User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
25 sonuçtan 20 ile 25 arası

Konu: Araç piyasası ve genel gidişat üzerine

BAT9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben genelde faizler yüksekken araba değişiyorum. 2018 yılında da faizler %3 civarındayken aracı değişmiştim, kimse araba almıyordu. O aracımı 6 yıl - 140bin km kullandım, 1 ay önce satıp yine faizler yüksekken araba değişmiş oldum. Binici olduğum için faizler yüksekken araba fiyatları daha kabul edilebilir olduğundan açıkcası benim işime geliyor. Kredi ile borçlansan bile maksimum 1 sene zorladığını düşünüyorum.

Şirket ortamında ilanda olmamasına rağmen nerdeyse çoğu çalışan arkadaşımın aracını satmaya niyetli olduğu birçok aracını gördüm.
    Beyaz yakalılar genelde düzenli sabit ödeme yapmayı sevdiği için yüksek faiz araç değiştirme açısından bizler için doğru zaman oluyor diye yorumluyorum.

Ben ticaret hızının eskiye nazaran yavaşladığını düşünüyorum, ihtiyaç doğrultusunda ticaret dönüyor.

Kısmetse babama w210 E kasa almaya çalışıyoruz, o ara başka araçlara da denk geliyorum. Uygun fiyattan yani daha doğrusu satılabilir fiyattan ilana çıkan araçlar aynı gün veya 1 gün sonra direkt ilandan kalkıyor.
    Dün öyle bir araç kaçırdım mesela, ben iş çıkışı ziyaret edecektim arabayı ilk giden arkadaş direkt satın almış

1 aydır babam için birçok araç sahibiyle görüştüm, araç başında verdiğim fiyatları kabul etmeyip hep belirli bir süre sonra kendileri teklif ettiğim fiyattan dönüş yaptı.
    Hatta bir arkadaşım 2-3 hafta önce bir araç için görüşmüştü, sahibi sonra kendi geri dönüş yapıp teklifi kabul etmiş, yarın kısmetse alacak.

Özet geçersem;
    Ben biniciyim, aracın keyfini alarak ne kadar binerim bilmiyorum ama severek binmek istiyorum satmak konusunda tereddüt etmiyorum dersen güzel fiyata çok mantıklı ve güzel arabalar düşüyor.
    Ama daha satın almadan ve binmeden sonrasında nasıl satarım diyorsan ekonomik koşulların nasıl şekilleneceği ve gelecek hakkında güzel yorum yapman gerek diye düşünüyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    açık ve net hot hatch otomobil ben almam bu devirde,nasıl alırım anlatayım,
    bilindik yerlerde komple revizyondan geçmiş bir şey varsa alırım,atıyorum rs alacaksam,renault sportla uğraşmış yerlerde elden geçmiş ise diyelim.

eskiden bu işlerden keyif alırdım,herkes yaptığı gibi bende yaptım ama son 1 yılda yaşadıklarım ve gördüklerim sanayide ustalar iş yapmıyor,paranlada iş yaptıramıyorsun,
    hatun gibi geneli nazlı,ve bunları gördükçe otomobil sevdamdan soğudum ve uzun sürede böyle gider almam bi şey ( evim metroya yakın zaten 5 dk ),ha alacaksamda yaşı olan otomobil ,
    japon grubu tercih ederim,sağlamlıktan ötürü.Diğer yönden parça ara,vs yoruyor adamı.

gelelim piyasaya faiz indirimin 2025 ilk çeyreğine kadar pek fazla ineceğini düşünmüyorum,tezatlığa girer şuanda indirmek ***** yaptıklarını çöpe atmış olurlar,ben şuan nakitteyim değerlendiriyorum paramı,ha sattığım en son sattığım otomobilin piyasası 3 aşağı 5 yukarı 1 senedir aynı,ben şuan daha fazla avantajdayım,otomobilde kalaydım zarar demeyelimde naktim aynı kalacaktı ( gerçi senelik sigorta,bakım,arıza ihtimali,muayenesi için cebimden para çıkacaktı )

çok çok acil ben artık çok istiyorum,yeter diyorsanız alın ama aciliyet bir şey yoksa bekleyin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BAT9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben genelde faizler yüksekken araba değişiyorum. 2018 yılında da faizler %3 civarındayken aracı değişmiştim, kimse araba almıyordu. O aracımı 6 yıl - 140bin km kullandım, 1 ay önce satıp yine faizler yüksekken araba değişmiş oldum. Binici olduğum için faizler yüksekken araba fiyatları daha kabul edilebilir olduğundan açıkcası benim işime geliyor. Kredi ile borçlansan bile maksimum 1 sene zorladığını düşünüyorum.

Şirket ortamında ilanda olmamasına rağmen nerdeyse çoğu çalışan arkadaşımın aracını satmaya niyetli olduğu birçok aracını gördüm.
    Beyaz yakalılar genelde düzenli sabit ödeme yapmayı sevdiği için yüksek faiz araç değiştirme açısından bizler için doğru zaman oluyor diye yorumluyorum.

Ben ticaret hızının eskiye nazaran yavaşladığını düşünüyorum, ihtiyaç doğrultusunda ticaret dönüyor.

Kısmetse babama w210 E kasa almaya çalışıyoruz, o ara başka araçlara da denk geliyorum. Uygun fiyattan yani daha doğrusu satılabilir fiyattan ilana çıkan araçlar aynı gün veya 1 gün sonra direkt ilandan kalkıyor.
    Dün öyle bir araç kaçırdım mesela, ben iş çıkışı ziyaret edecektim arabayı ilk giden arkadaş direkt satın almış

1 aydır babam için birçok araç sahibiyle görüştüm, araç başında verdiğim fiyatları kabul etmeyip hep belirli bir süre sonra kendileri teklif ettiğim fiyattan dönüş yaptı.
    Hatta bir arkadaşım 2-3 hafta önce bir araç için görüşmüştü, sahibi sonra kendi geri dönüş yapıp teklifi kabul etmiş, yarın kısmetse alacak.

Özet geçersem;
    Ben biniciyim, aracın keyfini alarak ne kadar binerim bilmiyorum ama severek binmek istiyorum satmak konusunda tereddüt etmiyorum dersen güzel fiyata çok mantıklı ve güzel arabalar düşüyor.
    Ama daha satın almadan ve binmeden sonrasında nasıl satarım diyorsan ekonomik koşulların nasıl şekilleneceği ve gelecek hakkında güzel yorum yapman gerek diye düşünüyorum

Bu tarz arabalarda e39 e38 e46 coupe w211 140 vs, araba da iyi bakılmış ise (yazılan rakamların) üzerinde ve çabuk şekilde satılabiliyor.çünkü temiz araba kalmadı oynanmış hepsi vs..

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eyy konu sahibi bence olay arabayı ne için alacağın ne amaçla kullanacağın.

Forumda beni tanıyanlar bilir 1 araç hariç (Şanzıman arızalı 107) hiçbir aracımı satmak için almadım. Ama aldığım her aracı da keyfini aldıktan sonra sattım. Hatta megane 2 RS i sattım 1 ay gün sonra geri aldım.

Burada olay senin ihtiyaç için mi keyif için mi araç alacağına göre dğeişiyor. Evde şuan 2 araç var 1 tanesi c5 x7 bir tanesi megane 2 rs

c5 günlük sağa sola gideyim az yaksın masrafı az olsun arbası, işini de hakkıyla yapıyor bakımı kolay, nazlı bir araba değil, yağ su ver devam et arabası.

RS ise niş bir araç olduğu için zaten gündelik kullanayım demiyorsun, parça fiyatları hothatch ler arasında gerçekten makul seviyelerde.

Zevkin veresiyesi olmaz diyorlar ya hothatch alacaksan kendin bir şeyleri çözebiliyor olman lazım, iki cıvata sıkamıyor, ufak tefek bakımları yapamıyorsan sanayide çok parçalarlar adamı.

Ben sana örnek olması açısından yazayım 17 aydır beraberiz, %99 işlerini kendim yaptığım halde peyderpey 60k civarında bir para harcamışım. Güncel fiyatlarla 100k rahat tutar, hele işçilik yazarsak daha da artar.

O yüzden niş bir araç alınacaksa sözde değil ispat edilebilecek şekilde bakım geçmişini sana sunabilen birisinden alman + uzun süredir binen birinden alma lehine olur.

Bu tarz araçlarda tepesine binip ilk bakımı geldiğinde ilana çıkan oldukça fazla araç var. Tabi bir de işin mekanik kısmı var çok bakımlıdır araba bir hortumun yırtılacağı tutar, bir soketin çıkacağı tutar araba sana masraf açar. ***** bayiden sıfır araç çıkarıp yolda kalan adamlar biliyoruz.

O yüzden bakım geçmişi önemlidir buna dikkat etmekte fayda var.

Diğer taraftan piyasaya gelirsek ihtiyacı haricinde keyfi olarak araç değiştiren insan sayızı oldukça az. Para bu dönemde değerli, mal değil.

Kafamda kalacağına kapımda dursun diyorsan, elde de nakit varsa araba almak için bence güzel zamanlar. Kredi maliyetlerinin kısa vadede düşeceğini düşünmüyorum.

Faiz artışları ile talebi bir şekilde kısıp enflasyonun yavaşlaması konusunda biraz da olsa yol aldılar, haliyle faizi düşürerek bunun çöpe atadaklarını sanmıyorum. Ha burası TR her an her şey olabilir.

kocamanadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese cevapları için teşekkür ederim, alım/satım işlerinde bu şartlarda nasıl konumlandığınızı öğrenmek faydalı oluyor. Araçtan kazanç elde etme beklentim yok ancak bariz bir kayıp da yaşamak istemiyorum. Biraz daha sabredip yatırım yapmak en doğrusu sanırım, dediğiniz gibi para çok değerli. Uygun maliyetli krediler de araştıracağım işim itibariyle denk gelebiliyor, böyle avantajlı bir konuma geçince niyetlenmek akıllıca olacak

Araç ve tarz özelinde bir sorum yok, sadece ilgilendiğim araçların piyasası daha da yavaş olduğu için yine tecrübesi olanlar çok faydalı oldu. Halihzaırdaki aracıma ettiğim masraf saçma bir noktaya geldi, bunun altından kalkabiliyorsam en azından karşılığını alacağım bir tercih yapmak istiyorum. Maalesef toyota corolla almadığım her olasılıkta gol yeme riskim var zaten, ki alsam bile var. İyi eleyip düzgün bir araç seçerek böyle bir niyetim var. Herkes sağolsun çok yardımcı oldu zaten her aracın eksisi artısı ve bütçelerine kendimce hakimim, iyi secereli bir taneyle şansımı deneyeceğim ama şimdilik biraz daha sabır gerekli gibi görünüyor

Oguzhan.Ozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    e46 330ci aracım var ara ara aracımı satmayı düşündüğüm oluyor, 1 senedir İstanbul'da ikamet ediyorum keza çocukların top oynaması keza çok dar alanlara araç park etmekten sıkılmış durumda olduğumdan araba hırpalanmasın benden çıksın kafasına girdiğim oluyor, arabaya harcanan paralar bir araba parasını geçmiştir adam geliyor saçma sapan şeyler soruyor sanayi ile çok haşır neşir hatta zevk alan birisi olarak İstanbul'da iki kez iş yaptırdım ikisinde de öptüler.
    Zaten ustalar artık zengin işçilik para beğenmiyor, ağır bakım yaparken 30K km'deki devirdaim nası olduysa göbekten boşlamış.. 750TL'ye aldığım devirdaim'i 2000TL işçilik ile değiştirdiler hata bendeki sormadım kaça yaparsınız diye çünkü arka disk balata, el fren balatası ve teli değişiyordu onu 2.500TL'ye anlaşmıştık dedim en fazla 500 hadi bilemedin 1000 yazar dedim ama adam baktı ki arabanın içerisinde daha yağ, yağ filtresi var dükkanın bugün ki giderini çıkarayım diye yasladı da yasladı bize ve kredi kartına paşam %20 hemen ekliyor..

Velhasıl kelam uğraşılacak araba alınmaz, masraf etmeyeceğin taşra ya dahil gitsen ali, ahmet, mehmet ustanın ufak tefeğini yapabileceği bir araba almak artık daha mantıklı..

Bu seplerle elinde nakit varsa ihtiyacı olan çok insan var güzel indirimler ile araba alabilrsin ama zevk için araba almak şuan cidden zengin işi, kendim geçen senelerde motor ağır yürüyen bakım yapmamış olsam şuan bi 3.30Ci alıp motor ya da revize işine İstanbul'da en azından girmezdim bir araba parası harcayıp mutsuz olmamak elde bile değil..
    Bmw e46 '99 3.20i Manuel X, Bmw e36 '93 Coupe 3.0 stroke X, Bmw e36 '96 Coupe 3.20i X, Bmw e46 '01 3.30ci gri X, Bmw e46 '03 3.30ci siyah X
    E46 2003 3.30Cİ Stellgrau

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler