PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ötanazi Kararı

Doğu
30-11-2016, 07:47
selam
yavruyken sokakta bulduğum ve şu an 16. yaşını dolduran maltase terrier cinsi köpeğim var.
dün kontroller için veterinerime gittiğimde artık uyutulmasını ciddi bir şekilde düşünmem gerektiğini söyledi ve moralim sıfırın altına indi.
hemen ağır ağrılar çekip çekmediğini sordum. çok ağır ağrılar çekmediğini, ufak acıları bize yansıtmadığını, yaşam kalitesinin şu anda sıfır olduğunu söyledi.
köpeğimin şu anki kondisyonu ise, tek gözü görmemekte, tek gözü yüzde 10 görmekte. kulakları duymuyor. şeker hastalığı mevcut. 2 adet dişi kaldı ve yemek yerken zorlanıyor. çok fazla kilo kaybı var ve kasları artık yoka yakın olduğu için sadece tuvalet ihtiyacı için ayağa kalkıyor. artık maalesef 10-15 adımdan fazla atamadığı için dışarı çıkaramıyorum, evin balkonlu bir odasını komple boşalttım. ben evde yokken bu odada kalıyor, tuvalet ihtiyacını balkonda gideriyor ve tekrar yatıyor. ben eve gelince ise yatağıma alıyorum ve hareketsiz bir şekilde yatıyor. ayrıca kanser belirtileri olan karında şişlik ve yine karında bilye şeklinde yumrular mevcut. neyse,

genel kondisyonunun kötü olduğunun, bu yaşa kadar bile yaşamasının büyük şans olduğunun farkındayım. ama bu kararı vermek ciddi anlamda zorluyor beni.

dini ve vicdani açıdan ötanaziye karşı değilim. bu zamana kadar da acı çekmesindense uyutulmasını hep savunmuşumdur. ama kendi başıma gelince çok kararsız kaldım. tek amacım köpeğim için en doğrusunun hangisi olduğuna karar vermek.

siz olsanız bu durumda kararnız ne olurdu? daha önceden aynı teredüttü yaşamış insanlar varsa kıstaslarının ne olduğunu aktarabilirlerse çok sevinirim.

Orhan
30-11-2016, 07:58
Hiç düşünmeyin yazıktır acılar içinde ölmesin .
Bence hekiminiz doğru bir tavsiye vermiş.
Bu karar sizin için çok zor farkındayım ama biraz empati yapın siz onun yerinde olsanız ?

BahadırALTUN
30-11-2016, 07:58
Hiç Ben olsam uyuturdum diyemiyorum ama anlattıklarınızdan sonra uyutmak hayvana büyük iyilik olurmuş gibi hissettirdi bana.

STP
30-11-2016, 08:04
canlının canının alınmasının kararın ıvermek... ısınız cıdden zor. acılarının cok asırı oldugunu sıze hıssettırdıgı zaman yapın derım ben

AliGizda
30-11-2016, 08:09
Amcamın bir köpeği vardı aynı söylediğiniz durumdaydı, artık arka ayakları tutmamaya başlamıştı. Ailenin bir ferdi olmuştu artık. Geçenlerde amcamın öleceğini görmeye dayanamayacağı için barınağa ölüme terk ettiğini öğrendim ve acayip canım sıkıldı. Çok öfkelendim.

Bence son günlerinin mutlu geçmesini sağlayın, ve uyutturun. Ben olsam öyle yapardım sanırım. Acı çekmesine, gözümün önünde erimesine dayanamazdım. Sizin için çok zor bir karar olduğunu anlayabiliyorum.

Hondafatih
30-11-2016, 08:13
sessiz bir beden gözlerine baktığında o mahrur bakış zor elbet... bence herşeyin farkında ama size kıyamadığı için bekliyor zamanını bilmiyorum konuşuyormusunuz onunla ama sizi bırakmak istemiyor belli duygusallık ön planda bence kıymayın zamanını bekleyin.

rahmitanir
30-11-2016, 08:14
Bu konuya bizler, sizler ancak duygusal yönde yaklaşabiliriz. ama doğru olan mantıklı hareket etmektir. Sonuçta konunun uzmanı olan hekim ne diyorsa, onu yapmak gerekir diye düşünüyorum.

EREN34
30-11-2016, 08:15
canlının canının alınmasının kararın ıvermek... ısınız cıdden zor. acılarının cok asırı oldugunu sıze hıssettırdıgı zaman yapın derım ben

Bende bu düşünceye katılıyorum. Köpeğiniz ciddi anlamda acı çekmeye başladığında yapın derim.

Zordur ayrılık. Ben 16 yaşındaki kedim öldüğünde çok kötü olmuştum ki öldüğünde ben yurtdışındaydım. Ne öldüğü anı ne gömülmesini hiç bir şeyi görmediğim halde derinden etkilemişti beni. Allah sabır versin

CRX
30-11-2016, 08:33
sokakta bul 16 yıl evlat gibi bak, kalben size helal olsun diyorum.

Berkan
30-11-2016, 08:39
Bu konuya bizler, sizler ancak duygusal yönde yaklaşabiliriz. ama doğru olan mantıklı hareket etmektir. Sonuçta konunun uzmanı olan hekim ne diyorsa, onu yapmak gerekir diye düşünüyorum.

En mantıklısı bu bencede

ayrıca ilk mesajı yazan Orhan Abi'de veterinerdir

onurc
30-11-2016, 08:39
Yarısına kadar okuyabildim,dayanamadım kusura bakma.
Duruma çok üzüldüm,hayvanın yaşaması şu andan itibaren bir eziyet niteliğinde,tavsiyem uyutmanız.
Acı çektiğini görmeniz hem size hem ona zarar.çok zor bir karar.Allah yardımcınız olsun kardeşim.

muratabdoglu
30-11-2016, 08:48
Ne yalan söyleyeyim az daha ağlayacaktım.

Bu konuyla ilgili bir video izlemiştim, sahibiyle birlikte bende ağlayacaktım neredeyse. Sizin konunuzu okuyunca da aynı duyguları tekrar yaşadım. Uyutulduğu zaman ona son bir iyilik yaptığınızın hissiyatında olacaksanız eminim sonrasında vicdanınız rahat olacaktır. Her şeye rağmen sokaktan alıp 16 sene ona bakmanız Sizin Mükemmel bir sahip olduğunuzu kanıtlıyor. Belki de size bunları yansıtmamasının sebebidir bu...

ERkut 205
30-11-2016, 08:54
Zor bir durum, Ama yaşlanan her canlı için söylemimiz ya rahatsızlığından kurtulsun yada bu acıdan deriz. Hayvan belki bunu düşünemiyor bizim onun yerine düşünme şansımız var, bununda yolu empati yapmak, yerinde ben olsam ne isterdim kendim için gibi.

semavi
30-11-2016, 09:05
Bir çok hayvan doğa da bu duruma düşmeden toprak oluyor... Ama evde baktığımız hayvanlar, bakımşartlarının iyiliğinden olsa gerek, kaba tabirle "ölemiyor"... Çok zor bir karar...

TigeR
30-11-2016, 09:25
Dişleri kalmamış bir canlı ve bir sürü hastalık. Allah yardımcınız olsun gerçekten zor bir karar ama mantıklı bakarsak veteriner haklı bence

baretta
30-11-2016, 09:35
Çok zor bir karar... Mantıklı olan veterinerin dediği tabi... Ben olsam yapar mıydım, yapardım.

Şöyle düşünüp de karar verilebilir, hayvan veya insan ayırt etmeyenlerdenim ben.

Siz o durumda olsanız ölmek ister misini istemez misiniz ? Bu sorunun cevabını tam anlamıyla kendinize verdiğinizde sonucu uygulayın bence.

wolkanku
30-11-2016, 09:37
vermeyeceğiniz canı almayacaksınız.

bu benim görüşümdür.
bu görüş sayesinde;6-7 yaşında sokak kedisi, trafik kazasında çenesi dağılan, tek gözü çıkan, dişleri kırılan, ameliyatlar neticesinde enfeksiyon riskine karşı yoğun antibiyotik kullanımı sonrası böbrekleri biten, kandaki üre ve kreatin değerleri okunamayacak kadar yüksek derecelere gelen,sağır kedimiz için, uyutulsun kararını vereceğim gece, kız arkadaşım bu lafı söyledi, tamam o halde tedaviye devam dedim.

kedi bir anda iyileşme gösterdi, değerler geriye geldi, durumu stabil hale geldi ve artık evimizde yaşıyor. hem de mutlu mesut ben nereye gidersem peşimden geliyor, sürekli sevdirmek istiyor ve gözlerindeki minettar bakışı hiç bir şeye değişmem.

son canını verirken de gözünün içine bakabilin, buradan giderken sizi bilerek gitsin.

turbo&quattro
30-11-2016, 09:37
Bircok arkadasim var kopeklerini uyutan. Hepsinin ortak gorusu belirli bir yastan sonra aci cektirmeden vedalasmak.

Boyle birsey ne kadar yapmak istersiniz yada ne kadar dogru bilmiyorum ama cok cok yakin bir arkadasim 14-15 sene evladi gibi baktigi kopegini uyuttuktan sonra yakti . ( musluman bir ulke olmadigi icin vasiyet dogrultusunda insanlarda oldukten sonra kendilerini yaktirip kullerni denize vs attiriyorlar ) Kopeginin kulleri bir vazo gibi birseyin icinde evinde duruyor.

Cok zor bir karar. Ben aci cektirmeden vedalasirdim heralde..

turbo&quattro
30-11-2016, 09:42
Cumlem eksik olmus.. tabiki kendisi yakmadi kopegi. Bu isi yapan yerler var.

MCN21
30-11-2016, 09:46
Gerçekten üzücü bir durum ve zor bir karar. Ben yerinizde olsam uyutmayı tercih ederdim. Eğer acı çekiyorsa uyutmak en mantıklısı. Benim doğduğum sene yengemlerin aldığı cocker cinsi köpekte(yıllarca beraber büyük) 16 yaşından sonra sizin köpeğinizle hemen hemen aynı duruma girdi ve uyutmayı tercih ettik. Şuan bir kedi bir köpek sahibiyim ve böyle bir durumda benim tercihimde uyutmak olucaktır. Sadece hayvanlar için değil yarın birgün kendimde aynı sıkıntılara düşersem kendimede ötanazi yaptırmak isterim.

Yine de bu kararı çevrenizdeki veya forumdaki insanlar değilde sizin vermeniz en doğrusu olacaktır.

KÖROĞLU
30-11-2016, 09:47
Uff zor. Çok zor. 2 Aylıkken Paşa'ya araba çarpıp ayağı kırılmıştı ne kadar üzüldük tarifi yokken böyle bir durum çok daha yıpratıcıdır.

Hekim tavsiyesi ve vicdani açıdan değerlendirmek sanırım daha doğru.

Sırf hayatta olduğu için acı çekmesine benim gönlüm razı gelmiyor nedense.

Tabi ki bir varlığının canına kast etmek haddimiz değil ama şartlar içerisinde değerlendirildiğinde sanırım uyutma yönündeki karar daha hayırlı.

salih_560
30-11-2016, 10:09
1 aya yakın olmuştur 12 senelik alman çoban cinsi köpeğim araba çarpması sonuçu öldü babamın en yakın dostu idi
En büyük üzüntüyü o yaşadı gerçekten okurken içim açıdı çok zor bir karar gerçekten açı çekiyorsa en doğru karar ötenazi daha fazla acı çekmemesi için bunu yazarkende gerçekten üzülerek yazıyorum ama gerçek olan bu allah yardımcınız olsun ....

dasemert
30-11-2016, 10:28
Size helal olsun gerçekten 16 yıl sokaktan bulup bakmışsınız.İnsanlar sokağa bırakıyor kaç yıl baktıkları evcil hayvanlarını hatta insanlar çocuklarını bırakıp gidiyor.Benimde 6 yaşında bir cockerım var bebekliğinden beri bakıyoruz gözümüz gibi.Yazınızı gözlerim dolu okudum çok zor bir durum.Geçenlerde bilenler vardır bella isimli bir köpek vardı kanserdi sol patisi kesildi ama vücuduna yayıldı az bir zamanı kalmıştı.Sahibi ötenazi yerine ağrılarını dindirecek çözümler bulup en azından kalan zamanını çok daha güzel geçirmesini sağlamıştı.instagramda robkugler diye bakabilirsiniz.Geçenlerde öldüğünde baya üzülüp ağlamıştım..Yani ben olsam napardım bilemiyprum zor duruö ama uzman veterinerlerle görüşün eğer ağrısı giderilebilirse bırakın biraz daha sizinle sıcak yuvasında kalsın güzel zaman geçirin ama olmuyorsa da en Mantıklı kararı siz verebilirsiniz üzgünüm..Allah yardımcınız olsun,sabır versin...

Korollacı
30-11-2016, 10:43
o kopege yasam hakkini siz vermediginiz icin olumu hakkindaki kararida siz vermeyin. elinizden geldigi kadar bakimini yapmissiniz son nefesini verene kadar bakin derim.

powERS
30-11-2016, 11:28
bi yandan onu düşünüp iyilik olarak bu kararı vermek mantıklı gibi durabilir.

bir yandan da sonucta canı veremiyoruzki alabilelim..

sokaktan alıp yaşatmışsınız.. zaten helal olsun bu zor günlerinde eksik olmuyorsunuz yanından..

Çok zor karar.. Allah sizden razı olsun..

uygar
30-11-2016, 13:29
Merhaba
Yazdıklarını okuyunca 4 yıl önce 17 yaşında ölen terrier cinsi köpeğimiz aklıma geldi. Yaşadıklarını bizde yaşadık hatta tuvalet ihtiyacını gidermeye gidemediği için
altına hasta bezi bile bağladık.Bir gece acı çeken bi havlama sesi ile uyandırdı bizi. Yanına gittiğimizde ölmüştü. Biz uyutmayı hiç düşünmedik ve kimsede önermedi ancak şimdi olsa kesinlikle düşünmeden uyuturdum, çünkü daha fazla acı çekmesine müsaade etmezdim.
Saygılar

Işık
30-11-2016, 13:41
Duygusal yaklaşıp daha fazla yaşamasına ve daha fazla acı çekerek ölmesine sebep olmak yerine, elinizde imkan varken uyutup çektiği ve çekeceği ızdıraba son vermenizi tavsiye ederim.

Sadık Özyer
30-11-2016, 13:49
Ben bunu 11 yaşındaki kedim sinsi için onu öperken düşündüm.
Ona kıyamazdım. Oda beni üzmek istemedi heralde gözümün önünde ölmedi evden gitti gelmedi bir daha. Haftalardır ağlıyorum arkasından.
Hayvanlar konusunda çok hassasım.Onu ben uyutucak olsam heralde içini doldurturdum. Öyle süs olarak dururdu evimin baş köşesinde.Solunum yetmezliği çekiyordu.
Onu son gördüğümde kucağıma oturdu bir kaç saat öyle uyudu bende kalkmadım koltuktan sonra uyandı suratımı yaladı ve gitti ondan sonrada hiç görmedim.
Sadık Ozyer - Koca yaşlı şişko kedi | Facebook (https://www.facebook.com/HarryBlade/videos/vb.100001532328015/1301817963212602/?type=3&theater)
onun için bir video bile yaptım..
Hayatımda ilk kez böyle kötü oldum. Acı çekmesini görmekte üzer insanı..Benim bir kedim vardı 2 yaşında sayılır aşşa yukarı birisi leğen kemiğini kırmıştı.Bende o kıranı bulup çenesini kırdım . Ayaklarımdan omuzuma kadar tırmanırdı , 1 hafta her gün sabah kalkıp tuvaletini yapmaya götürürdüm öylece yatıp dururdu. Bir gün kalkmış geziyordu bulamadım deliye döndüm saatlerce bekledim geldi. Çok kızdım beni üzdüğü için. Öptüm oğlum dedim yatağıma götürdüm uyudu ayak ucumda . Herhalde sıkıldı çıkmış gitmiş evden bir daha gelmedi oda. Öyle söylenir ki hayvanlar öleceklerini hissettiklerinde sahipleri üzülmesin diye uzaklaşırlarmış...
Öteki kedim öldüğündede çok üzülmüştüm.
14 yaşından 24 yaşıma kadar yüzlerce kediye baktım ve hepsinde sinsinin çocukları torunları onların çocukları idi..
İnanılmaz kötü hissettiriyor insana kedisinin köpeğinin melek oluşu..

Mivec_4G63
30-11-2016, 13:51
Gerçekten köpek ile öyle bağlar kuruluyor ki insandan daha yakın olabiliyor. Ben hiçbir canlının insanlar tarafından öldürülmesine karşıyım. Karar sizin biz ne desek boş. Konuyla ilgili bir ayet paylaşıyorum belki faydalanmak isteyenler olur diye.

NECM-44 için 40 meâl bulundu. Ahmet Varol (53/NECM-44: Ve öldüren de O'dur dirilten de.) / Ali Bulaç (53/NECM-44: Doğrusu, öldüren ve dirilten O'dur.)

exca-
30-11-2016, 14:47
İki kedimiz var senelerdir bizimleler, artık evladımız gibi oldular. Birisi 1.5 yıl kadar önce sahiplenmemizden önce sokaktaki beslenmesinden olduğunu düşündüğümüz bir karaciğer yetmezliği sorunu yaşadı fakat teadavi ile toparladık stage2 olarak sabitlendi karaciğer rahatsızlığı. Bu 1.5 yıl boyunca evde her gün serum vitamin tedavisine devam ettik, bize kızmasına rağmen her gün o serumu kendimiz yapıyorduk. Ne yazık ki 5ay kadar önce durumu ağırlaştı ve tekrar kliniğe kaldırdık, amerikadan ilaç getirildi denendi yaklaşık 1.5 ay klinikte kaldı fakat toparlayamadık. Ağırlaşan tablonun sonunda karaciğer fonksiyonları ve yapılan müdahelelere tepki vermeyişinden ötürü sonuç netleşti. Yerinden kalkamaz durumdaydı, ve onun için daha ileri aşamalar daha acılı olacağı için uyutma kararı aldık.

Bunları şu yüzden yazıyorum, sizin durumunuza benzer bir süreçten geçtik. Durum ağırlaşıp acı çekmesinden, kendi haline bırakılırsa yaşayacağı o kısacık zamanın eziyete dönmesindense uyutulmasının daha iyi olduğuna kanaat getirdik. Uyutulduktan sonra ki üzüntümü izah etmem çok zor, sonrasında kendi ellerimle toprağa verdim. Ama pişman oldun mu dersen, gönül rahatlığıyla değilim bir an için bile pişman olmadım derim. Umarım yazdıklarımın faydası dokunur..

Berk007
30-11-2016, 14:55
Allah'ın verdiği canı Allah almalı diye düşünüyorum.
Bir önceki köpeğim bahsettiğiniz duruma yakın bir şekilde uykusunda hayata veda etti.

bason
30-11-2016, 14:56
Üzücü bir durum... Hiç bir zaman hayvan sevebilen biri olmamıştım. Yani zarar veren biri değildim ancak kedi köpek göreyim seveyim filan demezdim. Annem yeğenim için eve muhabbet kuşu aldı. Gecem gündüzüm oldu kerata... Bakımıdır, yemidir derken insanın çocuğu gibi oluyor hakkaten... Zor bir karar ancak yaşam kaliteside çok önemli gerçekten. Ne desek boş, verilecek iki kararda her türlü üzer... Allah hakkınızda hayırlısını versin... Umarım doğru karar veririsiniz... Biraz daha zaman tanısanınzda kendinize göründüğü kadarı ile kaçınılmaz son yakın gibi. Bence kendinizi de hazırlayın bu konuda... :(

Sadık Özyer
30-11-2016, 15:02
Allah'ın verdiği canı Allah almalı diye düşünüyorum.
Bir önceki köpeğim bahsettiğiniz duruma yakın bir şekilde uykusunda hayata veda etti.

Alan yine Allah , onun için ecel bir şırınganın içindeki zehir.. Karşıdan karşıya geçen insana çarpan araba ecel..
Hiç ağladınız mı hayvanınız için? Saatlerce günlerce durmadan . Fotoğraflarına bakıp yumruğunuzu duvara vurdunuz mu ?

SULTANOGLU
30-11-2016, 15:05
14 yil boyunca bizle beraber olan ilk kopegim vefat ettiginde cok uzulmustum bende onu hatirladim.

Son zamanlari cok uzucuydu yuruyemiyordu artik. Bahcede yuruyup oturup kaliyordu. Gidip ben kaldirip tekrardan gitmek istedigi yere goturuyordum. Bize yasattigi onca guzel seyden sonra uyutmayi hic dusunmedik. Olabildigince iyi baktik en son anina kadar.. Sonra bir gece uykusunda hayata gozlerini yumdu. Sabah uyandigimizda farkettik.

Berk007
30-11-2016, 15:05
Alan yine Allah , onun için ecel bir şırınganın içindeki zehir.. Karşıdan karşıya geçen insana çarpan araba ecel..
Hiç ağladınız mı hayvanınız için? Saatlerce günlerce durmadan . Fotoğraflarına bakıp yumruğunuzu duvara vurdunuz mu ?
Tabiki üzülüp ağlıyorsunuz. Neticede bir parçanız.
Fakat benim görüşüm onun eceline benim karar yetkimin olmaması gerektiği. Vesilesi hastalık olsun, kaza olsun. Benim iki dudağımın arasından çıkan bir kelime olmasın.

Diyadin
30-11-2016, 15:17
Daha önce 2 kedi ve 1 köpek besledik ailece, şuan yalnız yaşadığım için işteyken sıkıldığım için hayvan sahibi olamıyorum.

İleride evlat sahibi olursam bir ev hayvanı ile büyümesini çok isterim karakter gelişimi için çok önemli bence.

Sorunuza gelince ben yapamazdım yapmanızı istemem bir canlı sonuçta.

Örnek eşiniz size yıllarca en genç ve en güzel zamanlarında hizmet etti. 70li yaşların sonundasınız. Size göre daha kötü bir durumda böyle bir kararı kanser olmuş acılar içinde kıvranan bir insan için verir miydiniz?

İnsan hayvan böcek kuş farketmez bir canlının yaşamını sonlandırmak için karar vermek zor. Ben yapamazdım.

Patisever
30-11-2016, 15:26
gerçek bir canlı sever olarak ihtiyacını giderebiliyorsa bence az bekleyın bu karar sızı derınden yaralar evlat gibidirler tükendiğine emın olursanız yine kontrol ettirin ama şunu unutmayın YARADANIN VERDİĞİ CANI YARADAN ALIR bizler sadece yaşamakla yükümlüyüz

Patisever
30-11-2016, 15:27
köpeklerle yatarim hala cocugum gibiler insanlardan cok severim ama karar verme işine gelince birkere daha düşünün derim içimi acıttın konu ile

Cihan-DMC
30-11-2016, 15:28
Siz onu sokaktan alıp 16 sene evladınız gibi bakmışsınız. Hatta gibisi fazla evladınız olmuş. Her canlının belli bir ömrü var hayvancağız çok acı çekiyor olmalı artık. Veterinerler hiçbir zaman boşu boşuna böyle bir düşünce sunmaz. Çok zor olacaktır eminim ama bence veterinerinizi dinleyin soğukkanlı olup doğru kararı verin. Eğer uyutma kararı alırsanız onu öyle göremem, edemem demeyin sakın. Sizi yanında isteyecektir.

johnie
30-11-2016, 15:38
Öncelikle çok geçmiş olsun, imkan olsa da iyileşse..
Patronumun annesinde fransız buldog vardı. 12-13 sene hiç bir şeyi yoktu, bir anda kanser teşhisi kondu tek gözünü kaybetti.
Zamanla diğer gözü de kaybetti ve tamamen göremez oldu.
Bu süre zarfında, ellerinden geldiği derecede iyi bakmalarına rağmen dayanamadı ve öldü..
Yaşadınız durum gerçekten çok zor durum. Bir yandan uyutalım acı çekmesin, bir yandan da sizinle olmasını istiyorsunuz..
Tek kararınız var, iyi düşünü iyi karar verin.

kadioglu
30-11-2016, 15:39
Kendi hayvanıma hiç ötenazi uygulama durumum olmadı şükür. Ama başkalarının hayvanları söz konusu olduğunda, eğer aksi bir şans yoksa hayvan için hep uyutulmasını tavsiye ettim. Zaten köpekler bir yerlerde kapalı değillerse böyle durumlarda ortadan kaybolurlar. Ama dışarı çıkamayanlar bekliyor. Hayvancağız açlıktan, susuzluktan ve ağrılar içinde öleceğine uyutulması daha iyidir bence. Ve bu hayvan için iyidir. Olaya dini açıdan bakmamak gerekiyor. Bir insan değil sonuçta. Evet hayvanları ben de çok severim ve daha fazla acı çekmesin diye söylüyorum bunları.

Yiğit G.
30-11-2016, 15:42
Zor bir karar kolay değil düşün ki çocugun var amansız bir hastalığa kapıldı acı çekiyor doktorlar kurtulma şansı sıfır az ömrü var öldürelim diyorlar , izin verirmisiniz ? Evlat evlattır hatta bazıları için insandan daha değerlidir.Bende hep böyle bir durum olursa uyuturum diyorum ama ? işte ama.. Benim arkadaşımın rott u çok kötü kanser oldu , inanılmaz acılar çekiyordu uyutmaya götürdüklerinde masada bunun koynuna sokulmuş arkadaşımda yaptırmamış.. Nasıl yaptırayım abi beni yaladı , kuyruk salladı yaşama tutunuyor nasıl canını alırım dedi... Sonra bir gece vefat etti hayvan ama o gün uyutmadıgına çok memnun çünkü eğer uyutsaydım ömür boyu bunun agırlıgını tasıyacaktım diyor.Tercih senin tercihin sorumluluk senin sorumlulugun kimseye akıl vermek düşmez.

Doğu
01-12-2016, 11:15
fikir beyan eden herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.
dünden beri yazılan her entry yi bir çok kez okudum. sürekli de düşünüyorum.
şimdilik kararım şu,
güncel durumu hastalık sebepli değil, yaşlılık sebepli olduğu için maalesef tedavi ile iyileşecek durumu yok. yani iyileştirmeye uğraşmak yerine, daha kaliteli vakit geçirmesini sağlamaya çalışacağım.
veteriner kontrollerini sıklaştırıp, ağır ağrılar çekiyor diyene dek bu şekilde yürütmeyi planlıyorum.
evin zilini çalınca olduğu yerden kuyruk sallaması, sevdiği yemekleri pişiripte kokusunu alınca kısık sesiyle havlaması bana hala hayata tutunduğunu hatırlatıyor ve kararımı netleştiriyor.
tahmin ettiğiniz üzere 16 yılda benim bir parçam oldu. bu tarz kararların bu kadar zor olacağını hiç düşünmemiştim.
neyse, tekrardan herkese teşekkür ederim. umarım doğru karar veriyorumdur.

wolkanku
01-12-2016, 12:07
fikir beyan eden herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.
dünden beri yazılan her entry yi bir çok kez okudum. sürekli de düşünüyorum.
şimdilik kararım şu,
güncel durumu hastalık sebepli değil, yaşlılık sebepli olduğu için maalesef tedavi ile iyileşecek durumu yok. yani iyileştirmeye uğraşmak yerine, daha kaliteli vakit geçirmesini sağlamaya çalışacağım.
veteriner kontrollerini sıklaştırıp, ağır ağrılar çekiyor diyene dek bu şekilde yürütmeyi planlıyorum.
evin zilini çalınca olduğu yerden kuyruk sallaması, sevdiği yemekleri pişiripte kokusunu alınca kısık sesiyle havlaması bana hala hayata tutunduğunu hatırlatıyor ve kararımı netleştiriyor.
tahmin ettiğiniz üzere 16 yılda benim bir parçam oldu. bu tarz kararların bu kadar zor olacağını hiç düşünmemiştim.
neyse, tekrardan herkese teşekkür ederim. umarım doğru karar veriyorumdur.

bugün duyduğum en güzel haber sanırım bu.
dediğiniz gibi zil çaldığında kuyruk oynatması, havlaması, yaşaması için bir sebep.

Patisever
01-12-2016, 13:51
doğru karar sizinle yaşadı sizinle devam etsin birakın o canı alan siz olmayın vijdan savasınızı ömür boyu yaşarsınız kararın için tesekkürler benım ıcın öpün onu sümüklü burnundan

dachosen
01-12-2016, 15:07
Koskocaman adamı zırıl zırıl ağlatıyorsunuz ya pes valla :(

Can Dostuna Veda Etmek Zorunda Kalan Kadının Duygu Yuklu Snapchat Hikayesi - onedio.com (https://onedio.com/haber/can-dostuna-veda-etmek-zorunda-kalan-kadinin-duygu-yuklu-snapchat-hikayesi-729154)

atituti
01-12-2016, 15:11
başligi gorunce biri guncel gelismelerden daraldi ötenazi hakki istiyor sandim , bence biraz daha bekleyin genel durumuna gore karar verin

hkkcn
01-12-2016, 18:57
bence uyutmayın bırakın kendi eceliyle ölsün . sonra siz çok üzülürsünüz sonuçta bir canlının ölümüne sebep olucaksınız ve 16 yıldır sizinle olan bir canlının.benimde 8 yaşında köpeğim var 20 günlükken aldım . nefes aldığı sürece asla onu uyutmam kendi eceliyle ölmesini beklerim son gününe kadarda ilgilenirim gerekirse elimle yediririm.

Yiğit G.
01-12-2016, 19:04
Koskocaman adamı zırıl zırıl ağlatıyorsunuz ya pes valla :(

Can Dostuna Veda Etmek Zorunda Kalan Kadının Duygu Yuklu Snapchat Hikayesi - onedio.com (https://onedio.com/haber/can-dostuna-veda-etmek-zorunda-kalan-kadinin-duygu-yuklu-snapchat-hikayesi-729154)

ben anlamıyorum bu insanları ve nefret edesim geliyor , nasıl uyutursun abi bu köpeği son bir kez oyun oynuyorlar demiş paylaşmış HAYVAN OYNUYOR YAHU ! Bu ne biliyormusun yakında altına pislicek , yürüyemicek ben kakasını çişini temizlemek zorunda kalıcam o olmadan ölsün bende rahat olayım.Bu budur.Oynayan köpeği nasıl uyutabilirsin (pembe bandanalı) ???

http://66.media.tumblr.com/92b4c222c9053f8773875151b46f77df/tumblr_inline_ocjrxjK3Le1tkurp5_1280.jpg

ghibli06
01-12-2016, 19:14
can candır... özürlü ablamı kaybettiğimizde 28 yaşındaydı bense 24... hiç bir zaman iyi olamayacağınız birine baktınız mı hiç, hiç onu ölesiye sevdiniz mi? vefat ettiğinde yıllarca odasına giremedim sonra da evden ayrıldım... hiç bir zaman aklımıza başka bir olasılık gelmedi...

şimdi 11 yaşında canım gibi sevdiğim dogo argentinom var, evet yaşlandı, huysuzlaştı hastalıkları var vs ama, ne olursa olsun kesinlikle eceli ben olmayacağım, o hayatında ben olduğum için hayatı seviyor daha 20 günlüktü aldığımda... bence zor bir karar değil, ben asla yapamam!

kadioglu
01-12-2016, 22:34
Hayırlısı inşallah. Bizler olaya profesyonel baktığımız için farklı fikir beyan etmiş olabiliriz ama tabi ki son karar hayvan sahibinindir.
Marley ve Ben - Vikipedi (https://tr.wikipedia.org/wiki/Marley_ve_Ben) Bu filmi izlemeyen tüm hayvan severlerin izlemesini tavsiye ederim.