PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 250 liraya kadar mono amfi tavsiye

cXe
16.Aralık.2011, 15:03
merhaba arkadaşlar bir kaç aydır araştırıyorum sonunda mono amfi almaya karar verdim. allahtan ses sistemi kurmak için acele etmemişim araştırdıkça neyin neden iyi neyin neden kötü olduğunu öğrendim ses sistemi kurmaya karar vermiş arkadaşlar aceleci davranmasınlar araştırmadan ürün almasınlar. malın sizin işinize yarayıp yaramayacağı ne fiyatıyla nede markasıyla hiç bir alakası yok nese ben edebiyatı bırakıp kendi sorunuma geleyim

250 liraya kadar sıfır mono amfi arıyorum. ürün sıfır ve garantili olacak. piooner ts-w309d4 besleyeceğim bana 2 ohmda 400 rms güç gerekiyor. benim seçtiğim bir kaç ürün şunlar;

SOUND MAGUS DK600
2 OHM 600 RMS
4 OHM 400 RMS

harvard ex-2000D
2 ohm da: 475rms
4 ohm da: 350rms

AUDİOSTATİON AS10001D
1OHM .....1000WATT RMS
2OHM......600WATT RMS
4OHM.......340WATT RMS

XETEC Xİ-600.1
4 OHM - 350 WATT RMS
2 OHM - 600 WATT RMS

MA AUDİO M1 750-M
2ohm----500 watt rms

For-x X-D11
1 ohm mono sabit Nominal power 1 x 1200 w

YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Germanian
16.Aralık.2011, 15:39
üzerine biraz daha ekleyip m.acustik 1500.1 al bence çok çok iyi bir amfi fiyat kalite olarak

cXe
16.Aralık.2011, 16:47
üzerine biraz daha ekleyip m.acustik 1500.1 al bence çok çok iyi bir amfi fiyat kalite olarak

üstüne bir mono amfi parası daha ekle demek istedin sanırım :D 500 kusur lira fiyatı çıktı hem benim bu kadar güçlü bir amfiye ihtiyacım yok bana 4 ohmda 300lerde 2 ohmda 400 lerde güç veren bir amfi rahah rahat yeter diye düşünüyorum.

osman 1.8t
16.Aralık.2011, 18:06
Kardeşim bende çok az kullanılmış pilippo var 1500 rms 250 tl ye verebilirim bütün işini görürsün işine yararsa ararsın 05359641434

alfonso4474
16.Aralık.2011, 20:47
m.acustik 1500.1 güzeldir 350tl sıfıra aldık biz

cXe
16.Aralık.2011, 22:00
Kardeşim bende çok az kullanılmış pilippo var 1500 rms 250 tl ye verebilirim bütün işini görürsün işine yararsa ararsın 05359641434

pilippo nun modeli neydi? pilippo nun amfiler fena değilmiş sanırım. fanlı modelleri falan var

dark
17.Aralık.2011, 01:56
Sound magus dk 600 yada MA Audio düşünebilirsin ileride sistemi biraz daha genişletirim dersen çıkışları gerçekten kuvetteli for-x xd1 in tercihim ondan yana olurdu 2 ci artısıda bass kontrol mevcut bu cihazda ;) Marka takıntısı yapma kesinlikle şaşırtıcı bir performansı var bu cihazın.

samet_61
17.Aralık.2011, 01:57
macoustic m2000.1d kullanıorum gayet memnunum ama 500 cıvarı fıyatı

ali elbasan
17.Aralık.2011, 07:21
jbl 301.1 al sana cok cok yeter yada 1200 d sierra

KORAY
17.Aralık.2011, 07:25
üstüne bir mono amfi parası daha ekle demek istedin sanırım :D 500 kusur lira fiyatı çıktı hem benim bu kadar güçlü bir amfiye ihtiyacım yok bana 4 ohmda 300lerde 2 ohmda 400 lerde güç veren bir amfi rahah rahat yeter diye düşünüyorum.

İstediğin güçlerde M Acoustic Mono anfi 150 $ civarındanydı..

onurgungor
17.Aralık.2011, 07:55
subwoofer nedir ? ben bişey göremedim ...

crused
17.Aralık.2011, 08:14
Elimde 2 tane anfi var isretsen biri eski pioneer lardan biridise harwerd miydi neydi ::)))

BRETE
17.Aralık.2011, 08:16
pioneer gm-x 802

cXe
17.Aralık.2011, 09:14
subwoofer nedir ? ben bişey göremedim ...

sub pioneer ts-w309d4. çift bobin(4+4) 400 watt rms

cXe
17.Aralık.2011, 09:17
yardımlarınız için sağolun arkadaşlar peki benim seçtiğim modeller arasında hangi ürün kötüdür hangi ürün iyidir? ısınma sorunu yapacak model varmı arasında?

seçim yaparken 1 ohmda stabil olmasınada dikkat etmeliyim sanırım. bu arada ürünlerin hepsinde bas konrtol aparatı mevcut olması gerek.

hakan876
17.Aralık.2011, 09:55
arkadaslar zaten yukarıda bır kac model bellırtmıs benım de bılgı olarak eklıye bıllecegım sececgın anfının yenı tıp full mosfet ollanından alırsan daha ıyı olur..eskı tıp anfıler hem cabuk ısınnır hemde akım olarak cok ceker.. anfının 1 ohm olmması guzel fakat hoperlor 1 ohm oluyomu :??? hoperlorun kac ohm oluyosa ona gore secmek daha iyidir..

cXe
17.Aralık.2011, 11:09
arkadaslar zaten yukarıda bır kac model bellırtmıs benım de bılgı olarak eklıye bıllecegım sececgın anfının yenı tıp full mosfet ollanından alırsan daha ıyı olur..eskı tıp anfıler hem cabuk ısınnır hemde akım olarak cok ceker.. anfının 1 ohm olmması guzel fakat hoperlor 1 ohm oluyomu :??? hoperlorun kac ohm oluyosa ona gore secmek daha iyidir.. hoparlör 2 ohm fakat ileride oldu ki bir bas daha bağlamak istersem 1 ohma düşücek, seçtiğim modellerde fazla fiyat farkıda yok zaten o nedenle öyle dedim.

üstünde her mosfet yazan amfi aynı devreyi kullanmıyor mu? yanlış anlama ben elektrik elektronik müh. öğrencisiyim mosfetlere daha yeni başladık okulda :d derste ısıl kararlılığın tasarımla alakalı olduğu söylendi diye hatırlıyorum(tasarım görüntü değil tabi ki dirençlerin bağlantı yerleri :D)

dark
17.Aralık.2011, 12:02
hoparlör 2 ohm fakat ileride oldu ki bir bas daha bağlamak istersem 1 ohma düşücek, seçtiğim modellerde fazla fiyat farkıda yok zaten o nedenle öyle dedim.

üstünde her mosfet yazan amfi aynı devreyi kullanmıyor mu? yanlış anlama ben elektrik elektronik müh. öğrencisiyim mosfetlere daha yeni başladık okulda :d derste ısıl kararlılığın tasarımla alakalı olduğu söylendi diye hatırlıyorum(tasarım görüntü değil tabi ki dirençlerin bağlantı yerleri :D)

Mono d class anfi al demek istemiş. Başından söylediğim gibi. D class anfilerin güç tüketimleri düşüktür hem ısınmaz hem arabanın alt yapısını yormaz.

dark
17.Aralık.2011, 12:09
ayrıca for-x de 1 ohm stabil (bunun anlamı 1 ohmdada çalışabiliyor sürekli 1 ohm değil )
4 ohm 400 watt
2 ohm 600 watt
1 ohm 1200 watt
rms değerleri

cXe
17.Aralık.2011, 12:27
Mono d class anfi al demek istemiş. Başından söylediğim gibi. D class anfilerin güç tüketimleri düşüktür hem ısınmaz hem arabanın alt yapısını yormaz.

geçende sanayide benzer bir muhabbet geçti 4 kanallardan daha az zarar verir aküne falan dediler. hem d clas amfilerde verim %70 iken 4 kanallarda %50 civarlarındaymış ilgilenen arkadaşları bilgilendirelim :D

cXe
17.Aralık.2011, 12:29
ayrıca for-x de 1 ohm stabil (bunun anlamı 1 ohmdada çalışabiliyor sürekli 1 ohm değil )
4 ohm 400 watt
2 ohm 600 watt
1 ohm 1200 watt
rms değerleri
stabilin türkçesi sabit demek :D ama yanlış anlaşılma olmuş orda 4 ve 2 ohmdada kullanılabiliyor tabi cihaz

hakan876
18.Aralık.2011, 01:38
dark nıcklı arkadas dogru anlamıs.d sınıfı anfıler ıyıdır..gelelım ısın karanlık tarafını aydınlatmaya....bu iş bıraz butce meselesıdır.ne kadar ekmek o kadar kofte..ben sana degıl bır 1 ohm 0.5 ohm sabıt devamlı basacak anfı de soyle bılırdım..kendı yazdıgın yazıdada belırmıssın..devrenın dızaynı devrede kullanılan malzeme bunlar cok onemlı dır..halboyle ıken ..yukarıda belırtıtıgın anfı marka ve modellerınınde hepsı uzak dogu atolye malıdır kullanılan malzeme de..1 ıncı kalitede degıldır ılla bır gun senı yarı yolda bırakıcak.. genelde soyle bır tabır vardır yahu ne anfı azcık actım bassı yaktı ne guclu bır anfıymıs ..bassı yakıkan anfı degıl anfının kalıtesıszlıgıdır cunkı anfı elektırık kacrıyoo.. bunları senın ıcındegıl bırazda okuyan arkads lara da bılgı olsun dıye yazıyorumm .bır fabrıkanın urettıgı anfı ılle atolyede yapılan anfı bır degıldır ne malzemesı ne de işcillgii o kadar muhendısın yaptıggı ıle atolyedekı montajcı bır olmaz.... baslıkta belırttıgın marka ve modellerı alırsan senın de basına bır gun gelecek genc kardesım hellekı 1 ohm da hıc sansın yok :)))

osman 1.8t
18.Aralık.2011, 01:46
pilippo nun modeli neydi? pilippo nun amfiler fena değilmiş sanırım. fanlı modelleri falan var

dostum en son çıkan serisi ve en kuvvetli anfisi daha iyisini yaptımı bilmiyorum
po 980 pilippo bukadar sağlam ve kuvvetlisi yok sahibinden.com'da - 31194522 (http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-arac-elektronigi-amplifikator-po-980-pilippo-bukadar-saglam-ve-kuvvetlisi-yok-31194522/detay/)

hakan876
18.Aralık.2011, 02:32
madem oyle ise bende bir anfi onerıyyım secım sana kalsın...pilippo ya karsılık .. hemde bass konturolu vaar........ROCKFORD FOSGATE T1500-bd sahibinden.com'da - 62653844 (http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-arac-elektronigi-rockford-fosgate-t1500-bd-62653844/detay)

BRETE
18.Aralık.2011, 06:50
sen bu gidişle cihaz yapamıcan çok kıllatıyon :D:D

cXe
18.Aralık.2011, 15:04
dark nıcklı arkadas dogru anlamıs.d sınıfı anfıler ıyıdır..gelelım ısın karanlık tarafını aydınlatmaya....bu iş bıraz butce meselesıdır.ne kadar ekmek o kadar kofte..ben sana degıl bır 1 ohm 0.5 ohm sabıt devamlı basacak anfı de soyle bılırdım..kendı yazdıgın yazıdada belırmıssın..devrenın dızaynı devrede kullanılan malzeme bunlar cok onemlı dır..halboyle ıken ..yukarıda belırtıtıgın anfı marka ve modellerınınde hepsı uzak dogu atolye malıdır kullanılan malzeme de..1 ıncı kalitede degıldır ılla bır gun senı yarı yolda bırakıcak.. genelde soyle bır tabır vardır yahu ne anfı azcık actım bassı yaktı ne guclu bır anfıymıs ..bassı yakıkan anfı degıl anfının kalıtesıszlıgıdır cunkı anfı elektırık kacrıyoo.. bunları senın ıcındegıl bırazda okuyan arkads lara da bılgı olsun dıye yazıyorumm .bır fabrıkanın urettıgı anfı ılle atolyede yapılan anfı bır degıldır ne malzemesı ne de işcillgii o kadar muhendısın yaptıggı ıle atolyedekı montajcı bır olmaz.... baslıkta belırttıgın marka ve modellerı alırsan senın de basına bır gun gelecek genc kardesım hellekı 1 ohm da hıc sansın yok :)))

bu konuda çok haklısın bu işin sonu yok fakat ben daha başlangıçdayım geçende sanayide 250 rms kicker dinledim cvr di sanırım. sound magus dk 1800e bağlamışlar ve ses gerçekten çok hoşuma gitti. bana bu kadarlık bir sistem yetecek , 400 rms pionner ve 2 ohm da 400 civarlarında rms gücü veren bir amfi benim işimi hayli hayli görmez mi?

gelelim diğer konuya elde üretim mallar fabrika üretim mallarından her zaman daha kaliteli olmuştur(yanlış anlaşılmasın ben seçtiğim amfiler kral marka demiyorum). bakınız ferrari lambo gibi arabalar elde üretimdir fakat audi fabrikasyon, dolce gabbana armani gibi markalar ürünlerini elde diker adidas ise fabrikasyon. bu adamlarda el işciliği ile ürettiği için defolu mal bulamazsın...

voltaj kaçırma konusunda 1 ohm stabil yazan bir amfi 1 ohmda voltaj kaçırabilirmi yani?

dark
18.Aralık.2011, 23:18
kaçırır tabi ne kadar ekmek o kadar köfte :) 2000 lira verirsen kaçırmaz :)
düzgün bi ayarla sıkıntı olmadan kullanırsın ;) gereğinden fazla kime yüklenirsen elinde sonunda bi yerde yıkılıp kalıcaktır :)

cXe
18.Aralık.2011, 23:44
kaçırır tabi ne kadar ekmek o kadar köfte :) 2000 lira verirsen kaçırmaz :)
düzgün bi ayarla sıkıntı olmadan kullanırsın ;) gereğinden fazla kime yüklenirsen elinde sonunda bi yerde yıkılıp kalıcaktır :)
zaten 2 ohmda kullanacağım gain ayarınıda multimetre ile yapacağım için çok fazla yükleneceğimi sanmıyorum :D nominal yani rms watt gücü 450 rms civarlarında olan bir amfiden 400 watt rms çekmek sıkıntı olmaz diye umuyorum :D

hakan876
18.Aralık.2011, 23:47
4ohmda sıkıntısı dınlersın 2 ohmda saatt tutarim 1 ohmda dakka tutarım bır anda ses kesılır..barı dızaynı usa olan bırsey al uzak doguda olsa..

hakan876
18.Aralık.2011, 23:49
pillipo tarzı bır anfı alırsan gaın ı ılle fazla oyanama potans ellınde kalır bır kere ayar yap daha ellesme sıkıntı cıkıyoo pot kendını bırakıyoo..

hakan876
18.Aralık.2011, 23:58
akü den elektırık cekerken kabloyu deck kablosu ılle aynı yerden cekme bırı sag kapı dıgerı sol kapının ordan gelsın birde motor sesi parazıt le felan ugrasma.. deck kablonu kalıtellı al :)barii

cXe
19.Aralık.2011, 10:11
4ohmda sıkıntısı dınlersın 2 ohmda saatt tutarim 1 ohmda dakka tutarım bır anda ses kesılır..barı dızaynı usa olan bırsey al uzak doguda olsa..

zamanın mazot fiyalarında saatlerce gezmek hayal oluyor be kardeş 2 saat kesintisiz çalsa rahat rahat yeter sanırım :D

cXe
19.Aralık.2011, 10:13
akü den elektırık cekerken kabloyu deck kablosu ılle aynı yerden cekme bırı sag kapı dıgerı sol kapının ordan gelsın birde motor sesi parazıt le felan ugrasma.. deck kablonu kalıtellı al :)barii

deck dediğin rca kablosu mu? akü kablosu ile rca kablosunu dediğin gibi birini sağ diğerini sol tarafdan çekeceğim. kabloyu set olarak almayı düşünüyorum 4 ga.

hakan876
19.Aralık.2011, 12:03
sette olabılır kendınde toplaya bılırsın duzgun bır sey almaya bak.. arabayı hemen toplayama calısma agar agar kablo ve elektırık sısıtemını arkaya getırıken gergın cekme..bosluklu kalsın..koltuk vs.. yerlerde kablo sisitemını ezilmemesine dıkkat et. bula bılıyor isen kalıtelı bez bant kullan.. kolay gelsın şimdiden

dark
19.Aralık.2011, 12:46

O kadar da abartmayın bence ben 1 sene kicker l5 kullandım sierra anfi ile 1 ohmda iki katı güçte hiçbir sıkıntı olmadı mesela... düzgün montaj ve düzgün ayarla hiçbir sıkıntı olmaz.

cXe
19.Aralık.2011, 15:02
sette olabılır kendınde toplaya bılırsın duzgun bır sey almaya bak.. arabayı hemen toplayama calısma agar agar kablo ve elektırık sısıtemını arkaya getırıken gergın cekme..bosluklu kalsın..koltuk vs.. yerlerde kablo sisitemını ezilmemesine dıkkat et. bula bılıyor isen kalıtelı bez bant kullan.. kolay gelsın şimdiden

araba tek kapı corsa. arka kapılar olmadığı için kablo çekmek normal bir arabadan daha kolay olacak gibi geldi.daha önce corsa c ye amfi kablosu çeken yada çektiren var mı acaba aramızda?

hakan876
19.Aralık.2011, 18:07
dark dostum arkadasın konusunu kırletmek ıstemem amma kendısı sakıncası yok buyrun yazın derse yazarım buraya ..

cXe
19.Aralık.2011, 18:47
dark dostum arkadasın konusunu kırletmek ıstemem amma kendısı sakıncası yok buyrun yazın derse yazarım buraya ..
yok kardeşim benim açımdan bir sakıncası maksat bilgiyi paylaşmak sadece ben değil takip edenler içinde bir fikir oluşuyor hemde

silvia_s15
19.Aralık.2011, 19:08

Benimde şöyle bi anım var.Evde atılı jbl hiç kullanılmamış meşhur 1000 vat basım vardı.Amerikadan gelen çok küçük anfim vardı.Kenwood teyp oval aldım.Sonrasında jbl midbas aldım.Anfi kaldırmadı,potenza marka anfi aldım.Bağlandı,1.haftada bası çercevesinden patlattı.Şuan kenwood 3013 1400 vat bas bağlı 10 ay oldu.Basda sorun yok,o jbl neden patlattı acaba?Sadece ayar değişti.

cXe
19.Aralık.2011, 19:18
Benimde şöyle bi anım var.Evde atılı jbl hiç kullanılmamış meşhur 1000 vat basım vardı.Amerikadan gelen çok küçük anfim vardı.Kenwood teyp oval aldım.Sonrasında jbl midbas aldım.Anfi kaldırmadı,potenza marka anfi aldım.Bağlandı,1.haftada bası çercevesinden patlattı.Şuan kenwood 3013 1400 vat bas bağlı 10 ay oldu.Basda sorun yok,o jbl neden patlattı acaba?Sadece ayar değişti.

ayar değişmesi fiziksel olarak gain ayar portundan mı kaynaklandı yoksa dijital bir hata mı var bunu tespit edebildin mi peki?

HkN
19.Aralık.2011, 20:00
Marka olarak Xetec-Sm ve MA başta olarak sıralarım.

Amfi ile sub bence ikinci planda. Ana ünite kablolama ve ayarlar iyi olmalı.

225 RMS'lik tek bobin (4 Ohm) MTX Sub. 2 çıkışlı Harward Amfi (sıfırı 150 Tl gibi birşeydi)

Lada Samara Desibel Ölçümü - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=C5SZdtLYQ4c&list=UUp8jvey_Y4mzFAnf7axdWag&index=5&feature=plcp)

Samara Sound :) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hYs5NrvxcDg&list=UUp8jvey_Y4mzFAnf7axdWag&index=4&feature=plcp)

hakan876
19.Aralık.2011, 22:22
once dark nıcklı arkadasın sorusuna cevap verelım cxe de burdan kendıne pay bıcssın l5 bassı 1 hom bagladım dıyo l5 4+4+..2 ohm sen nasıl 1 ohm dustun ?? 1 ohm dusmen ıcın olması gereken 4+4..2 ohm 4+4..2ohm 2ohm 2ohm esıttır 1ohm..basslar aynı marka olucak cxe dedıkı ben ilerıde 2 baas baglarım buda sabıt 1 ohm luk anfıye tekavul eder onun ıcın 1 ohm da sıkkıntı var dedım... anfı 1ohm a dusurmenız ıcın ONCELIKLE BASSI 1 OHM A CEKMEN LAZIM... bırde bunu yapacak tesısatcının bılgısı olması lazım bır yanlıs bır cok dogruyu gotururu baska bır yanlıs hatada ohm dengesını boza bılır 1 ohm alıcam derken 8 16 ohmlara cıkabılır bılee..

hakan876
19.Aralık.2011, 22:31
silvia ..bassı gorseydım net cevap verırıdım. sıkkıntının neden oldgunu bırde takılan chızaı gormeklazım bunu yapan tesısatcı hıc mı bakmamıs yanmaya yakkın basslar koku yapar .vernık kokusu gıbı koku cıktımı ..... yoksa dırek susutumu onu bılmek lazım..

dark
19.Aralık.2011, 22:36
once dark nıcklı arkadasın sorusuna cevap verelım cxe de burdan kendıne pay bıcssın l5 bassı 1 hom bagladım dıyo l5 4+4+..2 ohm sen nasıl 1 ohm dustun ?? 1 ohm dusmen ıcın olması gereken 4+4..2 ohm 4+4..2ohm 2ohm 2ohm esıttır 1ohm..basslar aynı marka olucak cxe dedıkı ben ilerıde 2 baas baglarım buda sabıt 1 ohm luk anfıye tekavul eder onun ıcın 1 ohm da sıkkıntı var dedım... anfı 1ohm a dusurmenız ıcın ONCELIKLE BASSI 1 OHM A CEKMEN LAZIM... bırde bunu yapacak tesısatcının bılgısı olması lazım bır yanlıs bır cok dogruyu gotururu baska bır yanlıs hatada ohm dengesını boza bılır 1 ohm alıcam derken 8 16 ohmlara cıkabılır bılee..

l5 in iki modeli var araştırın 4+4 ve 2+2 ohm ;) cihazı 1 ohmda kullanmak içinde aynı bassdan 1 adet daha alır 2+2 ohm = 1 ohm :cool:

mertarıkan
19.Aralık.2011, 22:41
Tek bildiğim Audiostationdan uzak durman gerektiği :) AS10001D var ama yılda 2 ay anca kullanıyorum :) sürekli tamircide :)

hakan876
19.Aralık.2011, 22:55
db olcumu yapmıssın bunda bır sey yook.. tek bassla daha fazla yakalayna da oldu sanırım bass dd serısı ıdı..

hakan876
19.Aralık.2011, 23:05
dark.. belkıde 4 ohm bagladın nerden bılıyossun :)

hakan876
19.Aralık.2011, 23:14
herkes sıkkıntısız dınlesın dıye yazısıyoruzz.. bu ısler butce meselesı...muzık zevk işidir..

cXe
19.Aralık.2011, 23:23
Tek bildiğim Audiostationdan uzak durman gerektiği :) AS10001D var ama yılda 2 ay anca kullanıyorum :) sürekli tamircide :)

hadi ya :D bende aslında audiostation almayı planlamaya başlamıştım :D peki hata cihazda değilde sende olabilir mi acaba :D belkide üründen haddinden fazla voltaj çekmen deformize etmiş olabilir.

cXe
19.Aralık.2011, 23:27
herkes sıkkıntısız dınlesın dıye yazısıyoruzz.. bu ısler butce meselesı...muzık zevk işidir..

bu işler bütce meselesi değil be kardeş arkadaşım 225 tl ye ikinci el jameson 505 ve blaupfunk bas aldı hatta satıcı yanında1 takım piooner oval ve kablolarınıda hediye etti. adamın keyfine dicek yok sesi benimde çok hoşuma gidiyor. basın üstünde gt series yazıyordu sanırım. 1000 lik olması gerek

cXe
19.Aralık.2011, 23:32

225 RMS'lik tek bobin (4 Ohm) MTX Sub. 2 çıkışlı Harward Amfi (sıfırı 150 Tl gibi birşeydi)

Lada Samara Desibel Ölçümü - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=C5SZdtLYQ4c&list=UUp8jvey_Y4mzFAnf7axdWag&index=5&feature=plcp)

Samara Sound :) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hYs5NrvxcDg&list=UUp8jvey_Y4mzFAnf7axdWag&index=4&feature=plcp)

kablo olarak 4ga kullanmayı planlıyorum 8ga bana yetersiz kalacak gibi. ana ünite olarak jameson mp3 çalar var şuan(JAMESON JS-6900 OTO TEYP USB KART FM SON MODEL KAPIDA ÖDE sahibinden.com'da - 49855909 (http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-arac-elektronigi-jameson-js-6900-oto-teyp-usb-kart-fm-son-model-kapida-ode-49855909/detay)) fakat ben ana ünite olarak pc kullanacağım sesi aux ile jamesona girip ordan amfiye geçeceğim. pc deki winamp pionner kadar kaliteli bir ses sunar diye düşünüyorum

dark
20.Aralık.2011, 11:05
dark.. belkıde 4 ohm bagladın nerden bılıyossun :)

komik olmayın kendi montajımı kendim yapıyorum sokak arasındaki tesisatçılarla beni karıştırmayın ;) 4 ohmla 1 ohm arasındaki ses farkını kulağında duyma bozukluğu olan adam bile anlar :cool:

OttOman06
20.Aralık.2011, 11:52
For-x X-D11 tavsiye ederim bende for-x x1 3000w modeli kullanıyorum oldukca tatmin edici memnun kalırsın...

Asimos
20.Aralık.2011, 12:09
Eğer bütçenize uyarsa Kicker 750.1 war 500tl. gibi

cXe
20.Aralık.2011, 12:33
For-x X-D11 tavsiye ederim bende for-x x1 3000w modeli kullanıyorum oldukca tatmin edici memnun kalırsın...

for x in 4 ve 2 ohm daki rms değerlerini biliyormusun?

osman 1.8t
20.Aralık.2011, 14:23
kardeşim sana dediğim anfiyi sattım 250 tl ye daha iyisini bulamıyacağını söylemiştim ama sakalımız yokk, lafımız geçsin :) sen aramana devam et :)

HkN
20.Aralık.2011, 17:58
db olcumu yapmıssın bunda bır sey yook.. tek bassla daha fazla yakalayna da oldu sanırım bass dd serısı ıdı..

Abi herhalde yakalarlar. İşi bu olanlar yada işi bu olan kişilere giden paralı insanlar olabiliyor. Bu sistemi kendimbağladım ve artık bütçe ayıramadığım için eskiden elimde kalamn ürünler :) Kardeşimin Eski Palio'da 141 DB almıştık Tek bass ile normal kullanım ayarlarında. Benim sistemde öyleydi direk dinlediğim ayarlarda.

Jameson Teyp bağlayınca bence pek memnun kalmayabilirsin.

cXe
20.Aralık.2011, 19:20

valla kardeşim aldığın db iyi mi kötü mü bilmiyorum fakat konuşmalara bakarsak fena değil sanırım. ben 400 rms bas kullanacağım büyük ihtimallede bası tam performans ile besleyeceğim en az senin sistemşn kadar db alabilirmiyim bende?

ana ünite neden bu kadar önemli? ben bir kaç kişiye sordum frekans ayarlarının daha geniş olmasından dolayı gibi cevaplar aldım

HkN
20.Aralık.2011, 21:14
Çıkışlar her zaman farklı oluyor.

Benim Samaradaki eski ilk aldığım teyp ile kendi bu teybim arasında bile dağlar kadar fark vardı.

Eski teyp 'te sony idi buda. Ama bu teyp daha profesyonel. Şu anda bile bulabilirsen sıfırı 800 TL olan bir Mp3 çalar.

(eski teyp Sony 414 lü bir modeldi. Şu anki benim 6 senelik teybim CDX-F7700)

Arkadaşın 2 tane Magnat Bass ve mono amfisiyle birlikte aynı cihaz 128 DB ölçtü onu belirteyim :)

dark
20.Aralık.2011, 22:01
for x in 4 ve 2 ohm daki rms değerlerini biliyormusun?

4 ohm 400 watt rms
2 ohm 600 watt rms
1 ohm 1000 watt rms diyenlerde var 1200 rms de hangisi gerçek bilmiyorum :)
rms değerler

cXe
21.Aralık.2011, 09:41
4 ohm 400 watt rms
2 ohm 600 watt rms
1 ohm 1000 watt rms diyenlerde var 1200 rms de hangisi gerçek bilmiyorum :)
rms değerler

kendi kutusunda 1*1200 rms yazıyordu sanırım

cXe
21.Aralık.2011, 09:45
Çıkışlar her zaman farklı oluyor.

Benim Samaradaki eski ilk aldığım teyp ile kendi bu teybim arasında bile dağlar kadar fark vardı.

Eski teyp 'te sony idi buda. Ama bu teyp daha profesyonel. Şu anda bile bulabilirsen sıfırı 800 TL olan bir Mp3 çalar.

(eski teyp Sony 414 lü bir modeldi. Şu anki benim 6 senelik teybim CDX-F7700)

Arkadaşın 2 tane Magnat Bass ve mono amfisiyle birlikte aynı cihaz 128 DB ölçtü onu belirteyim :)

çıkışlar farklı dediğin frekans farkı değil mi? mesela benim jamesonda sadece bas ve tiz frekans ayrarı var ve kendine özel 3d frekans ayarları yok sanırım. ama sony de mesela mid tiz bas frekans ayarları ve buna ek olarak kendi içinde markaya özel frekans ayarıda varmış. yanlış anlamadıysam ana ünite farkı burda kendi kendini gösteriyor.

o 225 tl ye ikinci el sistem aldı dediğim arkadaşımda goldmaster cd çalar vardı bu arada.

HkN
21.Aralık.2011, 20:01
Bende DSQ yani Dinamic Sound Zımbırtısı var. O ses kalitesini çok arttırıyor. Ayrıca PreOutlar 4V. Sub çıkışı işi iyice coşturuyor.. Aynı amfi ile hiç ayarları değiştirmedem amfinin ama teybi takınca ses kalitesi daha iyi oldu :)

cXe
21.Aralık.2011, 20:32
Bende DSQ yani Dinamic Sound Zımbırtısı var. O ses kalitesini çok arttırıyor. Ayrıca PreOutlar 4V. Sub çıkışı işi iyice coşturuyor.. Aynı amfi ile hiç ayarları değiştirmedem amfinin ama teybi takınca ses kalitesi daha iyi oldu :)

teyp de sub çıkışı ne işe yarıyor? sonuçta gücü amfiden almıyormuyuz.

dark
22.Aralık.2011, 11:57
frekans kesimlerini ve sub gain ini teyb den ayarlayabilirsin istediğinede açar istediğinde kısarsın ;)

cXe
22.Aralık.2011, 13:57
frekans kesimlerini ve sub gain ini teyb den ayarlayabilirsin istediğinede açar istediğinde kısarsın ;)

benim jamesonda sub çıkışı olması gerek. bende de varmıdır bu ayarlar acaba ?

HkN
22.Aralık.2011, 21:50
Genelde uzak doğularda açma kapama oluyor sadece.

Sub çıkışı sadece Subwoofer için daha alt frekanslar yollayan çıkıştır. Daha verim alırsın

cXe
23.Aralık.2011, 00:00
Genelde uzak doğularda açma kapama oluyor sadece.

Sub çıkışı sadece Subwoofer için daha alt frekanslar yollayan çıkıştır. Daha verim alırsın
benim anlamadığım konu sub çıkışı nereye bağlanıyor?

HkN
23.Aralık.2011, 00:17
Amfiye :)

Amfiye Ses sinyali girişi Teypten RCA preoutlardandır. Sub Bir Pre Outtur :)

cXe
23.Aralık.2011, 00:45
Amfiye :)

Amfiye Ses sinyali girişi Teypten RCA preoutlardandır. Sub Bir Pre Outtur :)

bu konuyla ilgili geniş bilgi alabileceğim bir konu varmı bu sitede :D ben bunları hiç bilmiyormuşum :D

HkN
23.Aralık.2011, 11:27
bu konuyla ilgili geniş bilgi alabileceğim bir konu varmı bu sitede :D ben bunları hiç bilmiyormuşum :D

o Konuda bir bilgim yok :)

Ama bence danışarak ve yaşayarak öğren :)

HkN
23.Aralık.2011, 11:31
Kısaca şöyle anlatayım.

Teyplerin güçleri yaklaşık 4*20 W civarıdır.

Hoparlörlerden bu değerden büyük olanını çalıştırmak için ayrıca kullanılan parçaya amfi deniliyor. Mid takımları yada oval Coaxcialler 40-45 W civarı bir güçten başlar. Subwooferlar 125 W RMS ten başlarlar (geneli bu şekilde ama daha düşükleride olabilir.)

Amfi gelen sesi çoğaltır ayrıca elektrik kullanarak. Ama direk ses vermek gereksizdir ve kalite düşer. Amfiye ana üniteden Ses sinyali yollarsanız (teyplerde kaset-cd yada radyo ) ünitelerinden teybin amfisine (teyplerin içindede ses sinyalini ses gücüne dönüştüren parçalar var) sinyal girer ve bu sinyal ses olarak kablolara yollanır.

Teyplerdeki pre out'lar bu ses sinyallerini yollarlar ve amfide aynı teypteki gibi bu sinyalleri ses'e çevirir.

Merak ettiğin bir şey varsa buralardayım :)

mertarıkan
23.Aralık.2011, 11:41
hadi ya :D bende aslında audiostation almayı planlamaya başlamıştım :D peki hata cihazda değilde sende olabilir mi acaba :D belkide üründen haddinden fazla voltaj çekmen deformize etmiş olabilir.

Kesinlikle bende değil sorun :) Hybrid teknolojisi denilen bişey var benimde tam olarak çözemediğim o parçasında sıkıntı var 1. amfi bozulunca sıfır yolladılar 2.de aynı sıkıntıyı yaptı kısacası as10001d sorunlu :)

Edit: bu arada 2x 30cm sierra pro12s kullanıyodum

cXe
23.Aralık.2011, 13:20
Kısaca şöyle anlatayım.

Teyplerin güçleri yaklaşık 4*20 W civarıdır.

Hoparlörlerden bu değerden büyük olanını çalıştırmak için ayrıca kullanılan parçaya amfi deniliyor. Mid takımları yada oval Coaxcialler 40-45 W civarı bir güçten başlar. Subwooferlar 125 W RMS ten başlarlar (geneli bu şekilde ama daha düşükleride olabilir.)

Amfi gelen sesi çoğaltır ayrıca elektrik kullanarak. Ama direk ses vermek gereksizdir ve kalite düşer. Amfiye ana üniteden Ses sinyali yollarsanız (teyplerde kaset-cd yada radyo ) ünitelerinden teybin amfisine (teyplerin içindede ses sinyalini ses gücüne dönüştüren parçalar var) sinyal girer ve bu sinyal ses olarak kablolara yollanır.

Teyplerdeki pre out'lar bu ses sinyallerini yollarlar ve amfide aynı teypteki gibi bu sinyalleri ses'e çevirir.

Merak ettiğin bir şey varsa buralardayım :) yani frekans iki defa amfilenmek yerine sadece bizim mono amfimizde sese dönüşüp daha verimli bir çalışma alınacak demek oluyor sanırım :D peki biz bu çıkışı amfinin neresine yapıyoruz? rca kablosunu direk sub çıkışına mı bağlayacağız

HkN
23.Aralık.2011, 13:53
yani frekans iki defa amfilenmek yerine sadece bizim mono amfimizde sese dönüşüp daha verimli bir çalışma alınacak demek oluyor sanırım :D peki biz bu çıkışı amfinin neresine yapıyoruz? rca kablosunu direk sub çıkışına mı bağlayacağız

Kısaca öyle belirtebiliriz.

Teyplerin arkasında RCA Preoutlar var.

Bunlar amfiye direk RCA Deck Kablosuyla bağlanyorlar.

BU fotoda arkadaş belirtmiş. Üstteki Teyp ve kırmızı çizili alan RCA çıkışları

Alt taraftaki siyah ise amfi ve gösterilen bölgede RCA girişleri.

http://img832.imageshack.us/img832/273/97560794.jpg

Buda teybin arkası ve 3 takım preout var. En alttaki Subwoofer :)

http://c1110.hizliresim.com/11/10/11/5171.jpg

Yine amfi şeması

http://img32.imageshack.us/img32/9831/ceampli.jpg

RCA Kabloları :)

http://images.bizde.com/112/10-metre-2-rca-2-rca-kablo-by-kocaman--mb74839_1123783_r1.jpg

cXe
23.Aralık.2011, 15:14
Kısaca öyle belirtebiliriz.

Teyplerin arkasında RCA Preoutlar var.

Bunlar amfiye direk RCA Deck Kablosuyla bağlanyorlar.

BU fotoda arkadaş belirtmiş. Üstteki Teyp ve kırmızı çizili alan RCA çıkışları

Alt taraftaki siyah ise amfi ve gösterilen bölgede RCA girişleri.

http://img832.imageshack.us/img832/273/97560794.jpg

Buda teybin arkası ve 3 takım preout var. En alttaki Subwoofer :)

http://c1110.hizliresim.com/11/10/11/5171.jpg

Yine amfi şeması

http://img32.imageshack.us/img32/9831/ceampli.jpg

RCA Kabloları :)

http://images.bizde.com/112/10-metre-2-rca-2-rca-kablo-by-kocaman--mb74839_1123783_r1.jpg

ulen arkadaş bak abartmıyorum 12 13 dk dır şu iki satır yeri anlamaya çalışıyorum beyin okşanması geçiriyorum şuan :D üniversite cidden pişmanlıkmış (yanlış anlama senden kaynaklı değil finallere çalışıyorum bjt jfet mosfet alayı birbirine girdi :D)

neyse ben asıl konuya gelem. öncelikle fotoda kırmızı çizili alan neresi ben mi göremiyorum :D

monolarda dahil her amfide 2 çift rca girişi mi var? eğer öyleyse anladığım kadarıyla birine normal rca çıkışı gircek diğerine sub çıkışı gircek.

cXe
23.Aralık.2011, 15:29
ulen arkadaş bak abartmıyorum 12 13 dk dır şu iki satır yeri anlamaya çalışıyorum beyin okşanması geçiriyorum şuan :D üniversite cidden pişmanlıkmış (yanlış anlama senden kaynaklı değil finallere çalışıyorum bjt jfet mosfet alayı birbirine girdi :D)

neyse ben asıl konuya gelem. öncelikle fotoda kırmızı çizili alan neresi ben mi göremiyorum :D

monolarda dahil her amfide 2 çift rca girişi mi var? eğer öyleyse anladığım kadarıyla birine normal rca çıkışı gircek diğerine sub çıkışı gircek.

bi hava aldım kafam biraz yerine geldi :D yukarıdaki fotolarda iki amfi var onların biri 2 kanallı mono diğeri tek kanallı mono amfi anladığım kadarıyla.

ben tek kanallı mono kullanacağım için bende 1 çift rca çıkışı olacak sanırım. o 1 çift rca girişne ben sadece sub çıkışını bağlayıp teybin rca çıkışını hiç kullanmayacağım anladığım kadarıyla.

dark
23.Aralık.2011, 15:33
sub çıkışıda zaten rca çıkışıdır :) alkollü forum kullanmayın :)

cXe
23.Aralık.2011, 16:06
inan alkollu olsam bu kadar olmazdım :D

benim teybin kullanım klavuzundan bu fotoğraflar. bu arka sağ ve sol kanallar rca çıkışları sanırım. şimdi bende tek amfi çıkışı var ve buda sub çıkışı mı?

sub çıkışı olduğunu nerden çıkardın diyorsanız da alttaki fotoda sub açma kapama ayarı olduğunu gösteriyor.

http://c1112.hizliresim.com/s/r/19fut.png

http://b1112.hizliresim.com/s/r/19fvp.png

amfinin rem girişne bağlanacak olan çıkış anten bağlantısı yazan yer mi yoksa otomatik anten yazan yer mi?

bide aklıma gelmişken bu DSP açma kapama ne işe yarıyor?

hakan876
23.Aralık.2011, 17:00
kımse demıyokkı o teyple o iş olmaz dıye ılla benmı dıyıım.. ıkıncı el de olsa sony pionner bak dostum.. 3adet rca cıkısı olucak front rear sub conturoll..

BRETE
23.Aralık.2011, 17:14
kımse demıyokkı o teyple o iş olmaz dıye ılla benmı dıyıım.. ıkıncı el de olsa sony pionner bak dostum.. 3adet rca cıkısı olucak front rear sub conturoll..

hakan abi konuyu takip ediyorum fakat arkadaş olaya bayağı bilir kişi gibi yaklaştı yok 1 ohm da stabil olsun 400rms bass bağlıcam yok 2 adet bass bağlarım ve 250 liralık baktığı bütün anfiler çin malı dandik anfiler hepsi voltajın kralını veriyor bunları okuduktan sonra insanın yazası gelmiyor bazı arkadaşlar güzel güzel yazmış o anfilerle o iş olmaz diye arkadaş diretiyor illa 1 ohm olacak bu markalar olacak diye boşuna yazıyoruz yani dostum kusura bakma yazdım ama seni rencide etmek için yazmadım insanlar bişeyler biliyorlarki sana yardım etmeye çalışıyorlar ne kadar ekmek o kadar köfte 250 liralık anfi ve şemasını koyduğun teyple bu iş olmaz

HkN
23.Aralık.2011, 19:20
Resimler konusunda kusura bakmayın Kırmızı yazmışım siyah ile işaretli yer ( genelde kırmızı yaparımda :) )

Hakan Abi en sağlıklısı senin dediğin gibi Kaliteli bir marka.

Ama Jameson'da az buçuk tıngırdatır :)

cXe
23.Aralık.2011, 19:49
hakan konuyu takip ediyorum fakat arkadaş olaya bayağı bilir kişi gibi yaklaştı yok 1 ohm da stabil olsun 400rms bass bağlıcam yok 2 adet bass bağlarım ve 250 liralık baktığı bütün anfiler çin malı dandik anfiler hepsi voltajın kralını veriyor bunları okuduktan sonra insanın yazası gelmiyor bazı arkadaşlar güzel güzel yazmış o anfilerle o iş olmaz diye arkadaş diretiyor illa 1 ohm olacak bu markalar olacak diye boşuna yazıyoruz yani dostum kusura bakma yazdım ama seni rencide etmek için yazmadım insanlar bişeyler biliyorlarki sana yardım etmeye çalışıyorlar ne kadar ekmek o kadar köfte 250 liralık anfi ve şemasını koyduğun teyple bu iş olmaz

arkadaşım konuyu takip ediyorum diyorsun ama çok iyi takip edememişsin anlaşılan ben çok iyi bir sistem istemediğimi en başından beri söylüyorum benim etrafımdaki insanların hiç birinde 300 liralık bile amfi yok ve o adamların sistemi bana yeter ve artar.

benim bütçem belli ben bu bütceye alınabilecek en iyisini araştırıyorum. burası forum sitesi ve forum sitesinin amacı insanları bilgilendirmek deneyimlerini paylaşmaktır öyle 250 lirayla bu teyple bişey yapmazsın demekle olmuyor bu işler. ben kimseyi zorlamıyorumda burda bana bunu anlat diye. arkadaşlar kendi istekleri dahilinde beni bilgilendiriyorlar.

bu arada benim 3 adet rca çıkışınada ihtiyacım yok. sadece mono amfiyi bağlasam yeter bana. hakan arkadaş belki sinyal kaliteli gelmez diye öneriyor olabilir o markaları ama bir kaç ay sonra ana ünite olarak pc kullanacağım zaten pc bi sony pioneer kadar kaliteli sinyal yollar diye düşünüyorum

tekrar söylememde yarar var sanırım goldmaster cd çalar jameson 505 amfi ve bir adet blaupunkt bas olan sistemin verdiği performası arıyorum.

BRETE
23.Aralık.2011, 20:07
sony pc'de anfi çıkışı varmı? kulaklıktan rca mı yapacan?

hakan876
23.Aralık.2011, 20:18
şaka olmalı bu biri beni deniyoo.. saka oldugunu soylee

cXe
23.Aralık.2011, 21:54
şaka olmalı bu biri beni deniyoo.. saka oldugunu soylee

1. si pc sony değil 2.si kulaklık çıkışını teybin aux una gireceğim. teyp çıkışlarına amfi bağlanacak biraz daha fazla düşün hakan kardeş komik duruma sen düşme :D

hakan876
23.Aralık.2011, 23:23
canım ben sana yapamzsın olmaz demedım alcagan sonuc guzel bır dıstorsyonlu muzık..her bır unıtteden bır unıteyye gecmen gurultu kat sayısını artırıcak zaten teyıp bıtık anfı gurultu oaranı ustune de bu unıte artık sen gaza bastıkca vınlar ortalık...

cXe
24.Aralık.2011, 00:32
canım ben sana yapamzsın olmaz demedım alcagan sonuc guzel bır dıstorsyonlu muzık..her bır unıtteden bır unıteyye gecmen gurultu kat sayısını artırıcak zaten teyıp bıtık anfı gurultu oaranı ustune de bu unıte artık sen gaza bastıkca vınlar ortalık...

ünite değiştirmek verimi azaltır bu konuda haklısın ama ipod dan aux a bağlanıp müzik dinlediysen bu verim azalmasının hesaba katmıcak kadar büyük olduğunuda bilmen gerek.

şimdi diye bilirsin neden ana üniteyi değiştirmemekde kararlısın? şöyle açıklayayım: ben pc olarak tablet kullanacağım bu sayede film video klip izleyebileceğim. 32 gb gibi bir hafızam olacak ve bana lazım olan her türlü bilgiye erişimimi sağlayacak buna word excel gibi dosyalarda dahil. bu ürünü sadece arabada da kullanmayacağım istediğim yerde kullanabilirim. hatta bu ürüne usb den klavye yada oyun kolu bağlayıp neo-geo gibi küçük ateri oyunları bile oynabilirim arabamda... yada şehir merkezinde wi-fi den internet bağlantısı heran arabanda olabilir.

ses sistemi boyutunda düşünmek gerekirse de en az ipod un verdiği ses kalitesini vereceği kesin. bunun yanında winampdan 10 bant frekans ayarı yapabilirsin.

cXe
24.Aralık.2011, 00:58
arkadaşlar benim arabamdaki planladığım ses sistemini adım adım anlatmamda yarar var sanırım.

1. aux girişi olan ses çıkışları en az 4*45 watt olan bir mp3 çalar almak (alındı- jameson 6900)
2.mono bir amfi almak (rms seviyesi basa uygun seçilecek. şimdilik xetec 600.1 olarak karar verdim)
3.bas alınacak(yüksek rms li bir bas. şimdilik pionner ts-w308d4 olarak karar verdim)
4.tablet pc alıncak(işelmcisi 1Ghz üstü ram 256Mb üstü olacak)
5.2 kanal mid amfisi alınacak(rms seviyesi mid-tiz hoparlöre uygun seçilecek. teyp çıkışı rca ya çevrilecek)
6.1 takım yüksek rms-li mid-tiz alınıp kapı içine yerleşecek.

evet arkdaşlar planlarım bu şekilde. bu sistemi hazıran ayının ilk haftası tamamlamayı düşünüyorum vakit bol aceleye gerek yok. sistemimde hata varsa yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

arkadaşların demek istediğini anlıyorum kalite al bir kere al diyorlar ama her zaman dediğim gibi ben uç noktalarda ses sistemi hazırlamayacağım ana ünite olarak goldmasterın yaptığı amfi olarak jameson 505in çıkardığı performans bana yeterli.

HkN
24.Aralık.2011, 10:04
Hakan Abi Ben arkadaşa katılıyorum

O kadar araç sistemi bağladım kendim. Dandik ürünlerde oldu kalitelide. Güzel bir bağlantı ve ayarla normal kullanıma yetecektir.

Tablet olayını ben Cep telefonumda yapıyorum. Çıkan ses ile bir buralardaki bir çok kişi şaşırıyor :)

Askerde yaptığım araca ufak ses sistemi (sadece ufaktan tıngırdıyor) bir çok aracın orijinal sisteminden iyi çalıyordu.

Kullandığım malzemeler ise
1 Tane Uzakdoğu Mp3 Player
1 Tane Aciko RCA girişi olan Ekolayzır
2 Tane Çıkan TV hoparlörü
1 tane 5 TL lik Dandik Tweeter
1 Tane markasız bir Oval Coax...

Araç Land ROver Ambulans (teyp yada buna bağlı hiç bir şey aracın orijinalinde yok :) )

cXe
24.Aralık.2011, 19:46
xetec 600.1 i bu sabah aldım arkadaşlar kargoya verildi pazartesi elimde olacak 210 tl fiyatı. bas kontrol aparatıda mevcut