. Ankara'nın doğusuna geçemeyen tank olsa ne olur olmasa ne olur

kado
13-10-2019, 10:55
Amerika bizi eskisi gibi oynatamadığı için kuduruyor. Ne olursa olsun Amerikaya karşı kafa kaldırmamız her zaman gurur vermiştir bana ülkemizi bu konuda sonuna kadar destekliyorum. Tamam yeri geldiğinde eleştiriyoruz adamları ama hakkını vermek lazım dünyaya karşı dik durmak bu kadar sorunla uğraşmak hiç kolay değil. Amerika istiyor ki eskinden bizi nasıl yönetiyordu askerimizi polisimizi mit kafasına göre yönetim ülke yönetimine yönetiyordu artık o eski Türkiye yok karşında trump efendi ! Ne kadar yedek parça olarak her şeyi dışarıdan alırsak alalım bir gün onları da kendimiz üreteceğiz. Devletimiz Aselsan olsun Bmc olsun bu tarz üretim yapan firmalara aşırı derecede önem veriyor. Kendi silahımızı tankımızı tüfeğimizi bir şekilde üretmeye çalışıyoruz bu kadar zorluk yaptırım içerisinde bunları yapmakta kolay değil gerçekten. Dünya karşımızda köstek olurken araplar arkamızdan vurmaya devam ederken kendi kendine kalkınmamız çok önemli. Bu dönemde birlik beraberlik içerisinde olmamız en önemli unsur. Allahın izni ile askerimiz sapa sağlim gidip gelecek. ALLAH YARDIM ETSİN YÜCE TÜRK MİLLETİNE..

Hala Amerika'ya kafa tuttuğumuzu mı zannediyorsun cidden?

34btr1907
13-10-2019, 10:56
hızır çakırbeylı sılah tıcaretı yapıyordu konteynır konteynır bızede verır bıraz çözeriz sorunu,polat alemdarda içerden çökertir bitti gitti raad olun

oh bugunde tatmın oldum.

-Murat Özcan-
13-10-2019, 11:29
Hala Amerika'ya kafa tuttuğumuzu mı zannediyorsun cidden?

Biz Amerikaya hiç bir zaman kafa tutacak ne güçteyiz nede o derecede.

Benim zannettiğim sadece kendimizi ezdirmemek için elinden geleni yapan bir Türkiye var.

mert_can 41
13-10-2019, 11:36
Benim tek korkum kurun yükselmesi zaten berbat olan piyasamızın iyice berbatlaşması bizimkiler zaten ***** bu gün böyle karşı geldik boyun eğmeyiz diyenler yarın esad bizim dostumuz vb derler olan yine bizim halkın ekonomisine olucak suriyeliye giren çıkan olmıcak nasıl olsa bizim devlet evde parada veriyor.. Bize bakanda yok....

oguzedr
13-10-2019, 11:40
Benim bu olayda esas gördüğüm 2 şey var ;

1. Ekonomi zaten kötü , bu harekatta zaten ciddi bir maliyet kaybına bizi uğratacak. Kötü giden ekonomi daha da kötüye gidecek lakin burda hareket başarılı olacağı için ekonıomi kötü ye de gitse kazanılan zafer olarak lanse edilecek. İktidar oy arttrma peşinde

2. İktidar Suriyeliler yüzünden ciddi oy kaybediyor. Anketleri mutlaka sürekli takip ediyorlar. Bu harekat ile birlikte Suriyelileri kendi topraklarına göndermek istiyorlar.

Grimlord
13-10-2019, 13:00
Suriyeliler gitmez, niye gitsin ki?
Acil servise gidin, yüzde 50den fazlası suriyeli.
Hiç bir Şekilde para pul vermeden muayene oluyorlar. Ben işsizken almadığım sağlık hizmeti için gss primi ödüyordum, üstelik buna rağmen eczanede yine cebimden para çıkıyordu.

Ben daha" nasıl ev bark kuracağım bu pahalılıkta" derken adam 3 cocukla Türkiye'ye gelmiş, üstüne 2 cocukta burada yapmış. Siz hiç tek cocuklu Suriyeli gördünüz mü?

Türkiye'nin demografik yapısı değişmeye başladı. Bundan 20 yıl sonra çok farklı senaryolar göreceğiz.
Çok ciddi şekilde güvenlik sorunları yaşayacağız.
Ne acıdır ki çoğu eğitilemez vaziyette, hiç birinin Türkçe bile öğrenmeye ihtiyacı yok. Gettolar halinde takılıyorlar. Çocuklar doğru düzgün eğitim almıyor (öğretmen olduğum için daha sık gözlemliyorum)

Bu ülkenin derdi asla bitmez, coğrafya kaderimiz resmen. Yanlış politikalar sonucu daha da kötü hale geldi.
Avrupa kalifiye olan göçmenleri aldı, barınmalarına müsaade etti.

Bizde üç kuruş maaşımızdan 2 kuruş vergi verip böyle şeylere boyun eğiyoruz..

Carmageddon
13-10-2019, 13:20
Operasyonu destekleyen biri olarak, desteklemeyenleri de anlayışlı karşılamak lazım. Operasyon yapmamak için de onlarca sebep var.(başta ekonomik zayıflık gibi) Fakat şunu da görmek lazım maalesef güneyimizde bir Kürt devleti kurulumu tam gaz devam ediyor ve batılı ülkeler açık açık bu terorist oluşumu meşru bir zemine oturtmaya başladılar. Özellikle Işid ile mücadeleyi bahane edip ilk defa Kürtlere kendi çaplarında bir düzenli ordu kurma fırsatı verdiler. Bu sebeple Türkiye operasyon konusunda kesinlikle yapmak zorunda kaldı.

Maalesef olayların bu aşamaya gelmesinin sebebi de tamamiyle hükümetimiz. Irak savaşından hiç ders almamış olacaklar ki aynısının Suriye'ye olmasına izin verdiler. Hem de bu sefer Türkiye'de Suriye'nin karışmasını destekledi. Halbuki Irak işgal ediliği zaman en büyük zararı yine komşuları gördü. Suriye'de böyle olacağını bile bile yine aynı hatayı yaptılar. He şimdi söylesen o zaman Feto vardı der çıkarlar işin içinden.

Ama artık olan oldu. içimde 4-5 milyon mülteci var. Bu mülteciler 20-30 yıl sonra toplumun sosyolojik yapısını değiştirmeye başlayacaklar. Bir an önce bir şeyler yapıp bunların gönderilmesi lazım. O sebeple bu operasyonu kesinlike gerekli görüyorum. Operasyon bitince de ilk iş Esadla masaya oturulup anlaşılacak.( bence hali hazırda görüşülüyor, Rusya'nın onayı olmadan oradaoperasyon yapmamız mümkün değil.)

Avrupa'yı, Amerika'yı konuşmaya gerek yok. Bu devletler sadece kendi içinde demokrattır, medenidir, vicdanlıdır. Biraz tarih bilen biri dünyadaki bütün savaşların batılılar yüzünden çıktığını bilir. Bütün dünyayı sömürüp, çaldıklarıyla bilim, sanat yapan ve diğer insanlara medeniyet havaları atan bir topluluktan bahsediyoruz. Batının sadece bilimine ihtiyacımız var.

arabasızadam
13-10-2019, 14:05
Almanya otomobil ithalatına da ambargo koyabilecekmi ?

nyx
13-10-2019, 14:47
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatında aktif olarak kullanıldı. Hatta bir kaç tane zaiyat verdik o tanklardan maalesef. Şuan da yeni harekat bölgesine gidiyor tanklar.

nyx
13-10-2019, 14:48
Leopardlar Ankara'nın doğusuna gecebiliyor mu? 2008de gecemiyordu da.. Ankara'nın doğusuna geçemeyen tank olsa ne olur olmasa ne olur

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatında aktif olarak kullanıldı. Hatta bir kaç tane zaiyat verdik o tanklardan maalesef. Şuan da yeni harekat bölgesine gidiyor tanklar

2jz
13-10-2019, 15:41
Amerika cuma günü ambargolar arasında swift sisteminide masaya koydu. Göbekten bu lanetlere bağlı olduğumuzdan hareket alanımız kalmıyor.

Birde uluslararası camiada hiç bir etkinliğimiz kalmamış onu net şekilde görmüş olduk. Şuan irandan farkımız kalmamış heriflerin gözünde. Siyasi olarak kolayca çözebileceğimiz bir durumda adamlar direkt ambargo diye kafamıza vurdu.

Birde yurt dışında onlarca gurbetçimiz var. Biz eleştiri yapınca "beğenmiyorsanız s.k......gidin ülkeden" diyenler; Almanya'da, Hollanda'da, Belçika'da, Fransa'da Amerika'da falan bir eylem yapamıyorlar aman tadımız kaçmasın diye.

ghibli06
13-10-2019, 16:11
son 30 yıldır bizim lobi dediğimiz kavramı tamamen FETÖ yönetti, bu da eski yeni bütün hükümetlerin işine geldi, şu anda ne ABD de ne de AB de ne de Arap dünyasında bizi savunan ya da yanımızda olan hiç bir yapı kalmadı... dışişlerine kafadan 'monşerler' dersen, getirdiğin kişiler temsil etmekten uzak olursa, dünyaya haklı olduğun hiç bir konuyu anlatamazsın...

Drive Fast
13-10-2019, 16:34
Herkesin görüşüne saygı duyuyorum, bu operasyonu da destekliyorum açıkcası koydukları ambargonun da a**** k****** ülkemin sınırına düşman devlet olarak terör örgütü yapılanmasına destek verecekler lojistik sağlayacaklar bizim ülkemizde bombalar patlıyacak masum insanları kaybedeceğiz şehit vereceğiz 35 sene uğraşacağız güvenliğimiz için operasyon yapacaz ülkeler ambargo koyacak herkes kınayacak vs istediklerini yapsınlar ben ülkemi ne suriye ile ne ırakla nede iranla kıyaslıyorum bize ambargo koyan ülkelere ne kadar ihtiyacımız varsa onlarında bize ihtiyacı var

Bugüne kadar ne ürettiysek ambargo koydular vermediler öyle ürettik belkide bizde böyleyiz zora düşünce yapıyoruz bazı şeyleri evet şuanda ülkenin durumu ekonomik olarak çok sıkıntılı gerçekten zor dönemden geçiyoruz ama bence ne olursa olsun ülkenin sınırında bu tarz yapılanmaya yer verilmemeli

Siyasi olması için yazmadım başımızda kim olursa ne olursa olsun fikrim aynı olur sınırlar gümrükler devletin namusudur güvenliği sağlanmalı

ghibli06
13-10-2019, 16:40
Herkesin görüşüne saygı duyuyorum, bu operasyonu da destekliyorum açıkcası koydukları ambargonun da a**** k****** ülkemin sınırına düşman devlet olarak terör örgütü yapılanmasına destek verecekler lojistik sağlayacaklar bizim ülkemizde bombalar patlıyacak masum insanları kaybedeceğiz şehit vereceğiz 35 sene uğraşacağız güvenliğimiz için operasyon yapacaz ülkeler ambargo koyacak herkes kınayacak vs istediklerini yapsınlar ben ülkemi ne suriye ile ne ırakla nede iranla kıyaslıyorum bize ambargo koyan ülkelere ne kadar ihtiyacımız varsa onlarında bize ihtiyacı var

Bugüne kadar ne ürettiysek ambargo koydular vermediler öyle ürettik belkide bizde böyleyiz zora düşünce yapıyoruz bazı şeyleri evet şuanda ülkenin durumu ekonomik olarak çok sıkıntılı gerçekten zor dönemden geçiyoruz ama bence ne olursa olsun ülkenin sınırında bu tarz yapılanmaya yer verilmemeli

Siyasi olması için yazmadım başımızda kim olursa ne olursa olsun fikrim aynı olur sınırlar gümrükler devletin namusudur güvenliği sağlanmalı

ben de aynı fikirdeyim, ama şunu da sorgularım, binlerce TIR Mersin limanında Suriyeye mühimmat taşırken neredeydik? Suriye sınırındaki mayınlar iç savaştan hemen önce neden temizlendi? ihaleyi kim aldı??? Çok mu zor bazı şeyleri muhakeme etmek? K.Irak'da Kürdistan'ı resmen biz inşa ettik, kimse anlamadı mı o yapının Kürdistan kuracağını??? sorular uzar gider...

wolrath
13-10-2019, 16:54
ben de aynı fikirdeyim, ama şunu da sorgularım, binlerce TIR Mersin limanında Suriyeye mühimmat taşırken neredeydik? Suriye sınırındaki mayınlar iç savaştan hemen önce neden temizlendi? ihaleyi kim aldı??? Çok mu zor bazı şeyleri muhakeme etmek? K.Irak'da Kürdistan'ı resmen biz inşa ettik, kimse anlamadı mı o yapının Kürdistan kuracağını??? sorular uzar gider...

Rüzgar nerden eserse spec,
Bugun megri megri yarın kafaya bombe. :)
Bugun ozledık senı hocam yarın ocagın yansın :p

2jz
13-10-2019, 16:56
Rüzgar nerden eserse spec,
Bugun megri megri yarın kafaya bombe. :)
Bugun ozledık senı hocam yarın ocagın yansın :p

Memlekette bu kadar çok düşünemeyen, balık hafızalı adam olursa ne yapsa yeridir yani. Bugün kara, yarın ak, salı kandırıldık gri...

ghibli06
13-10-2019, 17:10
bir devlet aklı vardır bir de milli hedefler, ilkokuldan başlar milli hedefleri öğretmek... bizim milli hedeflerimiz yurtta sulh cihanda sulh, sınırlarımızsa misak-ı milli dir... bunlarda bir değişme olduysa bizim neden haberimiz yok? bunu neden yazıyorum? operasyon doğrudur, teröristlerin sınırlarımızdan temizlenmesi elzemdir, kimseden de izin alamayız... ama bu 'beyaz sarayda cuma namazı kılalım!' gençliğine ne öğretiliyor okullarda merak ediyorum...

997TT
13-10-2019, 18:04
29 Ekimde bando mızıka ve lahmacun eşliginde SINIRLARIMIZDAN gecırdıgımız Ypg lıler var ya,hah işte onlarla carpısıyoruz suan,bılın ıstedım.
4 sene once besledıgımız adamlar,sımdı amerıka sayesınde bıze kafa tutuyor.
O zaman bız ne yapıyorsunuz,bu destekledıgınız terorıst deyınce,stratejıden ne anlarız olduk.
Rte onlar Ypg,pkk degıl dedı. Klasık gerızekalı yerıne koydu,her zamankı gıbı. Sonra bu ypg vırden vay pi gi oldu...
E sıdı bız o zamanlar tepkı gosterıyorduk ve ne anlarız ıdık,sımdı bunun hesabını kım verıcek?
Ikıncısı,bu harekat neden gecen sene olmadıda,adamlar her turlu onlemı aldıktan sonra yapıldı?
Ameıka kopegını ıyı besledı,buyuttu ve sınırımızda bunlar var artık.....
Kım bunların sorumlusu? Fatıh Urek mı? 4-5 sene once bunları beslerken kardes dıyen Seda Sayan a kızıyor mu ama acaba destekcılerı?
Rahıp Brunson olayında Ben hayattayken kım bırını alamaz. Sonra bu fakır gorevdeyken bu terorıstı kımse alamaz dıyen üstadı hatırladınız mı?
Tek uzuldugum,Askerımın tırnagına zarar gelmesı,Turk kanının akması. Aslında bu haekatın amacı bellı,hatta dun Esad soyledı. Yazarsam trollere malzeme cıkar....

2jz
13-10-2019, 18:10
bir devlet aklı vardır bir de milli hedefler, ilkokuldan başlar milli hedefleri öğretmek... bizim milli hedeflerimiz yurtta sulh cihanda sulh, sınırlarımızsa misak-ı milli dir... bunlarda bir değişme olduysa bizim neden haberimiz yok? bunu neden yazıyorum? operasyon doğrudur, teröristlerin sınırlarımızdan temizlenmesi elzemdir, kimseden de izin alamayız... ama bu 'beyaz sarayda cuma namazı kılalım!' gençliğine ne öğretiliyor okullarda merak ediyorum...

Onlar bedelli çıksın diye twit atıp bedelli çıkınca 21 gün askere götürmeyin diye ağladılar.

kado
13-10-2019, 18:36
Erdoğan: Kalkıp da teroristlerle aynı masaya oturup kendimizi inkar edecek değiliz (https://t24.com.tr/haber/erdogan-konusuyor,843532)

Neyse görüşmeler 1 2 haftaya başlar o zaman.

Drive Fast
13-10-2019, 18:44

Burada yazdıklarınızda doğru işte o zaman da durum siyasete iktidarın yaptığı doğru veya yanlışlara giriyor o konuda hiçbir şey diyemem bende sizinle aynı fikirdeyim hatalar yanlışlar oldu-olmuştur suriyeye giden mühimmat kime gitti neden gitti bunların sorgulanması gerek oluyor ve bunların cevabını maalesef bizler veremiyoruz.

Tunacan
13-10-2019, 19:34
Eğer ameriga bahsettiği yaptırımları uygularsa sonuçları ne olur sizce?

ghibli06
13-10-2019, 20:24
Eğer ameriga bahsettiği yaptırımları uygularsa sonuçları ne olur sizce?

Ambargo koyacağı her malı alabileceğimiz pazar var, ama döviz yükseleceği için yine çok kişi işsiz kalacak binlerce şirket kapanacak...

darkred
14-10-2019, 08:34
Ona buna koyayım demekle olmuyor sevgili arkadaşlar. Dış ticaret rakamları ortada. Türkiye'nin geçen yıl yaptığı toplam ihracatın %60'ı AB ülkelerine.

Almanya, AB'nin en önemli ülkelerinden. Bu iş sadece silah'la kalmaz diğer yarı mamül ve mamüller içinde kapsamı artarsa ülke olarak en önemli ticari partnerimizi kaybetmiş oluruz.

Hammadde yi başka pazarlardan temin edebilirsiniz ama unutmayın satamadıktan sonra ürün üretmenin hiç bir anlamı yok. Ve üle olarak ürettiğinizin %60'ını sattığınız bir pazardan bahsediyoruz.

Kabadayılık kolay iş. Hayt huyt demek kolay. Bizde bol miktarda var maşallah. Akıllıca stratejik hamle yapacak adam maalesef yok.

ghibli06
14-10-2019, 08:49
Ona buna koyayım demekle olmuyor sevgili arkadaşlar. Dış ticaret rakamları ortada. Türkiye'nin geçen yıl yaptığı toplam ihracatın %60'ı AB ülkelerine.

Almanya, AB'nin en önemli ülkelerinden. Bu iş sadece silah'la kalmaz diğer yarı mamül ve mamüller içinde kapsamı artarsa ülke olarak en önemli ticari partnerimizi kaybetmiş oluruz.

Hammadde yi başka pazarlardan temin edebilirsiniz ama unutmayın satamadıktan sonra ürün üretmenin hiç bir anlamı yok. Ve üle olarak ürettiğinizin %60'ını sattığınız bir pazardan bahsediyoruz.

Kabadayılık kolay iş. Hayt huyt demek kolay. Bizde bol miktarda var maşallah. Akıllıca stratejik hamle yapacak adam maalesef yok.

ben sadece konuşulan silah ambargosu için konuştum, diğer tarzlar henüz dillendirilmiyor...

AlwaysFast
14-10-2019, 09:28
Silah ambargosu zaten fırat kalkanı operasyonundan beri vardı. Almanya Leopard parçalarını vermiyor. Operasyonda M60 Sabra'lar kullanılıyor dikkat ederseniz. Hoş, zaten Alman'ın leopardları fos çıktı, patır patır döküldüler fırat kalkanında, ışide bile kaptırmıştık.

Bu ambargodan daha enteresan bir ambargo var kimse farkında değil. Yerli firma ambargosu. TSK, SSM isterlerden hiç feragat etmiyorlar. En absürd istekler bile karşılanıyor. Acayip testler isteniyor. Ecnebi firmalarından bunları isteyemiyorlar tabi. Yüklenici firmalar da tedarikçilere yansıtıyor bu tavrı. Neticede yerlileşebilecek birçok ürün bu yüzden yerlileşemiyor. Hala MTU standardında tank motoru geliştireceğiz diye uğraşıyorlar en basitinden.

3-4 sene önce kabadıyılık yapsaydık elimizde patlardı ama şu an rusya-abd ikilisini bağlamışız belli ki, dayağı yiyen AB. Sesi en çok çıkan da onlar. Biraz kaybetmeyi öğrensinler, hep onların dediği olacak değil. Bedeli neyse ödememiz gerektiğini düşünüyorum. Merasim sokak patlamasından, beşiktaşta polislere yapılan saldırıdan sonra sınırda telsizlerinden zafer türküleri çalan ypglileri sınırımda istemiyorum. Karnımın tok olması da önemli elbette ama sokakta dolaşırken bomba patlar mı diye düşünmemek daha önemli.

VETTE
14-10-2019, 10:32
Silah ambargosu zaten fırat kalkanı operasyonundan beri vardı. Almanya Leopard parçalarını vermiyor. Operasyonda M60 Sabra'lar kullanılıyor dikkat ederseniz. Hoş, zaten Alman'ın leopardları fos çıktı, patır patır döküldüler fırat kalkanında, ışide bile kaptırmıştık.

Bu ambargodan daha enteresan bir ambargo var kimse farkında değil. Yerli firma ambargosu. TSK, SSM isterlerden hiç feragat etmiyorlar. En absürd istekler bile karşılanıyor. Acayip testler isteniyor. Ecnebi firmalarından bunları isteyemiyorlar tabi. Yüklenici firmalar da tedarikçilere yansıtıyor bu tavrı. Neticede yerlileşebilecek birçok ürün bu yüzden yerlileşemiyor. Hala MTU standardında tank motoru geliştireceğiz diye uğraşıyorlar en basitinden.

3-4 sene önce kabadıyılık yapsaydık elimizde patlardı ama şu an rusya-abd ikilisini bağlamışız belli ki, dayağı yiyen AB. Sesi en çok çıkan da onlar. Biraz kaybetmeyi öğrensinler, hep onların dediği olacak değil. Bedeli neyse ödememiz gerektiğini düşünüyorum. Merasim sokak patlamasından, beşiktaşta polislere yapılan saldırıdan sonra sınırda telsizlerinden zafer türküleri çalan ypglileri sınırımda istemiyorum. Karnımın tok olması da önemli elbette ama sokakta dolaşırken bomba patlar mı diye düşünmemek daha önemli.

Silah ambargosu zaten fırat kalkanı operasyonundan beri vardı. Almanya Leopard parçalarını vermiyor. Operasyonda M60 Sabra'lar kullanılıyor dikkat ederseniz. Hoş, zaten Alman'ın leopardları fos çıktı, patır patır döküldüler fırat kalkanında, işide bile kaptırmıştık.

ahmet3425
14-10-2019, 11:51
su kapıları acsın artık 3,6 m multeciyi salalım AB ye gorsunler ebelerininkini tersten :)

rebeloghy
14-10-2019, 12:14
su kapıları acsın artık 3,6 m multeciyi salalım AB ye gorsunler ebelerininkini tersten :)

Abi ben de merak ediyorum biz kapıyı açsak 3,6 milyonun 3,6 bini gider mi ?

Suç işlemek serbest, teksas düzeninde gönlünce yaşam var. Maaş vs veriyorlar, bir de okulda hastanede öncelik falan. Yani bana komik geliyor kapı açarız lafı :)

opamp
14-10-2019, 12:18

Suç işlemek serbest, teksas düzeninde gönlünce yaşam var. Maaş vs veriyorlar, bir de okulda hastanede öncelik falan. Yani bana komik geliyor kapı açarız lafı :)

AB'nin "ya gelirlerse" ihtimaline bağlı tedirginliğini kullanıyor olabilir bizimkiler.. (:

ahmet3425
14-10-2019, 12:52

oyle deme AB de sartlar buradakinin x2 si daha iyi ve ciddi bir kitle var kendini AB ye atmak isteyen. keza ab nin de gocmen politikası ortada kati suretle kabul etmiyorlar. onu bırak sen ben yasal yollardan pasaportumuzla vizemizle gittimiz de bile ciddi psikolojik baskıya magruz kalıyoruz. adamlar dolaylı yoldan ''GELME KARDESİM'' diyor.

bulgaristan da AB yi diğer taraftan sıkıstırıyor bize maddi destek verin yoksa olası bi multeci akınında karsı koyamayız diye onlarda bi nevi ''çakal''

olmaz değil ciddi yaptırımlar uygulayamazlar simdilik reisin elinde sağlam koz var :)

_opeth
14-10-2019, 12:57
madem ambargo diyolar lafını ettikleri salarız Suriyelileri argümanını uygulasınlar ama biliyorum ki öyle bir argüman da yok çünkü ortada anlaşma var...

rebelh
14-10-2019, 12:59
gerçektn bir şekilde tüm şartlar falan olgunlaştığında falan reisin kapıları açıp suriyelileri yurt dışına gönderebileceğini falan mı düşünüyor sunuz?
cidden aklınızdan "lan reis gönderirim diyorsa gönderir" falan diye geçiyor mu?

fthdrn
14-10-2019, 13:02
Sınır kapılarını açsak suriyelilerden çok tc vatandaşları çıkar herhalde :)

rebeloghy
14-10-2019, 13:28
gerçektn bir şekilde tüm şartlar falan olgunlaştığında falan reisin kapıları açıp suriyelileri yurt dışına gönderebileceğini falan mı düşünüyor sunuz?
cidden aklınızdan "lan reis gönderirim diyorsa gönderir" falan diye geçiyor mu?

Yok abi alakası dahi yok elbette. Onu yapar bunu yapar diyenin bir takım sıkıntıları vardır, tiyatro neticede metinde ne yazıldıysa onu yapabilir...

rebelh
14-10-2019, 13:35
suriyelilerin paralarını peşin ödediler adamlar
sende para için kabul ettin
adam dedi ki al bunları kamp kur kamplara yerleştir kamplar için sana şu kadar para
sonra da günlük giderlerini fatura et onu da karşılayalım

çok akıllıyız ya 2 göstermelik kamp kurduk sonra parayı bütçeye soktuk sonra da suriyelileri ucuz iş gücü olarak piyasaya sürdük serbestçe
şimdi bunun suçlusu ab öyle mi?
cehalet ne güzel şey ya
adamlar suriyeliler yaptığınız harcamaları belgeleyin farkını ödeyelim diye geldiklerinde adamlara şehir hastanelerin otoyolların faturaları gösterildi "bu yolları hastaneleri suriyelilerde kullanıyor" diye tabi adamlar da hadi lan ordan diyip döndüler geri şimdi para gelmiyor diye sınırı açmakla tehdit ediyoruz

kunteper
14-10-2019, 14:07
Almanya 1 milyonun ustunde suriyeli almis ama tabi aralarindan kendi ihtiyaclarina gore secip, onlari da sisteme direk entegre etmisler

rebelh
14-10-2019, 14:19
Almanya 1 milyonun ustunde suriyeli almis ama tabi aralarindan kendi ihtiyaclarina gore secip, onlari da sisteme direk entegre etmisler

ztn nitelikli olanları elediler niteliksizleri bize kaldı genel olarak
o niteliksizlerde şimdi bizde kobilerin en önemli iş gücü
normal bir vatandaşa göre aylık en az 1500 lira avantajı var işçi çalıştıranlar için

Onrcn
14-10-2019, 14:40

sisteme direk entegre etmediler. Almanlar baya rahatsiz durumdan, en rahatsiz olduklari durum hem maas verip hem calismalarina izin verilmemesi. En azindan bulundugum sehirde durum boyleydi

VETTE
14-10-2019, 14:40

Almanlar kadar milliyetçi ve Almanlar kadar akıllı çağdaş hırslı ve çalışkan olabilsek keşke.
Babam 1964 de Almanya ya giden ilk işçilerden.
...''Ağzımızdaki dişlere kadar baktılar.Sanki büyük baş hayvan alıyorlar..." diye hayıflanarak anlatır.Ama iş bilirliklerini hak yememelerini dürüstlüklerini de anlatır.
Sonuçta 20 yıl çalışmış...

997TT
14-10-2019, 17:39
Sımdı nedır son durum? 82 surıye oldu mu? 83 Washıngton a ne kadar kaldı?
Insallah hıc bır askerımızın kılına zarar gelmeden,yapılıcak neyse yapıp donerler.
Sevmıyorum bu tıp manıpulatıf ıslerı.

semavi
14-10-2019, 19:17
Uluslararasi Iliskilere giris dersi, 1 :)

Iceride sikisirsan dis tehdit iyi gelir...

Olay suriyelilere geliyor ya illa...

Bende Suriyeli sayilirim ucundan... Gocmeniz ya burada...

Devlet saglik yardimi yapiyor... Yiyecek yardimi yapiyor cocuk basina burada basvurur ve param yok derseniz... Neden Turkiye'de ki bize batiyor peki? Cunku Turkiye'de devlet degilde Hukumete gore politika uretildigi icin guvenimiz yok... Adam bana secme secilme hakki vermiyor mesela hemen... Vergi olayini gormezden gelmiyor... Geldiysen buraya ayak uyduracaksin, yok oyle vergisiz is yeri falan diyor!

Paran yoksa coluguna cocuguna destek veririm. Sen bir esseklik edip gelmis olabilirsin ama onlarin sucu yok diyor bana... Lakin sistemimi bozamazsin, yasalara uymalisin diyor...

Biz 72 millete hakim olmus bir Imparatorlugun mirascisi falan degiliz... Anadolu'da sikisip kalmis, nitelikleri kisitli bir toplulugun Cumhuriyet'in ilk yillarinda ki gayret ile, bu seviyeye kadar yukselebilmis bir haliyiz... Klise olacak ama , iyi egitimlileri de Canakkale'de falan kaybetmisiz... Mekanlari cennet osun...

Osmanli'da dis politika, ticaret vs hepsi O zaman Osmanli, suan ise Yabanci saydiklarimizin elinde...

Iyi is cikartilmisti aslinda eldeki hamur ile...

O yuzden...

Sahsim adina Osmanli falan istemiyorum. Insanca yasanan bir dunya olsun... Devletler umrumda degil...

sanctuary35
14-10-2019, 21:14
bizim şirkete tarım müdürlüğünden 30-35 suriyeli geldi bakanlık eğitmiş sözde. dediler 8-17 çalışcaksınız asgari ücret hiç biri kabul etmedi çekti gitti.

Thracian
15-10-2019, 03:09
Bu gün bize hiç askeri ekipman ve silah ambargosu koyan finlandiyanın açıklaması sonrası, bizim 'Başkan'lardan birinden şöyle bir twit bekledim.
'Bu gün itibariyle Finlandiyadan askeri ekipman ve silah alımını durduruyoruz, gelecektede alım yoluna gidilmeyecektir. Yerli üretime önem verilip pazarlanması yapılacaktır' tarzında bir hamle bekledim. Ve bize silah satmayan devletlerden Ar-ge dışında alımların olmamasını bekledim.

Sonra aklıma 17 yıldız tek başına iktidarın 2002 yılında 130milyar Usd, olan dış borcu 450milyar Usd ye çıkarması geldi. ve fıkra bitti.

gokhankenar
15-10-2019, 15:44
Boşuna dememişler Türk'ün Türkten başka dostu yoktur diye...

free-hifi
15-10-2019, 18:28
Rusya da sattı

Mivec_4G63
15-10-2019, 18:35
Düşman oklarını takip edin... Doğru yolu bulursunuz