PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dış mekan mermer denizlik temizliği

imprezaWRC
19-06-2014, 09:48
Balkonun mermer denizliği senelerin pisliğini içine çekmiş. Mermerin bildiğim kadarıyla cilası yok ve gözenekli tipte olduğundan da boya öncesi temizlemek gerektiğini düşündüğümden, Bauhaus'da mellerud'un reyonuna baktım. Mermer temizleyicisi, derz temizleyicisi ve küf temizleyicisinin hafif kalacağını düşündüm. Zaten o ürünlerin hepside iç mekan için önerilen ürünlerdi. Bauhaus çalışanına derdimi anlattım, ne tavsiye edersin dedim, adam rafta tek kalan mezar taşı temizleyicisini önerdi.
Mellerud'un da kafası mı güzel nedir, başka isim mi bulamadılar, dış mekan mermer,taş..vs temizleyicisi yazsana birader...
Ev ahaliside başka ürün mü bulamadın dedi, haklılar tabi, isim fena halde falso. Ne diyeyim ek iş mi yapacağım, hafta sonu mezarlıkta çalışacağım, rahmetlilerin mezar taşlarını temizleyeceğim mi diyeyim.

Ürünü hemen mermer üzerinde denedim, istediğim daha doğrusu beklediğim temizlik olmadı ama bariz bir farkta oluştu. Mermeri eski haline getirebilecek daha iyi bir ürün bilen varsa, buraya yazarsa sevinirim.

http://i1117.photobucket.com/albums/k589/SubaruOutback/mezr_zps54846634.jpg

ef186
19-06-2014, 10:11
Zimpara tabi makina ile

ceratoniaorg
19-06-2014, 10:11
Nitrik asit sanırım oldukça işini görür. İhtiyaç olan bölgeye spreyle eşit bir şekilde dağıtıp kirin kabarmasını görüp sonra su ile bolca yıkayıp durulayabilirsin. Mermerin kalitesine göre aşınma elbette yapabilir onu deneyerek ve asidi seyrelterek halledersin. Tarım ürünleri yani gübre sıvı gübre vs satan heryerden 5-10-20 litre ve daha büyük ebatlarda ucuza temin edilebilir.

imprezaWRC
19-06-2014, 10:16
Zimpara tabi makina ile

Buğra'cığım, o iş oldukça pis iş, her yer toz duman olacak, balkonun olduğu oda bizim veledin yatak odası da olduğundan o işe kalkışmak istemiyorum.

Niyetim, bu temizliği kimyasal yollarla yapmak :)

ronay
19-06-2014, 10:20
porçöz deneyin her yerde bulabilirsiniz hem uygun hemde etkilidir ama dikkatli kullanın çok etkilidir

imprezaWRC
19-06-2014, 10:23
porçöz deneyin her yerde bulabilirsiniz hem uygun hemde etkilidir ama dikkatli kullanın çok etkilidir

Ooo çok felaket kokusu var, hakiki temizlik, ama kullananı zehirleyerek temizlik yapıyor :D :D

PUMA
19-06-2014, 10:24
Aynı durum bizim evdede mevcut bizde Çam ağacının altında kalan bölümler aynı bu şekil konuyu bende takipteyim

Maxi
19-06-2014, 10:26
jant temizleyici ?

imprezaWRC
19-06-2014, 10:33
jant temizleyici ?

Hımm, asidik olan belki temizleyebilir.

gurcell
19-06-2014, 10:36
Denizliği değiştir?

ghibli06
19-06-2014, 11:09
cevap Buğra'nın söylediği... sakın asit vs dökmeyin karadeniz gibi dalgalı bir denizliğiniz olur sarı renkte... en mantıklısı ve ucuzu, mezarcı mermerci vs hiç farketmez, 100 lira para verin, Flex ama sulu tip getirsin yanında 8 pad le geçsin yeni gibi olsun...

imprezaWRC
19-06-2014, 11:53
cevap Buğra'nın söylediği... sakın asit vs dökmeyin karadeniz gibi dalgalı bir denizliğiniz olur sarı renkte... en mantıklısı ve ucuzu, mezarcı mermerci vs hiç farketmez, 100 lira para verin, Flex ama sulu tip getirsin yanında 8 pad le geçsin yeni gibi olsun...

Bülent abi, benim niyetim kimyasal temizlik ve sonrasında krem rengine boyamak yönünde olacaktı.
Mellerud'u kullanmayayım mı, kullanırsam ve kuruma sonrası boyama işlemini gerçekleştirirsem boya kusma yapar mı?

Polisaj makinesi ve zımpara var ama çok toz ve gürültü çıkacak diye uygulamak istemiyorum.

Tek çözüm zımpara mı :(

ghibli06
19-06-2014, 12:06
mermer CaCO3 yani kalsiyum karbonattır, asitlerle direk reaksiyona girer, limon koyma deme sebepleri de budur :)

asit içerikli malzemeler yüzeyini dalgalı denize çevirir, eğer boyamayı düşünüyorsan, o zaman sana önerim demir zımparasıyla elle yapmandır ;) sonrasında boyarsın...

imprezaWRC
19-06-2014, 12:15
mermer CaCO3 yani kalsiyum karbonattır, asitlerle direk reaksiyona girer, limon koyma deme sebepleri de budur :)

asit içerikli malzemeler yüzeyini dalgalı denize çevirir, eğer boyamayı düşünüyorsan, o zaman sana önerim demir zımparasıyla elle yapmandır ;) sonrasında boyarsın...

Benim kullandığım üründe asit yok yazıyordu. (akşam bir daha bakayım, asit varsa kullanmam :( )

Maxi
19-06-2014, 12:23
jant temizleyicilerde asit var değilmi?
hatta kezzap gibi falan belkide

ghibli06
19-06-2014, 12:24
Benim kullandığım üründe asit yok yazıyordu. (akşam bir daha bakayım, asit varsa kullanmam :( )

içinde eğer asit yoksa kaba temizliğini yapıp zımpara ile elle geçerseniz güzel olur ;)

Nightfish
19-06-2014, 12:42
Basınçlı yıkama da kabasını almaz mı acaba ?

imparatoR
19-06-2014, 12:49
130 bar lık basınçlı makine var gayet iş görüyor dönerek püskürten ucu taktıgımda. porçöz tuz ruhu gibi aşındırıcı malzemeler kokusuna katlanırım deseniz dahi anlık çözümdür 2-3 ten sonra taşın yapısı bozuluyor,merdivenlerde kullanmışlar 2 gün zımpara yapıldı düz zemine inene dek tavsiye etmiyorum.

ghibli06
19-06-2014, 13:11
130 bar lık basınçlı makine var gayet iş görüyor dönerek püskürten ucu taktıgımda. porçöz tuz ruhu gibi aşındırıcı malzemeler kokusuna katlanırım deseniz dahi anlık çözümdür 2-3 ten sonra taşın yapısı bozuluyor,merdivenlerde kullanmışlar 2 gün zımpara yapıldı düz zemine inene dek tavsiye etmiyorum.

basınçlı tabancayı kullanırken evin altında kimse olmadığına dikkat edin :) altta kullanılan kalekim türevi yapıştırıcılar o basınçlara dayanmaz, denizlik uçar gider...

imprezaWRC
19-06-2014, 13:22
İşi bileni dinlemekte fayda var; üründe asit yoksa kullanacağım yoksa zımparayı basacağım.
Bülent abicim, değerli bilgilerini paylaştığın için teşekkür ederim :)

ghibli06
19-06-2014, 13:48
İşi bileni dinlemekte fayda var; üründe asit yoksa kullanacağım yoksa zımparayı basacağım.
Bülent abicim, değerli bilgilerini paylaştığın için teşekkür ederim :)

ne demek, orda olsam ben 1 saatte hallederdim...

ahmet3425
19-06-2014, 13:57
Sulu tip mermer silici makineyle sildirin sulu oldugundan toz duman cikarmaz bide cila attirdin mi ne gerek var boyaya orjinal hali herzaman tercihimdir...

FiReWaLL
19-06-2014, 14:05
akü asiti fayanslar için biçilmiş kaftandır temizlikte , bem beyaz yapıyor .

bir çok müşterim akü asiti ile temizliyor dükkanını .

ama mermer üzerindeki etkisi de aynı olurmu ? orasını bilmiyorum açıkçası ?

thedevil
19-06-2014, 17:09
Zımpara ve makina ( toz olmaz ıslak yaparsınız çamur olur oda asit veya benzeri şeyle aynı olaya denk gelir

OzanCELENK
19-06-2014, 18:23
Daha 1 ay önce aynı seyi dusunuyordum.Karaköyden taş asidi diye birsey getirdiler.icerigini bilmiyorum.usta döktü fazla bekletmeden bir fircayla gecti ve mermerler sıfır gibi oldu.zararı olur olmaz zamanla göreceğiz.