User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
33 sonuçtan 20 ile 33 arası

Konu: Ev satın alırken ne kadar kredi çekilmelidir?

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı meganes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 milyona 2,5m ödeme var ve kredi çekin diyorsunuz mantıklı değil sanki
    Öyle bakınca mantıksız evet ama şöyle düşün

Ortalama 25k dan bir eve kiraya çıksan bu ortamdaki kira artışlarıyla 3 yılda ödeyeceğin kira bedeli zaten 1 milyonu buluyor ve bu para komple çöpte.

Birde kredi oranları düşünce 2 milyonluk bir ev 3 milyon olacak. Daha önce gördük bunları. Dolayısıyla o 1 milyon hertürlü gidecek.

2 milyona alacağın ev krediler düştüğünde değerlenecek rayiç olarak 3milyon olacak, ödeyeceğin faizin 1 milyonu evin değerlenmesinden dolayı cebinde kalacak.

Birde ödeyeceğin kredi sabit olacak artış olmayacak. 25k kira ödemektense 35k kredi ödemek mantıklı 3 yılda kira fiyatıda o rakama gelecek kredi sabitken kira artmaya devam edecek.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 milyona 2,5m ödeme var ve kredi çekin diyorsunuz mantıklı değil sanki
    2 yıl önceki 1 milyon şimdi 1 milyon olarak durmuyor

Misal tam 2 yıl önce sattığım tiguan life (güvenlik paketli) 1.040.000 TL ilen şuan emsali 2.200.000 TL
    Bu aracı alırken 500 kredi çekseydin ve 500 ün geri ödemesi 2 yılda 1.000 olarak maliyetlenseydi, Kar mı- zarar mı ?

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2020 yılında ikinci el ortalama bir araba alacak tutarda kredi çektim, maaşımın yarısına denk geliyordu ve vadesi 30 aydı.
    İlk 6 ayda maaşımın %25'ine kadar geriledi ödeme tutarı, zaten 12. aydan sonra artık dişe bile dokunmayacak rakamlara düştü otomatik ödeme talimatından kendi kendine çekiyordu fark bile etmiyordum tutarı.

Faizler düşerse tekrar yapılanma izni olduğundan en yüksek vade en mantıklısı sanırım, 10 yıllık bir vadede minimum 10 adet maaş zammı ya da düşünülmesi durumunda iş değiştirerek maaşta ciddi farklar olabilir. Ne kadar uzun vade o kadar iyi bana göre TR şartlarında.

Farklı bir yatırım, ikinci ev alma planı ya da buna benzer planlarınız varsa vadenin kısa olması sizin için daha avantajlı olabilir, sonuçta kredi hep bir ayak bağı olacak.

Hayırlı olsun şimdiden.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sti_Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2020 yılında ikinci el ortalama bir araba alacak tutarda kredi çektim, maaşımın yarısına denk geliyordu ve vadesi 30 aydı.
    İlk 6 ayda maaşımın %25'ine kadar geriledi ödeme tutarı, zaten 12. aydan sonra artık dişe bile dokunmayacak rakamlara düştü otomatik ödeme talimatından kendi kendine çekiyordu fark bile etmiyordum tutarı.

Faizler düşerse tekrar yapılanma izni olduğundan en yüksek vade en mantıklısı sanırım, 10 yıllık bir vadede minimum 10 adet maaş zammı ya da düşünülmesi durumunda iş değiştirerek maaşta ciddi farklar olabilir. Ne kadar uzun vade o kadar iyi bana göre TR şartlarında.

Farklı bir yatırım, ikinci ev alma planı ya da buna benzer planlarınız varsa vadenin kısa olması sizin için daha avantajlı olabilir, sonuçta kredi hep bir ayak bağı olacak.

Hayırlı olsun şimdiden.
    Yatırım için alınıyor ve kiraya verilecekse
    2.yıla geçtiğinizde çektiğiniz kredinin taksidi aldığınıuz kiraya denk düşerse tadından yenmez. 1yıl ödeme zorluğu için kendi kendini ödeyen 3.yılda para bırakan bir yatırım aracınız olur.

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yatırım için alınıyor ve kiraya verilecekse
    2.yıla geçtiğinizde çektiğiniz kredinin taksidi aldığınıuz kiraya denk düşerse tadından yenmez. 1yıl ödeme zorluğu için kendi kendini ödeyen 3.yılda para bırakan bir yatırım aracınız olur.
    2 sene önce 600 bin TL peşinat ile ev aldım. Ödediğim kredi - aylık kira getiri ise ilk yıl 120 bin TL, ikinci yıl 90 bin TL yani toplamda eve cebimden 810 bin TL ödedim. Şu an aylık kira getirisi 18.500 TL, kredi ödemem 16.400 TL, önümüzdeki 8 sene boyunca üzerine bana para getirecek onları saymıyorum bile. Ev bugün ölü piyasada 4.5 milyon TL. Böyle bir kazanç hiç bir yatırımda elde edemezdim. Benden 2-3 sene önce ev alanlar çok daha komik krediler ödüyor. Tekrar yazıyorum bu kadar yüksek enflasyonda borçlanan kazanır. Devlet kendi borçlarını eritmek için bol bol para basıp bilerek enflasyon yaratacak. Devletin dediğini yapmayın, yaptığını yapın.
    E90 330i

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hepinize hak veriyorum,herkes haklı yazdıklarında şimdiye ne kadar alışverişim oldu ise hepsi taksitli ve en fazla bir kaç aya amorti etti kendini.
    Ama maalesef kiradayım ,ödediğim rakam şuan için uygun baba yüzünden ev alma fırsatını kaçırdım,kendim birşeyler yapmayı deniyorum ama geri ödemesi hemde tutarlar bana mantıklı gelmiyor,maaş kadar ödemesi olacak her ay hemde uzun bir süre kendime hiç para kalmayacak,büyük bir çıkmazın içindeyim şuan
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence ödeyebileceginiz taksit tutarina kadar ne kadar fazla kredi cekebilirseniz çekin ev için . Türkiye şartlarında en fazla 3 sene sonra odediginiz taksit tutarı çerez olacak. Örnek kendimden vereyim 2022 ağustosta 1 milyonluk ev aldım 650 bin kredi çektim ödediğimiz taksit tutarı nerdeyse maaşımın yuzde90 i kadardi. Eşimin maaşıyla idare ettik 1 sene . O zaman kiralar 4 bindi . ben 11 bin taksit ödüyordum. Şimdi oturduğum yerde kiralar 20 25 bin ben yine 11 bin ödüyorum. Maaşımın yüzde otuzu krediye gidiyor. Evet şuan faiz oranları yüksek şuan o krediyi çeksem yine ödemesi maaşımın yüzde 90 ina tekabül ediyor ama 2-3 seneye amrti edecektir gene. Rabbim ev alacak olanlarında almak isteyenleri de tardimcisi olsun inşallah.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hepinize hak veriyorum,herkes haklı yazdıklarında şimdiye ne kadar alışverişim oldu ise hepsi taksitli ve en fazla bir kaç aya amorti etti kendini.
    Ama maalesef kiradayım ,ödediğim rakam şuan için uygun baba yüzünden ev alma fırsatını kaçırdım,kendim birşeyler yapmayı deniyorum ama geri ödemesi hemde tutarlar bana mantıklı gelmiyor,maaş kadar ödemesi olacak her ay hemde uzun bir süre kendime hiç para kalmayacak,büyük bir çıkmazın içindeyim şuan
    Ödediğin kira şuan için uygun olabilir evet ama ev sahibin evden çık derse. Yada 5 yıldan sonra kira yeniden değerlemesi talep ederse veya 10 yıl dolunca evi boşalt yada bölgedeki rayiç fiyata çıkaralım kirayı otur derse ne olacak.

Kredi ödemek yerine bir o kadar parayı kiraya ödeyeceksin yine paran kalmayacak ve evin de olmayacak. Kira bitmez bir borç ve sürekli artıyor tefeci borcu gibi. Kredi en azından bitişi belli ödemesi belli.

2-3 yıl sıkıntı oluyor ama sonra normale dönüyor. 2-3 yıl paran kalmayacak evet bu konuda haklısın.
    M.Kemal ATATÜRK

Emre-Dylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enf döneminde KARŞILIĞI OLAN TL BORÇ GÜZEL BORÇTUR. Ödediğiniz rakamlar çerez parasına dönüyor malınız değerleniyor. Faizler evet çok yüksek ama aldığınız ev araba vb şeylerin değerleri hızlı artmakta ve amortisman süresi çok çabuk kısalmakta.

Örneğin 2019da aldığım 100bin liralık 3+1 daire 4 yılda 1.5m değerine ulaştı. Çektiğim kredi ise o dönemde 110kya 260k idi. Bir kaç ay sonra yapılandırma yaparak 200kya düşürdüm borcunu. Bu gibi fırsatlar önünüze çıkabiliyor şuan 850k kredi çekerek aldığım evin değeri üzerine %30 koydu 1 yılda. 2 sene sonra 850kya 3m ödediğim borç gözüme bile gelmeyecek 2m aldığım evin değeri tahmini böyle giderse 4m civarı olacak ve 3. senesinde henüz faizini bile bitirmediğim ev kendini amorti edecek.
    AC/DC Back In Black
    1968 Mercury Cougar GT-E 427 390Hp

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen öyle bende rakamlarla konuşayım daha net olsun.

Evimi 2023 mart ayında 3.250 ye aldım ve bunun 1750 sini kredi kullandım 1.5 milyon nakit koydum. 1750 kredi için 15 yıl vadede 1,3 milyon faiz ödemem oluştu. Totalde ev bana 4.5 milyona mal oldu.

Evim şuan 6 milyon civarında. Kiralamak istesem 35-40k aylık kira ile ancak oturabilirim. Kredi ödemem 12.500 TL. Yani ev değerlendiği için ödeyeceğim faizden fazlası şimdiden cebimde.

Krediyi çekerken maaşım 11 bin civarıydı. Ödemem 8.5 ile başladı 12.500 14.500 16.700 18.000 olarak artacak. 18 bini 6 yıl sonra ödemeye başlayacağım ve max ödemem o rakam olacak.

Yani 1-2 yıl zor geçiyor ama sonrası güllük gülistanlık oluyor
    M.Kemal ATATÜRK

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle bende rakamlarla konuşayım daha net olsun.

Evimi 2023 mart ayında 3.250 ye aldım ve bunun 1750 sini kredi kullandım 1.5 milyon nakit koydum. 1750 kredi için 15 yıl vadede 1,3 milyon faiz ödemem oluştu. Totalde ev bana 4.5 milyona mal oldu.

Evim şuan 6 milyon civarında. Kiralamak istesem 35-40k aylık kira ile ancak oturabilirim. Kredi ödemem 12.500 TL. Yani ev değerlendiği için ödeyeceğim faizden fazlası şimdiden cebimde.

Krediyi çekerken maaşım 11 bin civarıydı. Ödemem 8.5 ile başladı 12.500 14.500 16.700 18.000 olarak artacak. 18 bini 6 yıl sonra ödemeye başlayacağım ve max ödemem o rakam olacak.

Yani 1-2 yıl zor geçiyor ama sonrası güllük gülistanlık oluyor
    2023 nisanda 0.79 dan 2.3m kredi çektik. verseydiler 5 bile çekerdik
    turbocuk istiyoruz

kocamanadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2023 başındaki durum ile şu anki durumlar maalesef örtüşmüyor, bence genel olarak biraz daha temkinli olup fırsat kovalamakta yarar var ancak bekara boşamak kolay tabii ki. yine de ücret artışları geçtiğimiz seneler gibi olmayabilir bütçe öngör

ben de kendi çapımda spor bir otomobil almaya niyetliyim ancak gidişat belirsiz olduğu için çekimser ilerliyorum yoksa çok güzel bir iki seçenek var bütçe ve kondisyon olarak içime sinen

DeNNis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu dönemde gözünün kestiği evi kredi taksitini ödeyebileceksen almak çok mantıklı. Ben de 5 sene önce faizlerin döneme göre yüksek olduğu bir zamanda ev aldım. Hem ev fiyatlarının düşük olduğunun, hem de ileride faizler düşeceği için krediyi yapılandırıp bunun avantajından faydalanacağımın farkındaydım, keza öyle de oldu, krediyi çektiğimde 1.45 oran vardı, sonra piyasayı canlandırmak için 0.99 indirdiler, hemen yapılandırdım ve ciddi kara geçtim. Sonrasında sıfır ev kampanyaları ile 0,68'e kadar düşürdüler ama evlerin fiyatları uçmuştu bile. Sıfır ev kampanyası olduğu için yapılandırmaya izin vermediler

İşin özeti, kredi taksitini zor da olsa ilk 1-2 sene ödeyebileceksen gözünü karart ve evi al, o dönemde cesaret edemeyen arkadaşlarım çok pişman oldu. Şimdi bu cesareti gösteremeyenler, aynı pişmanlığı 1-2 sene sonra yine duyacaklar.

ev alırken 60k$ değerindeydi, şimdi ise 130k$

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 yıl önceki 1 milyon şimdi 1 milyon olarak durmuyor

Misal tam 2 yıl önce sattığım tiguan life (güvenlik paketli) 1.040.000 TL ilen şuan emsali 2.200.000 TL
    Bu aracı alırken 500 kredi çekseydin ve 500 ün geri ödemesi 2 yılda 1.000 olarak maliyetlenseydi, Kar mı- zarar mı ?
    Enflasyonis ortam da mal değeri genellikle kredi geri ödemesini geçiyor, onu da geçtim kira ödediğinde bir karşılığı yok 5 sene sonra ödediğin kira neyse o kalıyor.

Ben evi alırken 3-4 ay oturan eski sahibinden kira aldım. O dönem 800 tl alıyordum 2400 TL civarı kredi ödüyordum.

Bu gün emsal kiralar 15+ tabi ilk sene ciddi zorlandık 2 maaşın 1 tanesini hemen hemen krediye ödedik. Ama gün geçtikçe kredi azaldı azaldı ufaldı.

Gelecekte bu kadar ufalmayacaktır ama yine de mal sahibi olmak için ücretli çalışan bizim gibi adamların bir süre sıkıntı çekmesi gerekiyor, yoktan bir şeylere sahip olmak için.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler