User Tag List

Sayfa 50/50 İlkİlk ... 40484950
946 sonuçtan 932 ile 946 arası

Konu: Otomobiller & DIY

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı deeperblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ellerine sağlık başkanım. Bende tam gaz operasyondayım. Çay molalrında kardeş garajı takip ediyorum. havalandırma kapakları ve diğer boya işlemleri efsane olmuş. Dp cuk oturmuş. Temizlikte cabası.
    Maşallah
    Temzilik yüzünden ne arabalar söktük dimi

Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yine gıpta ile izliyorum, eline emeğine sağlık üstad
    Eyvallah elden geldikçe bir şeyler yapıyorum.

Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kelepçeleri bol bulmuşsun

Kelepçeler de ağırlık yapmıştır 0.1sn hızlanmanı düşürmüştür
    Garanti iş seviyoruz diyelim metal cırtlar bana güven vermedi pek. Hızla işimiz yok, ara hızlanmalar iyileşsin yeter. O da baya fark etti.

Sadece şu arıza verme hadisesi can sıkıyor ona bakıcaz çözeriz umarım.

Ayna kapakları gri olacak elbette hashdas

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Artık kaçıncıya yapıyorum bu catch can'i hatırlamıyorum. Sahip olduğum her dizel araca yaptım, eş dost için de 3-5 tane yapıp gönderdim.

Kısaca yine elimizdeki mama kaplarından 1 tanesini bu iş için feda ediyoruz. Bu nokta da yaşasın komşu çocukları diyorum Zira mama kapları bir komşumdan geldi kenarda duruyordu çok güzel iş gördüler.

Sonra 3/8 dişli 16mm lik 3 tane rakor + 16mm sıcak su hortumu + 3 tane kelepçe alıyoruz. Mat siyah boya ve ufak tefek alet edevat ile yağ yakalayıcıyı yapıyoruz.

Şanslıyım ki DS de de C5 de de mama kutusu için tam sığacağı kadar yer vardı. Bu işi çok kolaylaştırıyor gerçekten.

Şimdi yahu ver parasını al ne uğraşıyorsun diye içinden geçiren arkadaşlar olabilir, olaıyn özü DIY. Para verip alsak yine aynı iş görecek. Hem daha fazla ödeyeceğiz hem de DIY zevkinden mahrum kalacağız. Bu arada bu icadın güncel maliyetini de yazayım. 3 adet rakor + 3 Adet kelepçe + 2 tane rakor somunu 120 TL 1 metre sıcak su hortumu 150 TL = 270 TL

Evet ön sıradaki yerini alan mama kabı başına geleceklerden habersiz provasını yapıyor.

Sonra şöyle deliyoruz ve arkasına somunları takıyoruz aslında bunların adı manşon, su tesisatında ek yapmak için kullanılır. Ben sıkı tutsun diye bunları takıyorum.

Araya 1 ayırıcı koyuyorum ki pcv den gelen yağ + buhar hemen diğer delikten emiş olduğu için turbo paline doğru çekilmesin.

Araya koyduğum parçanın da altını U şeklinde kesiyorum ki yağ aşağıda kalsın ve buhar emiş ile turboya doğru çekilsin.

Normalde bunu arabanın altına doğru salıyorlar ama doğru bir iş değil.

Olmazsa olmaz bulaşık telimiz.

Boya öncesi bir kare,

Boya sonrası 1 kare,

Sonra hava filtresinden çıkan ve tırbo ya bağlanan boru üzerine 1 tane rakor takıyoruz.

Araç üzerinde yerini prova edip işaretleyip deliyoruz.

Ben bu rakorları farklı bir imalat yaptığım için elimde kıavuzu da mevcut.

Kılavuz açtıktan sonra dibine de epoxi sürüp rakoru sıkıyoruz. Malzeme et kalınlığı çok değil o yüzden epoxi ile işi garantiye alıyorum.

Sonrası en sevdiğim görüntü, oldukça orjinal bir ekipman gibi kaput altında yerini alan bir yağ yakalayıcımız var artık.

Bundan sonra her bakımda söküp boşaltıp kullanmaya devam edeceğiz, emme hattımız intercoolerımıza artık yağ gelmeyecek.

Şu da geniş açı bir foto olsun son olarak.

Catch can i de yaptıktan sonra bir çıkıp turlayayım dedim ama yazılım istediğim gibi olmadı.

Yine 5. viteste hata verdi. Hata kodu p0234 Turbo Overboost Condition veriyor.

ELM ile baktığımda araba max 1.55 gösteriyor ama muhtemelen bu map'ın okuyabildiği max basınç.

Araç daha fazla basıyor ve hataya düşüyor diye düşünüyorum. 22.06.2024 de yazılımı yapan arkadaşla tekrar bir bakacağız olmazsa başka bir firmadan destek alacağım artık.

Deepblue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Artık kaçıncıya yapıyorum bu catch can'i hatırlamıyorum. Sahip olduğum her dizel araca yaptım, eş dost için de 3-5 tane yapıp gönderdim.

Kısaca yine elimizdeki mama kaplarından 1 tanesini bu iş için feda ediyoruz. Bu nokta da yaşasın komşu çocukları diyorum Zira mama kapları bir komşumdan geldi kenarda duruyordu çok güzel iş gördüler.

Sonra 3/8 dişli 16mm lik 3 tane rakor + 16mm sıcak su hortumu + 3 tane kelepçe alıyoruz. Mat siyah boya ve ufak tefek alet edevat ile yağ yakalayıcıyı yapıyoruz.

Şanslıyım ki DS de de C5 de de mama kutusu için tam sığacağı kadar yer vardı. Bu işi çok kolaylaştırıyor gerçekten.

Şimdi yahu ver parasını al ne uğraşıyorsun diye içinden geçiren arkadaşlar olabilir, olaıyn özü DIY. Para verip alsak yine aynı iş görecek. Hem daha fazla ödeyeceğiz hem de DIY zevkinden mahrum kalacağız. Bu arada bu icadın güncel maliyetini de yazayım. 3 adet rakor + 3 Adet kelepçe + 2 tane rakor somunu 120 TL 1 metre sıcak su hortumu 150 TL = 270 TL

Evet ön sıradaki yerini alan mama kabı başına geleceklerden habersiz provasını yapıyor.

Sonra şöyle deliyoruz ve arkasına somunları takıyoruz aslında bunların adı manşon, su tesisatında ek yapmak için kullanılır. Ben sıkı tutsun diye bunları takıyorum.

Araya 1 ayırıcı koyuyorum ki pcv den gelen yağ + buhar hemen diğer delikten emiş olduğu için turbo paline doğru çekilmesin.

Araya koyduğum parçanın da altını U şeklinde kesiyorum ki yağ aşağıda kalsın ve buhar emiş ile turboya doğru çekilsin.

Normalde bunu arabanın altına doğru salıyorlar ama doğru bir iş değil.

Olmazsa olmaz bulaşık telimiz.

Boya öncesi bir kare,

Boya sonrası 1 kare,

Sonra hava filtresinden çıkan ve tırbo ya bağlanan boru üzerine 1 tane rakor takıyoruz.

Araç üzerinde yerini prova edip işaretleyip deliyoruz.

Ben bu rakorları farklı bir imalat yaptığım için elimde kıavuzu da mevcut.

Kılavuz açtıktan sonra dibine de epoxi sürüp rakoru sıkıyoruz. Malzeme et kalınlığı çok değil o yüzden epoxi ile işi garantiye alıyorum.

Sonrası en sevdiğim görüntü, oldukça orjinal bir ekipman gibi kaput altında yerini alan bir yağ yakalayıcımız var artık.

Bundan sonra her bakımda söküp boşaltıp kullanmaya devam edeceğiz, emme hattımız intercoolerımıza artık yağ gelmeyecek.

Şu da geniş açı bir foto olsun son olarak.

Catch can i de yaptıktan sonra bir çıkıp turlayayım dedim ama yazılım istediğim gibi olmadı.

Yine 5. viteste hata verdi. Hata kodu p0234 Turbo Overboost Condition veriyor.

ELM ile baktığımda araba max 1.55 gösteriyor ama muhtemelen bu map'ın okuyabildiği max basınç.

Araç daha fazla basıyor ve hataya düşüyor diye düşünüyorum. 22.06.2024 de yazılımı yapan arkadaşla tekrar bir bakacağız olmazsa başka bir firmadan destek alacağım artık.
    Abi yine göstermişsin marifetleri eline sağlık yazılım olayı baya can sıkmaya başlamıştır kim yaptı naptı bilmiyorum ama bence bu kadar uğraşa 2cr git başın ağrımasın.
    MSPORT

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Temzilik yüzünden ne arabalar söktük dimi

Eyvallah elden geldikçe bir şeyler yapıyorum.

Garanti iş seviyoruz diyelim metal cırtlar bana güven vermedi pek. Hızla işimiz yok, ara hızlanmalar iyileşsin yeter. O da baya fark etti.

Sadece şu arıza verme hadisesi can sıkıyor ona bakıcaz çözeriz umarım.

Ayna kapakları gri olacak elbette hashdas
    yanlış pembe olması lazım

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yapan eleman hazır paket etıp yazılım attım diyorsa ondan sorun yaşanıyor olabilir. yol testi yapmak gerekecek muhtemelen

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cirak iyiymis patisinden operim.

Yani, yaptiklarina denecek laf yok, bayilarak takip ediyoruz. Daha once yazmamisim, simdi yazayim, jantlar gozume bir garip geliyor, degismis olmasin?
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlış pembe olması lazım
    aşko kuşko renklerini Ford KA da bıraktık

yapan eleman hazır paket etıp yazılım attım diyorsa ondan sorun yaşanıyor olabilir. yol testi yapmak gerekecek muhtemelen
    çiğköfte edişın oldu o iş biraz. Yarın çözemezsek bakıcaz artık başka garanti bi alternatif var.

Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cirak iyiymis patisinden operim.

Yani, yaptiklarina denecek laf yok, bayilarak takip ediyoruz. Daha once yazmamisim, simdi yazayim, jantlar gozume bir garip geliyor, degismis olmasin?
    Jantlar orjinal ama ben de alışamadım ve sevmedim. DS üzerindeki jant tarzına geçsem diyorum o da çok spor kaçacak gibi geliyor, oem 19 jantları var alınır rakamlarda ama 17 den 19 a geçmek konforu ve performansı öldürüp tüketimi artırmak demek onu da istemiyorum.

18" oem jantlarını denk getirirsem @etc ninn arabasının üzerindekilerden. O zaman bir değişiklik düşünebilirim.

Lastiklerin de dotları yeni ve durumları iyi, haybeye ek külfete girmek istemiyorum. Zira 1 hafda ta 30k harcamışım kart ekstresine bakınca yuh dedim bi dur sen.

duramadık bu mesajdan 5dk sonra 20mm spacer aldım kk nı iptal etmem lazım tez zamanda

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aşko kuşko renklerini Ford KA da bıraktık

çiğköfte edişın oldu o iş biraz. Yarın çözemezsek bakıcaz artık başka garanti bi alternatif var.

Jantlar orjinal ama ben de alışamadım ve sevmedim. DS üzerindeki jant tarzına geçsem diyorum o da çok spor kaçacak gibi geliyor, oem 19 jantları var alınır rakamlarda ama 17 den 19 a geçmek konforu ve performansı öldürüp tüketimi artırmak demek onu da istemiyorum.

18" oem jantlarını denk getirirsem @etc ninn arabasının üzerindekilerden. O zaman bir değişiklik düşünebilirim.

Lastiklerin de dotları yeni ve durumları iyi, haybeye ek külfete girmek istemiyorum. Zira 1 hafda ta 30k harcamışım kart ekstresine bakınca yuh dedim bi dur sen.

duramadık bu mesajdan 5dk sonra 20mm spacer aldım kk nı iptal etmem lazım tez zamanda
    OEM 19 jantlarina bayiliyorum ben bu kasalarin. Hani yarin bir gun sahibi olursam dusunmeden alacagim ilk sey olur sanirim. Zehir vermek gibi olmasin ama su goruntuye baksana:

@etc nin arabadaki jantlar da guzel. Hazir aracini da satiliga cikarmis, ben olsam bir sansimi denerdim takas makas belki anlasirsiniz?

kk harcamalari konusuna yorum yapmayayim, sayfalarca yazabiliriz o konuda karsilikli
    Konu d3n1s tarafından (22-06-2024 Saat 08:31 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    22.06.2024 günceli olsun, bu gün fren bakımı ve jant temizleme günüydü.

Araç netice de 2. el illa bakım masrafı olacaktı, arka disklerin durumu hoşuma gitmedi malzemeleri aldım ve değişimlerini yaptım.

Ön diskleri de gelecek yağ bakımında değiştirmeyi hedefliyorum. Balataları çok iyi durumda boşuna söküp atıp israf etmek istemedim.

Görüldüğü üzere diskler ve balatalar ömrünü tamamlamış.

Malzemeleri bosch olarak aldım.

Kaliper tutucuyu da söktüm elbette tel fırça ile temizleyip boyadım. Fren kaliperleri TRW miş c5 in.

kaliper pimlerini de önce temizledim sonra antiseize sürerek topladım.

Kaliperleri tutan cıvataları da orta sertlikteli cıvata sabitleyici sürerek sıktım.

tabi bu arda pim yuvalarını da ipa ile temizledim içinde tortu vs kalmasın diye.

Disk in arkasında kalan kısmın dış kenarlarını boyadım,

toplanmış hali de böyle oldu.

montaj pastasını da kaliper içi parçalara ve balataların üzerine sürdüm.

Yıkama makinası çok güzel icat, davlumbaz altları ve süspansiyon fren aksamı ne varsa yıkadım baya kir çıktı.

son olarak ta 100nm sonra 120 nm olarak bijonları sıkıp işi bitirdim.

Jantların üzerinde oldukça çizikler var, değiştirmezsem eğer bir boya işine girebiliriz.

Tabi jantları takmadan önce iç dış demir tozu temizliği yaptım. Kullandığım ürün K2 ROTON forumdan Arda önerdi sağolsun, ziyadesi ile memnun kaldım üründen. Şiddetle tavsiye ederim.

k2 sıktım bekledim sonrasında detay fırçası ile fırçaladım.

Muhtemelen bu jantları ilk defa ben böyle detaylı temizliyorum.

Dışarıda eksik gördüğüm jant göbekleri var. Onların da çapını bilmiyordum. Kumpasla ölçtüm 60 geliyor, göbekleride 58 mm

Onları da alıp takacağım.

Yorucu ama faydalı bir gün oldu, fren işi kafamdan çıktı.

Ha bir de yazılım için 5 farklı dosya denedik ama hala hata alıyorum, yarın yeni bir dosya yüklenecek o da olmazsa eğer orj döndürüp farklı bir firma ile devam edeceğim.

GuneyOnur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ha bir de yazılım için 5 farklı dosya denedik ama hala hata alıyorum, yarın yeni bir dosya yüklenecek o da olmazsa eğer orj döndürüp farklı bir firma ile devam edeceğim.
    Sormasıayıp hangi firma bu abi custom bir araç değil piyasada emsali çok olan bir araç ve motor. Mekanik olarak farklı bir sıkıntı yok ise alt tarafı st1 yazıp dp egr off yapıp göndericek nasıl arızaya düşüyor ki. Eğer tekrardan bir sonuç alamazsan yazılım için Sakarya'da bir arkadaşıma yönlendirebilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GuneyOnur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sormasıayıp hangi firma bu abi custom bir araç değil piyasada emsali çok olan bir araç ve motor. Mekanik olarak farklı bir sıkıntı yok ise alt tarafı st1 yazıp dp egr off yapıp göndericek nasıl arızaya düşüyor ki. Eğer tekrardan bir sonuç alamazsan yazılım için Sakarya'da bir arkadaşıma yönlendirebilirim.
    Selam, ayıp olmaz yahu neden olsun. MG Remaps e yaptırdım. Daha önce c1 ve c5 2.0 hdi yaptırmıştım bir sorun yaşamamıştım.

Arkadaşda sağolsun ilgili oldukça, sürekli hataya göre yeni dosya istedi yükledi. Kendisi zaten haritaya vs müdahale etmiyor geleni yüklüyor.

Bu arada DS için de e-hdi motor olduğundan remap işlerinde baya uğraşmışlar, bu e hdi ile düz hdi arasında anlamadığım bi fark var.

Mekanik olarka bir sorun yok arabada, yağ bakımı yeni, filtre yeni, maf ı temizledim. Araç 1. 2. 3. viteslerde pedal sonda iken 4500 devire kadar sorunsuz, 4. vitesin sonunda motor arıza ve esp yakıyor . FAP programı kurdum onunla arızları siliyorum düzeliyor.

p0234 veriyor 4. vites te sürekli. Görüşeceğiz bir daha yine olmazsa sana özelden yazarım yönlendireceğin yerle de görüşürüm elbette.

GuneyOnur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selam, ayıp olmaz yahu neden olsun. MG Remaps e yaptırdım. Daha önce c1 ve c5 2.0 hdi yaptırmıştım bir sorun yaşamamıştım.

Arkadaşda sağolsun ilgili oldukça, sürekli hataya göre yeni dosya istedi yükledi. Kendisi zaten haritaya vs müdahale etmiyor geleni yüklüyor.

Bu arada DS için de e-hdi motor olduğundan remap işlerinde baya uğraşmışlar, bu e hdi ile düz hdi arasında anlamadığım bi fark var.

Mekanik olarka bir sorun yok arabada, yağ bakımı yeni, filtre yeni, maf ı temizledim. Araç 1. 2. 3. viteslerde pedal sonda iken 4500 devire kadar sorunsuz, 4. vitesin sonunda motor arıza ve esp yakıyor . FAP programı kurdum onunla arızları siliyorum düzeliyor.

p0234 veriyor 4. vites te sürekli. Görüşeceğiz bir daha yine olmazsa sana özelden yazarım yönlendireceğin yerle de görüşürüm elbette.
    Evet Slave Cihaz vardır zaten mapperdan gelen dosyayı yükler herhangi müdahalede bulunamaz abi. Bir yerlerde muhakkak bir hata vardır. Eğer başka firmada da aynı hataya düşerse mekaniksel bir problem olma ihtimali daha ağır basar. Ne zaman istersen yönlendirme yapabilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GuneyOnur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet Slave Cihaz vardır zaten mapperdan gelen dosyayı yükler herhangi müdahalede bulunamaz abi. Bir yerlerde muhakkak bir hata vardır. Eğer başka firmada da aynı hataya düşerse mekaniksel bir problem olma ihtimali daha ağır basar. Ne zaman istersen yönlendirme yapabilirim.
    Meknaik sorunu es geçmemekle beraber yazılım öncesinde bir dert tasa yoktu, aslında yazılımla da az var desem yeri Hatayı sadece 4. vites sonunda alıyorum.

Araçta ekstra benim yaptığım Downpipe var, öncesinde bir arıza ışığım ve ecu da kayıtlı kalan bir arıza da yoktu. Bi görüşeyim yaptırdığım yerde orada netice alamazsak görüşürüz. Sağol desteğin için.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başkan bakmışsınızdır tabi ama aldığın hata yüksek turbo basınç hatasıymış. Aşağıdaki önerileri sunmuşlar.

Biri de aynı senin gibi 4. Viteste sorun yaşıyormuş. Ondaki sıkıntı tıkalı dpf miş.... Dpf i takıp denesen mi ki?

The most common repairs to resolve a P0234 are:

Basınç sensörünü değiştirin(en yaygın olan nedeni buymuş)
    Replace defective boost pressure sensor (common)

Wastegate değiştirin.
    Replace turbocharger or supercharger wastegate.

Wastegate borularındaki hataları, delikleri, kıvrımları, tıkanıkları giderin. Kelepçeleri gevşeyenler olmuş çok.
    Repair or replace damaged wastegate hoses, removing any kinks or blockages.

2 dk şık kontrolle sen bunlardan emin olursun zati
    Konu ardicli2000 tarafından (25-06-2024 Saat 22:05 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başkan bakmışsınızdır tabi ama aldığın hata yüksek turbo basınç hatasıymış. Aşağıdaki önerileri sunmuşlar.

Biri de aynı senin gibi 4. Viteste sorun yaşıyormuş. Ondaki sıkıntı tıkalı dpf miş.... Dpf i takıp denesen mi ki?

The most common repairs to resolve a P0234 are:

Basınç sensörünü değiştirin(en yaygın olan nedeni buymuş)
    Replace defective boost pressure sensor (common)

Wastegate değiştirin.
    Replace turbocharger or supercharger wastegate.

Wastegate borularındaki hataları, delikleri, kıvrımları, tıkanıkları giderin. Kelepçeleri gevşeyenler olmuş çok.
    Repair or replace damaged wastegate hoses, removing any kinks or blockages.

2 dk şık kontrolle sen bunlardan emin olursun zati
    Bi akşam bunlara eğileyim ben, egr nin de dişlisini sökücem zaten o arada şu boru işlerine bir bakarım. Ben de benzer bulgulara ulaştım.

DPF'i geri takmak zulüm hiç öyle bi atraksiyona girmem gibi duruyor

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler