PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kırmızı Typer fk2 - Motorsiklet kazası İstanbul

Sayfa : [1] 2 3

BERKİN
22-06-2019, 23:21
Köprü yolu üzerinde ünalana gelmeden feci bi kaza olmuştu kırmızı fk2 typer 2 racing motorsiklet çarpışmışlardı hala tüylerim diken diken varmı tanıyan eden ciddi bi durum ?

BERKİN
22-06-2019, 23:21
Typerın plaka 34 KD di sanırım

Almanci Tane-R
22-06-2019, 23:27
34 RB 590 olmasın... kazada ölen var allah rahmet eylesin

BERKİN
22-06-2019, 23:40
Olabilir abi çok net göremedim.Allah rahmet eylesin çok kötü bir kaza görüntüsüydü :/

oğuz
22-06-2019, 23:41
baya bir kalabalık vardı göremedim bende net.Allah rahmet eylesin

enesy
23-06-2019, 00:12
Video ya göre Type-R süren arkadaş alenen bam diye çarpmış motorcu ya.

Allah rahmet eylesin ; Type-R ı kullanan arkadaşın da Allah yardımcısı olsun manevi olarak ciddi bir yük binmiş omzuna.

KAZA ANI VİDEO

Motor Kaza Altunizade 22.06 - Sendvid (https://sendvid.com/x42v0sh6#)

burak1533
23-06-2019, 00:19

Allah rahmet eylesin ; Type-R ı kullanan arkadaşın da Allah yardımcısı olsun manevi olarak ciddi bir yük binmiş omzuna.

KAZA ANI VİDEO

Allah rahmet eylesin, yaralılara acil şifalar dileyelim.
abi bu nedir? bu resmen cinayet, amacı ne idi orada sağdan sollamayamı çıkacaktı? motorları görünce gaza falanmı geldi acaba arkadaş?
videoda kameraya kan geliyor çok kötü.

Mutu
23-06-2019, 00:20
Hayatını kaybeden kişinin ailesine allah sabır versin. Mekanı cennet olsun, yaralılara allah şifa versin.

3-5 dakikalık adrenalin için değmez arkadaşlar. Gaz açarken, gaza basarken arkada kalabilecekleri de düşünün.

MertSerhanÖ.
23-06-2019, 00:38
ya herkes typercıya laf etmişte,siz motorcuların kazadan 5 dakika önceki videosunu izledinizmi? araç içi olan bi aracın yanından geçiyorlar süratli bir şekilde makas makasa.
Typer sahibi suçlu ona dicek hiçbişeyim yok koskoca ayna var bak da işte geçiceksende veya sinyal ver.Ama motorculara bu kadar süratli gitme hakkını kim veriyor?2 teker ve sürat makineleri olmasımı.Lütfen arkadaşlar.Allah'tan rahmet diliyorum ölenlere.Kalanlara Allah sabır versin.O bağırışlar çığırışlar:(

5500
23-06-2019, 00:38
Allah rahmet eylesin. kör noktasında kalmış gibi herhalde, yada bir anlık dalgınlık ile birden sağa çıktı. Allah korusun, sebep olanada ağır yük.

SekoLive
23-06-2019, 00:42
Cok talihsiz bi kaza allah ailelere sabir versin

enesy
23-06-2019, 00:44
ya herkes typercıya laf etmişte,siz motorcuların kazadan 5 dakika önceki videosunu izledinizmi? araç içi olan bi aracın yanından geçiyorlar süratli bir şekilde makas makasa.
Typer sahibi suçlu ona dicek hiçbişeyim yok koskoca ayna var bak da işte geçiceksende veya sinyal ver.Ama motorculara bu kadar süratli gitme hakkını kim veriyor?2 teker ve sürat makineleri olmasımı.Lütfen arkadaşlar.Allah'tan rahmet diliyorum ölenlere.Kalanlara Allah sabır versin.O bağırışlar çığırışlar:(

Orası kesin. daha önce motorcu bir arkadaş konu açmıştı burada uzun uzun tartıştık.

Motorcu arkadaşlar grup olarak çok tehlikeli hareket ediyorlar tüm videolarda , köprüden geçerken , kaza anından önce kesinlikle kural tanımadan gidiyorlar.

Ama type R kullanan arkadaş sinyal vermeden , aynaya bakmadan , önündeki aracı geçmek için sanırım , çok ani manevra yapıyor.

Bir can gitti , bir can vicdan azabı ile hayatını idame ettirecek , bir sürü insan da iki tarafın sorumsuzluğu neticesinde çok zor günler geçirecek.

mert_can 41
23-06-2019, 00:54
Çok kötü oldum yaa motorcu resmen koltukta oturuşunu ayarladı ve ölüme gazladı çok kötü oldum... Typercı sanırım aynada ilk baktığında motor gazlamıyordu uzaktaydı onu halen uzak sanıp birden öndekinden yol almak için kırınca motorun gazladığını hesaba katamayıp vurdu. Yada motorun peşine gazlamak istiyordu motorun geçtiğini hesaplayamadı çünkü tam arka hizadan vurdu. Allah rahmet eylesin motorcuya video çok kötü kaza yapanın gazladığı gözükmüyor ama az daha arkadakiler öleceklermiş kader resmen onlardan sekip öndekine vurmuş zaten 2 teker üzerindesiniz o yolda ne amaçla dip dibe geçiş yapıyorsunuz bir birinizi aynalar değecek resmen motorların.

onursumer
23-06-2019, 00:57
çok talihsiz bi kaza

akşam saati grup halinde motorla oyle gitmek zaten çok riskli

typer aynadan ne gordu nasıl gordu kestirmesi zor fakat sağına motor girerken bile aynadan birsuru motor gorduğu kesin

yol vermeye kalksa bi dert vermese bi dert o sırada sağından geliceğinide düşünüp sağ aynaya bakmış olma ihtimalide yok belliki

motorcular sol şeritten şaşmayıp yollarında gitselerdi boyle bi kaza yaşanmazdı kişisel goruşum

mehmet6r
23-06-2019, 00:58
Ben de trafkte motorcu gördüm mü kestiremiyorum ne yapacağımı özellikle gazlama sesi duyduğumda. Bence typer Kullanan arkadaş aynasında sol şeritteki grubu gördü sağa yol vermek için kaçtı. Ölene Rabbim rahmet eylesin. sevenlerine yakınlarına sabır versin daha 21 yaşında bir genç. Ama typerı farkedince gaza daha da yüklenmiş gibi. Typer da sağa kaçarken görememiş. Allah yardımcısı olsun büyük bir yük binmiş omuzlarına. Diğer 2 yaralının da durumu ciddiymiş Allah şifa versin.

Diyadin
23-06-2019, 01:01
Allah rahmet eylesin ne desek boş. Üzüldüm.

MertSerhanÖ.
23-06-2019, 01:06
Orası kesin. daha önce motorcu bir arkadaş konu açmıştı burada uzun uzun tartıştık.

Motorcu arkadaşlar grup olarak çok tehlikeli hareket ediyorlar tüm videolarda , köprüden geçerken , kaza anından önce kesinlikle kural tanımadan gidiyorlar.

Ama type R kullanan arkadaş sinyal vermeden , aynaya bakmadan , önündeki aracı geçmek için sanırım , çok ani manevra yapıyor.

Bir can gitti , bir can vicdan azabı ile hayatını idame ettirecek , bir sürü insan da iki tarafın sorumsuzluğu neticesinde çok zor günler geçirecek.

typer sahibi arkadaş zaten hatalı.Öyle birden atlanılırmı sağa.Ha dalgındır bi sorunu vardır kör noktadır bilemem ama genede bu yaptığı hatayı hafifletmiyor malesef.

Ben motorcuların oraya geliş videolarını izledim aman allahım.ne gerek var abi? konvoy şeklinde tek şerit gidin işte arkadaş.Bu kadar kolaymı mk ya.Bak dikkatsizin biri geldi vurdu.Çok canım sıkıldı izleyince daha bi süre daha çıkamam etkisinden.

MURAT_HLX
23-06-2019, 01:28
talihsiz bi kaza,mekanı cennet olsun ölen arkadaşın ama bence bile bile lades olmuş,

makas ata ata geliyorlar typer'cının bence kör noktasında arkadaşta kaçmak istedi sonuçta ortada.yemin ediyorum korkuyorum trafikte motorlu arkadaşlardan şeritte giderken silme geçenini mi ararsın ,ararsında ararsın görür görmez çekilmeye çalışıyorum her insan aynı değildir ama yinede korkuyorum.

Berkan
23-06-2019, 01:51
Typera hatasi sinyalse;
Motorcu(lar) ak kaşık değil bilmem kac kmden beri yaldir yaldir geliyolar zaten, carpismadan hemen önce kicini soyle bir dogrultup koltuga iyice kurulmasi aslinda haberci gibi zaten ondan sonraki beyaz arabanin(typerdan önceki) biguzel dibinden geçmesi, serit arasindan hayvan gibi gitmesi sagdan gecme cabasi gibi say say bitmeyecek hatalar dizisi mevcut.

mcemrek
23-06-2019, 02:10
allah rahmet etsin. trafik hatayı affetmiyor. şu saatten sonra bu olay için ne desek boş. hele orda abi napıyosun ya diyen arkadaş için bilemedim. abi sen de ne yapıyosun? bu kazada bence tek salt suçlu yok. çok rahat hızlanan az yer kaplayan aletlerimiz var diye trafik kurallarını hiçe saymak ne kadar doğru ve ne kadar güvenilir. zaten kaporta sensin. bide böyle haraketler. kalanlara allah sabır versin.

ayrıca grup halinde giden motorculardan korkarım ben. hep aklıma passat ı yola sokmayan üstüne çıkan fırsatını bulsa ezecek tipler ayrıca new yorkta grup halinde bir aracı linç eden tipler gelir.

Eren G.
23-06-2019, 02:38
Motorularin cahillik dolu hatalar zincirine typerin yirtik dondan firlar gibi firlamasi eklenince bir kisinin hayatina mal olmus cok yazik. Allah rahmet eylesin

ruudvan
23-06-2019, 02:55
allah rahmet eylesin. keşke motorlu vatandaş 1 metre daha önde olsaymış.muhtemelen kaza olmayacaktı.kazanın olduğu viraj geniş, bayır aşağı ve tehlikeli.muhtemelen aynada gorunmedıler bıle. yada bakmadı.

makif84
23-06-2019, 03:03
Haber sitesinde gordum bakmak icin siteye girmiştim ki .Keske su videoyu izlemeseydim. Su bu hatali demek icin cok gec. Geride kalanlara Allah sabir versin...

punjhei
23-06-2019, 03:26
sağdan sollama yapılmaması gerekliliğini, şerit ihlal edilmemesi gerekliliğini, sinyal vermeden şerit değiştirilmemesi gerekliliğini, takip mesafesini korumanın gerekliliğini vb. birçok kuralı sindirmeden, bu kuralların insan sağlığı ve hayatı için belirlenmiş ve herkesin ama herkesin kurallara uyması ile sağlıklı bir trafik akışı sağlanabileceği gerçeğini içselleştirmeden trafiğe katılan bir dünya insan var.

allah rahmet eylesin yalnız vefat eden arkadaş maalesef aranıyormuş.

SmT
23-06-2019, 03:28
Berkcan Karabulut on Instagram: “#mt09 #akrapovic #yamaha #honda #suzuki #1000rr #mt07#650f #cbr#insta #instasiz” (https://www.instagram.com/p/By2g7lDHOBl/)

İki trafik serserisi birbirini bulmuş...R25,MT serisi görünce gereksiz tedirginlik yaşıyorum artık...

Kekuti*
23-06-2019, 03:36
Beyler videoda ben typer da hiç bir kabahat göremiyorum. Sol sertitte arkasından sacma sapan motor geliyor. Sagdan hızlı geleni görmemesi olabilir her yeri motor ve min 80-100 ile akan trafik..

Allah yardımcısı olsun.
Hayatını kaybeden arkadaşa da Allah Rahmet eylesin. Çok kötü...

Kekuti*
23-06-2019, 03:41
Sinyal vermemek hata ve ani çıkış olmuş, tekrar izledim.

Tekrar Allah Rahmet eylesin...

leventrc
23-06-2019, 03:50
Karanlikta göz dediginiz sey 5 6 tane motora takilir. Tek motora degil. Typer sol seritte 80-90 gidiyor. Arkadan 150 160 ile giden 5 motoru gorunce saga kaçayim diyor. Malesef biraz sert ve sinyalsiz kaciyor. Keza kacmasaydi da boyle bir kaza olmayacakti. Ama bu karari veriyor malesef. Ve fk2 kullanicisi olarak sunu soyleyeyim; en sagdaki carptigi motorcuyu gormemesi cok normal. Aynanin kadrajinda degil malesef. Carptigi anda kör nokta kalıyor. Ve dedigim gibi; o karanlikta göz dedigimiz şey 150 160 la giden 5 motoru görür. Muhtemelen onlardan kaçmaya çalıştı. Typer da art niyet görmüyorum. 5 tane ya da daha fazla motoru 150km veya üstüyle arkadan gelirken ( Yol vereyim geçsinler ) demiş. Sağa biraz sert ve sinyalsiz kaçmış. Yanindaki motor da o anda makas atan ve aracin kör noktasinda kalan motor. Vefat eden arkadaşimiza Allah rahmet eylesin. Yaralilara acil şifalar dilerim. Typer sürücüsüne de maneviyat olarak kolayliklar dilerim. Ama typer surucusune bu denli linc girisimini kendi adima yanlis buluyorum.

Yigit-Y
23-06-2019, 06:30
34RB590 miş plakası

Son dakika... Otomobil motosikletli gruba carptı: 1 olu, 2 yaralı - Son Haberler (https://m.haberturk.com/otomobil-motosikletli-gruba-carpti-1-olu-2-yarali-2497624)

Motorcuda ölmüş kötü olmuş

Yigit-Y
23-06-2019, 06:33

KAZA ANI VİDEO

Tayyar sag aynaya bakmadan çıkmış bu videodan öyle gözüküyor.Basi belada arkadasin bu video ile ceza alır.

erhanarici18
23-06-2019, 07:53
allah rahmet eylesin
bi kaç kere bu tarz kaza yaşamama ramak kalmıştı benimde
akan yolda sağlı sollu makas atarak giden motorcuları aynada göremiyosuz bazen
bir anda arabanın yanında beliriyo yokdan var oluyo sanki
akan trafikte motorcuların sabit bi şekilde şeirtten gitmesi daha sağlıklı olur

gazetecilerde hemen infazı vermiş zaten yok hakimiyeti kaybetti motorcu gruba daldı falan
allah iki tarafada sabır versin bir can gitti

barisy
23-06-2019, 08:09
type r ın kayda değer ceza alacağını hiç sanmıyorum. kazadan 3-4 dk önceki köprü üstü videoyu ve kaza videosunu izledikten sonra.

Onrcn
23-06-2019, 08:26
Allah rahmet eylesin talihsiz bir kaza olmus fakat Fk2 li arkadasin ceza almasi sacma olur, evet belki ani ve sinyalsiz bir serit degisimi yapmis olabilir fakat surelere bakinca 14. saniyede 2 motor ayni seritte gidiyor. Bu hamlede arac sahibi arkasindakinin motor oldugunu bile bir sure idrak edememis olabilir. 18.saniyede motor surucusu gaza oturuyor ve 20.saniye civarinda kaza meydana geliyor, yani orada arkadas sol aynaya oha arkada kalabalik motor var diye 1,5 sn baksa ve yol vermeye kalksa sagdakinin bu hamlesini gorme ihtimali cok dusuk + motor sesinin aniden yanina gelmesi kafasini karistirmis olabilir(solda oldugunu o an dusunmus olabilir)

Motorculara olabildigince yol vermeye calisiyorum, fakat bazi motor kullanicilari sunu bir turlu idrak edemiyor; kullandiginiz motor ebat olarak kucuk, hizli ve kirilgan, onunuzdeki arac canli yayin sadece sizi izlemiyor, onune bakmasi laizm, sagina soluna bakmasi lazim, vitese bakiyor olabilir, radyoyu ayarliyor olabilir, sunroofu, cami aciyor olabilir ve o aradaki 1-2 sn sizin hayatinizla oynayabilir. Biz arac sahipleri olarak motorculara karsi daha dikkatli olmaliyiz bunda hem fikirim fakat sizde caninizi biraz olsun korumak durumundasiniz, siz caninizi korumaya niyetli degilseniz butun bu vicdani ve cezai yuku bir surucuye yuklemekte bence biraz agir.

Kimseye saygisizlik yapmak istemem, burada oyle yada boyle bir can kaybedilmis ve bunun telafisi yok. Tekrardan Allah rahmet eylesin, tum yakinlarina sabir dilerim. Araci kullanan arkadasada ayrica uzuldum, bilerek ustune kirdiysa ceza almasi taraftariyim ama boyle bir manyaklik yapacagini tahmin etmiyorum.

-Murat Özcan-
23-06-2019, 08:47
Ecel işte nerede geleceği belli olmuyor maalesef.

2 tarafında hatası var muhakak fakat olan 2 tarafın ailesine oluyor.

Vefat eden arkadaşın ailesine allah sabırlar versin çok üzücü bir durum.

TolgaUs
23-06-2019, 08:57
Açtığım konuyla bu tür olayları sizlere göstermeye çalıştım.
Herbiriniz hata sende diyip durdunuz.
Anlatamadığım şey insanların aynaya bakmadan şerit
değiştirmesi idi. Bizi yok saymasıydı.
Yine burada başlamışsınız yok hızlıydı bilmem ne.
Burada takılıpta sanki 50 km 60km yi geçmeyip
tın tın kurallara uyduğunuzu sanıcam.
Bu sitenin tüm üyelerinde az yada çok içinde apaçilik ruhu var.
Bu ölen arkadaş 150 bastı diyemi ölümü haketti.
O araç sürücüsü hız yaptı diyemi öldürdü gencecik çocuğu.
Aynaya baktı kör nokta belki eyvallah.
Ama o typer ı alana kadar hiç mi omuz kontrolu nedir bilmedi.
Kafasını azcık çevirse 21 yaşında bu çocuk yatağında rahatça gözlerini açmıştı sabahın bu saatinde.

Frid
23-06-2019, 09:01
Motorcu ölüme gazlamış resmen, polo yu solayıp tekrar sağ şeride girişi bunu gösteriyor. Typer ne yapmaya çalışmış hiç belli değil.

Allah rahmet eylesin Allah sabır versin.

İş yerime gelen böyle uçuk kaçık tipli motor sürücülerini sohbet edip uyarıyorum, aldığım cevaplar çok vahim.

Trafikte seyir halinde bende motorlardan kaçmayı seçiyorum.

Kekuti*
23-06-2019, 09:04
Şu kaza yapan fk2 olmasaydı hyundai punto faşan olsa bu linç olmazdı gerçekten

emre069
23-06-2019, 09:22
Kazadan yarım saat önce haliçde aynı şekilde makas ata ata yanımdan geçti motorcu köprüyü geçincede kaza olduğunu gördüm yanlış değilsem aynı motordu yerdeki allah ailesine sabır versin

TolgaUs
23-06-2019, 09:27
Mesela bugun bi arkadaşın başına gelen bir video. Yine aynı b*k ve umursamamazlık.

https://www.youtube.com/watch?v=pag_4lmo4O8
Bunlar normal karşılanabilecek şeyler değil abiler.

MertSerhanÖ.
23-06-2019, 09:32
şimdi vefat eden arkadaşın instagramını buldum.

5 gün önce yoğun trafikte gazladığı hatta ön kaldırdığı bir video koymuş.Kaza bağıra bağıra geliyorum demiş zaten...

yusufcan_k
23-06-2019, 09:35
şimdi vefat eden arkadaşın instagramını buldum.

5 gün önce yoğun trafikte gazladığı hatta ön kaldırdığı bir video koymuş.Kaza bağıra bağıra geliyorum demiş zaten...

bide üstteki hikayelerine baksana tünelde nerden geçiyor.. bence biraz bile bile lades durumu.

enesy
23-06-2019, 09:37
Şu kaza yapan fk2 olmasaydı hyundai punto faşan olsa bu linç olmazdı gerçekten

Burada type R ın hatasının olduğunu söyleyenler için mi Linç diyorsun yoksa basındaki haberler için mi?

Burada Motor kullanan TolgaUs hariç ben taraflı ya da direkt suçlayıcı mesaj okumadım. Onun mesajı da ölümüne motor savunucusu olmasından dolayı.

Type R değil hangi araç olursa olsun ben sağa çıkmasında suç bulurum kendi adıma.

Yigit-Y
23-06-2019, 09:37
Burdan motorcularda suç var.

Ama asıl suçlu aynaya bakmadan şerit değiştirme

Tayyar değil tayyip olsa da videoda öyle gözüküyor.

Motorcular tehlikeli gidiyorlardı ama tayyarda malesef dikkatsizlikten şerit değiştirme ile motorculara bam ladı.

Bu ölüm motorcu arkadaş için gereksiz oldu malesef ama kadar olan tayyarciya olacak iyi avukat bulursa belki bir ihtimal kurtarır

Low-Rider
23-06-2019, 09:38
Mesela bugun bi arkadaşın başına gelen bir video. Yine aynı b*k ve umursamamazlık.

Adam yolunda gidiyor orada sollanacak bir durumda yok, park edecek manevra yapıyor. Motorcular her yere kafasını sokmasa böyle basit kazalar olmaz

Onrcn
23-06-2019, 09:41
Açtığım konuyla bu tür olayları sizlere göstermeye çalıştım.
Herbiriniz hata sende diyip durdunuz.
Anlatamadığım şey insanların aynaya bakmadan şerit
değiştirmesi idi. Bizi yok saymasıydı.
Yine burada başlamışsınız yok hızlıydı bilmem ne.
Burada takılıpta sanki 50 km 60km yi geçmeyip
tın tın kurallara uyduğunuzu sanıcam.
Bu sitenin tüm üyelerinde az yada çok içinde apaçilik ruhu var.
Bu ölen arkadaş 150 bastı diyemi ölümü haketti.
O araç sürücüsü hız yaptı diyemi öldürdü gencecik çocuğu.
Aynaya baktı kör nokta belki eyvallah.
Ama o typer ı alana kadar hiç mi omuz kontrolu nedir bilmedi.
Kafasını azcık çevirse 21 yaşında bu çocuk yatağında rahatça gözlerini açmıştı sabahın bu saatinde.

Agresif yazmak istemiyorum, sonuçta bir can kaybedilmiş fakat siz çok yanlış yoldasınız. Aramızda sokakta hız sınırlarına, sinyale vb her kurala uyan kimselerde var; geçmişte aynı hataları yapıp şu an benim gibi çok normal araba kullananlarda var ama zaten konu bu değilki ? Araba ile aynı şeyi yapmış olsak diyelim maddi hasarla 2 hafta sonra yollara geri dönecektik, ben makas ata ata gitsem önümdekide benim nereye gideceğimi anlamayıp sağa kırsa sen sinyal vermedin, ani serit degistirdin diye adama mi kizacagim?

Keşke o kardeşimiz rahatça gözlerini açabilseydi fakat burada kendi hayatina en cok dikkat etmesi gereken kendisi, nitekim normal şartlarda bile motorlari goremeyen bir milletin icinde bu sekilde hareket etmek cok yanlis. Onceki yazimda da paylastim, 2-3 sn cok kisa bir sure; herkes bu motorlu gazlayip 1 sn de yanima gelir mi diye dusunemez, dusunurse arac kullanamaz zaten ve canli yayin arkayi kimse izlemiyor. Burada merci ben degilim tabiki, belki olay aracin icinde cok farkli gelisti fakat bu benim dusuncem. Bir onceki yazimda o kadar yazdim ve gelecek cevap kafasini azicik cevirse olmamaliydi, kafasini azicik cevirseydi ancak bir temenni olabilir bu konuda.

TolgaUs
23-06-2019, 09:57
Adam yolunda gidiyor orada sollanacak bir durumda yok, park edecek manevra yapıyor. Motorcular her yere kafasını sokmasa böyle basit kazalar olmaz

https://image.prntscr.com/image/9mA4zmDUTUWlxFSkgY9_Mw.png

https://i.hizliresim.com/4pg9j0.jpg

ee park edecek hani sinyal ? Farkındamısınız açtığım konuda da her zaman sinyal sinyal diye diretiyordum. İşin sonu hep sinyale bağlanıyor nedense.
Adam kendi g*tünü kurtarmak için bile bile arkadan bana vurdu yazmış. Daha kazanın nasıl olduğunu bilmiyor. Telefonundaydı kafası muhtemelen.
Neyseki eksper suçlu tarafı doblocu olarak görmüşte olay bitmiş.

Ne kadar doğru bilmiyorum ama TypeR sürücüsünün sesli raporu varmış.
Yolumda giderken Motosiklet sürücüsü arkadan bana vurdu direksiyon hakimiyetimi kaybedip bariyere vurdum diyormuş.

Eğer bu doğru ise adamın öldürdüğü çocuğa da saygısı yok. Yazık çok yazık. İnşallah en beter cezayı alırde trafikte çok sonraları görürüz TypeR cıyı.

enesy
23-06-2019, 09:59
TolgaUs hakkaten Halk Tv ve/veya AHaber gibisin be kardeşim sen de. Yine taraflı olda az biraz mantıklı tut tarafını.

Dibine dibine savunmanın , her konuda motorların haklı olduğunu düşünmenin anlamı yok.

Ben tek olay üzerinden değerlendirme yaptım , yoksa bütünsel olarak bakarsak , diğer tüm videolarda grup olarak her türlü taşkınlığı yapmışlar , tüm motorlu arkadaşlar o akşam kaza bela aramışlar , keşke bulamasalardı.

Bu kaza olmasa videoları instagram a koyup like alacaklardı muhtemelen. Şimdi sosyal mesaj vererek koyacaklar instagram'a ama 1 maksimum 2 ay sonra aynı şekilde gidecekler hatta ve hatta cenazeye geç kalacak gibi olsalar yine aynı şekilde gazlayarak gidecekler.

Keşke bilinçlenseler.

Low-Rider
23-06-2019, 10:01

ee park edecek hani sinyal ? Farkındamısınız açtığım konuda da her zaman sinyal sinyal diye diretiyordum. İşin sonu hep sinyale bağlanıyor nedense.
Adam kendi g*tünü kurtarmak için bile bile arkadan bana vurdu yazmış. Daha kazanın nasıl olduğunu bilmiyor. Telefonundaydı kafası muhtemelen.

Yolumda giderken Motosiklet sürücüsü arkadan bana vurdu direksiyon hakimiyetimi kaybedip bariyere vurdum diyormuş.

Eğer bu doğru ise adamın öldürdüğü çocuğa da saygısı yok. Yazık çok yazık. İnşallah en beter cezayı alırde trafikte çok sonraları görürüz TypeR cıyı.

ya tamam kardeş sen haklısın

kafasına kamera takıp artislenen motorculardan bir farkın yok daha önceki paylaşımlarında da gördük

ben sizin gibilerle muhattap olmamak için elimden geldiğince zaten yol veriyorum, allah'a yakın bana uzak olun

TolgaUs
23-06-2019, 10:12
https://youtu.be/EZQuAvn-sqw

İnşallah birgün gelir de motosiklet kullanabilecek kadar cesarete erişebilirsiniz abiler.
O gün gelirse eğer neyi savunduğumuzu 1 hafta dolmadan anlıyabileceksiniz.
Ben burada yazıyorum ama çoğu kişi araba sürücüsü olduğundan bizlerin neler yaşadıkları hakkında bilgisiz.
Saygılar abiler..

berkaym
23-06-2019, 10:19
Allah rahmet eylesin. Kalanlara allah sabır versin.

Dün gecede aynı şeyi yazcaktım bekledim tekrar tekrar izledim videoyu. Özellikle şunu sormak istiyorum o honda yerine motorcu olsaydı. Motor yerinede gazlayanda honda olsaydı. İşin sonunda aynı olay gerçekleşseydi motor şerit değişsseydi ve hondacı ondan kaçmaya çalışıp bariyere vurup hayatını kaybetseydi. Bütün kanallarda haberlerde arkadan gelen maganda ilan edilirdi. Motorcuda fenerde çayını nargilesini içiyo olurdu.

Ek olarak kazaya karışan kimseyi tanımıyorum. Sadece kazada araçların yerini değiştirin öyle düşünün. Tekrardan Allah rahmet eylesin, Allah sabır versin

Kekuti*
23-06-2019, 10:26
Burada type R ın hatasının olduğunu söyleyenler için mi Linç diyorsun yoksa basındaki haberler için mi?

Burada Motor kullanan TolgaUs hariç ben taraflı ya da direkt suçlayıcı mesaj okumadım. Onun mesajı da ölümüne motor savunucusu olmasından dolayı.

Type R değil hangi araç olursa olsun ben sağa çıkmasında suç bulurum kendi adıma.

Videoda görünen typer ın sinyal vermemesi ve yanındaki motoru farkedememesi...

Bir gün aynı yolda gidiyordum,120-130 yanımdan (sol şeritteyim) beni motor solladı.. lan şerit yok orda! Nereye yani di mi.. nerden çıktığını bile anlayamamıştım.

Arkadan nasıl geldikleri belli motorcu cocukların. Karanlık, far açık.. arkasındakine yol vereyim derken sağdakine yaslamış diye düşünüyorım ben. Çok talihsiz çok! Allah fahmet eylesin. Ama ben büyük hatanın motorcuda olduğunu düşünüyorum.

Soruna gelirse eğer; gazetede Typercı motorcu gruba daldı diyor. Haksızlık bu.

dqn
23-06-2019, 10:27
Öncelikle can kaybı var sanırım, Allah rahmet eylesin. Allah herkesi kazadan beladan korusun..

Arkadan 8-10 tane son gaz gelen motorları görünce bende dahil panik oluyorum. İnsanın aklına sinyal vermek gelmemiş olabilir, ben sağındakini gördüğünü düşünmüyorum. Kimse bile isteye böyle bir şey yapmaz.

Onurkk06
23-06-2019, 10:28
Facede typer sahibinin dediğine göre önünde düşen motorcudan kaçmak için direksiyonu kırdığını söylemişti

spree1903
23-06-2019, 10:29
Allah rahmet eylesin,yakınlarına sabırlar versin,ateş düştüğü yeri yakar,hayat bazen hatalarımızı bize tecrübe olarak geri kazandırır bazende 2. bir imkanı vermez.yaşadığımız hayatın değerini bilelim bu idrak doğrultusunda hareket edelim.

By_Carizma
23-06-2019, 10:34
daha önce paylaşılan instagram videosundaki gibi motorcu typer gördü yakın geçip gaza getirmek istedi muhtemelen, typeri kullanan arkadaşta hızlı gelen motor grubuna yol vermek istemiş olabilir. Allah Rahmet eylesin, Allah yakınlarına sabır versin.

safaks
23-06-2019, 10:50
Arkamda bende böyle yardır yardır gelen motorcu görünce nabacagimi sasiriyorum. Sakin kalip yoluma devam ediyorum. Nasi olsa o gecer biyerden diye. Bi seferinde digerine yol veriyim derken baska bi motorcuyu altima aliyordum. Motordan hep korkarim simdi. Burdada adam arkadan geleni gorunce kacmak istemis. Bu adam solada kacsa sagada kacsaydi bu kaza olucakti buyuk ihtimal. Anlik karar vermis zaten o an sinyal verse nolur. Yine vururdu. Tek hatasi ani serit degistirmis. Allah rahmet eylesin. Motorcu arkadaslar resmen olume gitmis zaten. Birde video sonunda bagirmalar vs. Typer soforunu gectim hic bir insan istemezdi boyle bisi yasansin. Allah ailesine sabir versin.

Maxiboost
23-06-2019, 10:59
https://youtu.be/EZQuAvn-sqw

İnşallah birgün gelir de motosiklet kullanabilecek kadar cesarete erişebilirsiniz abiler.
O gün gelirse eğer neyi savunduğumuzu 1 hafta dolmadan anlıyabileceksiniz.
Ben burada yazıyorum ama çoğu kişi araba sürücüsü olduğundan bizlerin neler yaşadıkları hakkında bilgisiz.
Saygılar abiler..

Uzun suredir motorsiklet surucusuydüm, keza babamda oyle, hatta kendisi 20 yildan uzun suredir biniyor.
Isyaninda haklisin, otomobil suruculerinin cogu yolda seni dikkate almaz, hatta sen sanki onlara yol vermek zorundaymissin gibi davranirlar. Sinyal vermezler vs. Videoda oldugu gibi hadiseler olur yirttiginda sukredersin, yirtmadiginda ölürsün bu kadar basit. Madalyonun obur yuzunde ise bunlari cok iyi bilip insanlara saldirdigin halde trafikte salak sacma gitmek, araclarin yakinindan gecmek (cok birsey degistirmez gerci ama risk azalir) cevrende arac varken gazlamak, hele hele gece gorusun dusuk oldugu anlarda gazlamak aptalligin, gerizekaliligin ta kendisindir. Bu kadar riski bilip salak sacma hareketler yaparsan er ya da gec baska hata yapan birisiyle denk geldiginde ölürsün.

Daha once hic motordan dusmemis birisi (oldugu yerde dusmeleri, kucuk hizla devrilmeleri gectim) kendini o motorun ustunde o kadar guvende hisseder ki, ben oyle hissediyordum en azindan. Saga gecene kadar giderim, araba yon degistirene kadar aralarindan uzar giderim vs diyorsun ki geciyorsunda ama bazen bu videoda oldugu gibi bir denk geliyor, sonrasi kumarin sonucunu bekliyorsun.

Sahsen cocugum oldugunda motorsikleti biraktim. Sacma salak hareketler yapmadigim anlarda bile senin isyan ettigin suruculer yuzunden hayati riski cok yuksek. Bu zamana kadarda sonucunu bilerek binmistim ve artık o riski alamayacagim icin biraktim.

Babam binmeye devam ediyordu taaki gecen ay sonuna kadar. Kavsakta yandan carpan bir arac yuzunden ciddi sekilde yaralandi. Kafa tasinda catlaklar oldu vs. Kan kaybindan kaybediyorduk cok ucuz bir sekilde yirtti. Skkndirik bi scooterda basina geldi bu olay birde. Simdi plakasiz 2T bir enduro alip ormanda ve arazide binecegiz :)

Kisacasi, riskleri bu kadar iyi bilip, hatta her gun yasayip uzerine bu hareketler yapiliyorsa ya cok fazla cahillik vardir ya da olme riskini goze almissindir. Ayrimini yapman gereken konu, motorcu hiz sinirinin ustunde, hatali sollama yapiyor. Otomobil ise sinyal vermeden serit degistiriyor. 2 ye 1 gibi gordugun gibi ama o 1 hata surucunun olumune yol acti.

Otomobil tarafindan bakanlar adam gazlamasaydi bisey olmaz vs gibi konusuyorlar ama ayni hizda bile gitseler surucu yine suan aramizda yoktu. Saniyorum Tolganin isyani buna. Bu sebepten dolayi artik trafikte binmiyorum.

ontheair
23-06-2019, 11:17
Ölenlere Allah rahmet eylesin, kalanlara Allah sabır versin. Motosiklet sürücüleri kesinlikle masum değil. Şerit değiştirme, takip mesafesi, hız sınırı kurallarının hiçbirine uymuyorlar. Kazaya sebep olan ise Honda sürücüsü. O kadar sert bir şekilde şerit değiştirmesini gerektirecek bir durum yok. Ayrıca izlediğimiz görüntülerde panik olmasını gerektirecek kadar yakın da değil motosiklet kafilesi.
TolgaUs yazdıklarından görüldüğü kadarıyla fanatik motosikletçisin. Ben de motosikletleri seviyorum. Elimden geldiğince rahat yolculuk etmelerini sağlıyorum. Fakat açıklığa kavuşturmamız gereken şeyler var.

Motosikletler taşıttır. Taşıtlar için konulan genel kuralların hepsi motosikletler için de geçerlidir. Yani iki şerit arasından gidemez, kaldırıma çıkamaz, yaya geçitlerini kullanamazsınız. Emniyet şeridi size de yasaktır. Şimdi ama bana sakın "şerit arası şu ülkede serbest falan" diye gelme. Öyle geleceksen araştırmanı yap, kanun maddesini önüme koy. Sağdan soldan duyumlarla değil, ispatlı gel hakkını teslim edelim.

Amerika'da bazı eyaletlerde şerit arası yapmanıza izin veriliyor. Motosikletler "en sağ şeridin solundan gidebilir" diye de not düşüyorlar. Yani kafanıza göre her yere giremezsiniz yine.

Geçtiğimiz yılın bir kısmını yaya olarak geçirdim. Motosikletler bana ayrılmış kaldırımda gidiyor, bana ayrılmış yaya geçidinden karşıya geçiyor. Ya üst geçitte adam bana korna çaldı. Yolun her yeri sizin değil. Bunu artık anlayın.

Motosiklet kullanmak kimseye ekstra bir özellik katmıyor. Medeniyet seviyesi için belirleyici falan da değil. Git bak bakalım Hindistan'da motosiklet sayısına, Afrika'da motosiklet sayısına. Adetle olsa bu işler medeniyetin beşiği olurdu söylediğim yerler.

STP
23-06-2019, 11:44
benim eski aracim, talihsiz olmus. Ekrem ugrasacak bayagi.aktif motor binen biri olarak typera hic suc bulmadim ben. Altinda mt 07/09 olan 21 yasindaki cocugun hareketleri ortada malesef

TolgaUs
23-06-2019, 11:48
Ölenlere Allah rahmet eylesin, kalanlara Allah sabır versin. Motosiklet sürücüleri kesinlikle masum değil. Şerit değiştirme, takip mesafesi, hız sınırı kurallarının hiçbirine uymuyorlar. Kazaya sebep olan ise Honda sürücüsü. O kadar sert bir şekilde şerit değiştirmesini gerektirecek bir durum yok. Ayrıca izlediğimiz görüntülerde panik olmasını gerektirecek kadar yakın da değil motosiklet kafilesi.
TolgaUs yazdıklarından görüldüğü kadarıyla fanatik motosikletçisin. Ben de motosikletleri seviyorum. Elimden geldiğince rahat yolculuk etmelerini sağlıyorum. Fakat açıklığa kavuşturmamız gereken şeyler var.

Motosikletler taşıttır. Taşıtlar için konulan genel kuralların hepsi motosikletler için de geçerlidir. Yani iki şerit arasından gidemez, kaldırıma çıkamaz, yaya geçitlerini kullanamazsınız. Emniyet şeridi size de yasaktır. Şimdi ama bana sakın "şerit arası şu ülkede serbest falan" diye gelme. Öyle geleceksen araştırmanı yap, kanun maddesini önüme koy. Sağdan soldan duyumlarla değil, ispatlı gel hakkını teslim edelim.

Amerika'da bazı eyaletlerde şerit arası yapmanıza izin veriliyor. Motosikletler "en sağ şeridin solundan gidebilir" diye de not düşüyorlar. Yani kafanıza göre her yere giremezsiniz yine.

Geçtiğimiz yılın bir kısmını yaya olarak geçirdim. Motosikletler bana ayrılmış kaldırımda gidiyor, bana ayrılmış yaya geçidinden karşıya geçiyor. Ya üst geçitte adam bana korna çaldı. Yolun her yeri sizin değil. Bunu artık anlayın.

Motosiklet kullanmak kimseye ekstra bir özellik katmıyor. Medeniyet seviyesi için belirleyici falan da değil. Git bak bakalım Hindistan'da motosiklet sayısına, Afrika'da motosiklet sayısına. Adetle olsa bu işler medeniyetin beşiği olurdu söylediğim yerler.

Asla abi benim ki fanatiklik değil. Beni burada
yaya kaldırımdan giden motosikletli apaçileri,
emniyet şeridinden giderken delicesine korna basarak yol isteyen apaçileri,
100 metre ilerdeki kavşak yerine yaya geçidinden dönen apaçileri,
yol vermedi diye ayna kıran kavga çıkartan aldığı nefes bile haram olan apaçileri,
Engelliler için ayrılmış olan kaldırım yokuşunun önüne park eden apaçileri,
lastik yakan slalom çizen, bir halta yarıyormuş gibi trafiğe açık alanda ön kaldıran apaçileri,
(daha saymaya kalksam birton kural tanımaz apaçiler çıkacakta..)

Asla savunmam. Benim burada savunduğum şey herkes gibi hız yapan 21 yaşındaki kardeşimizin
üzerine aracı kırması ve burada ki insanlar tarafından araç sürücüsünün savunulması.
Devlet bile motosikleti araçtan saymıyor. Geçen hafta Beylikdüzü'nde bir yola hız tabelası konuldu.
Araba / Kamyonet / Kamyon-Tır hız sınırları mevcut. Motosiklet ? Motosiklet yok.

Yani iki şerit arasından gidemez. Kuralı demişsiniz. Bunun yasak olduğu ülkelerde,eyaletlerde trafik kurallarında açıkça belirtilmiştir.
Bizim trafik kurallarımızda böyle bir yasak mevzuat ben görmedim.
Ha ama size bir trafik kuralından bahsedeyim. T.C. Yasaları ve Trafik Kuralı kitapçığı der ki "Bir araç sürekli vaziyette sol şeridi kullanamaz."

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 46/2-d numaralı maddesine göre, aksine bir işaret bulunmadıkça,
gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal eden sürücülere, 2018 yılında belirlenen rakamlara dahilinde, 235 TL idari para cezası verilmektedir.

Dışarıda kim bu kurala uyuyor? Neden sağ şerit hep boşta sol şerit hep dolu ?

Sol şeridi de geçtim dışarıda Takip Mesafesini değil uygulayan Takip mesafesinin ne olduğunu bile bilmiyen milyonlarca ehliyetli sürücümüz var.

YouTube (https://www.youtube.com/results?search_query=filtering+motorcycle) //
Youtube'a cahil aklımla bildiğim kadarıyla filtering deniyor 2 şerit arasına girmeye. Filtering Motorcycle yazdığım zaman yüzlerce binlerce video çıkıyor.
Bu demek oluyorki çoğu yerde serbest sanırım. 2 Şerit arasına girmek bizim hayatımızı kurtarıyor. 2 araba arasında tost olmamızı engelliyor.
Sizlerin aynasını kırmaya veya size zarar vermeye girmiyoruz sonuç olarak.

Saygılar abi.

Yiğit G.
23-06-2019, 11:50
Beyler insanlar kusursuz değil, aynaya geç bakmıştır , o an unutmuştur eğer orada bir araç olsaydı tamponlar birbirine vururdu sağa çekerdin özür dilerdin kaskodan yaptırırdın olay kapanırdı ama motor öyle değil ne yazık ki, o yüzden motorcuların böyle hızlarda zikzaglar çizip kendini tehlikeye atmaması lazım. Bir anda aracın yanında bitiyor çünkü eğer sabit hızla gidiyor olsaydı büyük ihtimalle bu kaza olmayacaktı.Muhtemelen adam birkaç saniye önce aynaya baktı zaten kimse yok diye girdi şeride motor öyle birşey ki bakıyorsun aynaya kimse yok, o kadar hızlı ki bir anda yanında bitiyor. Bir ihtimal de kör noktada kalmış olması , benim başıma geldi birkaç yıl önce bir yakınımı almaya gidiyor atatürk hava alanına , normal şeridimde gidiyorum, yanımda da araç var yan yana sakin gidiyoruz, önüme korkunç bir çukur çıktı asfalt çökmüş resmen, kendi şeridimde çok hızlı sağ sol yaptım çukurdan kaçtım , abi meğer benim arka kapı hizamda 2 araç arasında bir motor gidiyormuş hem ölü noktamda hem benim şeridimde, napıyım dokundum adama allahtan düşmedi bağırdık çağırdık birbirimize , e ne yapacaktım o çukura girsem o jant kırılır belki ben kaza yapacaktım kaçmak zorundaydım.

Bu hondayı sanırım maltepe tarafında görüyordum sürekli o mudur acaba ?

AşkınS.
23-06-2019, 11:54
Ölen kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum.Typer sürücü abimize de geçmiş olsun. İki tarafta hatalı,biri sinyal vermediği için,diğeri hız sınırı olan bölgede yüksek hızlarda seyrettiği için. İki hatayı da gün içinde hepimiz yapıyoruz sadece bunun bizim başımıza gelmemiş olması sebebiyle bu kadae rahat yorumlar yapabiliyoruz.
Typercı nasıl kurtarabilir? Motorcuların hızlı seyrettiği tüm videoları sunarak,
Videodaki motorcular nasıl kurtarabilir? Kaza anının videosunu sunarak.
İki taraf için de zor.. vicdan ne kadar rahat olur bilemiyorum. Ben suçsuz da olsam bi can gittiği için ömür boyu unutamazdım..

Anıl E.
23-06-2019, 11:56
TolgaUs ne fanatikmişsin arkadaş sen . Mantığınla değil duygularınla düşünüp konuşuyorsun. Ben de bisiklet sürücüsüyüm,bahsettiğin endişeleri yaşıyorum inan bana . Söylediğin ve isyan ettiğin şeyleri biliyorum. Bu sadece motosiklet sürücüleri ya da araba sürücüleri için geçerli değil. Trafikte kimsenin kimseye saygısı yok . Kimse kural nedir bilmiyor,yaya geçidi cezası çıkarttılar. Bu sefer noldu biliyor musun ? Yaya geçidinden geçen yayalar saygısızlaşmaya başladı. Kimsenin yeterince kültürü,saygısı yok .

Ben bisiklet sürerken normal yolu kullanıyorum,araba sürenler kaldırıma çık diyor :) e kaldırımı yaya olanlar kullanıyor gardaş :) . Park halinde ki araçların ya da hareket edebilecek olan araçları tartarak yavaşlıyorum . Dötüm korkuyor birden kapıyı açarda yapışırım diye.
Ee ben bunları bilerek ve görerek hareket ediyorsam motorcularda edecek. Sadece bizim ülkemizde değil dünyada motosiklet kullanmak tehlikeli;ama bizim ülkemizde iki kat tehlikeli.

Maşallah 10 motor toplanmışlar,sağ sol zikzak yapan mı dersin. Yanına geliyor işaret veriyor herhalde yapıştır diye o da yapıştırıyor basıyor gaza. Ben typer'da sinyal vermenin dışında bir hata göremiyorum. Ki eğer arkadan gelen motorlara yol vermek için yaptıysa bile suçsuz. Gözükmüyorsunuz kardeşim hele akşamları,bi de üstüne hız yapınca sağıma mı bakayım soluma mı bakayım karar veremiyorum.

Demişsin çok güldüm,hiç mi omuz hareketi bilmiyor araba sürenler :) şaka mı yaptın ciddi mi söyledin bilmiyorum. Otobanda ara sokaktan çıkar gibi ya da arabayı geri geri park ettiğimiz gibi mi yapalım demek istedin . Şöyle bir elimizi atalım yolcu koltuğuna arkamıza baka baka şerit değiştirelim yani ? :))

Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun. Bence sen de motosiklet sürmeyi bırak .

Otobüsünden,kamyonuna,arabasından,motosikletine medeniyeti ve kültürü öğrendiğimiz zaman ancak her şey hakkıyla yaşanır vaziyete gelecek. O günleri de değil sen ve ben torunlarımız bile göremez bu ülkede .

PiscocuK
23-06-2019, 11:56
Tolgaus kardesim. Attigin video varya. O videoda doblocu haksizya hani. Tamam sen simdi ordan o motoru al oraya canin hangi marka model arabayi isterse koy. Ordan gecebilecekmi? Var sayalimki gecti sonuc ayni olacak. Ben motorum ben hizliyim aralardan gecerim doye bir kural yok. Kurallar belli

Olenemi uzulursun geride biraktiklarinami yoksa kazaya karisanlarami. Bir cok aileye ates dustu yaniyorlar. Allah geride kalanlara sabir versin yardimcilari olsun. Cuma gunu cc yukseltmek icin motorumu sattim. Ayni kombinde typer kullanicsiyim bu haber bizimkilerin kulagina gitse arabayida motoruda cekerler altimdan
Bende coluk cocuk sahibi olsam aynini yapardim sanirim yasli kalpleri bukadar yorup uzmeye hakkimiz yok

arda35
23-06-2019, 11:59
Su testisi su yolunda kırılmış maalesef. Allah rahmet eylesin.

Grup halinde çıkınca geçiş üstünlüğünüz; sinyal vermek suretiyle de olsa makas atma ve orta şeritte tapagaz gitme hakkınız olmuyor. Honda sürücüsü hatalı ama yaşıyor. Ne kadar ceza alır bilemem. Motosiklet sürücüsü ise ölüme koşar adım gitmiş.

AşkınS.
23-06-2019, 11:59
Ayrıca motorlular ihbar edilmiş öncesinde trafiği birbirine kattıkları için gibi bi duyum aldım ama..

DOHC
23-06-2019, 12:05
Ölene rahmet öncelikle.
Ama bu ekibin kazadan 4-5 dk önceki videosunu görseniz, zaten olacakların işareti gibi.
Ölen arkadaşın da sosyal medya hesaplarında temizlik yapılmış galiba.

2 şerit arasından gitmek yasak mı değil mi diye tartışılmış, aksi kural var mı denmiş.
Motorsiklette motorlu taşıt. Onlar için ayrı trafik kuralları yok.
Bir araba şerit çizgisini altına alıp gidebilir mi, gidemez. Motor da 2 şerit arasından hele hele normal veya daha fazla hızla akan trafikte hiç gidemez-gitmemeli.

Kusur oranı vereceksen arabaya 1/8 veya 2/8 veririm. Gerisi motorcunundur bence.

Motorcuların araba sürücülerinden çok daha hassas, dikkatli ve öngörülü olması lazım malesef memleketimde.

DOHC
23-06-2019, 12:06
Ayrıca motorlular ihbar edilmiş öncesinde trafiği birbirine kattıkları için gibi bi duyum aldım ama..

Doğru video var köprü üzerinde...............

TolgaUs
23-06-2019, 12:11
@<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=57143" target="_blank">TolgaUs</a> ne fanatikmişsin arkadaş sen . Mantığınla değil duygularınla düşünüp konuşuyorsun. Ben de bisiklet sürücüsüyüm,bahsettiğin endişeleri yaşıyorum inan bana . Söylediğin ve isyan ettiğin şeyleri biliyorum. Bu sadece motosiklet sürücüleri ya da araba sürücüleri için geçerli değil. Trafikte kimsenin kimseye saygısı yok . Kimse kural nedir bilmiyor,yaya geçidi cezası çıkarttılar. Bu sefer noldu biliyor musun ? Yaya geçidinden geçen yayalar saygısızlaşmaya başladı. Kimsenin yeterince kültürü,saygısı yok .

Ben bisiklet sürerken normal yolu kullanıyorum,araba sürenler kaldırıma çık diyor :) e kaldırımı yaya olanlar kullanıyor gardaş :) . Park halinde ki araçların ya da hareket edebilecek olan araçları tartarak yavaşlıyorum . Dötüm korkuyor birden kapıyı açarda yapışırım diye.
Ee ben bunları bilerek ve görerek hareket ediyorsam motorcularda edecek. Sadece bizim ülkemizde değil dünyada motosiklet kullanmak tehlikeli;ama bizim ülkemizde iki kat tehlikeli.

Maşallah 10 motor toplanmışlar,sağ sol zikzak yapan mı dersin. Yanına geliyor işaret veriyor herhalde yapıştır diye o da yapıştırıyor basıyor gaza. Ben typer'da sinyal vermenin dışında bir hata göremiyorum. Ki eğer arkadan gelen motorlara yol vermek için yaptıysa bile suçsuz. Gözükmüyorsunuz kardeşim hele akşamları,bi de üstüne hız yapınca sağıma mı bakayım soluma mı bakayım karar veremiyorum.

Demişsin çok güldüm,hiç mi omuz hareketi bilmiyor araba sürenler :) şaka mı yaptın ciddi mi söyledin bilmiyorum. Otobanda ara sokaktan çıkar gibi ya da arabayı geri geri park ettiğimiz gibi mi yapalım demek istedin . Şöyle bir elimizi atalım yolcu koltuğuna arkamıza baka baka şerit değiştirelim yani ? :))

Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun. Bence sen de motosiklet sürmeyi bırak .

Otobüsünden,kamyonuna,arabasından,motosikletine medeniyeti ve kültürü öğrendiğimiz zaman ancak her şey hakkıyla yaşanır vaziyete gelecek. O günleri de değil sen ve ben torunlarımız bile göremez bu ülkede .

Anıl abi Omuz kontrolu öyle değil de böyle oluyor. Şu basit hareket yüzünden ölen kardeşimize acıyorum ben işte. 5:20 de başlıyor.

https://youtu.be/II7srPtFxwk?t=315

Ve birde Hollanda'lı abilerimiz tarafından ilk defa video ya çekilen kapı açma kültürü vardır.
Bu iş hem motorcu hem bisikletçi kardeşlerimizi korumaya yöneliktir. Uygulayınız illaki bir gün faydasını görürsünüz bence.

https://www.youtube.com/watch?v=RvAGmIIZS9w

Runo
23-06-2019, 12:13
Allah rahmet eylesin. Mt09 çok tehlikeli makinedir, çok çabuk gaza getirir sürücüsünü. Her motosiklet kullanmayı biliyorum diyenin kullanabileceği, ani durumlarda duruma göre tepkisini ayarlayabileceği bi motosiklet de değil. Arkadaş, gazının kurbanı olmuş ne diyelim. Allah ailesine sabır versin, çok üzüldüm.

Anıl E.
23-06-2019, 12:14
TolgaUs bahsettiğin omuz kontrolünü yapmış da olabilir kardeşim bilemeyiz arkasından sürü gibi motor geliyor,hangi birinin kör noktasına omuz yapsın ? Diğer yazdığın ''kültür'' kelimesi olduğu için cevap verme gereği duymuyorum,bize çok uzak :)

ontheair
23-06-2019, 12:20
Yani iki şerit arasından gidemez. Kuralı demişsiniz. Bunun yasak olduğu ülkelerde,eyaletlerde trafik kurallarında açıkça belirtilmiştir.
Bizim trafik kurallarımızda böyle bir yasak mevzuat ben görmedim.
Ha ama size bir trafik kuralından bahsedeyim. T.C. Yasaları ve Trafik Kuralı kitapçığı der ki "Bir araç sürekli vaziyette sol şeridi kullanamaz."

Dışarıda kim bu kurala uyuyor? Neden sağ şerit hep boşta sol şerit hep dolu ?

Sol şeridi de geçtim dışarıda Takip Mesafesini değil uygulayan Takip mesafesinin ne olduğunu bile bilmiyen milyonlarca ehliyetli sürücümüz var.

YouTube (https://www.youtube.com/results?search_query=filtering+motorcycle) //
Youtube'a cahil aklımla bildiğim kadarıyla filtering deniyor 2 şerit arasına girmeye. Filtering Motorcycle yazdığım zaman yüzlerce binlerce video çıkıyor.
Bu demek oluyorki çoğu yerde serbest sanırım. 2 Şerit arasına girmek bizim hayatımızı kurtarıyor. 2 araba arasında tost olmamızı engelliyor.
Sizlerin aynasını kırmaya veya size zarar vermeye girmiyoruz sonuç olarak.

Saygılar abi.

Bak güzel kardeşim, aynı şey otomobiller için de yazılmamış. Ne yapalım şimdi? Senin dediğine göre şerit tanımının falan hiçbir önemi yok. Dediğin doğru, şerit arasından gidemezsin yazmamış ama nereden gitmek zorunda olduğunu yazmış kanuna. Yani aksi yazılana kadar denileni yapmıyorsan kurala uymuyorsun demektir. Bunun tartışmaya açık olduğunu sanmıyorum.
Şerit arası yapmaya "Lane splitting" deniliyor. "Motorcycle filtering" denilen olay duran trafikte motosiklet ve bisikletlerin aralardan geçmesi anlamına geliyor. Onun da yeri belli dediğim gibi ve sadece duran trafikte yapılmasına izin veriliyor.

gkrdlr
23-06-2019, 12:22
Ölen arkadaş Allah rahmet eylesin.. Kötü bir durum iki taraf içinde bir kaç saniyelik dalgınlıklar böyle şeyleri doğuruyor. Bende motor kullanıcısıyım ancak, motorun üzerine çıkan herkes trafikte istediğini yapabileceğini , emniyet şeridi kullanabileceğini trafikte iki araç arasından geçebileceğini düşünüyor. Normal bir taşıttan farkı yok motorun bunun farkından olan kullanıcı gerçekten çok az,yapması gereken basit ve net kendi şeridini ortalasın veya öndeki aracın teker çizgisinden gitsin. Ben bu zamana kadar kendi şeridimi ortalayıp gittiğim için beni sıkıştıran korna çalan veya laf yapan bir araç kullanıcısı görmedim.

Ek olarak kazadan sonra rahmetli arkadaşın paylaşmış olduğu videolar sosyal medyadan kaldırılmış. Buradaki amaç eğer Typer kullanıcısı arkadaşa zarar vermek ise bence çok yanlış bir tutum. Az etik olmak gerek

Kadyr
23-06-2019, 12:22
Böyle sürücüler yüzünden motor kullanmaya hiç Cesaret edemiyorum. Kullansam işe eve gidiş için yarım saat kârım olacak ama yemiyor. İki hatalı sürücü birbirini bulmuş maalesef. Allah rahmet eylesin

Anıl E.
23-06-2019, 12:27
Ölen arkadaş Allah rahmet eylesin.. Kötü bir durum iki taraf içinde bir kaç saniyelik dalgınlıklar böyle şeyleri doğuruyor. Bende motor kullanıcısıyım ancak, motorun üzerine çıkan herkes trafikte istediğini yapabileceğini , emniyet şeridi kullanabileceğini trafikte iki araç arasından geçebileceğini düşünüyor. Normal bir taşıttan farkı yok motorun bunun farkından olan kullanıcı gerçekten çok az,yapması gereken basit ve net kendi şeridini ortalasın veya öndeki aracın teker çizgisinden gitsin. Ben bu zamana kadar kendi şeridimi ortalayıp gittiğim için beni sıkıştıran korna çalan veya laf yapan bir araç kullanıcısı görmedim.

Ek olarak kazadan sonra rahmetli arkadaşın paylaşmış olduğu videolar sosyal medyadan kaldırılmış. Buradaki amaç eğer Typer kullanıcısı arkadaşa zarar vermek ise bence çok yanlış bir tutum. Az etik olmak gerek

Mantıklı bir motosiklet kullanıcısı böyle olsa gerek,tebrikler.

muhtemelen düşündüğün gibidir,kasıtlı kaldırılmıştır videolar;ama çoğu kişide var videolar silerek kurtulacakları bir şey değil.

Ome_RS
23-06-2019, 12:30
Allah rahmet eylesin. Ben typer da buyuk bir kusur goremedim. Bir tek sinyal vermeden ani serit degistiriyor o kadar. Belki de motorlara bulasmayayim diye bir anda kacmak istedi. Ayrica motor da saçma sapan serit degistiriyor oda sinyal vermiyor.8/6motor suclu bence.

gkrdlr
23-06-2019, 12:31
Mantıklı bir motosiklet kullanıcısı böyle olsa gerek,tebrikler.

muhtemelen düşündüğün gibidir,kasıtlı kaldırılmıştır videolar;ama çoğu kişide var videolar silerek kurtulacakları bir şey değil.

Keşke videoları kaldırınca ölen arkadaş geri gelebilse.. Ayrıca tolga arkadaşımız da motor kullanıcısı yazmiyim dedim ama yinede yazıyorum, daha öncesinde trafikte tehlike yaratan araçlar diye attığı videoların hiçbirinde sinyal verip şerit değiştirdiğini göremedim. Eğer farkındalık yaratmak bu ise bence ilk olarak hatayı kendimizde aramak gerek. Typer'cı arkadaş hatasız suçsuz demiyorum ama insanlara bir ithamda bulunurken ilk önce düşünmek gerek.

Özgür Güneş
23-06-2019, 12:34
Öncelikle Allah rahmet eylesin, yaralılara Allah acil şifalar versin. 1 ölü, 3 ağır yaralı...

Şimdi arkadaşlar, bu tür durumlarda farkındalık önemli.

3 yıl profesyonel olarak bisiklete bindim, günlük olarak akan trafikte kullanıyordum. Tehlike geçirdim ama hiç kaza yapmadım. Hep sinirlendiğim şey araç sürücülerinin neden önüme kırdığıydı.

Ehliyeti aldım, araç sürmeye başladım. Arkadaşlar, motosikletliler görünmüyor, incecik bir şey. Kör noktaya girmesi çok kolay, kolaylıkla da manevra yapabiliyorlar.

Ben her zaman gereken saygıyı gösteririm, yeri gelir yoğun trafikte motosiklet-bisiklet sürücülerine geçici refakatçilik yaparım sıkıştırılmasın diye.

Ama bakın, benim düşüncem motosiklet sürücülerine 3 yıl aktif otomobil ehliyeti kullanma zorunluluğu getirilsin. GÖRÜNMÜYOR ABİCİM!

Trafikte hiçbir zaman haklı-haksız olayına bakmam, ben kendimi korudum mu, kaza yapmadım mı, bitti gitti.

Şu olayda kimin haklı haksız olduğunun artık önemi yok, ölen ölmüş giden gitmiş.

Motosiklet sürücülerinin koruması kendi gövdeleri, youtube da kafasına kamerayı takan özgüven dolup gelen geçenle kavga ediyor.

Abicim koruyacaksın sen kendini, bu videoda izlediğimiz üzerei zaten motosikletli grup terör estirmeye çıkmış yola grupça

Grupça düğün konvoyu bile tehlikeliyken hız yapan motosiklet grubunun bir şeyler yaşama olasılığı çok daha yüksek.

Burada motosikletli arkadaşların düzgün bir grup halinde milletin sağından solundan hızlıca akarak geçmek yerine adam gibi şeritlerinden gitselerdi hiç bu acı olay yaşanmazdı.

Artık Type R sürücüsü yarışmaya mı kalkacaktı yoksa korkup birden yol mu vermeye kalkıştı bilemeyiz. Bildiğim tek şey motor sürücüsünün type r ın kör noktasında olması, bunu ön göremediği için acı bir şekilde canıyla ödedi.

Anladığım kadarıyla Type R sürücüsü hukuki olarak güçlü biri, taksirli adam öldürme/yaralama dan tutuksuz yargılanıp kefalet ödeyereke serbest kalır ki trafikte geçmişi temizse olur bu da, altındaki araba epey güçlü, epey dikkat çekiyor.

Bana olayın ilk başta sadece ses kaydı geldiği zaman hadi len type r la 90 la soldan gidiyormuş diye, öyle şey mi olur dedim, doğruymuş gerçekten.

Burada Type R'ın hatası sol şeridi işgal etmesi ve sinyalsiz hızlı bir şekilde orta şeride geçmesi.

Adam bunu elbette bilerek yapmadı, taksirle yapılmış bir olay.

Motosiklet sürücülerinin uyduğu herhangi bir kural yok zaten.

Diyadin
23-06-2019, 12:40
Kısa süre önce racing motor hevesim oldu kendimce araştırma yaptım çok istememe rağmen binen insanların ve bilmeyen insanların özellikle Türkiye’de motosiklet sürmenin çok tehlikeli olduğunu söylemesi üzerine bu isteğimden vazgeçtim kimse kusura bakmasın ölen arkadaşa Allah rahmet eylesin motosiklete binen insan peşinen bazı şeyleri kabul etmiş sayılır.

uniquel
23-06-2019, 12:49
TolgaUs

Emsal gösterdiğin doblo kazası ile tayyar kazası aynı kaza degil önce bunu idrak etmen gerek.

Trafikte hicbir arac baska bir aracın sagındaki şeritten daha hızlı gidemez /gecemez. 2, 2 daha 4.
Adı üstünde "sollama"; sağlama degil.

Kusura bakma da senin kafanla motor kullanmak cesaret işi degil. Düpedüz cahillik.

sportwagon
23-06-2019, 12:56
Allah rahmet eylesin.... O yolda gaz açarak grup sürüşü yapan tayfa bunun sonucunu nasıl yüklenecek, giden gittiği ile kalıyor.... Adam olana, geride kalana muhasebe büyük,her yıl onlarcası yaşanıyor.

HG6161
23-06-2019, 13:10

Bu videoyu buraya atarak hatayı araç sürücüsünde arıyorsanız cidden komik.
Bu sizin trafik kuralları ile hiç bir şey bilmediğinizi gösterir.
Motorcu orada aracın solundan GEÇEMEZ. Orada herhangi sollama yapılacak yol yok.
Bariz şekilde belli ki bir park alanı, adam da aracını park etmek için manevra yapıyor.
Burada yanlış olan durum motorcunun gereksiz sollama girişiminde bulunması.
Motorlar sırf 2 tekerlikli diye istediği yerde istediği zaman sollama yapabilir, sığabildiği her delikten geçebilir, tersten gidebilir, kaldırımdan gidebilir, ters yönde kaldırımdan gidebilir vs vs sanıyorsunuz siz sanırım.
Samimi duygularımla söylüyorum, tez vakitte kafa yapınızı değiştirmenizi temenni ederim.

OnurÖzden
23-06-2019, 13:27
Her iki tarafta hatalı maalesef, gencecik bir insan vefat etmiş. Allah ailesine sabırlar versin.
Çocukluğumdan beri motosiklete binme hevesim vardı ta ki Barkın abinin vefatını görünceye kadar, gerçekten Türkiye'de motor kullanmak çok sakat iş.

TolgaUs
23-06-2019, 13:32
bana cahil bilmem ne kelime tatavasi yapan abilerim, ben kendi konumda da bu teklifi sunmuştum.
Istanbul'da oturan abilerimi ablalarimi 10km kadar artçim olarak alabilirim. Sadece 10km.
Ve söz veriyorum ki tamamiyle trafik,hiz kurallarina uyarak gideceğim. Sadece 10km.

Low-Rider
23-06-2019, 13:41
bana cahil bilmem ne kelime tatavasi yapan abilerim, ben kendi konumda da bu teklifi sunmuştum.
Istanbul'da oturan abilerimi ablalarimi 10km kadar artçim olarak alabilirim. Sadece 10km.
Ve söz veriyorum ki tamamiyle trafik,hiz kurallarina uyarak gideceğim. Sadece 10km.

Resmen boş yapıyorsun, senin için her halükarda motorcular haklı otomobil sürücüleri her zaman haksız.

Bütün postların bunun üzerine, sürekli uzun uzun yazarak ajitasyon yaparak prim kasıyorsun.

Type r sürücüsü hatasız değil ama serseri gibi gazlayan motorcu tayfayı eleştirmekten bile acizsin.

yilmazcatalbas
23-06-2019, 13:42
İki tarafta suçlu ama burada önemli olan asli ve tali kusurlu olan kim? Videodan gördüğüm kadarıyla Type-R'ın tek kusuru sinyal vermemesi ve kör nokta kontrolünü yapmaması ki bir çoğumuz da zaten bu kontrolü yapmıyoruz, motorcu arkadaşa yada o ekibe diyecek bir şey yok kural tanımadıkları her videolarında belli...

Asıl sıkıntı rahmetli olan arkadaşın sosyal medyadan videoların silinmesi, hesabının kapatılması, belli ki Type-R kullanıcısına bir sıkıntı verecekler veya vermek için uğraşacaklar. Umarım adalet yerini doğru bir şekilde bulur. Allah iki tarafa da sabır versin, araca yada motora binildiğinde geride bırakacaklarımızı düşünmek belki bir nebze olsun bizi daha mantıklı kullanmaya zorlar denemeyen arkadaşlara nacizane tavsiyemdir.

maykee
23-06-2019, 13:45
öncelikle Allah rahmet eylesin, iki tarafın ailesine arkadaşlarına yakınlarına sabır versin..ölen taraf için çok zor ama kazaya sebep olan içinde belkide daha zor bir süreç başlıyor..

- hondanın direksiyonu sağa kırışı normal bir şerit değiştirme değil..agresif bir sağa kırış var..öyle şerit değiştirilmez..hiçbirimiz masum değiliz ve burada yazanlarında %95 inin yaptığı bir şeydir gazlarken agresif şerit değiştirme olayı..ha korkup yol vermek içinmi yapmıştır gaza gelip önündekini sağlamak içinmi yapmıştır orasını ancak kendisi bilir
-motorcular araç sağlarken veya sollarken o aracın en olmayacak hamleyi yapacağını bilerek sağlayıp sollamalılar..malesef istanbulda kurallar bu şekilde..heleki önünüzde ticari bir araç gidiyor ise her an sağa kırıp yolcu indirebilir veya alabilir..gözünü 4 değil 44 açıcaksın..
-1998 de racing ile başladım motora..4 kazam var hiçbirisi benim suçum değil..3 ü ticari biri normal vatandaş paket etti..2018 de bıraktım motor olayını..
- motor aradan da gider sağdan da geçer soldan da geçer..motorun olayı bu..her şeride bir motor koyup kuralları uygulamak istesen bunun 3 misli trafik ve kavgaya şahit olursun..ben kendim motorcu olduğum halde önümde şeridi kaplayarak tın tın giden motora uyuz oluyorum..arkadaşım sen yeri geldiğinde aradan vızır vızır geçiyosun bırak koca şeridi niye meşgul ediyosun diyorum içimden..motorun en çok kullanıldığı ülkeler italya ve ispanyada durum bizimki ile aynı..ama orada motor kültürü çok eski olduğundan araba kullananlarda motor bilinci var..hatta çoğu trafik levhası motor kullanıcıları için farklı dizayn edilmiş..yani motor sürücüsüne özel trafik levha işaretleri var..bizde motorcu denilince paketci veya kurye geliyo akla...motor kültürümüz bundan ibaret
- 20 yıllık motor tecrübemde bir kere çok motor ile yola çıktım..15. dakikada gruptan ayrıldım.. olacak iş değil..net söylüyoruım brüt değil.. OLACAK İŞ DEĞİL.. fizik matematik kimya biyoloji newton artık ne kuralı kanunu varsa hepsine aykırı...5 aslanın voltranı oluşturduğu yerde 25 aslanın ne yapacağını varın siz düşünün..2 bilemedin 3 motordan fazla yola çıkıyosan bilki finalde helva kavrulacak..
- doblocu ya hatası yok diyen arkadaşlar için; o doblocu aynı kazayı italyada yapsa 6 ay ehliyetine el konup psikoloğa sevk ediyolar...aynaya BA KA CAK SIN..nokta... neden ? çünkü bu şehirde motor ve bisiklet sürücüleri var ve her an her yerden çıkabilir kültürü trafik kurallarına girmiş..sağından da geçebilir solundan da..çünkü motor pratikliktir..motora teşvik vardır zira trafiği rahatlatır hava kirliliğini azaltır..
- hondacı arkadaşın bana vurdular demesi panikden olabilir..ilk 3-4 saat söylediklerini kale almamak lazım..
- kazayı yapan honda olduğundan ayrıca bi taaruz olacak o kesin..ama motorcu grubun videodan belli ki o ana kadarda zaten bir çok badire atlatmışlar..finalde hiç olmayacak yerde ecel iki insanı bi araya getirmiş..hani öncesi olsa diyeceğimki hondacı uyuz oldu üzerine kırdı direksiyonu..görsel öyle bi görsel çünkü ama öncesinde hondayla yaşanmış bi mevzuda yok..
-motorcu arkadaşlara nacizane tavsiyemdir...2-3 motordan fazla geziye gazlamaya çay çorba içmeye yol yapmaya gitmeyin..ha gitmişinizdir bişey olmamıştır ama mümkün olduğunca gitmeyin arkadaşlar..gitmeyin..

Özgür Güneş
23-06-2019, 13:45

Yazılarından anladığım kadarıyla kimse sana kurallara uyuyosun uymuyosun demiyor.

Bak, Türkiye'de (aslında yurt dışı da böyle) trafik kurallarına uymak değil önemli olan. Kendini koruyabilmek, ben yüzlerce binlerce kez kaza tehlikesi atlattım araç sürücüsü olarak, bu tamamen benim ön görümle ilgiliydi. Haklı veya haksız olmama hiçbir zaman bakmadım.

Son zamanlarda başıma gelen olayı anlatayım mesela, galiba galatasaray şampiyon oldu bu sene. Ben de arkadaşlarımla kahve içtim, evime dönüyorum. Millet sokaklara dökülmüş, %70 i alkollü zaten eminim. Tali yoldan sinyalimi vererek ana yola katıldım, diğer sürücüler sinyalden bi haber tabi, önümdeki araçta, arkamdaki araçta katıldı ama korna çalarak şampiyonluklarını kutlayarak. Önümde araçla mesafemi koruyorum. Arkamdaki araç korna ile kutlama yaparak dötüme sıfır gidiyor, zaaart önümdeki araç dip fren durdu, ben durucam ama arkamdaki mal duramayacak biliyorum, bir seçim yapmam gerekti. Ya dedim burda kalıp zincirleme kazanın ortasında kalcam ya da hiç bakamadan sağ şeride atlayacam, tercihimi yaptım, risk aldım sağ şeride hızlanarak kör bir şekilde atladım. Şimdi burda kaza olsa arkamdaki mal yüzünden olacaktı. Şanslıydım ki sağ şeritten araç gelmiyordu, bakmaya vaktim yoktu çünkü. Ben burda haklı-haksıza bakmadım, kendimi koruyabildim mi, buna baktım. Benim korumam şükür ki arabam, ön arka parçalarda değişen olur, satarken zarar eder kurtulurum. Motosiklet sürücüsü olsam ve kör bir şekilde sağa atlamasam arada kalıp acı bir şekilde can verirdim.

Motosiklet sürücülerinin bunun farkında olması önemli. Bir kaza anında haklı da olan senin koruman gövden, her zaman ön görülü olman gerekiyor. Tek demek istediğim bu.

mert_can 41
23-06-2019, 13:46
Bu kazaların oluş sebebi eğtimsizlik a2 ehliyet almak için B sınıfı ehliyete sahip olmayı şart koşmaları gerekmeleri lazım aslında. Adam bu zamana kadar hiç araba kullanmamış motor ehliyeti alıp trafiğe çıkıyor yol okumayı bilmiyor bir arabanın kör noktalarının nereler olduğunu bilmiyor, Nerden geçiş yapması gerektiğini nasıl geçmesi gerektiğini hiç bilmiyor, Araç sürücüsünün ne yapmak istemediğinide anlayamıyor dümdüz motor kullanıyor sonrada böyle ölümlü kazalar meydana geliyor. Dikkat edin yıllardır racing motor kullanan kişilere aynı zamanda aktif olarak araba kullanan kişiler.

Ya iş yerimin önünde caddede arabayı çekicem durma hızında gidiyorum adam solumdan sollaması gerekirken adam parka giriceğim sag tarafıma girmeye çalışıyor girmesin diye daha çok arayı kapattım mahsus soluma çıkıp bana küfür ediyor ama kafası basmıyor ben onu farkettiğim için girmemesi için o arayı kapattığımı. Bence bu tarz bir ugulama yapılsa motor kazalarını oldukça azaltır. Ayrıca motor cc lerine görede ehliyet olması mesela şuan araçlara manuel - otomatik olarak ehliyet gelmiş arkadaşım otomatik vites için ehliyet aldı manuel kullanamıcakmış motorlarada bu tarz bir ehliyet ve bunu alma yaşı getirseler böyle basit kazalar olmaz.

Eworen
23-06-2019, 13:51
Resmen toplu intihar videosu olmus
Ben ortada kaza oldugunu dusunmuyorum motorcu arkadaslar intihar etmis sonuc aci olmus
Allah yakinlarina sabir versin
Motorun sakasi olmaz boyle motor kullanilmaz asil suclu type r degil (elbetteki hatasi var sinyal vermemk vs gibi ) beraber gazladigi beraber yaristigi diger motorcular umarim olume sebebiyet vermekten en agir sekilde ceza alirlar..
Motorla son hiz giderek olmeyi adrenalin, oyun zanneden bir avuc ne idigu belirsiz yaratiktan baska hicbisey degiller
Yazik ailesi yakini ne yapsin simdi..

TolgaUs
23-06-2019, 14:02
öncelikle Allah rahmet eylesin, iki tarafın ailesine arkadaşlarına yakınlarına sabır versin..ölen taraf için çok zor ama kazaya sebep olan içinde belkide daha zor bir süreç başlıyor..

- hondanın direksiyonu sağa kırışı normal bir şerit değiştirme değil..agresif bir sağa kırış var..öyle şerit değiştirilmez..hiçbirimiz masum değiliz ve burada yazanlarında %95 inin yaptığı bir şeydir gazlarken agresif şerit değiştirme olayı..ha korkup yol vermek içinmi yapmıştır gaza gelip önündekini sağlamak içinmi yapmıştır orasını ancak kendisi bilir
-motorcular araç sağlarken veya sollarken o aracın en olmayacak hamleyi yapacağını bilerek sağlayıp sollamalılar..malesef istanbulda kurallar bu şekilde..heleki önünüzde ticari bir araç gidiyor ise her an sağa kırıp yolcu indirebilir veya alabilir..gözünü 4 değil 44 açıcaksın..
-1998 de racing ile başladım motora..4 kazam var hiçbirisi benim suçum değil..3 ü ticari biri normal vatandaş paket etti..2018 de bıraktım motor olayını..
- motor aradan da gider sağdan da geçer soldan da geçer..motorun olayı bu..her şeride bir motor koyup kuralları uygulamak istesen bunun 3 misli trafik ve kavgaya şahit olursun..ben kendim motorcu olduğum halde önümde şeridi kaplayarak tın tın giden motora uyuz oluyorum..arkadaşım sen yeri geldiğinde aradan vızır vızır geçiyosun bırak koca şeridi niye meşgul ediyosun diyorum içimden..motorun en çok kullanıldığı ülkeler italya ve ispanyada durum bizimki ile aynı..ama orada motor kültürü çok eski olduğundan araba kullananlarda motor bilinci var..hatta çoğu trafik levhası motor kullanıcıları için farklı dizayn edilmiş..yani motor sürücüsüne özel trafik levha işaretleri var..bizde motorcu denilince paketci veya kurye geliyo akla...motor kültürümüz bundan ibaret
- 20 yıllık motor tecrübemde bir kere çok motor ile yola çıktım..15. dakikada gruptan ayrıldım.. olacak iş değil..net söylüyoruım brüt değil.. OLACAK İŞ DEĞİL.. fizik matematik kimya biyoloji newton artık ne kuralı kanunu varsa hepsine aykırı...5 aslanın voltranı oluşturduğu yerde 25 aslanın ne yapacağını varın siz düşünün..2 bilemedin 3 motordan fazla yola çıkıyosan bilki finalde helva kavrulacak..
- doblocu ya hatası yok diyen arkadaşlar için; o doblocu aynı kazayı italyada yapsa 6 ay ehliyetine el konup psikoloğa sevk ediyolar...aynaya BA KA CAK SIN..nokta... neden ? çünkü bu şehirde motor ve bisiklet sürücüleri var ve her an her yerden çıkabilir kültürü trafik kurallarına girmiş..sağından da geçebilir solundan da..çünkü motor pratikliktir..motora teşvik vardır zira trafiği rahatlatır hava kirliliğini azaltır..
- hondacı arkadaşın bana vurdular demesi panikden olabilir..ilk 3-4 saat söylediklerini kale almamak lazım..
- kazayı yapan honda olduğundan ayrıca bi taaruz olacak o kesin..ama motorcu grubun videodan belli ki o ana kadarda zaten bir çok badire atlatmışlar..finalde hiç olmayacak yerde ecel iki insanı bi araya getirmiş..hani öncesi olsa diyeceğimki hondacı uyuz oldu üzerine kırdı direksiyonu..görsel öyle bi görsel çünkü ama öncesinde hondayla yaşanmış bi mevzuda yok..
-motorcu arkadaşlara nacizane tavsiyemdir...2-3 motordan fazla geziye gazlamaya çay çorba içmeye yol yapmaya gitmeyin..ha gitmişinizdir bişey olmamıştır ama mümkün olduğunca gitmeyin arkadaşlar..gitmeyin..

Aman abi burdakiler typer cı. 45 yaşında saygın bir abimizsin bana yapıldığı gibi, salak cahil gibi yaftalamalar yapılmasın sanada.

.::EmrE::.
23-06-2019, 14:03
Type-R da hiçbir suç görmüyorum. İzlediklerimden gördüğüm kadarıyla zaten kaza geliyorum demiş, Type-R neden sağa çıktı bunu burada bilemeyiz, belki yol vermek istemiştir, arkadakileri motor değil de araç sanmıştır, motor kör noktada kalmıştır,bir sürü şey olabilir ancak motorların gidişi zaten tamamen tehlikeli.Kendilerinin yanında bile 10 cm aralık var geçerken. TolgaUs motorcuları savunuyorsun ancak birşeyi unutuyorsun, motor dediğin şey dokunduğun anda seni öldürebilen bir alet, bu yüzden sizin 10 kat daha dikkatli gitmeniz gerekiyor. Araç aynaları elektronik değil, park sensörü gibi çalışmıyor, insanın dalgın anına gelebiliyor, kör noktaya gelebiliyor, bu yüzden suçu araçta değil motorcuda arayın.

Allah ölen kardeşimize rahmet eylesin.

TolgaUs
23-06-2019, 14:07
Yazılarından anladığım kadarıyla kimse sana kurallara uyuyosun uymuyosun demiyor.

Bak, Türkiye'de (aslında yurt dışı da böyle) trafik kurallarına uymak değil önemli olan. Kendini koruyabilmek, ben yüzlerce binlerce kez kaza tehlikesi atlattım araç sürücüsü olarak, bu tamamen benim ön görümle ilgiliydi. Haklı veya haksız olmama hiçbir zaman bakmadım.

Son zamanlarda başıma gelen olayı anlatayım mesela, galiba galatasaray şampiyon oldu bu sene. Ben de arkadaşlarımla kahve içtim, evime dönüyorum. Millet sokaklara dökülmüş, %70 i alkollü zaten eminim. Tali yoldan sinyalimi vererek ana yola katıldım, diğer sürücüler sinyalden bi haber tabi, önümdeki araçta, arkamdaki araçta katıldı ama korna çalarak şampiyonluklarını kutlayarak. Önümde araçla mesafemi koruyorum. Arkamdaki araç korna ile kutlama yaparak dötüme sıfır gidiyor, zaaart önümdeki araç dip fren durdu, ben durucam ama arkamdaki mal duramayacak biliyorum, bir seçim yapmam gerekti. Ya dedim burda kalıp zincirleme kazanın ortasında kalcam ya da hiç bakamadan sağ şeride atlayacam, tercihimi yaptım, risk aldım sağ şeride hızlanarak kör bir şekilde atladım. Şimdi burda kaza olsa arkamdaki mal yüzünden olacaktı. Şanslıydım ki sağ şeritten araç gelmiyordu, bakmaya vaktim yoktu çünkü. Ben burda haklı-haksıza bakmadım, kendimi koruyabildim mi, buna baktım. Benim korumam şükür ki arabam, ön arka parçalarda değişen olur, satarken zarar eder kurtulurum. Motosiklet sürücüsü olsam ve kör bir şekilde sağa atlamasam arada kalıp acı bir şekilde can verirdim.

Motosiklet sürücülerinin bunun farkında olması önemli. Bir kaza anında haklı da olan senin koruman gövden, her zaman ön görülü olman gerekiyor. Tek demek istediğim bu.

Peki güzel abim kendini korudun iyi hoş. Ama bu kumar değil mi? Sağında motosikletli, bisikletli olsaydı ve typer cı gibi onunda ölümüne sen sebebiyet verseydin? Bir kumar oynamışsın ve kazanmışsın. İyi ki de kazasız atlamışsın :)

--------

Birisi de kalkıp demiyor ki typer cı adamın ismi hala daha açıklanmadı. Sosyal medyadaki serseriliklerine bakalım diye. Artık nasıl bir nüfusu varsa ismi yok adamın internette.

Low-Rider
23-06-2019, 14:08
Aman abi burdakiler typer cı. 45 yaşında saygın bir abimizsin bana yapıldığı gibi, salak cahil gibi yaftalamalar yapılmasın sanada.

Senin değil motorsiklet, bisiklet bile sürmemen lazım :)

Sana göre herkes burada type r'ı savunuyor komiksin

yilmazcatalbas
23-06-2019, 14:12
Peki güzel abim kendini korudun iyi hoş. Ama bu kumar değil mi? Sağında motosikletli, bisikletli olsaydı ve typer cı gibi onunda ölümüne sen sebebiyet verseydin? Bir kumar oynamışsın ve kazanmışsın. İyi ki de kazasız atlamışsın :)

--------

Birisi de kalkıp demiyor ki typer cı adamın ismi hala daha açıklanmadı. Sosyal medyadaki serseriliklerine bakalım diye. Artık nasıl bir nüfusu varsa ismi yok adamın internette.

Bu videoları çeken, ölüme gazlayan, gece yarısı trafikte deli gibi teker yapan güruhu savunmak için typer cı adamın videolarını mı araştıracaksın vallahi bravo sana :bravo:

TolgaUs
23-06-2019, 14:17
Senin değil motorsiklet, bisiklet bile sürmemen lazım :)

Sana göre herkes burada type r'ı savunuyor komiksin

Yakışıklı güzel abim susim susim diyorumda illa saygısızlık mı yapayim? 3 mesajdır dediklerini cevaplamıyorum ama her yaptığım yoruma neden atlıyosun yakışıklı güzel abim. Tamam güzel abim senin dediğin gibi motoru bırakıcam. Hayatımda başka neleri değiştirmemi istersin hemen yaşam tarzımı senin dediğin gibi değiştireceğim.

O değil de şimdi şu 2015 typer ı biraz araştırdım.

Bunlar arasında; çarpışma uyarısı, şeritten ayrılma uyarısı, trafik işareti algılama sistemi, uzun far asistanı, kör nokta uyarısı ve trafik monitörü gidi özellikler yer alıyor.
Kör nokta uyarı sistemide varmış araçta. Anlaşılan o ki typer cı hiç aynaya bile bakmamış galiba. Hayırlı olsun.

TolgaUs
23-06-2019, 14:20
Bu videoları çeken, ölüme gazlayan, gece yarısı trafikte deli gibi teker yapan güruhu savunmak için typer cı adamın videolarını mı araştıracaksın vallahi bravo sana :bravo:

Pek tabi ki buradakiler ölen kardeşimizin ismini hemen instaya yazıp eski videolarına bakarak serseri ölmeyi haketmiş bugün olmasa yarın olacaktı damgasını vurdu çünkü.

Bide biz motorcular olarak typer cının sosyal medyasını karıştıralım.

ontheair
23-06-2019, 14:22
--------

Ölümlü trafik kazalarında suçlu olsun ya da olmasın ölüme sebebiyet veren kişinin ismi gizlenir. Yakınını kaybeden bir insan gidip kendi kendisine fatura kesmesin diye böyle bir önlem alınır. Bu senin için de benim için de geçerli.

Ayrıca kazada Type-R sürücüsü hatalı diyenleri görmeden de "burada herkes typer cı" demen hayata da vizörün görüş açısından baktığını gösteriyor.

İstersen 10 km'lik yolculuğu da birlikte yapalım.

G.U.Z.
23-06-2019, 14:22
Pek tabi ki buradakiler ölen kardeşimizin ismini hemen instaya yazıp eski videolarına bakarak serseri ölmeyi haketmiş bugün olmasa yarın olacaktı damgasını vurdu çünkü.

Konuyu başından okudum da, burası mahkeme değil kim suçlu karar vermicez sonuçta, keşke maalesef ölen ve bir daha geri gelemeyecek olan arkadaşın hatalarını da yazsanız da bir sonraki motosikletci ölümünde payınız olmasa..

Low-Rider
23-06-2019, 14:23
Yakışıklı güzel abim susim susim diyorumda illa saygısızlık mı yapayim? 3 mesajdır dediklerini cevaplamıyorum ama her yaptığım yoruma neden atlıyosun yakışıklı güzel abim. Tamam güzel abim senin dediğin gibi motoru bırakıcam. Hayatımda başka neleri değiştirmemi istersin hemen yaşam tarzımı senin dediğin gibi değiştireceğim.

Kör nokta uyarı sistemide varmış araçta. Anlaşılan o ki typer cı hiç aynaya bile bakmamış galiba. Hayırlı olsun.

At gözlüğünü çıkarıp objektif bakabilmeyi öğren yeter

TolgaUs
23-06-2019, 14:27
At gözlüğünü çıkarıp objektif bakabilmeyi öğren yeter

Tamam abi üzerinde çalışmalarımı yoğunlaştıracağım. Seni seviyorum. Saygılarımla abi.

DOHC
23-06-2019, 14:29

--------

Güvenlik gerekçesi ile açıklanmaz yakınları birşey yapmaya çalışmasın diye.
Hatta bildiğim kadarı ile suçsuz bile olsa sürücü, ölüme sebebiyet verdiği için 1 ay hapiste kalacak kendisi.
Maaşlı işi falan varsa kovulur muhtemelen.....

lucky Jackal
23-06-2019, 14:35
Kaza öncesi sonrası, hatta bu arkadaşlar köprüde gazlarken başka araç kamerasından çekilmiş görüntü dahil hepsini izledim. Burada Honda kullanan arkadaşımız sadece tek bir sinyal verseydi, tertemiz işin içinden çıkacaktı. Ha sinyal verseydi de o kaza olabilir. Çünkü adamlar öyle bir gidiyor ki, bazı arkadaşlar bahsetmiş anlık olay. Aynaya bakıyosun kimse yok manevraya başlıyosun orda motor bitiyor. Bu motorcu arkadaşların bu hareketleri bırakması lazım. Sağdan araba geçmek diye bir şey yoktur. Farzet ki verdi sinyali, o motorcu kardeşimizin o hızla arabayı sağlamaya çıkmışken, kendini kurtarması,kaçması frenlemesi vs yine mümkün değildi. Hiç kimse kusura bakmayacak özellikle kazanın uzun versiyonunu izleyenler göreceklerdir. Kaza öncesi terör estiriyorlar zaten adamlar trafikte.
ölüm üzücü tabi, Allah rahmet eğlesin

yilmazcatalbas
23-06-2019, 14:37

Öyle bir şey diyen olmadı herkes rahmet diledi ardından ama merak ediyorsan ben fikrimi söyleyeyim "bu şekilde maganda gibi gaz açıp teker yapıp milleti taciz edercesine yakın geçen her motorcunun yaşayacağı durumdur trafik kazası, sadece sonucu yaralanma veya ölüm olarak değişir ama mutlaka bir kazaya karşır." dediğim gibi bu benim şahsi fikrimdir. ADARAT eğitimlerinde de benzer şekilde anlatılır bu durum. Yani motor kullanan herkes aldığı riskin farkında ne olabileceğini de kestirebilir az çok ama o adrenalin düşünme yetisinin önüne geçtiğinde sonuç çoğu zaman bu oluyor. Bunu kabullenmelisin.

Evet motorcu grup çok normal bir şekilde gidiyor olsaydı rahmetli altın elbiseli adam gibi suçsuzca bir kaza yaşansaydı söylediğin her şeye hak verir seni anlayabilirdim.

By_Carizma
23-06-2019, 14:42

kör nokta uyarı sisteminide biraz araştırsaydın keşke. ( sistem algılama alanı içinde bulunan bisikletleri, motosikletleri veya yayaları tespit edemeyebilir. ) keza aynaya baktığında uyarı vermemiş olma ihtimali de çok yüksek, motor çok hızlı 1 sn sonra kör nokta uyarı sisteminin gördüğü noktaya gelmiş olabilir ?

Berkan
23-06-2019, 14:43
Bu vefat eden arkadaşin dun geceki aldığım görüntüsüydu bugun uçmuş niyeyse. Gerek bile yok gerci kazanin 3 5dk oncesinden belli hersey Yazik mermiden hizli ama ölümden olamamis.

https://i.hizliresim.com/p5gkBz.jpg

Frid
23-06-2019, 14:48
araç sahibinin ses kaydını nereden buldunuz merak ettim paylaşırsanız bizde dinleyelim.

TolgaUs
23-06-2019, 14:50
kör nokta uyarı sisteminide biraz araştırsaydın keşke. ( sistem algılama alanı içinde bulunan bisikletleri, motosikletleri veya yayaları tespit edemeyebilir. ) keza aynaya baktığında uyarı vermemiş olma ihtimali de çok yüksek, motor çok hızlı 1 sn sonra kör nokta uyarı sisteminin gördüğü noktaya gelmiş olabilir ?

Çalışma mantığını bilmiyorum. 2 şerit arasında giderken volvo merso larda çok görüyorum aynada kör nokta ışığı yandığını. Ha bazı araçlarda da sanırım sinyal verildiği zaman çalışıyormuş galiba kör nokta uyarı sistemi.

Diğer yaralıların durumu iyi diye biliyorum. Lowside olan 650f sürücüsü iyi bitek artçısında sıkıntı mevcut. Oda kısa zaman içersinde iyileşecek inşallah.

ErkanCanS
23-06-2019, 14:53

Güzel kumar oynamışsın. Barçaya bir tl basıp 1.05 lira almışsın tebrikler. Bir daha aynı şeyi yapmadan önce emniyet şeridinden giden HATALI motosiklet sürücüsünün üstüne gazete örtülmüş cesedini , karakolda ifade için beklerken gelen anasının babasının yüzünü , babasız kalan çocukların mezar başında ağlamalarını düşün. Belki hiç ceza almazsın ama vicdanını düşün. Birde bu yaşananların ne için olduğunu. Boyası kalkmış kıçı kırık bir tampon için değer mi ?

Trafikte yaptığımız hatalar veya isteyerek yaptığımız yanlışlar insanları öldürüyor bunu düşünmüyoruz çünkü ülkemizde insan hayatının bir değeri yok. Yönetenler bizi bu hale getirdi. Adam-Kadın Yayaya çarpıyor önce arabasına bakıyor. Çukurdan kaçmak için bir anda sağa sola kırıyoruz.Saniyelik olay kimse o anda aynaya bakamaz. Bu artık bizim kas hafızamıza işlemiş. Malını mülkünü koruma içgüdüsü.

Motosiklet ehliyeti için otomobil ehliyeti şartı koyulsun falan deniliyor. Bu mantıkla Otomobil ehliyeti içinde tır ehliyeti şartı konulsun. 2 kere tır kullanın otomobil sürücülerinin kör nokta edebiyatına bi taraflarınızla gülersiniz. Bu işin bir numaralı şartı empati yapmak , toplumun her bir bireyini kendin kadar sevip koruyamasan da en azından malın mülkün kadar sevmen gerektiğini idrak etmektir.

gkrdlr
23-06-2019, 14:56
Burada sabahtan beri duyar kasıp Typer'cı arkadaşa öyle hatalı böyle hatalı diyen arkadaşın 1-2 videosunu buldum. Kendi kanalında paylaşmış..

YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=L65gXGd9hwA)

Bonus kendisi araç kullanırken daha tehlikeliymiş..

YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=K8Hq7ct400I)

Anıl E.
23-06-2019, 14:59
Burada sabahtan beri duyar kasıp Typer'cı arkadaşa öyle hatalı böyle hatalı diyen arkadaşın 1-2 videosunu buldum. Kendi kanalında paylaşmış..

vuuhuuu makascı tolgaaaa

böyle makas terzide yok be kardeşim TolgaUs

ontheair
23-06-2019, 15:03
Güzel kumar oynamışsın. Barçaya bir tl basıp 1.05 lira almışsın tebrikler. Bir daha aynı şeyi yapmadan önce emniyet şeridinden giden HATALI motosiklet sürücüsünün üstüne gazete örtülmüş cesedini , karakolda ifade için beklerken gelen anasının babasının yüzünü , babasız kalan çocukların mezar başında ağlamalarını düşün. Belki hiç ceza almazsın ama vicdanını düşün. Birde bu yaşananların ne için olduğunu. Boyası kalkmış kıçı kırık bir tampon için değer mi ?

Trafikte yaptığımız hatalar veya isteyerek yaptığımız yanlışlar insanları öldürüyor bunu düşünmüyoruz çünkü ülkemizde insan hayatının bir değeri yok. Yönetenler bizi bu hale getirdi. Adam-Kadın Yayaya çarpıyor önce arabasına bakıyor. Çukurdan kaçmak için bir anda sağa sola kırıyoruz.Saniyelik olay kimse o anda aynaya bakamaz. Bu artık bizim kas hafızamıza işlemiş. Malını mülkünü koruma içgüdüsü.

Motosiklet ehliyeti için otomobil ehliyeti şartı koyulsun falan deniliyor. Bu mantıkla Otomobil ehliyeti içinde tır ehliyeti şartı konulsun. 2 kere tır kullanın otomobil sürücülerinin kör nokta edebiyatına bi taraflarınızla gülersiniz. Bu işin bir numaralı şartı empati yapmak , toplumun her bir bireyini kendin kadar sevip koruyamasan da en azından malın mülkün kadar sevmen gerektiğini idrak etmektir.

Emniyet şeridi konusuna hiç girme bence çıkamazsın. Bu 18. katta iskelede çalışırken emniyet tedbiri almayan işçi gibidir. Ölümü herkesi üzer ama tüm suç kendisindedir.

overblack
23-06-2019, 15:06

KAZA ANI VİDEO

type-r'cı bu kamera kaydını mahkemeye izletirse çok az bir cezayla kurtulur. motorların sesinden içgüdüsel olarak sağ şeride geçmek istiyor. çünkü süratli olan motorların soldan geçeceğini düşünür herkes.ayrıca kaza anında arabanın sağ tekerleri zaten orta şeride basmış.adam kendini sağa atmaya çalışıyor ama motorcunun şansı yokmuş.

320Si
23-06-2019, 15:10
Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama ekşisözlükte aracın sinyal verdiği kısmın videodan kesildiği söyleniyor.

Ekşi Sözlükten Alıntı:
videonun orijinalinden kazaya karışan arabanın sinyal verdiği ve sağ şeride geçişi başlattığı kısmı kesip, kalan kısmı ile kamuoyunda algı yaratmaya çalışmak neresinden bakarsan bak ****** çocukluğudur.
motoru kullanan kişi şerit değiştiren aracın tam olarak sağ arka köşesinde kör noktada bulunmakta ve sağdan sollama yapmaya çalışmaktadır. araç içindeyken arka ayna ve sağ aynada bulunduğu nokta kesinlikle görünmemekle birlikte, motorun arabanın geçtiği şeride ulaşması yalnızca 2 saniye sürmektedir.
kaldı ki araba şerit değiştirmeye başladığı zaman sağ şerit geçiş yapmaya müsait ve boş durumda idi. arabanın altına giren motor oldukça uzaktaydı, oradan pay biçin motorun yaptığı hızı.
araç sürücüsüne %100 hatasız diyemem ama motor sürücüsü net hatalıdır.
akabinde motorcunun trafikte terör estirdiği eski videolarının kaldırılması da algının başka aşamalarıdır.
olan görüntüleri montajlamak, olayın asıl detaylarını gizlemek ve araç sürücüsünü hatalı çıkarmaya çalışmak da yine düpedüz ****** çocukluğudur.
olaya bir de bu açıdan bakmak lazım.

Berkan
23-06-2019, 15:13

Kendisi yapinca bisey yok lalem yapınca auuuv. Lan ben araba halimle tozlu asfalta cizgi ustune denk gelmemeye calisirken bu ileri zekali motorcular hem en pis yere bariyer dibine hemde en kaygan cizgi ustunden gitmeye bayiliyorlar.

Dunden beri demiyim diyorum ama bukadar kasınilmaz tam tabiri doğal seleksiyon.

DOHC
23-06-2019, 15:13
type-r'cı bu kamera kaydını mahkemeye izletirse çok az bir cezayla kurtulur. motorların sesinden içgüdüsel olarak sağ şeride geçmek istiyor. çünkü süratli olan motorların soldan geçeceğini düşünür herkes.ayrıca kaza anında arabanın sağ tekerleri zaten orta şeride basmış.adam kendini sağa atmaya çalışıyor ama motorcunun şansı yokmuş.

Typer'cı oraya gelmeden 3-4 dk önceki videoyu gösterirse ceza bile almayabilir.
Bu motorcu grubu köprü üzerinde çiğnenmedik kural bırakmamış.........

kado
23-06-2019, 15:18

https://www.youtube.com/watch?v=-IyFRmuOhbk

K0213
23-06-2019, 15:18
kimse yoğurdum kara demez, ufak olarak gözüken hatalar(sinyalsiz şerit değiştirme, makas atarak seyir vs. vs.) malesef can almış.
Adalet inşallah düzgün tecelli eder, inşallah taksir görülmez araç sürücüsünde, herkese ders olması gereken ufacık bir dokunuş. :(

gkrdlr
23-06-2019, 15:19
Kendisi yapinca bisey yok lalem yapınca auuuv. Lan ben araba halimle tozlu asfalta cizgi ustune denk gelmemeye calisirken bu ileri zekali motorcular hem en pis yere bariyer dibine hemde en kaygan cizgi ustunden gitmeye bayiliyorlar.

Abi malesef insan belli bir süre susabiliyor sonrasına tahammül edemiyor. Ve şu mantıgı asla anlayamıyorum çık gazla teker yap naparsan yap, bunu niye örnek bir davranış gibi sosyal medyaya atıyorsun eline ne geçiyor ? İki gün sonra bunu izleyen bir alt kuşak çok kolay bir hareket normal bir davranış gibi algılayıp uyguladığında sonuç malesef ortaya çıkıyor. Söz konusu araba olsun motor olsun uçak olsun hepsinde tek bir gerçek var elinin ,ayağının atlında silahtan farklı bir şey yok. Ama malesef hala bu algı hala oluşmadı oluşamıyor. Yazık insanlar ölüyor ve hala ders çıkarılamıyor.

ErkanCanS
23-06-2019, 15:20
Emniyet şeridi konusuna hiç girme bence çıkamazsın. Bu 18. katta iskelede çalışırken emniyet tedbiri almayan işçi gibidir. Ölümü herkesi üzer ama tüm suç kendisindedir.

Arkadaş sağ şerit demiş ben bilerek emniyet ve büyük harflerle hatalı yazmışım. Olayın sizin açınızdan hiç bir kusuru olmasa bile ölümlü bir kazaya karışmak vurgusu yaptım. Hayatınızda hiç ölümlü kazaya karıştınız mı bilmiyorum. Ben karışmadım ama şoför çalışanımız karıştı. Suçsuzdu cezada almadı. İşin içine vicdan girdiği zaman işler değişir. Kaza anındaki manzara , kazadan sonraki yaşananlar , kazazedelerin ailesi ve kendi yaşantılarının durumunu da düşünün diye yazdım. Dediğiniz gibi ölüm herkesi üzer , kalabalık dağılınca herkes hayatına devam eder. Cezaevinde değil evinizde olsanız bile yatarken yaşadıklarınız ve hatanız olmasa bile yaşattıklarınız sadece sizin gözünüzün önüne gelir. Bu yazıyı yazdıktan sonra hayatınıza devam edeceksiniz. Araç sahibi ceza almasa bile yaşadığı travma sadece onun hayatına etki edecek diye düşünebilirsiniz.

Verdiğiniz örnek bu durumla biraz alakasız. İki tarafın kusurlu olduğu örnekler verirseniz tartışabilirim.

yilmazcatalbas
23-06-2019, 15:30

Al işte tam bir vurdu gol oldu durumu... Alıntı için teşekkür ederim bu arada aramış bulmuşsunuz emeğinize sağlık.

Tolga bey araç kullanırken motorlar sizinde pek umrunuzda olmamış bu rezillikte yeter sanırım size.

M_PROJECT

HydXqAp9Pe0

YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=HydXqAp9Pe0)

arda35
Olayın öncesini izleyince motosiklet sürücüsünün nasıl kural tanımaz olduğu anlaşılıyor. Yak dörtlüleri, kafana göre şerit değiştir. Öyle bi dünya yok. Ha sinyal vermemişsin ha dörtlüleri yakmışsın, ikisi de aynı şey.

Facebook (https://www.facebook.com/onuryeloglu/videos/pcb.2154946164560225/2154943844560457/?type=3&theater)

ontheair
23-06-2019, 15:40
Arkadaş sağ şerit demiş ben bilerek emniyet ve büyük harflerle hatalı yazmışım. Olayın sizin açınızdan hiç bir kusuru olmasa bile ölümlü bir kazaya karışmak vurgusu yaptım. Hayatınızda hiç ölümlü kazaya karıştınız mı bilmiyorum. Ben karışmadım ama şoför çalışanımız karıştı. Suçsuzdu cezada almadı. İşin içine vicdan girdiği zaman işler değişir. Kaza anındaki manzara , kazadan sonraki yaşananlar , kazazedelerin ailesi ve kendi yaşantılarının durumunu da düşünün diye yazdım. Dediğiniz gibi ölüm herkesi üzer , kalabalık dağılınca herkes hayatına devam eder. Cezaevinde değil evinizde olsanız bile yatarken yaşadıklarınız ve hatanız olmasa bile yaşattıklarınız sadece sizin gözünüzün önüne gelir. Bu yazıyı yazdıktan sonra hayatınıza devam edeceksiniz. Araç sahibi ceza almasa bile yaşadığı travma sadece onun hayatına etki edecek diye düşünebilirsiniz.

Verdiğiniz örnek bu durumla biraz alakasız. İki tarafın kusurlu olduğu örnekler verirseniz tartışabilirim.

Acil durumda emniyet şeridine girmek kusur değildir. Oranın boş olduğunu kabul edersin. He senden önce biri girmiştir belki o da zaten orada olduğunu belirtir işaretleri koymakla ve orada olduğunu belirtmekle yükümlü. Reflektörü bunun için taşıyoruz.

İkincisi; hadi iki kişinin kusurlu olduğu örnek verelim. İnşaat alanında baretsiz gezen işçi, 5. katta çalışan ustanın düşürdüğü tuğla yüzünden ölürse yine ölümüne herkes üzülür ama ölümüne sebep olan tuğlayı düşüren işçi değil baretsiz gezmesidir.

DOHC
23-06-2019, 15:52
Burada kim ne yazarsa yazsın, kimse savcı-hakim değil. Yargı nihai kararı verecek.
Ama bu motorcu arkadaş ne ilk kişi ne de son kişi ölecek olan.
Her motorcu elbet bir gün yumuşak veya sert düşecektir memleketimde malesef.........

REVOLTA
23-06-2019, 15:58
Çok boş bir muhabbet bence, Türkiye de kimin ne kadar kurallara uyduğu yıllardır belli.Motor süren arkadaşlarıma en başta kardeşime hep dedim yine diyorum, be olursa olsun sen hatasız kurallara uyan dikkatli ve yavaş sürücü olacaksın çünkü hata sende olsun veya olmasın her türlü kaza da malesef ölen motor sürücüleri oluyor.Yak typer mış yok oynuş buymuş bilmem açık ve net söylüyorun seri seri makas atan, videoya çeken snap atan ne kadar döl istafı varsa gebersin ne kullanırsa kullansın fark etmez.Babamın arabasıyla bi yere gidemez oldum araba dacia gece bi sahile ineyim diyorum herif boş yolda beni makaslıyor.Yakalayamıyorunda vursa ölücem kağıt gibi araba zaten bir insan orta şeritte normal seyrinde giden bir araçı niye makaslar? Barzolar.

ENGean
23-06-2019, 16:04
Typercı arkds hukuki olarak, mobeselerden motorcuların son 4-5km den nası geldiğini talep edebilirmi acaba?

Veya o talep etmeden emniyet tarafından incelenirmi?

Özgür Güneş
23-06-2019, 16:06

Öncelikle kesinlikle dediklerine katılıyorum, bir insan hata yaptı diye ölmemeli, ben risk aldım doğru değildi; fakat o aldığım küçücük riskin sebebi sadece arabamı korumak değildi, ben o kazanın içinde olacaktım. Ben şu an bir şey olmazdı diyorum ama belki de arabanın içinde sıkışacaktım. Bu örneği de motosikletli birinin aynı durumda kaldığını düşünmesi için söyledim zaten.

Bu arada, etik durumlar bölgeye, topluma göre değişen şeyler, bu tür şeylerde doğru ne, hiçbir zaman bilemeyiz. Hatta bu konuda profesyonel bir test var, moral machine, daha güzel anlatımını Barış Özcan yapmış:

YouTube (https://youtu.be/hFh3JUQ_a5U)

mcemrek
23-06-2019, 16:07
dün gece uzun sabaha kadar bu kaza etkisindeydim. twitter dahil ekşi sözlük gibi ortamlarda ve burada kaza ile bilgilere baktım. gece paylaşılan videoların çoğunu temizlemeye başladı motorcu kişiler. sadece kazadan 1 sn öncesinden itibaren olan videoları piyasada bırakmaya başladılar. ve olay yerinde olan kalabalık gruptan kişiler habercileri yanıltarak taraflı bir şekilde ifadeler verdiğini düşünüyorum haber sitelerinde tüm suçlu typer gibi gösteriyorlar. kasıtlı bir şekilde suç tamamen otomobildeymiş izlenimini vermeye çalışıyorlar.

benim dışardan gördüğüm budur.

bu kazada suçu tek başına bir kişiye yıkamazsınız. yıkılmamalı arkadaşlar.

G.U.Z.
23-06-2019, 16:08

Otomobilli hali süpermiş, tam bir motosiklet dostu sürüş

MertSerhanÖ.
23-06-2019, 16:11

Ee Tolga efendi havalar nasıl orda?

tuFAN
23-06-2019, 16:20

Arabalı makas videosu kendisine ait değil ama ? Aşağıdaki linkte videonun gerçek sahibi

https://youtu.be/cIeRnENvZ8k

MertSerhanÖ.
23-06-2019, 16:20
buarada vefat eden arkadaşın instagramındaki son koyduğu ön kaldırma ve öne çıkanlarındaki bütün sürat videoları kaldırılmış..

enesy
23-06-2019, 16:22
YOUTUBE VİDEOLARINDAN SONRA TOLGA TEMSİLİ DEĞİL

https://scontent-lga3-1.cdninstagram.com/vp/f2c2d7dfe6299ce18f6fa91fc534cddf/5D965A8A/t51.2885-15/e35/57040245_583771692109374_5552377468757036384_n.jpg ?_nc_ht=scontent-lga3-1.cdninstagram.com

SekoLive
23-06-2019, 16:33
vefat eden Arkadas ilk temas yaşayan degil sanırım bilen var mı?

Sezgin
23-06-2019, 16:45
Arabalı makas videosu kendisine ait değil ama ? Aşağıdaki linkte videonun gerçek sahibi

-ER- in videosu bu forumdan hatta.

.::EmrE::.
23-06-2019, 16:46

Kim salladı bunu? Hangi FK2 Type-R da kör nokta uyarı sistemi varmış?

gkrdlr
23-06-2019, 16:47

O daha komik bir durum o zaman kendi videosu gibi başka birisinin videosunu paylaşmak.

STP
23-06-2019, 16:48

--------

benim eski aracim, ekrem ismi cocugun. Olm sen hastamisin her typeri olanin videosu olmak zorundami? Hee hizli arabasi olan gazlamam zorundami ? Bi uza surdan

Drive Fast
23-06-2019, 16:48
vefat eden Arkadas ilk temas yaşayan degil sanırım bilen var mı?

Bende onu yazacaktım sanırım temas olup type r yan dönüp emniyet şeridinde durduktan sonra arkadan eminiyet şeridinden gelip type r a vuran motorcu vefat etti type r kullananın ses kaydında öyle anladım ben

Low-Rider
23-06-2019, 17:02
buarada vefat eden arkadaşın instagramındaki son koyduğu ön kaldırma ve öne çıkanlarındaki bütün sürat videoları kaldırılmış..

Evet hepsi silinmiş, etiketlendiği bir video duruyor profilinde

TolgaUs
23-06-2019, 17:08

vuuhuuu makascı tolgaaaa

böyle makas terzide yok be kardeşim @<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=57143" target="_blank">TolgaUs</a>

Al işte tam bir vurdu gol oldu durumu... Alıntı için teşekkür ederim bu arada aramış bulmuşsunuz emeğinize sağlık.

Tolga bey araç kullanırken motorlar sizinde pek umrunuzda olmamış bu rezillikte yeter sanırım size.

HydXqAp9Pe0

YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=HydXqAp9Pe0)

Otomobilli hali süpermiş, tam bir motosiklet dostu sürüş

Ee Tolga efendi havalar nasıl orda?

YOUTUBE VİDEOLARINDAN SONRA TOLGA TEMSİLİ DEĞİL

https://scontent-lga3-1.cdninstagram.com/vp/f2c2d7dfe6299ce18f6fa91fc534cddf/5D965A8A/t51.2885-15/e35/57040245_583771692109374_5552377468757036384_n.jpg ?_nc_ht=scontent-lga3-1.cdninstagram.com

O daha komik bir durum o zaman kendi videosu gibi başka birisinin videosunu paylaşmak.

Video benim değil bu forumdan birisinin video zamanında çok hoşuma gittiği için silinir belki diye kendi kanalıma yedeklemiştim.

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/169011-bir_abimizin_cektigi_ds3_makas_videosu_vardi_arsiv inde_olan_varsa_paylasirsa_seviniri.html

2. Kendi videomdaki olayın sonucu ise
https://i.hizliresim.com/VQVRGZ.png

M_PROJECT

https://youtu.be/5F4cV98xTsE
Saygılarımla abi..

arda35
23-06-2019, 17:12
Tanıdık biri yapınca hoşuna gidiyor yani. Başkası yapınca ouvv. Adam hepi topu bir tane hatalı şerit değiştirmiş. Kazaya karışan grubun süreklilik arz eden ihlalleri var. Onları görmezden gelmeye devam.

AşkınS.
23-06-2019, 17:16
Ya tolga kardeşim,hala neyi savunuyorsun? Sen adamın sağından geçemezsin. Senin kaportan bedenin,biz nasıl typerı kullanan sinyali vermediği için suçlu diyorsak,sende motorcular hız kurallarına uymadığı için,tehlikeli şerit değiştirdikleri için,öncesinde de köprü trafiğini karıştırdıkları için suçlular diyebilmelisin. Aksi takdirde kimse ADİL olduğunu düşünmeyecek. Sen motor kullanıcısı olarak motorcuları haklı görerek bi yere varamazsın,ne olursa olsun gencecik bi can gitti. Bile isteye kimse yapmaz,adam görse sinyalsiz sağa çıkar mı? Hoş sinyali verse dahi motorcunun o sinyali görme süresi 1 saniye o hızda..

TolgaUs
23-06-2019, 17:17
Tanıdık biri yapınca hoşuna gidiyor yani. Başkası yapınca ouvv. Adam hepi topu bir tane hatalı şerit değiştirmiş. Kazaya karışan grubun süreklilik arz eden ihlalleri var. Onları görmezden gelmeye devam.

Evet sizin gözünüzde o hepi topu 1 tane hatalı şerit değiştirme dediğiniz olgu 21 yaşındaki bir gencin ölümüne sebep oldu. Ayrıca tanımam etmem video sahibini 2013 yılında denk geldiğim bir video idi.

arda35
23-06-2019, 17:22
O arkadaş 1 tane hatalı şerit değiştirme sonucu ölmedi, kendi ihlalleri o hatayla birleşince vefat etti.

Anıl E.
23-06-2019, 17:23
Evet sizin gözünüzde o hepi topu 1 tane hatalı şerit değiştirme dediğiniz olgu 21 yaşındaki bir gencin ölümüne sebep oldu. Ayrıca tanımam etmem video sahibini 2013 yılında denk geldiğim bir video idi.

Kardeşim sen iyi misin ? Herhangi bir derdin tasan var mı ? Eklemiş olduğun video hoşuna gidiyor,''silinmesin diye'' kayıtlara aldığını söylüyorsun;şans eseri diyelim eklemiş olduğun videoda kaza olmuyor. Kaza olmayınca hoşuna gidiyor,ölümlü sonuçlanınca kazaya karışan iki hatalıdan sadece birini mi suçluyorsun ? Nasıl bir kafa bu ?

Sayfalar geçti,hala motosikletin sürücüsünün de hatalarından bahsetmedin. 10 tane hata var ise 9 tanesi motosikletin hatası bir tanesi arabanın hatası. Bunu zaten bilirkişiler ve yetkililer göz önünde bulunduracaktır.
Rahmetlinin videolarının kaldırılmasına nasıl bir tepkin var mesela ? Hiç onlardan bahsetmiyorsun bize.

Sana daha cevap vermeyeceğim,çok sinirimi bozmaya başladı bu tutumun. Bi de milletle ''abi'' ''abicim'' diyerek makara yapmaya çalışma . Burada kimse ölümlü bir kazanın arkasından herhangi birinin savunuculuğunu yapmıyor,herkes kendi düşüncesine göre iki tarafı da suçlu buluyor;ama suçun büyüğü tarafsız gözle bakılınca tek bir kişide oluyor. Hatta tek bir kişide değil ,o gece aynı yolda motorla gazlayıp ne kadar kural ihlali yapan var ise hepsi suçludur.

westalim
23-06-2019, 17:30
bazen benim başıma gelen durumsa şu refüj şeridinde giderken bir motor kör noktamda gaz verdiğinde kendi camım açık olduğun refüjden yansıyan ses dalgalarıyla birlikte motorun nerede olduğunu anlayamıyorum panikle şerit değiştirmeye gitmesem de aşırı tedirgin oluyorum. typer sürücüsü görmeyip sesin etkisiyle kaçma gibi bir hamleye girişmiş olabilir mi? ani bir hamle var çünkü, motorların hataları batan başa yanlış zaten. Allah rahmet eylesin kalanlara baş sağlığı diliyorum. yaralılara da şifa

akucukdogan
23-06-2019, 17:34

TolgaUs

Güzel kardeşim video paylaşmışsın. Adam bakmadan dangalak bir hamle ile döndü sinyalsiz arkasına bakmadan vs vs diye... Bak şimdi tane tane EMPATİ yaparak birşeyler anlatmaya çalışacağım sana.

Karşındaki adam o an dalgın olabilir, telefonuna bakıyor olabilir, iş yerine sinirli olabilir, dikkatsiz olabilir kısacası herşey olabilir. Sen motor sürücüsüsün, altındaki motorsiklet daha manevra kabiliyeti yüksek ama maalesef kırılgan ve kaporta olarak üzerinde seni taşıyan bir alet.. Şimdi normal hayat akışında senin can güvenliğini senden daha fazla düşünen birisi olabilir mi? Hayır olamaz... Bu yüzden adam sinyal vermedi vs vs deyipte adama kızmaya gerek yok. ( Bu arada sinyal vermediği ve kontrolsüzce ani bir manevra yaptığı için suçludur. Buradan beni vurmaya çalışma çünkü seninle aynı fikirdeyiz.) Sen maalesef Türkiye gibi bir ülkede motorsiklet sürücüsü isen bunları karşımdaki zaten yapmak zorunda mantığı ile kontrolsüzce gitmemelisin. Çünkü sen zaten motora bindiğin anda büyük risk taşıyorsun. Senin dengen bozulup düşersen belki kafan biryere vurur ölebilirsin. Hemde trafiksiz bir noktada... Arkadaşın hayatını yitirdiği kazada araç kullansaydı ne olurdu? En fazla maddi hasarlı kaza... Yada belki yaralanmalı kaza.. Senin kendine dikkat etmen gerekiyor. Senin etrafı daha çok kolaçan etmen, önüne arkana sağına soluna bakıp trafikteki kuralları bilmeyen sinyal kollarının yerini bilmeyen adamların yerine düşünmen gerekiyor. Aksi takdirde maalesef herkesin canı yanıyor üzülüyoruz.

Söylediklerim belki başka arkadaşlara yanlış gelebilir. Türkiye'de motor kullanan bir kişi canını seviyorsa, akşam sevdiklerinin yanına sıcak yuvasına dönmek istiyorsa bu yukarıda saydıklarımı araç sürücülerinden çok senin düşünmen gerekecektir. Kaldı ki ben araç kullanırken bile önüme arkama ekstra dikkat ediyorum. Çünkü kaza yapmak, üzülmek ve başka insanları üzmek istemiyorum Motorsikletle risk alamazsın çünkü riski canınla ödersin. Umarım söylediklerimi anlarsın. Umarım kendi hayatına başkalarından daha çok dikkat edip ona göre trafikte seyredersin...

TolgaUs
23-06-2019, 17:35
Typer cıyı çok savundunuz abiler sıkmıştır bence.
Buyrun biraz da taksi şöförünü savunun. Yunuslar hızlıymış.

Bursa'da korkunc kaza! Yunus timi taksiye carptı! - Son Dakika Haberler (https://www.haberturk.com/yunus-ekibi-taksiye-carpti-3-yarali-2187349)

arda35
23-06-2019, 17:38
Bursa'yı başka kazayı boşver de dünkü olaydan önce trafiği birbirine katan, ihbar edilen motosikletçiler suçsuz de. Diyebilir misin.

Her şeyden evvel dörtlüleri yakıp kafana göre şerit değiştirmek serbest mi grup sürüşlerinde?

uniquel
23-06-2019, 17:38
Hala onu bunu savundunuz diyorsun bravo sana.
Umarım bu kafayla birine sebep olmazsın.

AşkınS.
23-06-2019, 17:41

Bursa'da korkunc kaza! Yunus timi taksiye carptı! - Son Dakika Haberler (https://www.haberturk.com/yunus-ekibi-taksiye-carpti-3-yarali-2187349)

Dibinde kalmış olabilir sıyır

5500
23-06-2019, 17:41

Bu sen misin?
Cok Şukur Yine Utandık auf Twitter: "… " (https://twitter.com/yineutandik/status/1134824940597891072)

Yeter daa alakasız alakasız video linkleri atıp durma.

M_PROJECT
23-06-2019, 17:42

Suanki durumun bu videodaki arkadas ile ayni.

Cok Şukur Yine Utandık auf Twitter: "… " (https://twitter.com/yineutandik/status/1134824940597891072)

Kazasiz belasiz surusler. Hadi git biraz motor forumlarinda bizi kotule.

TolgaUs
23-06-2019, 17:44
Bursa'yı başka kazayı boşver de dünkü olaydan önce trafiği birbirine katan, ihbar edilen motosikletçiler suçsuz de. Diyebilir misin.

Her şeyden evvel dörtlüleri yakıp kafana göre şerit değiştirmek serbest mi grup sürüşlerinde?

Hiç bir yazımda suçsuz olduklarını yazdığımı tam hatırlamıyorum valla. Savunduğum şey ben sürekli 190 200km üzeri hızlarda seyrediyorum motorla trafikte. Ama ben böyle gidiyorum diye benim ölümüme sebebiyet veremezsin. Ararsın polisi şikayet edersin. Typer a arkadan çarparak ölmedi bu çocuk. Typer üzerine kırdığı için ÖLDÜ. Arada ki bu ince noktayı anlatmak istiyorum ama sanırım Türkçe ye tam olarak hakim değilim. Bilemiyorum.

devil_berk22
23-06-2019, 17:45
Typer kullanan arkadaş 10/3 suçlu ise motorcular 10/7 suçlu benim gözümde. Her fırsatta deli gibi gazlayıp bariyerle şerit arasındaki o ince yerde bile 200 yapanları görüyoruz videolarda.

uniquel
23-06-2019, 17:48
Hiç bir yazımda suçsuz olduklarını yazdığımı tam hatırlamıyorum valla. Savunduğum şey ben sürekli 190 200km üzeri hızlarda seyrediyorum motorla trafikte. Ama ben böyle gidiyorum diye benim ölümüme sebebiyet veremezsin. Ararsın polisi şikayet edersin. Typer a arkadan çarparak ölmedi bu çocuk. Typer üzerine kırdığı için ÖLDÜ. Arada ki bu ince noktayı anlatmak istiyorum ama sanırım Türkçe ye tam olarak hakim değilim. Bilemiyorum.

Sen kurallara hakim değilsin. Artık boyle yazacağım.
Rahmetli motorcu, tayyarın sagında tayyar dan daha hızlı seyir etmeseydi, o arkadas olmeyecekti. Anladın?

M_PROJECT
23-06-2019, 17:51

Bilirkisi misin savci misin ?

TolgaUs
23-06-2019, 17:55
Bilirkisi misin savci misin ?

Yok saygı değer abim. Sadece vicdanlıyım.
Saygılarımla..

akucukdogan
23-06-2019, 17:58
TolgaUs bi cevap versene bana kardeş be...

190 - 200 ile giderken milletin sağından falan geçerken yine böyle bir olay yaşansa karşı tarafı mı suçlayalım? Yaşanan kazalardan ders çıkarmıyor musun sen? Restart'ı yok yaşadığın hayatın. 190-200 ile giderken illa birisinin hata yapmasına gerek yok. Yol bozuk diye düşüp ölebilirsin bile bundan korkmayıp hala ben 190-200 le gidiyorum diye post kasmak bilemedim.. 190-200 le araç bile kaza yapsa kurtulma şansı %5 zaten... Ama senin yok. Direk diğer tarafa... Bunu cidden anlıyorsun değil mi ?

yigitblr
23-06-2019, 18:01

Typer üzerine kırdığı için bu çocuk ölmedi. Bu çocuk trafik kurallarına aykırı ve tehlikeli araç kullanımının bir başkasının dalgınlığıyla denk gelmesi yüzünden öldü. Buradaki kimsenin gecenin bir vakti otoyolda giderken arkasında göreceği 5-6 motorcunun her birinin ne yapacağını kestirip ona göre hareket edebileceğini sanmıyorum. Sonuçta insanız, makine değiliz. Kazalar hep yaşanıyor bu arkadaş ölen ne ilk kişi ne de son kişi olacak.

ENGean
23-06-2019, 18:02
Tolga arkdsm, gerçekten sacmaladın artık..

ruudvan
tolga 200 az deil mi?motorun bu kadar gidiyosa onun değişme vakti gelmiştir.

M_PROJECT
Yok saygı değer abim. Sadece vicdanlıyım.
Saygılarımla..

Haklisin aynen dogrusunu soyledin vicdanlisin.

Sen ve senin neslinin bir kismi iste boyle yetistirildi, ulkenin projeksiyonusunuz yemin ederim. Kendinizden olan haksiz bile olsa haklidir, gerisi otekidir. Sonra da boyle madur edebiyati kasarsiniz Vicdanliymis.

Hadi sen masturbasyona devam et alintila diger yazanlari.

Low-Rider
23-06-2019, 18:03
kaskı dar herhalde, idrak yolları tıkanmış dar kask taka taka

arda35
23-06-2019, 18:04

200+ hızlarda gitmek, trafik kurallarını ihlal etmek senin ya da diğer motosikletçilerin mi tekelinde peki? Sen makas atıyorsan o araç da atabilir. İkiniz de hatalı olursunuz. Sonrasında biri diğerine vurursa vay gidene.

Adam gidip kafasına sıkmamış. Bir hata yapmış. Normal seyrinde giden bir motosiklet olsa, onun hatasından sıyrılacak zamanı ve alanı olacak belki. Barzo gibi trafiğe birbirine katmışlar. Şimdi harıl harıl video siliyor sivri zekalılar. İnternete bir kere düştü mü o iş bitmiştir. Geçmiş olsun.

TolgaUs
23-06-2019, 18:08
TolgaUs bi cevap versene bana kardeş be...

190 - 200 ile giderken milletin sağından falan geçerken yine böyle bir olay yaşansa karşı tarafı mı suçlayalım? Yaşanan kazalardan ders çıkarmıyor musun sen? Restart'ı yok yaşadığın hayatın. 190-200 ile giderken illa birisinin hata yapmasına gerek yok. Yol bozuk diye düşüp ölebilirsin bile bundan korkmayıp hala ben 190-200 le gidiyorum diye post kasmak bilemedim.. 190-200 le araç bile kaza yapsa kurtulma şansı %5 zaten... Ama senin yok. Direk diğer tarafa... Bunu cidden anlıyorsun değil mi ?

Allah'a inanıyorsak bu soru boş hocam. Hepimizin kaderi belli. Belki de kafama kaldırımda yürürken saksı düşerek öleceğim belki. Yada bi tırın altında can çekişerek ölücem. Herşey nasip kısmet ilişkisi abi.

akucukdogan
23-06-2019, 18:15
Allah'a inanıyorsak bu soru boş hocam. Hepimizin kaderi belli. Belki de kafama kaldırımda yürürken saksı düşerek öleceğim belki. Yada bi tırın altında can çekişerek ölücem. Herşey nasip kısmet ilişkisi abi.

Haklısın bende senin gibi düşünüyorum tabiki. Ama o kadar süratli giderek neden ölüme davetiye çıkartıyosun? Yapmayın kardeşim yazık günah aileni hiç mi düşünmüyosun? Bu hızlarda aynaya baksa yada omuz kontrolü yapsa kurtulabileceğini düşünüyor musun?

TolgaUs
23-06-2019, 18:15
tolga 200 az deil mi?motorun bu kadar gidiyosa onun değişme vakti gelmiştir.

Sorma abi değişme vakti çoktan geldi de satamadım bi türlü motoru. Bi el atarsak sevinirim.

Honda CBR 500R 2017 Model Super Sport Motor Sahibinden ikinci el 30.500 TL - 697262034 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-sahibindenbakimlari-tam-devil-egzoz-pilotroad-4-lastikli-cbr500r-697262034/detay)

Bende vefat eden kardeşimiz gibi akrep li bi mt09 alıcam.

DOHC
23-06-2019, 18:17

O zaman bu olaya da alın yazısı, kader, fıtrat diyerek kapatalım...............

Ahmet.S
23-06-2019, 18:23
Allah sabır versin heriki tarafada.

Tolga olay inandığın gibi yaşamakmı yoksa yaşadığın gibi inanmakmı.

arabasızadam
23-06-2019, 18:27
Çok kötü be Allah rahmet eylesin, geçen bi benzerini çok daha düşük bi hızda bende yaşadım transit le şirketin bahçesine giricem sağ şeritteyim aynaya baktım kimse yok sinyal verdim yavaşladım tam giricem güm diye bi ses genç scooter lı bi kız ,o aradan geçmeye çalışıyor çok şükür ufak sıyrıklarla atlattı bişey olmadı çok şükür ,özellikle bodrumda scooterlarla çok sıkıntı yaşıyorum her gördükleri araya girmeye çalışıyorlar .

Yiğit G.
23-06-2019, 18:37

sen konu açmıştın motorsiklet sürücüsü olarak başıma gelenler diye , o zaman araçlar yapmıyor ki bunu yapan allah ? Senin kaderinde aracın sana sürtmesi varmış o zaman kızmana gerek yok değil mi ? Niye kızıyorsun şirk oluyor bu biraz :)

TolgaUs
23-06-2019, 18:51
sen konu açmıştın motorsiklet sürücüsü olarak başıma gelenler diye , o zaman araçlar yapmıyor ki bunu yapan allah ? Senin kaderinde aracın sana sürtmesi varmış o zaman kızmana gerek yok değil mi ? Niye kızıyorsun şirk oluyor bu biraz :)

Kızdığım hiç bir video olmadı ki zaten abi. Kızacak dereceye gelsem kaskı çıkartır adamı indiririm orada zaten. Ama hangi birini döveceksin ki trafikte. Ölmemeye çalışıyorum ben sadece. Bigün güzel biyerde patlıcam ama hayırlısı bakalım. Umarım benim zevklerim kimsenin canına mal olmaz.

Gorky
23-06-2019, 19:09
kaza anı videosunu izleyip hala utanmadan motorculara "yaldır yaldır gitmişler, sağından geçmişler" diyorsunuz bravo a m k.
istanbul trafiğinde (motosikletle) olması gereken bi süratle yol alıyolar. 1 tane bile aşırı hareket yok. hondacı yaşam formu da sağa atlıyor, adamı öldürüyor. neyin muhabbeti bu hala? öldü ulan herif öldü!

DOHC
23-06-2019, 19:12
Kızdığım hiç bir video olmadı ki zaten abi. Kızacak dereceye gelsem kaskı çıkartır adamı indiririm orada zaten. Ama hangi birini döveceksin ki trafikte. Ölmemeye çalışıyorum ben sadece. Bigün güzel biyerde patlıcam ama hayırlısı bakalım. Umarım benim zevklerim kimsenin canına mal olmaz.

Sen ölmemeye çalışmaya devam et.
El yumruğunu yemeden, klavye başında "adam indirmek" kolay.
Dua et, o arabada makina, haydar, kesici delici alet falan olmasın.
Su testin su yolunda kırılmasın.

DOHC
23-06-2019, 19:14
Bu çetenin köprü geçiş videosu var araç kamerasından. Sanırsın arabalar duruyor, motor 250 ile geçiyor yanından...........
5 dk sonra "kaza" denilen olay.........

Y.Emre
23-06-2019, 19:25
kaza anı videosunu izleyip hala utanmadan motorculara "yaldır yaldır gitmişler, sağından geçmişler" diyorsunuz bravo a m k.
istanbul trafiğinde (motosikletle) olması gereken bi süratle yol alıyolar. 1 tane bile aşırı hareket yok. hondacı yaşam formu da sağa atlıyor, adamı öldürüyor. neyin muhabbeti bu hala? öldü ulan herif öldü!

Kardeş sen izlediğine emin misin ? kırpılmış videoları mı izledin sadece? Motorlular magandalık yapa yapa altını üstüne getirmişler ortalığın sonra da gidip birine patlamışlar. Allah rahmet eylesin. Gaza oturmadan önceki sürati 'normal sayılabilecek' bir sürat..

Type-r'cı arkadaşa Allah yardım etsin, durduk yere birsürü vicdan azabı. Arkasında makaslaya makaslaya gelen grubu görünce paniklemiş muhtemelen. Benden uzak dursunlar derkende olay yaşanmış..

Tolga rahmetli üzerinden prim yapma çalışmasından ne zaman vazgeçeceksin? Mesaj falan kasmak istiyorsan açalım bir konu yaz yaz dur..

REVOLTA
23-06-2019, 19:29
Mesele bu mu yani? Hangisinin daha çok apaçi olduğu mu? yahu bir insan ölmüş.Suçun olsun olmasın insan kahrolur be ölen kişi zaten 21 yaşında genç.Üzülür insan.Sırf adam typer'a biniyor diye savunanlar görüyorum :D hahaha şu mersom var bana yol vereceksiniz diyen adam gibi mi biniyorsunuz size bu hondalara anlamadım gitti.Kaza geliyorum demiş işte 2 tarafa da, herkes ders çıkarsın bu videodan.

TolgaUs
23-06-2019, 19:30
Kardeş sen izlediğine emin misin ? kırpılmış videoları mı izledin sadece? Motorlular magandalık yapa yapa altını üstüne getirmişler ortalığın sonra da gidip birine patlamışlar. Allah rahmet eylesin. Gaza oturmadan önceki sürati 'normal sayılabilecek' bir sürat..

Type-r'cı arkadaşa Allah yardım etsin, durduk yere birsürü vicdan azabı. Arkasında makaslaya makaslaya gelen grubu görünce paniklemiş muhtemelen. Benden uzak dursunlar derkende olay yaşanmış..

Tolga rahmetli üzerinden prim yapma çalışmasından ne zaman vazgeçeceksin? Mesaj falan kasmak istiyorsan açalım bir konu yaz yaz dur..

Yav neyin primi arkadaş çıldırmışsın yemin ediyorum.
Burdan ben ne kazanç edicem. Burdakiler bana saygı duysa
çokmu umrumda? Youtube dan instadan abone mi kasıcam?

O değilde şu gazlama videosunu merak ettim elinde olan varsa atarsa sevinirim.

YAS
23-06-2019, 19:34
Vefat eden arkadaşa allah rahmet eylesin,yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

Dün akşamdan bu yana bazı şeyler idrak edilememişti çoğu kişi olayın hakimiyetini çözdü,ama halen daha aynı mantıkla olaya bakılabiliyor,pırıl pırıl maşallah..

scorpion
23-06-2019, 19:47
Şu videoyu izleyipte type-r'da hiç suç yok ceza almaması lazım diyenler şaka mı yapıyor? Adam resmen biçmiş motoru kaçacak fırsat bile bırakmamış. Tamam motorcularda hatalı çok riskli sürüyorlar ama typer'da en az motorlar kadar hatalı. Yol bomboş bile olsa öyle bir şerit değiştirme şekli yok. Videoyu durdurarak izleyin 20.sn de motor arabanın arka tampon hizasında typer sol seritte, yine aynı saniyenin içinde typer orta şeridin içerisinde 21. saniyede zaten temas gerçekleşiyor. O kadar ani şerit değiştiriyor ki orada olan birinin tepki verip kaçması imkansız.

neden o kadar ani şerit değiştirdi bilmem yani belki yol vermek istedi, ben ortaya geçip gazlamak istedi belki dalmıştı egsozlardan panik oldu birden kırdı vs. onlarca sebep olabilir ama kesinlikle type-r suçsuz günahsız değil.

arda35
23-06-2019, 19:47
Yav neyin primi arkadaş çıldırmışsın yemin ediyorum.
Burdan ben ne kazanç edicem. Burdakiler bana saygı duysa
çokmu umrumda? Youtube dan instadan abone mi kasıcam?

O değilde şu gazlama videosunu merak ettim elinde olan varsa atarsa sevinirim.

Facebook (https://www.facebook.com/onuryeloglu/videos/pcb.2154946164560225/2154943844560457/?type=3&__tn__=HH-R&eid=ARApg7NbEF3vRwwXGfsKez5VdV5f4cd1cXrmN4cj5N8lpD tV7vX9-MaT0jiYlZP8U6rLHcjebXzTw0uX)

uniquel
23-06-2019, 19:53
Cizgiden gitmeyi normal sanan
En sagdan hızlı gitmenin yanlış olmadığını düşünen
Trafikte 200le seyir etmeyi normal gören

Ve en vahimi... Bunları acık acık zevk icin yaptığını dile getiren zihniyet.

Biri hayatını kaybedince de motorculara saygı gösterin yeter artık diyor.

50cc de olsa motorum var benim de. Neden kimse benim önüme kırmıyor? Neden sizlerin yaşadıklarınızı yaşamıyorum? Yanlışım nerede bana ögretir misiniz doğrusunu?

TolgaUs
23-06-2019, 19:54
Facebook (https://www.facebook.com/onuryeloglu/videos/pcb.2154946164560225/2154943844560457/?type=3&__tn__=HH-R&eid=ARApg7NbEF3vRwwXGfsKez5VdV5f4cd1cXrmN4cj5N8lpD tV7vX9-MaT0jiYlZP8U6rLHcjebXzTw0uX)

Araç içerisinden çekilen 5 dakikalık bir video var dedilerde onu arıyorum

DOHC
23-06-2019, 20:08
Sen o videoda da motorcu çetesini haklı çıkartmaya çalışırsın............

ghibli06
23-06-2019, 20:28
ben neyi tartışıyoruz anlamadım 11 sayfadır, ölen genç bir arkadaş var, Allah rahmet eylesin, şimdi bu arkadaşımızın annesi babası kardeşi dostları ne kadar kötü durumdadır hayal bile edemiyorum... kazaya karışan araçtaki arkadaşımız da şu an geceden beri her saniye o çarpma anını yaşıyordur yıllarca da yaşayacak, herkes için çok zor gerçekten...

peki biz neyi tartışıyoruz? yok araç TypeR mış o nedenle linç oluyormuş, yok motorcu teker yapmış vs vs... kusura bakmayın da 3 yanlış 1 doğru yapmıyor ama 1 yanlış bütün doğruları götürür trafikte... kabul edelim ki TR de sokakta bile yürüyemiyoruz herkes birbirine çarpıyor, pardon bile diyen yok, motorcu arkadaşların trafikte bir kültür oluşturmak için kendilerinden başka herkesi suçlamayı bırakmaları lazım, özellikle İstanbul'da motor neden alınıyor? trafikte arabalara takılmadan aralardan rahat kaçayım diye, yani makaslı gitmek aralardan gitmek motorculuğun doğasında varmış gibi konuşuluyor, yok öyle bir şey! sen de diğer motorlu araçlar gibi 'şerit'te gideceksin, şerit ihlali hakkın yok, araba şerit ihlali yapınca tukaka, motorcu yaparsa değil... kaskına kamera takan illa ki bir aksiyon yapacak, yoksa ne face de like alır ne de instagamda twitterda takipçisi olur, bakın Anatolian Tiger çok arkadaşım var, onlar neden kurallara uyarak kullanıyor? geçenlerde Anitkabir'e geldiler Ege'nin hemen her ilinden burunları kanamadan döndüler, onlar motorcu değil mi? elbette onların da kayıpları oluyor ama grupça belli kuralları ilkeleri var, en başında da trafik kurallarına uymak geliyor...

İTALYA motosikletin scooterın vs en yoğun olduğu ülke, kafasına kask üstüne kamera takan makaslı ve teker yaparak gittiğinde orada linç ediliyor, neden mi? motorcular kendilerine bakış açısının değişmesini istemiyorlar, her motorcuya serseri gözüyle bakılmasını istemiyorlar, Como gölünde motorcu festivali vardı, kimse 'akrapovic'in nasıl yankılandığını oraya huzurla gezmeye gelenlere göstermek derdinde değiller, burada neden böyle bir değerlendirin yahu, körü körüne video koruyorsunuz yok doblo önüne kırmış, yok çamurluğuyla çarpmış vs... bunlar zaten suç! suçu işleyen cezasını çeker, ama bu yazdıklarınızın hiç biri bir motor kültürü oluşturamaz...

trafikte kolay kolay şerit değiştirmem, ama yıllar önce Antalya-Kemer yolunda ben sol şerite çıktım sollama için, aynaya baktım hiç bir şey yoktu ama ben daha sollamamı bitirmeden bir motorcu beni de sollayarak öyle bir geçti ki, elim ayağım boşaldı resmen... lütfen hem motorcu arkadaşlar bu saçma hareketleri bıraksın hem de 4 teker kullananlar daha dikkatli olsunlar...

Y.Emre
23-06-2019, 20:31
Linklere baktım, gündüz çalışan linklerin tamamı uçmuş!..

Allah motorcu arkadaşa rahmetiyle yaklaşşın, mekanı cennet olsun. Otomobil sürücüsü arkadaşın da yardımcısı olsun..

Olan olmuş artık kim ne derse desin gideni getirmeyecek ama,

Vefat eden arkadaşın çevresi neden tam kaza anının olduğu kısım hariç videoları sildirme, instagram hesabını temizleme vs gibi bir gayrete düştü acaba ?..

Hatanın/Suçun karşıda olduğuna inansalardı bunları yapmaya ihtiyaç duyarlarmıydı gerçekten?

Selametle.

BerkayKamaci
23-06-2019, 20:51
Typer grubundan gelen mesaj;

“8'de 2 Ekrem kardeşimiz suçlu; 8'de 6 diğer taraf...inşallah en tez zamanda aramızda göreceğiz Ekrem'imizi...”

Vtec_2
23-06-2019, 20:58
Bana kalirsa type r surucusu , arkada diger motorculara yol verme odakli sag seride ezbere gecmis. Diger motorcu gruptan kopmus soldan saga gecmis. Allah rahmet eylesin.

Onrcn
23-06-2019, 21:12

Typer uzerine kirdigi icin oldu ha? saygisizlik yapmak istemiyordum ama BSG! Sanki adam bilerek oldurmeye gitti, salak salak hareketler yapmayacaksin kardesim! Motorlulara normal trafikte cok dikkat edilmiyor buna her zaman katiliyorumda bu nedir ya mal misin? Ha o kadar delikanliysaniz, o kadar dogru is yapiyorsa arkadaslar gotunuz yiyorsa kaldirmayin kazadan onceki videolari, kaldirmayin daha trafikte kafa kaldirmalari!

arkadas vefat etti, saygimdan basindan beri sakin kaliyorum ama bokunu cikarttiniz artik.

Enes-x
23-06-2019, 21:22
Dün akşamdan beri belki 20 kere izledim videoyu hem otomobil hem motorsiklet kullanıcısı olarak kendime ders çıkarabilmek için.Bu kadar genç bir kardeşimizin kaybı beni derinden üzdü.Şahsi fikrim iki tarafta kural ihlali yapsada,kazaya ve ölüme sebebiyet veren ,motorsikletlilerin kazadan 5 dakika öncesinde makas atıp gazladığı videodan çok otomobil sürücüsünün aynasını kontrol etmeden sinyalsiz aniden sert şerit değiştirmesidir.

Ayrıca motorsiklet kör noktada değil,Ayna şerit değiştirirken değil değiştirmeden önce kontrol edilir.Bunu yapsa arkadasında 4lüleri ve farı yanan vurduğu motorsikleti görcek hadi onu göremese aynı şeritte iki tane daha motor var peşpeşe onları görecek.

Motorsikletlerin hızı söylendiği gibi 150-200 km de değil.Typer sürücüsü kendi ifadesinde 80-90 km ile gittiğini söylemişti.Motorsiklerin hızıda taş çatlasın 30-40km daha süratlidir typerdan.

tamamen objektif yorum yapmaya çalıştım,umarım typer sahibide çok ceza almaz ölüme sebebiyet vermenin vicdan azabı bile büyük bi yük zaten.

Allah rahmet eylesin.

HaKo
23-06-2019, 21:22
ben type r sürücüsünde sinyal vermemesi dışında bir hata göremedim ? kaldı ki karanlık yolda sizinde üzerinize 4-5 tane tapagaz motor gelsin hanginiz sinyal verip sağa çekilirsiniz ? ,

bu motorculara bir dur denmesi lazım , bu nedir böyle çeteye döndüler , tolga kardeşi sende gerçekten aşırı boş yapıyosun kusura bakma. yok binicekmişiz ne çektiğinizi görecekmişiz bilmem neymiş , e binme o zaman zorla mı bindiriyorlar motora ?

atituti
23-06-2019, 21:53
yaşamak istediğin sözde özgürlük başkasının alanına girdiğin an biter , typer ci arkadasin sinyal harici tek bir hatasi yok. motorculari ise allah islah etsin , kara cahil olsalar neyse dicem çoğu okumuş etmiş görmüs gecirmis insan oluyor ama laftan anlamiyorlar , motosiklet aralardan geçme kaldirimdan gitme ona buna makas atma biyerden biyere hizli gitme emniyet seridini gasp etme aleti değildir ! trafikte sadece bir ' araçtır '

Yigit-Y
23-06-2019, 22:23
İki tarafta hatalı beyler

Boşuna savaşıyorsunuz birbirinizle.

Ölümlü kaza Typer ci arkadas iyi bir avukatla çok az ceza alabilir.

Motorcular kaşınmis mi aynen kaşınmis.

Typerci kardesimiz panikle saga atlamismi atlamış.

Ölen öldü gitti bu saatten sonra yazsakda cizsekte geri gelmez

Bu kaza hem araba hem motor kullananlara tecrübe olsun

Bedava tecrübe alin bu tecrübeyi

O aynaları kullanin

O motorlarida it gibi kullanmayin

İki tarafada bu yazılır baskada birsey yazan benim gözümde objektif değildir.

kunteper
23-06-2019, 22:27
Allah rahmet eylesin zor durum herkes icin.. iki taraf da esit suclu bana gore. Biri cani ile biri vicdan azabi ile odemis. tayparin saga atlamasini motorlularla gazlama niyeti olarak goruyorum acikcasi, onu doluyken sol seridi acip, motorlulari soldan salmasi anlamsiz geldi cunku.

kunteper
23-06-2019, 22:29
İki tarafta hatalı beyler

Boşuna savaşıyorsunuz birbirinizle.

Ölümlü kaza Typer ci arkadas iyi bir avukatla çok az ceza alabilir.

Motorcular kaşınmis mi aynen kaşınmis.

Typerci kardesimiz panikle saga atlamismi atlamış.

Ölen öldü gitti bu saatten sonra yazsakda cizsekte geri gelmez

Bu kaza hem araba hem motor kullananlara tecrübe olsun

Bedava tecrübe alin bu tecrübeyi

O aynaları kullanin

O motorlarida it gibi kullanmayin

İki tarafada bu yazılır baskada birsey yazan benim gözümde objektif değildir.

Genel olarak katiliyorum yalniz, surucuyu tanimamakla birlikte arac profilinden yola cikiyorum, panikle mi atladi onu sorguluyorum. Arac typer sonucta.

scorpion
23-06-2019, 22:30
Typer grubundan gelen mesaj;

“8'de 2 Ekrem kardeşimiz suçlu; 8'de 6 diğer taraf...inşallah en tez zamanda aramızda göreceğiz Ekrem'imizi...”

yani o grupta aralarından birini savunmaları bir an önce ceza almadan çıkmasını istemeleri normal ve kapalı bir grup sonuçta ama burada forumda bence hayatını kaybeden kişiye ayıp ediliyor. O adamda uzaylı değil yani onunda bir ailesi var, sevenleri var vs. Burada her iki tarafta masum değil. Suç oranını ve cezasını ben bilemem sonuçta hukukçu değilim ama motorcu makas atıyor haketmiş vs gibi şeyler yazılıp çiziliyor gerçekten akıl mantık vicdanla açıklanabilecek şeyler değil.

Bir de dün gece olan kaza da nasıl hemen kusur oranları belli oldu. Ölümlü kazada kusur oranlarını polis mi belirliyor yoksa mahkemenin atadığı bilirkişi mi belirliyor. Bilmediğim için soruyorum. İnşallah hiçbirimiz öğrenmek zorunda kalmayız.

G.U.Z.
23-06-2019, 22:40
Çok yüksek ihtimalle bilinçli taksir olmayacak,"taksirle bir kişi ölmüş ve bir veya birden fazla kişi yaralanmışsa” suçun cezası 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıdır.
%50-50% kusur ve bilinçli taksirle 3 yıl 4 ay aldı bir tanıdığım.muhtemelen maks 4 yıl hapis cezası alir, o da para cezasına çevrilir bence

maykee
23-06-2019, 23:51
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=iksAJs0HfkQ)

arkadaşlar dünyanın her yerinde motor araçların arasından gider..o ülke kültürünün seviyesine göre etki tepki değişir..ölen arkadaşın o ana kadar yaptıkları kaza anında olanı kapsamaz..hukukta AN esastır..kaza anında sağdan geçmeye çalışan motorun üzerine orantısızca kırılan bir direksiyon var..8de2 honda 8de6 motorcuya kusur veriliyosa eğer hondacı arkadaşda ağır başşak varmış derim..yok öyle bi dünya..o nasıl direksiyon kırmak on kere izledim..öyle şerit değiştirilmez..arap driftciler gibi o ne öyle..

motorcuların gidişini saçmalıklarını savunmuyorum..önceki mesajımda da yazdım..o kadar motor yola çı kıl maz.. kimseye çarpmasan kimse sana çarpmasa birbirine çarparsın..

motorcunun o ana kadar hata yaparak kullanıyo olması o anda hondacının yaptığı hatayı yok saydırmaz..hondacı doblocu renocu ben bilmem, o şerit değiştiriş hiçmi hiç normal değil..sinyal versen bile öyle şerit değiştiremezsin..önüne kedi atlamış gibi o nasıl direksiyon kırmaktır..

hondaya 8de 2 kusurlu diyen arkadaşlar suyu sek içsin içine uçak benzini katmasın..

fthdrn
24-06-2019, 01:11
Konu 11 sayfa olmuş. Yazanların çoğu sırf yazmak için yazıyor ölen öldüğü ile kalıyor.

TolgaUs
24-06-2019, 01:30
1 Saat kadar önce gazlamak için yola koyuldum. Siteden daha çıkar çıkmaz hemen arkamda bi transit belirdi.
Sizin dediğiniz gibi yaptım kurallara uydum yavaş ve şeridimde gittim. Neredeyse ölüyordum.
Aynadan sizde takip edin aracı. Bi soluma kırıyor bir sağımda beliriyor arkamda çıldırmış gibi sanki.
Allahtan kavşakta araç yoktu. Yol çıkışında ufacık gaz açmamla arkamda buhar oldu gerizekalı transit sürücümüz.
Kavşakta frene bassammı basmasammı diye çok ikilemde kaldım. Araç olsaydı eğer belki transit altına alabilirdi de.
Dışarıda ki birçok ehliyetli sürücümüz ne yazık ki aynı bu transit sürücümüz gibi. Egzozlu yada spor bir motosiklet görsün
hemen yarışma psikolojisine girip sıkıştırmalara başlıyor.

Tamam tamam ölmeyecektim. Ama benim yerime panik yapan biri yada acemi biri olsaydı kaza kaçınılmaz olabilrdi.
Tabi ki de alışkın olduğumuz için soğuk kanlılıkla savuşturduğumu sanıyorum tehlikeyi.

https://www.youtube.com/watch?v=S8sBbO9IsMQ&

Bişey demicem abiler buyrun biraz transitciyi savunun. motosikletsin sen en sağ şeritte sıkışa sıkışa gidebildiğini biliyosun çekil oraya geçsin transitci gitsin yoluna diyin.
Buyrun abilerim ateş serbest :surucu::surucu::surucu::surucu:

ahmet3425
24-06-2019, 01:41
Oncelikle olen arkadasa allahtan rahmet, yakinlarina sabirlar diliyorum. Yarali arkadaslara da acil sifalar...

1. Arac sahibinin ses kaydi ile olan olaylar birbiri ile uyusmuyor. “Dinlemeyen varsa dinlesin”

“Bana arkadan carpti sonra onume dustu bende onu ezmeyeyim diye orta seride gectim” arac surucu o an bi ruya falan gordu heralde.

2. Sinyal yok, ve agresif sekilde saga kiriyor. “Asli kusur”

3. Sonrasinda ki hareketi ki zaten olum ve agir yaralanma burada gerceklesiyor. Akmaya devam eden trafikte kendini o an bir an once en saga atip kurtulayim derken herseyi *** ediyor ve asil mevzu gerceklesiyor :(

Arabam dondu vurdular diyor ya arabayi kendisi dondurunce vuruyorlar.

Beyler kendinize gelin biz de arac kullaniyoruz sinyal yok birsey yok zart diye serit degistiemek nedir. Cevre kontrolu denen birsey var.

Trafik ve bu tarz olumlu, yaralanmali kazalara bakan avukat arkadaslarimiz varsa yorumlasin. Asli kusur arac surucusun de tali kusur motorcularda.

Gelelim motorculara, geriden cekilen videolara kadar hepsini izledim. Grup surusleri her zaman en tehlikeli suruslerdir. Herkes birinden osuruktan gaza gelir Sonunu dusunmeden gaz acar, gencler kanlari kayniyor. Bu tarz suruslerde ki ilk olumlu kaza degil, keske sonuncu olsa :(

Ve kesinlikle hatalari cok buyuk. 15 yillik aktif motor surucusu olarak Asla tasvip ve tercih etmiyorum.

Ya hadi gozun gormedi, o mt9 un egsoz sesini 1 km den duyarsin adam sana 150 mt mesafeden gaz aciyor sabit dursana be kardesim niye ani agresif tepki veriyorsun, korktu mu ne yapti bilmiyorum ama basi dertte oldugunu dusunuyorum.

Gerci burasi turkiye, gecmisi temiz ise en kotu ihtimalle ceza alsa bile, adli kontol sarti ile serbest birakilir. Suan sanirim goz altindaymis.

Sureci hep beraber takip ederiz, olen oldu geri de kalan cani yanan bir suru insan yazik gunah.

Araclarinizi ve motosiklerinizi lutfen cok dikkatli kullanin.

DOHC
24-06-2019, 07:52
Anlaşılan motorcular ve otomobil sürücüleri ortak payda da buluşamayacak gibi görünüyor.
2 tarafta birbirini suçluyor, bahaneler buluyor (bu olay özelinde değil genelde).
O zaman her koyun kendi bacağından diyip, kapatmak lazım konuyu.................

halili
24-06-2019, 07:59
Geçen cuma günü Şile yolundan özyeğin üniye doğru döndüm polonezköye gidiyorum.Otobüs duraklarını geçince önüme bir tır düştü.peşinde gidiyorum arasırada yola bakıyorum.sollama yapabilirmiyim diye.Tırın önündede Körüklü otobüs var.Özyeğine gelmeden tır sola sinyal verdi.normal gidiyorum.Sinyali görünce hızımı düşürdüm sağa yanaştım.baktım araba var.tıtın arkasında 40 la falan gidiyoruz.Bir heyecanlı arkadaş jettayla bir geldi arkamdan sola atladı. Tırda sola girmesiyle arkadaş kaldırıma,Allahtan kaldırım alçaktıda zarar görmedi.Demek istediğim Type r 1 km geriden sinyalde verse o gene oradan geçecekti. En basit örnek köprü yolundaki koruma motorlu videosu dur.Sinyale bakmıyacaklardı.

Mehmetmert
24-06-2019, 08:02
Type R surucusu bir anda sol dikizinden bakip motorlari gorunce panik yapmis

Uzu bir durum , sanirim %50-50 vericeklerdi cezayi

aslan
24-06-2019, 08:07
Bu arada videodan tam anlaşılmıyor ama Typer cı motorcuyu ezmiş mi?

Sti_Ozan
24-06-2019, 08:19
Videonun öncesini bilemem izlemedim. Videoda olan kısım için yorum yapmak gerekirse,Motorcular hızlı değil. Yarım yamalak bu işlerden anlayan adam bile anlar,gazlayan motordan kıyamet gibi ses çıkar. Kör nokta olduğunu düşünmüyorum. Bende motorsiklet kullanıyorum bazen. Motorcu orta şeridin en sağına yakın olsa kesinlikle kör nokta ama orta şeridin sol kısmı kör nokta değil bilhassa en görünebileceği kısım. Aracı kullanan kişi o pozisyonda yol vermeye ihtiyaç duymuş mudur bilmiyorum ama dikkatsiz davrandığı bir gerçek. Motorcu arkadaşlar için de sütten çıkmış ak kaşık demiyorum yanlış anlaşılmasın ama öyle bahsedildiği gibi araba 100 ile gidiyor motorsiklet 150 ile gidiyor gibi bir durum yok bence. Allah rahmet eylesin,yaralılara acil şifa versin.

kelalper
24-06-2019, 08:23
İki tarafta hatalı. Motor kullanıcısı normal yasal hız sınırından çok daha hızlı olduğu için ve sağından geçmeye çalıştığı için suçlu. Düşüp çarpan ikinci motorcu takip mesafesini korumadığı için suçlu. Type R ise en büyük suçlu. Sinyal vermiyor ve kontrolsüz olarak şerit değiştiriyor. Motorsiklet arkadan vurmuyor zaten. sağ yandan vuruyor. Type R sürücüsünün kazadan sonraki ses kaydından kaypak olduğu belli. Kamera kaydı olabileceğini tahmin etmediği için gevşek gevşek bunlar gelip bana arkadan vurdu da ondan dolayı araba yan döndü falan demiş.

wolrath
24-06-2019, 08:23
Typer ondekı aracı saglamak ıcın arkasına bakmadan sınyal vermeden motorcuyu bıcıyorlar.
Bu olaya bakın amanagoım onlar da gazlıyorlar demek net cahıllıktır.
Hukukta boyle bır sey yok ama o da boyle yaptı dıyr olay anına odaklanmaya calısın. 2 motor da orta serıtte izliyor typer kural dısı yol ızlıyor.
Turkıyede ne duzgun motorcu var ne motora saygı bu yuzden ozellıkle motorcuların cok dıkkatlı olması gerek.

Kubilay
24-06-2019, 08:30
Allah rahmet eylesin motorcu kardeşe.

Bizzat yaşadım, arkadaşım 5 araba geriden temde beni takip ediyordu, o anlattı çünkü ben olayı idrak edememiştim, hala da edemiyorum. Aynaya baktım, solum boştu sinyal de verdim sola çıktım ve çıkmamla korna sesi acı fren sesi geldi, elim ayağım boşaldı resmen. Arkadaşımın dediğine göre tam onun yanından motorcu arkadaş gaz açıyor o ara ben sola çıkıyorum. Tampona vurmasına santimler kalıyor ve benim hızım 120 civarı o kimbilir kaçla vuracaktı. O arkadaş bana çarpsaydı ölmüştü zaten ben de vicdan azabından ölürdüm heralde. Hala hatırladıkça tedirgin olurum, o yüzden motor sesi geldi mi gözler fıldır fıldır aynada. Belki motor sesi anlık typercı arkadaşı da o şekilde tedirgin etti belki solundan geliyor sandı aniden sağa kırmış çünkü. Çok üzücü iki taraf için de.

BARR
24-06-2019, 08:39
Allha kimseye böle bir durum yaşatmasın iki tarafın yaşadığı da çok ağır. Bir yanda birini öldürmenin vicdani ağırlığı bir yanda genç birinin yaşamını yitirmesi.

Aracı kullanan kişi ani, sinyansiz şerit değiştirdiği için tabiki hatalıdır bu inkar edilemez. (Ne amaçla olursa olsun, panik olmuş olsun, yol vermek istemiş olsun vs..)

Ancak, motorcu grubunun hareketleri çok daha fazla tehlikelidir, grup halinde aralardan geçişler, yüksek hız ve kural ihlalleri başka hiçbir suçu olmayan insanların bile başını yakabilecek hareketlerdir.

Farzedin, bu geçişlerden birinde dengesini kaybedip düştü bir tanesi, orta şeritte ailesi ile normal seyir hızında seyreden bir sürücü, sırf ona çarpmamak için kırdı direksiyonu kaza yaptı, takla attı ailesinden birisi veya kendisi veya tamamı vefat etti. Ne yapacaksın? Ne diyeceksin? Nesini savunacaksın?

Ha E5'te serseriler makas atmış direksiyon çekmiş ha motorcular çıkmış gece böle gazlamış gözümde bir farkı yok.

Emre Akçay
24-06-2019, 08:43
Çok fazla tartışılmış bu konu. En nihayetinde araç sürücüsü hakkında taksirle bir kişinin ölümüne neden olma suçundan kamu davası açılacak. Polis bilirkişi kusur durumunu belirleyecek. Büyük ihtimal avukatlar itiraz edecek ve son sözü Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi verecek. Kusur durumuna göre de araç sürücüsü olan sanığın hakkında karar verilecek. Ama bu işin içinde olan biri olan ölen motosiklet sürücüsünün asli kusurlu olduğunu düşünüyorum.

kado
24-06-2019, 09:28
Belki type-r cı bir anda panik yaptı sağa kırdı , belkide motorları görünce gaza geldi makas atmaya başlayacaktı çarpışma olmasa, kimse bunu bilemez, ancak ne olursa olsun gencecik bir insan öldü. Allah kalanlarına sabır versin.

TolgaUs
24-06-2019, 09:36
Allha kimseye böle bir durum yaşatmasın iki tarafın yaşadığı da çok ağır. Bir yanda birini öldürmenin vicdani ağırlığı bir yanda genç birinin yaşamını yitirmesi.

Aracı kullanan kişi ani, sinyansiz şerit değiştirdiği için tabiki hatalıdır bu inkar edilemez. (Ne amaçla olursa olsun, panik olmuş olsun, yol vermek istemiş olsun vs..)

Ancak, motorcu grubunun hareketleri çok daha fazla tehlikelidir, grup halinde aralardan geçişler, yüksek hız ve kural ihlalleri başka hiçbir suçu olmayan insanların bile başını yakabilecek hareketlerdir.

Farzedin, bu geçişlerden birinde dengesini kaybedip düştü bir tanesi, orta şeritte ailesi ile normal seyir hızında seyreden bir sürücü, sırf ona çarpmamak için kırdı direksiyonu kaza yaptı, takla attı ailesinden birisi veya kendisi veya tamamı vefat etti. Ne yapacaksın? Ne diyeceksin? Nesini savunacaksın?

Ha E5'te serseriler makas atmış direksiyon çekmiş ha motorcular çıkmış gece böle gazlamış gözümde bir farkı yok.

Typer cının ses kaydı olduğu söyleniyor.
Vocaroo | Voice message (https://vocaroo.com/i/s1y1HfU1ByoP)
Dinle istersen bi abi typer cıda vicdan azabı çekecek bi karakter varmı yok mu sen tahlil et.

Kekuti*
24-06-2019, 09:58
Dinle istersen bi abi typer cıda vicdan azabı çekecek bi karakter varmı yok mu sen tahlil et.

Bak sahibini tanımam etmem typer'ın.
ses kaydını bende dinledim. Açık söyleyeyim uslubu hoş değil ama şokta olduğu belli..

Başka videolarda var elimde, köprüden geçişleri 10 tane falan motor...

Artık suçlu o bu yok. Giden gitti, mekanı cennet olsun. Çok acı.. Allah ailesine sabır versin. Şoför arkadaşında hakkında hayırlısı neyse o olsun.
Umuyorum en minimum cezayla yırtar bu işten..

onursumer
24-06-2019, 10:00

bu kayıttan mı anlaşılıyor ?

kelalper
24-06-2019, 10:08
herifin söyledikleri tamamen yalan. Ben soldan gidiyordum bana vurdular ezmiim diye sağa geçtim diyor. Lan sağa geçerek sen vurmuşsun zaten adama. Sen şerit değiştirmesen herif geçip gidecek zaten.

barisy
24-06-2019, 10:10
Type r ın sağ şeride geçme hakkı var, bunu yaparken sinyal vermemesi hafif kusur. Motosikletin sağdan geçme hakkı yok , doğal olarak o motosiklet hiç orada olmamalıydı. 2/8 araç 6/8 motor diye duydum raporu. Tahminim de bu yönde idi.

Ters yöne girip süren araca, yolunda giden adam duramayıp çarpsa suçlu terse giren araçtır. Çünkü orada olmaması gerekir, kazaya sebep olmuştur.

BARR
24-06-2019, 10:12
herifin söyledikleri tamamen yalan. Ben soldan gidiyordum bana vurdular ezmiim diye sağa geçtim diyor. Lan sağa geçerek sen vurmuşsun zaten adama. Sen şerit değiştirmesen herif geçip gidecek zaten.

Olayın şokuyla bu şekilde anlatılma olasılığı yüksek, aracın içinde fark edilmemiş olabilir olaylar silsilesi. Zaten ona mı çarptığının onun mu çarptığını fark etseydi kaza olmazdı.

Anıl E.
24-06-2019, 10:14
Ne çok uzadı bu konu.

TolgaUs
24-06-2019, 10:31
Type r ın sağ şeride geçme hakkı var, bunu yaparken sinyal vermemesi hafif kusur. Motosikletin sağdan geçme hakkı yok , doğal olarak o motosiklet hiç orada olmamalıydı. 2/8 araç 6/8 motor diye duydum raporu. Tahminim de bu yönde idi.

Ters yöne girip süren araca, yolunda giden adam duramayıp çarpsa suçlu terse giren araçtır. Çünkü orada olmaması gerekir, kazaya sebep olmuştur.

Bu yazınızdan şunu anladım ben abi ben aracımla sol şeritte ilerlerken sağ aynama bakmaya gerek duymadan direk geçebilirim. Çünkü sağdaki araç sol şeritteki aracı geçemez. Bu bir trafik bug ı değil mi?

Rapor olayı bence daha fazla küfür kıyamet uzamasın diye uydurulmuş. Benim bildiğim ölümlü kazalar da olay yeri rapor düzenler, savcı soruşturma açar, mahkeme kusur oranlarını belirler.
Sonra allahımın izniyle typer cıyı hapiste ziyarete gideriz

muzurasd
24-06-2019, 10:38
motorcular makas ata ata gidiyor suç yüzdesi olarak motorcu hatalıdır

kelalper
24-06-2019, 10:39

Orada kontrolsüz şerit değiştirme var. Mantığın yanlış. Önüne 20 ile çıkan kamyon çıktı sol şeritte. Sağa sola bakmadan lamburt diye sağa atladın arkadan da 60 ile normal olması gereken hızda araba geçerken ona yapıştırdın. Sağdan giden mi hatalı olur. Adama sen orada olmasaydın kaza olmazdı ben haklıyım mı diyeceksin? Burada zaten motor arabanın yanındayken araba motorun üstüne çıkıyor motor arkadan gelipte vurmuyor.

Dragger
24-06-2019, 10:52
Typer sinyalsiz şerit değiştiriyor ama bence büyük suç motorcularda.

Sosyal medya inanılmaz etkiliyor bu gençliği, hepsi bi fenomen olma derdinde. Abuk subuk hareketler, kafa kaldırmalar, saçmasapan makas atmalar.

Altlarındaki motorlar da motor olsa. Mermiden hızlıyız falan derken yazık oldu gencecik çocuğa...

NakkaSss
24-06-2019, 10:53
Hem motor, hemde araç kullanıcısı olarak tüm kayıtları izledim ve dinledim. Hafta içi motorumla işe gider gelirim hafta sonu ise aracımla çıkarım. Kimse kendini boşa kandırmasın. Type-r cının sinyal harici bir hatası yok. Ses kaydında ne dediği önemsiz belki o an ki heyecanla belki de muhabbetin üstüne kalacağı ve bu kaydın yayılacağı korkusuyla öyle demiş olabilir kimse o an ki psikolojiyi bilemez.. Ama görüntü kaydı var o sebeple kim ne derse desin hükümsüzdür..

Yolda sert şerit değiştiremezsin diye bir kanun mu var? Belki sinyalini verseydi motorcu görüp o araya girmeyecekti yada biraz daha dışarıda kalabilirdi.. Evet kesinlikle! ama arkadaşlar zaten ölüme çıkmış belli. Kimse kusura bakmasın aynalar kapalı şekilde kimse pazar gezmesine çıkmıyor o motorlarla hele ki grup olarak çıktılarsa.. Herkes birbirine şov yapma peşinde grup sürüşlerinde. Motor kullandığım zaman işte en korktuğum sahnelerden birisi de bu. Aracın kör noktasında kalmak yada sürücünün aynaya bakmadan birden önüme kırması. Bu sebeple şerit değiştirirken yada aracın yanından geçerken her zaman sürücünün beni gördüğünden emin olarak geçiyorum. Kimseye sen beni görmek zorundasın demiyorum.

Beyler araç kullandığımız zaman yeri geliyor gündüz aynada koca otobüsü, arabayı görmüyoruz kör noktada kalıyor da son anda fark edip şeridimize giriyoruz bir de arkanızdan gelen tek farlı hızı 150km/h dan hızlı cismi görüp fark etmek çok çok daha zor olacaktır emin olun buna. Hele ki arkanızda bunlardan 4-5 tane var ve her yanınızdan üst devirlerle geçmeye çalışırken.. Bir de şu araç profiline göre yorum işini bırakın. Ama araba type-R.. Eee ? type-R olunca ne oluyor ? Her type-R ı olan motorcularla mı yarışıyor? kızınca da üstüne mi kırıyor?

Araç kullandığım zamanlarda ise aynı zamanda bir motor kullanıcısı olduğum için o kadar temkinli ve motorculara yol vererek gitsem de illa ki o kör nokta da bir tane motor oluyor ve kesici ile beni silme geçerek makasını atıyor. Hadi biz genciz, pist vs biraz tecrübemizden kaynaklı direksiyonumuz sağlam diyelim. Bu geçtiğinizde bir anlık o motor sesi ile yaşlı yada acemi biri korkudan direksiyonu sağa sola da kırabilir.. Tekrar diyorum adam gibi gitmediğiniz sürece kimse sizi yani bizi görmek zorunda değil.. İşte sonuç da böyle doğal seleksiyon oluyor..

Kaza yapan kişi çok yakın dostumun arkadaşı.. inanın çok üzüldüm hem kendisi hemde ailesi adına gerçekten çok çok kötü bir durum. Motor kullanarak zaten bazı riskli durumları kabul etmiş oluyoruz bari bu risk oranını minimum da tutmaya çalışalım da Allah da bize bir ömür boyu sele üstünde yolculuk etmeyi nasip etsin. Motor ile ilgili çok güzel bir deyiş var ne zaman motora binsem hep aklıma gelir. Umarım sizin de ağzınıza pelesenk olur bu söz.

"Her deliğe girmeye çalışırsanız, mutlaka bir gün dibi kapalı bir deliğe denk geleceksinizdir."

Tekrardan arkadaşın ailesine ve tüm sevdiklerine baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olur. Umarım bu video ve yazılanlar da bazı arkadaşlar için ders ve dönüş noktası olur. Yoksa maalesef ki aynı video tekrar kaydedilir bu sefer üstünde başkası değil sizler ve bizler oluruz..

Kekuti*
24-06-2019, 10:56
Bu yazınızdan şunu anladım ben abi ben aracımla sol şeritte ilerlerken sağ aynama bakmaya gerek duymadan direk geçebilirim. Çünkü sağdaki araç sol şeritteki aracı geçemez. Bu bir trafik bug ı değil mi?

Rapor olayı bence daha fazla küfür kıyamet uzamasın diye uydurulmuş. Benim bildiğim ölümlü kazalar da olay yeri rapor düzenler, savcı soruşturma açar, mahkeme kusur oranlarını belirler.

kardesim sol şeritte giden araç, arkasından araç gelirken sağa çıkabilir (yol vermek gibi, hani motorcuların bilmediği konu olan)
Arkadaş bunu anlatmaya çalışmış... SAĞLAMAK diye bir kavram yok ya hani :)

Çok çarpıtıyorsun bence..

MeRtCaN
24-06-2019, 10:58
Ölen arkadaşa Allah tan rahmet diliyorum. Ailesine sabır diliyorum gerçekten zor bir durum..

Arkadasın profiline baktığımda Honda s2000 i trafikte makas ata ata takip edip daha sonra yanına gelip tekteker yapıp geçiş sahnesini slow motion sekilde instagram sayfasında bizzat kendi gözlerim ile gördüm izledim. Bu demek oluyor arkadaş delikanlı tez canlı ama böyle haraketler pek iyi sayılacak haraketler değil.

barisy
24-06-2019, 11:01

Aslında bug değil, çünkü ani bir durumda , araç bozulduğunda , öne bir şey atladığında sağ şeridin, veya sağda iseniz emniyet şeridiniz sizin güvenli bölgeniz, kurtuluş kaçış noktanız.

ABD de otoyollarda bildiğim kadarı ile hız sınırı tüm şeritlerde aynı ve emniyet şeridi hem sağda hem solda mevcut. Solda giden adam aracı soldaki emniyet şeridine çekip durabiliyor.

Almanya da mecburi durumlarda sağdan geçme kuralı, öncelikle soldaki araçla hızı eşitlemek, sonrasında çok ağır bir tempo ile geçiş yapıyorsunuz.

Motosiklet kullanıcıları benim gözümde keskin çizgiyle 2 ye ayrılıyor.
1. Çok ciddi pahalı sürüş güvenlik ekipmanlarını satın alan , motosiklet ileri sürüş eğitimlerine gitmiş, profesyonellerinden bu işin eğitimini almış, genelde kaliteli , hatta bazıları arabalardan pahalı motosikletler kullanan kişiler. Bunlar genelde, yaş gözetmeyeyim ama iş güç sahibi , bazısı evli çocuklu , sorumlulukları olan , hayatının kıymeti olan kişiler. Emin olun onlar da boş otobanı bulunca 250-300 yapar. Ama bu videodaki gibi canını trafikteki diğer sürücülerin eline teslim etmeyecek kadar akıllılar ( benim tanıdıklarım )

2. Hayattan beklentisi olmayan, canının kıymeti olmayan , genelde güvenlik elemanları takmaya bile tenezzül etmeyen, GoPro tayfası. Ayrıca bunları gören ve heveslenen gençler. Videodaki şekilde trafiği birbirine katan , insanları ürküten, yeri geldiğinde 20 kişi trafikte kavga çıkaran tipler.

darkred
24-06-2019, 11:18
Merhum'a Allah'ran rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun.

BENCE Type-R'ın amacı arkadan gelene yol vermek değil. Önündeki aracı geçmek. Bu yüzden sağa çıkıyor ve yanındaki motorcuyu farketmiyor.

İki tarafta kusurlu. Motorcuysan, sende trafik kurallarına tabisin. Şeritler sadece 4 tekerler için değil, senin içinde var. Hız limitleri sadece 4 teker için değil senin içinde var.

Kaza kurşunu gibi gidip kaza yapınca diğer aracı suçlamak olmuyor.

Her iki tarafta da hata var. Her iki tarafta kusurlu bana göre.

mikelazi
24-06-2019, 11:23
kim suçlu-kim suçsuz pek beni ilgilendirmiyor.

ölen öldü.Allah rahmet eylesin,geride kalanlarına sabır versin

ahmet3425
24-06-2019, 11:25
olaya karısan 6-7 tane motor surucusu var hepsi ayrı ayrı davacı ve sikayetci olacaklardır, uzerine bir de kamu davası var arac surucusu arkadasın isi gercekten cok zor.

TolgaUs
24-06-2019, 11:27
Allah rahmet eylesin talihsiz bir kaza olmus fakat Fk2 li arkadasin ceza almasi sacma olur, evet belki ani ve sinyalsiz bir serit degisimi yapmis olabilir fakat surelere bakinca 14. saniyede 2 motor ayni seritte gidiyor. Bu hamlede arac sahibi arkasindakinin motor oldugunu bile bir sure idrak edememis olabilir. 18.saniyede motor surucusu gaza oturuyor ve 20.saniye civarinda kaza meydana geliyor, yani orada arkadas sol aynaya oha arkada kalabalik motor var diye 1,5 sn baksa ve yol vermeye kalksa sagdakinin bu hamlesini gorme ihtimali cok dusuk + motor sesinin aniden yanina gelmesi kafasini karistirmis olabilir(solda oldugunu o an dusunmus olabilir)

Motorculara olabildigince yol vermeye calisiyorum, fakat bazi motor kullanicilari sunu bir turlu idrak edemiyor; kullandiginiz motor ebat olarak kucuk, hizli ve kirilgan, onunuzdeki arac canli yayin sadece sizi izlemiyor, onune bakmasi laizm, sagina soluna bakmasi lazim, vitese bakiyor olabilir, radyoyu ayarliyor olabilir, sunroofu, cami aciyor olabilir ve o aradaki 1-2 sn sizin hayatinizla oynayabilir. Biz arac sahipleri olarak motorculara karsi daha dikkatli olmaliyiz bunda hem fikirim fakat sizde caninizi biraz olsun korumak durumundasiniz, siz caninizi korumaya niyetli degilseniz butun bu vicdani ve cezai yuku bir surucuye yuklemekte bence biraz agir.

Kimseye saygisizlik yapmak istemem, burada oyle yada boyle bir can kaybedilmis ve bunun telafisi yok. Tekrardan Allah rahmet eylesin, tum yakinlarina sabir dilerim. Araci kullanan arkadasada ayrica uzuldum, bilerek ustune kirdiysa ceza almasi taraftariyim ama boyle bir manyaklik yapacagini tahmin etmiyorum.

Agresif yazmak istemiyorum, sonuçta bir can kaybedilmiş fakat siz çok yanlış yoldasınız. Aramızda sokakta hız sınırlarına, sinyale vb her kurala uyan kimselerde var; geçmişte aynı hataları yapıp şu an benim gibi çok normal araba kullananlarda var ama zaten konu bu değilki ? Araba ile aynı şeyi yapmış olsak diyelim maddi hasarla 2 hafta sonra yollara geri dönecektik, ben makas ata ata gitsem önümdekide benim nereye gideceğimi anlamayıp sağa kırsa sen sinyal vermedin, ani serit degistirdin diye adama mi kizacagim?

Keşke o kardeşimiz rahatça gözlerini açabilseydi fakat burada kendi hayatina en cok dikkat etmesi gereken kendisi, nitekim normal şartlarda bile motorlari goremeyen bir milletin icinde bu sekilde hareket etmek cok yanlis. Onceki yazimda da paylastim, 2-3 sn cok kisa bir sure; herkes bu motorlu gazlayip 1 sn de yanima gelir mi diye dusunemez, dusunurse arac kullanamaz zaten ve canli yayin arkayi kimse izlemiyor. Burada merci ben degilim tabiki, belki olay aracin icinde cok farkli gelisti fakat bu benim dusuncem. Bir onceki yazimda o kadar yazdim ve gelecek cevap kafasini azicik cevirse olmamaliydi, kafasini azicik cevirseydi ancak bir temenni olabilir bu konuda.

Allah rahmet eylesin. Ben typer da buyuk bir kusur goremedim. Bir tek sinyal vermeden ani serit degistiriyor o kadar. Belki de motorlara bulasmayayim diye bir anda kacmak istedi. Ayrica motor da saçma sapan serit degistiriyor oda sinyal vermiyor.8/6motor suclu bence.

İki tarafta suçlu ama burada önemli olan asli ve tali kusurlu olan kim? Videodan gördüğüm kadarıyla Type-R'ın tek kusuru sinyal vermemesi ve kör nokta kontrolünü yapmaması ki bir çoğumuz da zaten bu kontrolü yapmıyoruz, motorcu arkadaşa yada o ekibe diyecek bir şey yok kural tanımadıkları her videolarında belli...

Asıl sıkıntı rahmetli olan arkadaşın sosyal medyadan videoların silinmesi, hesabının kapatılması, belli ki Type-R kullanıcısına bir sıkıntı verecekler veya vermek için uğraşacaklar. Umarım adalet yerini doğru bir şekilde bulur. Allah iki tarafa da sabır versin, araca yada motora binildiğinde geride bırakacaklarımızı düşünmek belki bir nebze olsun bizi daha mantıklı kullanmaya zorlar denemeyen arkadaşlara nacizane tavsiyemdir.

Type-R da hiçbir suç görmüyorum. İzlediklerimden gördüğüm kadarıyla zaten kaza geliyorum demiş, Type-R neden sağa çıktı bunu burada bilemeyiz, belki yol vermek istemiştir, arkadakileri motor değil de araç sanmıştır, motor kör noktada kalmıştır,bir sürü şey olabilir ancak motorların gidişi zaten tamamen tehlikeli.Kendilerinin yanında bile 10 cm aralık var geçerken. TolgaUs motorcuları savunuyorsun ancak birşeyi unutuyorsun, motor dediğin şey dokunduğun anda seni öldürebilen bir alet, bu yüzden sizin 10 kat daha dikkatli gitmeniz gerekiyor. Araç aynaları elektronik değil, park sensörü gibi çalışmıyor, insanın dalgın anına gelebiliyor, kör noktaya gelebiliyor, bu yüzden suçu araçta değil motorcuda arayın.

Allah ölen kardeşimize rahmet eylesin.

200+ hızlarda gitmek, trafik kurallarını ihlal etmek senin ya da diğer motosikletçilerin mi tekelinde peki? Sen makas atıyorsan o araç da atabilir. İkiniz de hatalı olursunuz. Sonrasında biri diğerine vurursa vay gidene.

Adam gidip kafasına sıkmamış. Bir hata yapmış. Normal seyrinde giden bir motosiklet olsa, onun hatasından sıyrılacak zamanı ve alanı olacak belki. Barzo gibi trafiğe birbirine katmışlar. Şimdi harıl harıl video siliyor sivri zekalılar. İnternete bir kere düştü mü o iş bitmiştir. Geçmiş olsun.

Şu videoyu izleyipte type-r'da hiç suç yok ceza almaması lazım diyenler şaka mı yapıyor? Adam resmen biçmiş motoru kaçacak fırsat bile bırakmamış. Tamam motorcularda hatalı çok riskli sürüyorlar ama typer'da en az motorlar kadar hatalı. Yol bomboş bile olsa öyle bir şerit değiştirme şekli yok. Videoyu durdurarak izleyin 20.sn de motor arabanın arka tampon hizasında typer sol seritte, yine aynı saniyenin içinde typer orta şeridin içerisinde 21. saniyede zaten temas gerçekleşiyor. O kadar ani şerit değiştiriyor ki orada olan birinin tepki verip kaçması imkansız.

neden o kadar ani şerit değiştirdi bilmem yani belki yol vermek istedi, ben ortaya geçip gazlamak istedi belki dalmıştı egsozlardan panik oldu birden kırdı vs. onlarca sebep olabilir ama kesinlikle type-r suçsuz günahsız değil.

Allah rahmet eylesin motorcu kardeşe.

Bizzat yaşadım, arkadaşım 5 araba geriden temde beni takip ediyordu, o anlattı çünkü ben olayı idrak edememiştim, hala da edemiyorum. Aynaya baktım, solum boştu sinyal de verdim sola çıktım ve çıkmamla korna sesi acı fren sesi geldi, elim ayağım boşaldı resmen. Arkadaşımın dediğine göre tam onun yanından motorcu arkadaş gaz açıyor o ara ben sola çıkıyorum. Tampona vurmasına santimler kalıyor ve benim hızım 120 civarı o kimbilir kaçla vuracaktı. O arkadaş bana çarpsaydı ölmüştü zaten ben de vicdan azabından ölürdüm heralde. Hala hatırladıkça tedirgin olurum, o yüzden motor sesi geldi mi gözler fıldır fıldır aynada. Belki motor sesi anlık typercı arkadaşı da o şekilde tedirgin etti belki solundan geliyor sandı aniden sağa kırmış çünkü. Çok üzücü iki taraf için de.

Belki type-r cı bir anda panik yaptı sağa kırdı , belkide motorları görünce gaza geldi makas atmaya başlayacaktı çarpışma olmasa, kimse bunu bilemez, ancak ne olursa olsun gencecik bir insan öldü. Allah kalanlarına sabır versin.

Hem motor, hemde araç kullanıcısı olarak tüm kayıtları izledim ve dinledim. Hafta içi motorumla işe gider gelirim hafta sonu ise aracımla çıkarım. Kimse kendini boşa kandırmasın. Type-r cının sinyal harici bir hatası yok. Ses kaydında ne dediği önemsiz belki o an ki heyecanla belki de muhabbetin üstüne kalacağı ve bu kaydın yayılacağı korkusuyla öyle demiş olabilir kimse o an ki psikolojiyi bilemez.. Ama görüntü kaydı var o sebeple kim ne derse desin hükümsüzdür..

Yolda sert şerit değiştiremezsin diye bir kanun mu var? Belki sinyalini verseydi motorcu görüp o araya girmeyecekti yada biraz daha dışarıda kalabilirdi.. Evet kesinlikle! ama arkadaşlar zaten ölüme çıkmış belli. Kimse kusura bakmasın aynalar kapalı şekilde kimse pazar gezmesine çıkmıyor o motorlarla hele ki grup olarak çıktılarsa.. Herkes birbirine şov yapma peşinde grup sürüşlerinde. Motor kullandığım zaman işte en korktuğum sahnelerden birisi de bu. Aracın kör noktasında kalmak yada sürücünün aynaya bakmadan birden önüme kırması. Bu sebeple şerit değiştirirken yada aracın yanından geçerken her zaman sürücünün beni gördüğünden emin olarak geçiyorum. Kimseye sen beni görmek zorundasın demiyorum.

Beyler araç kullandığımız zaman yeri geliyor gündüz aynada koca otobüsü, arabayı görmüyoruz kör noktada kalıyor da son anda fark edip şeridimize giriyoruz bir de arkanızdan gelen tek farlı hızı 150km/h dan hızlı cismi görüp fark etmek çok çok daha zor olacaktır emin olun buna. Hele ki arkanızda bunlardan 4-5 tane var ve her yanınızdan üst devirlerle geçmeye çalışırken.. Bir de şu araç profiline göre yorum işini bırakın. Ama araba type-R.. Eee ? type-R olunca ne oluyor ? Her type-R ı olan motorcularla mı yarışıyor? kızınca da üstüne mi kırıyor?

Araç kullandığım zamanlarda ise aynı zamanda bir motor kullanıcısı olduğum için o kadar temkinli ve motorculara yol vererek gitsem de illa ki o kör nokta da bir tane motor oluyor ve kesici ile beni silme geçerek makasını atıyor. Hadi biz genciz, pist vs biraz tecrübemizden kaynaklı direksiyonumuz sağlam diyelim. Bu geçtiğinizde bir anlık o motor sesi ile yaşlı yada acemi biri korkudan direksiyonu sağa sola da kırabilir.. Tekrar diyorum adam gibi gitmediğiniz sürece kimse sizi yani bizi görmek zorunda değil.. İşte sonuç da böyle doğal seleksiyon oluyor..

Kaza yapan kişi çok yakın dostumun arkadaşı.. inanın çok üzüldüm hem kendisi hemde ailesi adına gerçekten çok çok kötü bir durum. Motor kullanarak zaten bazı riskli durumları kabul etmiş oluyoruz bari bu risk oranını minimum da tutmaya çalışalım da Allah da bize bir ömür boyu sele üstünde yolculuk etmeyi nasip etsin. Motor ile ilgili çok güzel bir deyiş var ne zaman motora binsem hep aklıma gelir. Umarım sizin de ağzınıza pelesenk olur bu söz.

"Her deliğe girmeye çalışırsanız, mutlaka bir gün dibi kapalı bir deliğe denk geleceksinizdir."

Tekrardan arkadaşın ailesine ve tüm sevdiklerine baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olur. Umarım bu video ve yazılanlar da bazı arkadaşlar için ders ve dönüş noktası olur. Yoksa maalesef ki aynı video tekrar kaydedilir bu sefer üstünde başkası değil sizler ve bizler oluruz..

O değil de en çok dikkatimi çeken şey konunun içersinde typer cıyı savunan çok belkici çıktı ya.

Belki korktu
belki yol vermek istedi
belki iyi niyetle kırdı
belki korkuyla o ses kaydını yanlışlıkla attı

yani bende korktum bi an dedim ki acaba belki sinyal verdi sinyali çalışmadı dicek diye biri.

hadi bende yazayim

Belkide motorcunun gaz teli sıkıştı
Belkide Typer cı yarışmak istedi ?

Abi video attım daha bir kaç post önce allahın transitlisi benim 4 saniyede 100 e çıkan motorumla yarışmaya kalkıyor. daha videolandıramadığım neler var.
Niye kendinizi bilipte trafikte ki tüm insanları sizin gibi bilinçli sanıyorsunuz arkadaş ?
Ben burda hiç birinize dedim mi nasıl araba kullanıyorsun çok bilinçsizsiniz bilmem ne diye.

Ha keza ben Berkcan kardeşimizin tamamen ekipman eksiksizliğinden öldüğünü savunuyorum. Typer cı öldürmedi çocuğu. Sadece ölmesine vesile oldu.
Eldiven dizlik ayakkabı. muhtemelen sırt, göğüs, boyun koruması da yok.

MeRtCaN
24-06-2019, 11:35
olaya karısan 6-7 tane motor surucusu var hepsi ayrı ayrı davacı ve sikayetci olacaklardır, uzerine bir de kamu davası var arac surucusu arkadasın isi gercekten cok zor.

Evet o olaya karışan 6-7 motorcu kaza öncesi Mobesselere takılmışlar ve polis takibe almıştır çok geçmecen bu talihsiz olay gerçekleşmiş. Arac surucusunun işi zor olabilir ama o motorcularda sutten çıkmış ak kaşık değil. Mobesse göruntulerının oldugunu duydum her ıkı taraf içinde zor bi durum.

NakkaSss
24-06-2019, 11:44
O değil de en çok dikkatimi çeken şey konunun içersinde typer cıyı savunan çok belkici çıktı ya.

Belki korktu
belki yol vermek istedi
belki iyi niyetle kırdı
belki korkuyla o ses kaydını yanlışlıkla attı

yani bende korktum bi an dedim ki acaba belki sinyal verdi sinyali çalışmadı dicek diye biri.

hadi bende yazayim

Belkide motorcunun gaz teli sıkıştı
Belkide Typer cı yarışmak istedi ?

Abi video attım daha bir kaç post önce allahın transitlisi benim 4 saniyede 100 e çıkan motorumla yarışmaya kalkıyor. daha videolandıramadığım neler var.
Niye kendinizi bilipte trafikte ki tüm insanları sizin gibi bilinçli sanıyorsunuz arkadaş ?
Ben burda hiç birinize dedim mi nasıl araba kullanıyorsun çok bilinçsizsiniz bilmem ne diye.

Ha keza ben Berkcan kardeşimizin tamamen ekipman eksiksizliğinden öldüğünü savunuyorum. Typer cı öldürmedi çocuğu. Sadece ölmesine vesile oldu.
Eldiven dizlik ayakkabı. muhtemelen sırt, göğüs, boyun koruması da yok.
.
Eee daha neyi konuşuyoruz? Berkcan kardeşimiz ekipman da olsa ölebilirdi. En yakın örneğini Barkın Bayoğlu namı diğer Altın Elbiseli Adam' da gördük. Full ekipmanlı bir şekilde talihsiz bir yaya kazasında vefat etti..

Biraz instagram profiline bakarsan belki de yakından tanıyorsundur bilemiyorum ama bu tarz sürüşlerin eninde sonunda sonu bu şekilde bitiyor o sebeple type-r mış, megane' mış, transitmiş fark etmiyor. Sadece bir cisim sebep oluyor markası modeli fark etmiyor.. Motorcular adam akıllı gitmediği sürece üzerinde ironman elbisesi olsa gene ne çare.. Burada aslında konu kimin haklı yada haksız olduğu değil. Burada suçluyu yada suçsuzu bizde belirlemiyoruz. Sadece böyle bir sürüş ü normalmiş gibi göstermeye çalışmak yanlış. Dediğim gibi kimse bizi görmek zorunda değil. Biz kendimizi belli edeceğiz. Yani motorcuyum ama bu tarz motorculardan inanın nefret ediyorum. Sadece araca vurmayı bırakın makas atarken bana bile vuracaklardı bir kaç tanesi. Allah rahmet eylesin tekrardan.

ahmet3425
24-06-2019, 11:47
Evet o olaya karışan 6-7 motorcu kaza öncesi Mobesselere takılmışlar ve polis takibe almıştır çok geçmecen bu talihsiz olay gerçekleşmiş. Arac surucusunun işi zor olabilir ama o motorcularda sutten çıkmış ak kaşık değil. Mobesse göruntulerının oldugunu duydum her ıkı taraf içinde zor bi durum.

abi iste mevzu burada, yasa olaya bu sekilde bakmıyor taksirle adam oldurmeye sebebiyet olarak bacaklar, ilk teması ve sonrasında ortalıgı bicen malesef arac surucusu. zaten ilk temasta dusup kayıp giden cocuk ta birsey yok. arac surucusu panikle kendini saga emniyet seridine atmaya calıstıgında olan oluyor en sag seritte olusan carpısmada olum gerceklesiyor ki biz bunu kamerada goremiyoruz.

motorlar ne kadar hızlı ve makaslayarak gelse bile onların cezaları para cezaları ile ortulur. asırı hız ve trafiğin akısını tehlikeye atacak sekilde arac kullanamadan yırtarlar.

Oznsrl
24-06-2019, 11:50
Allah rahmet eylesin. Hata hatayı getirmiş sonucu da üzücü olmuş

Anıl E.
24-06-2019, 12:03
TolgaUs neyin peşindesin ciddi ciddi soruyorum. Burada insanların bahsettiğin gibi ''öldürmeye teşebbüs'ü savunduklarını düşünüyorsan git mahkemede dava aç ,orada verelim hesabını bu nedir ya. Baydın artık kardeşim.

Gencecik çocuk rahmetli oldu,onun da kendisine göre hataları var arkasında ki motorcuların da hataları var. Otomobil kullanıcısının da hataları var.

Git biraz nefes al,gopro'yu tak kaskına sinyal vermeyen araçları kayıt altına al,emniyete git fahri müfettişlik başvurusu yap şimdiden.

Motosiklet ve trafik hayatına dair iyileştirici fikirlerin var ise hayata geçir , dernek kur insanları bilinçlendir.

Senin ''MAKAS'' videosunda söylediklerinden sonra ,ben sana notunu zaten verdim . Polemik peşindesin,insanları sinirlendirme kardeşim.

TolgaUs
24-06-2019, 12:08
.
Eee daha neyi konuşuyoruz? Berkcan kardeşimiz ekipman da olsa ölebilirdi. En yakın örneğini Barkın Bayoğlu namı diğer Altın Elbiseli Adam' da gördük. Full ekipmanlı bir şekilde talihsiz bir yaya kazasında vefat etti..

Biraz instagram profiline bakarsan belki de yakından tanıyorsundur bilemiyorum ama bu tarz sürüşlerin eninde sonunda sonu bu şekilde bitiyor o sebeple type-r mış, megane' mış, transitmiş fark etmiyor. Sadece bir cisim sebep oluyor markası modeli fark etmiyor.. Motorcular adam akıllı gitmediği sürece üzerinde ironman elbisesi olsa gene ne çare.. Burada aslında konu kimin haklı yada haksız olduğu değil. Burada suçluyu yada suçsuzu bizde belirlemiyoruz. Sadece böyle bir sürüş ü normalmiş gibi göstermeye çalışmak yanlış. Dediğim gibi kimse bizi görmek zorunda değil. Biz kendimizi belli edeceğiz. Yani motorcuyum ama bu tarz motorculardan inanın nefret ediyorum. Sadece araca vurmayı bırakın makas atarken bana bile vuracaklardı bir kaç tanesi. Allah rahmet eylesin tekrardan.

Barkın abinin kazasını yanlış biliyorsunuz bence hocam. Bütün motosikletleri elinde bisiklet yapmış kendine eğitimci dedirtmeyi sevmese de gerçekten eğitimci olan profesyonel bi sürücüydü. Hali hazırda 1299 panigale gibi ölümün soğuk nefesini ensenizde hissettiren bir makinesi vardı. Ama o kazada elinin altında sahip olduğu en yavaş motosiklet olan ktm duke 250 vardı. Motorun kendi yapabildiği max hız motorun canını ala ala 155 yapabiliyorsun. Barkın abi o kaza da boyunluğu olmadığı için öldü. Talihsiz bi şekilde takla atıp kafasının üstüne düştü. Yerde sürüklenseydi birşey olabileceğini sanmıyorum. Devletin yaptığı çok büyük yanlışlardan birisi sadece kask ı kontrol etmek. Eldivenine kadar herşeyi kontrol edip motorcuları öyle trafiğe çıkarması lazım. Ama kimse uğraşmıyor ne yazik ki.

TolgaUs
24-06-2019, 12:14
TolgaUs neyin peşindesin ciddi ciddi soruyorum. Burada insanların bahsettiğin gibi ''öldürmeye teşebbüs'ü savunduklarını düşünüyorsan git mahkemede dava aç ,orada verelim hesabını bu nedir ya. Baydın artık kardeşim.

Gencecik çocuk rahmetli oldu,onun da kendisine göre hataları var arkasında ki motorcuların da hataları var. Otomobil kullanıcısının da hataları var.

Git biraz nefes al,gopro'yu tak kaskına sinyal vermeyen araçları kayıt altına al,emniyete git fahri müfettişlik başvurusu yap şimdiden.

Motosiklet ve trafik hayatına dair iyileştirici fikirlerin var ise hayata geçir , dernek kur insanları bilinçlendir.

Senin ''MAKAS'' videosunda söylediklerinden sonra ,ben sana notunu zaten verdim . Polemik peşindesin,insanları sinirlendirme kardeşim.

Buradaki hayatımda tanımadığım görmediğim insanlarla polemik yaşasam ne olur haklı çıksam ne olur saygıdeğer abim. Özlem abla ile şu kırmızı ışıkta bana bodoslayan hanım ablamıza bi dava açalım da burdaki abilerimizide vicdanlarıyla başbaşa bırakırım yani niye mahkemelik olalım kardeşiz sonuçta hepimiz. Buradaki hiç bir abimizi allah ölümlü kazaya karıştırmasın inşallah.
Kimseye saldırmıyorum herkes bana yürüyor. Gülüyorum sadece. Teşekkürler Türkiyem

Mivec_4G63
24-06-2019, 12:17
Öncelikle, vefat eden arkadaşa Allah rahmet eylesin.

Ölümlü kaza olduğu için dosya şuanda savcılık aşamasında. Savcılık dosyayı bilirkişiye vererek kusuru tespit ettirecektir. Ancak bu kusurun asli-tali şeklinde verileceğini unutmamak gerekir. Asli kusurun typer'ı kullanan arkadaşa verileceğini, vefat eden arkadaşa kusur verilmeyeceğini bir ihtimal typer'ın vurduğu motorcu arkadaşa da tali kusur verileceğini düşünüyorum.

Ölüme bağlı maddi ve manevi tazminat davası olarak açılacak davada kusur durumu oransal olarak net olarak ortaya çıkacaktır. Motor kamerasından izlediğim bir videoya göre, typer'ı kullanan arkadaş en az %75 kusur verileceğini düşünüyorum.

Bu elim kaza vesileyle, ne kadar usta şoför olursak olalım sinyal vermeden ve ani bir şekilde şerit değiştirmenin nelere mal olabileceğini görmüş olduk. Allah cümlemizi kazalardan belalardan korusun.

Mivec_4G63
24-06-2019, 12:19
Dipnot kısmı çıkmamış,

Dipnot: Motorla amaçsız bir şekilde gazlayan grubun kazaya davetiye çıkardığını da önemle ifade etmek gerekiyor.

Anıl E.
24-06-2019, 12:20
Buradaki hayatımda tanımadığım görmediğim insanlarla polemik yaşasam ne olur haklı çıksam ne olur saygıdeğer abim. Özlem abla ile şu kırmızı ışıkta bana bodoslayan hanım ablamıza bi dava açalım da burdaki abilerimizide vicdanlarıyla başbaşa bırakırım yani niye mahkemelik olalım kardeşiz sonuçta hepimiz. Buradaki hiç bir abimizi allah ölümlü kazaya karıştırmasın inşallah.
Kimseye saldırmıyorum herkes bana yürüyor. Gülüyorum sadece. Teşekkürler Türkiyem

Güzel düşüncelerin var kardeşim , Türkiyenin genel halinin sadece bir parçası trafiğin hali . Zaten herkes aklı başında adam olsa dünyanın rekor kitabına girmeyiz trafik kazalarında. Daha bayramda 100 kişiye yakın hayatını kaybetti. Yollar yapıldı,çift şeritlere geçildi dümdüz yolda karşı yoldan gelene çarpıyor herif. Ya uyku ya da aşırı hız.

Motosikleti değil bisiklete tahammülü yok kimsenin,otobüsün de arabaya tahammülü yok . Geçen postlar da yazdım kültür ve eğitim seviyemiz düşük . Anlamamakta ısrar ediyorsun insanların tepkisini görüyorsun,kimse sana yürümüyor. Bir kaza olmuş Allah rahmet eylesin,burada kimse kimseyi savunmuyor sadece kendi düşüncelerini dile getiriyor. Ölümlü bir kazanın savunuculuğu nasıl yapılır bize mi düşer Allah korusun.

Çok deşiyorsun,insanların söylediği mantıklı şeylerin altına ''laf sokucu'' şeyler yazıyorsun millet sana cevap verince bana yürüyorlar diyorsun. Eski senelerde makas videosunu beğenip sayfana yükleyen adamsın,kimse temiz değil. Kazada vefat eden arkadaşımız da 21 yaşında kan deli akıyor. Adı üstünde kaza , ve elbet bu kazalara bir şeyler sebep olacak. Kusurlu ve kusursuz ya da her iki tarafında kusurlu olduğu şeyler çıkacak ortaya.

Konuyu uzatmamanı tavsiye ediyorum.

Drive Fast
24-06-2019, 12:28

Sen olayın detayını biliyormusun kesin olarak aracın vurup düşürdüğü motorcumu yoksa sağ şeritte durduğumda vuran mı vefat etti

ahmet3425
24-06-2019, 12:40
Öncelikle, vefat eden arkadaşa Allah rahmet eylesin.

Ölümlü kaza olduğu için dosya şuanda savcılık aşamasında. Savcılık dosyayı bilirkişiye vererek kusuru tespit ettirecektir. Ancak bu kusurun asli-tali şeklinde verileceğini unutmamak gerekir. Asli kusurun typer'ı kullanan arkadaşa verileceğini, vefat eden arkadaşa kusur verilmeyeceğini bir ihtimal typer'ın vurduğu motorcu arkadaşa da tali kusur verileceğini düşünüyorum.

Ölüme bağlı maddi ve manevi tazminat davası olarak açılacak davada kusur durumu oransal olarak net olarak ortaya çıkacaktır. Motor kamerasından izlediğim bir videoya göre, typer'ı kullanan arkadaş en az %75 kusur verileceğini düşünüyorum.

Bu elim kaza vesileyle, ne kadar usta şoför olursak olalım sinyal vermeden ve ani bir şekilde şerit değiştirmenin nelere mal olabileceğini görmüş olduk. Allah cümlemizi kazalardan belalardan korusun.

arac surucusunde hata olamdıgını ustune basa basa soyleyen ve aksini soyleyenlerle tartısmaya giren arkadaslarımıza selam olsun;

avukat halis cengiz kardesimiz asli/tali kusur oranlarını vermşs ki benim baska bir avukat arkadasım da aynısı soylemişti.

MURAT_HLX
24-06-2019, 12:43

kardeşim ortada ölen arkadaşımız var kötü durum,

neden typer'cıyı hapiste ziyarete gidelim videolar ortada değilmi ? motorcu arkadaşta sütten çıkma akkaşık değil

motorcu arkadaşlar kendi sonunu kendi hazırlamış,şeriatın kestiği parmak acımaz kusura bakma.ben hatayı typer'ı kullanan arkadaşta göremiyorum sinyali haricinde neyse olay yargıda artık hep beraber izleyeceğiz.

DOHC
24-06-2019, 12:52

Tek başına 15 sayfalık konu yarattı valla :).

emir91
24-06-2019, 12:55
Motorcular da suç var belli grupça gazlamaya çıkmışlar trafikte ama fk2 type r kullanıp egzos sesinden korktu aniden sağa kırdı demekte inanılmayacak bir saflık seviyesi bence muhtemelen öndekini geçmek için yada arkadaki motorlarla oynamak için aniden kırınca yandaki kör noktada kaldı...

TolgaUs
24-06-2019, 13:03
arac surucusunde hata olamdıgını ustune basa basa soyleyen ve aksini soyleyenlerle tartısmaya giren arkadaslarımıza selam olsun;

avukat halis cengiz kardesimiz asli/tali kusur oranlarını vermşs ki benim baska bir avukat arkadasım da aynısı soylemişti.

Tek üzüldüğüm nokta bmw sürücüsünün benzinlikte sıkıştırıp motorcuyu silahla tehdit ettiği video gibi üstü örtülüp unutulup gidecek bir dava.

Ama inşallah bu davanın sonucunu hep beraber görürüz. Özellikle ben çok merak ediyorum ne olup biteceği ile ilgili.

Sen olayın detayını biliyormusun kesin olarak aracın vurup düşürdüğü motorcumu yoksa sağ şeritte durduğumda vuran mı vefat etti

Kesin olarak bir bilgim yok hocam. İlk vurduğu kişinin motoru mt09. vurduktan sonra etrafta bi 4 döndü motor sürücüsü. Muhtemelen kendisi Berkcan olmalı.