User Tag List

4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: N52b30 hp ve tork arttirma

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

N52b30 hp ve tork arttirma

Merhaba, herkese selamlar. Bmw N52B30 E60 258 HP at aracım var, sanırım şanzıman kodu da 6hp19. Bir süredir fırsat buldukça absürt rakamlara girmeden öncelikli olarak mevcut motorun performansını ve torkunu arttırmanın yollarını arıyorum fakat bu motorla ilgili pek bilgi bulamadım. Olanlar ise dişe dokunur bilgiler değil gibi, genelde tavsiyeler ise yapılacak masrafa değmeyeceği n54 e geçilmesi yönünde.
    İşim gereği pek zamanım yok fazla ilgilenemiyorum o yüzden. Ara ara vaktim oldukça yaptığım araştırmalarda da bu swap işlerine bakmıştım fakat bu işi yapanların ismail bey gibi diğer ustalar da maaliyetlerin çok yüksek olduğunu söylemiş. Düşündüğüm motorlar öncelikli olarak s85 olmazsa 2jzydi.
    Bahsedilen rakamlar yüzünden bu düşünceden vazgeçtim.
    İlk zamanlar fena değildi tatmin ediyordu ama neredeyse 5 yıl oldu ve artık performans olarak yetmiyor.

Bilgisi olanlardan ricam, önerileriniz nelerdir ve yapılan işlemlerden sonra nereden nereye gelinir. 258 hp 300 nm tork olarak girişilen işin sonunda ne kazanılır.

Bu arada ufak bir not, turbo ile ilgili de düşüncelerim yok değil ama motor limitleri nedir pek bilmiyorum. Devir çevirmeyi ve sesi seviyorum velev ki böyle bir işe giriştik aynı devirleri yine çevirebilir miyim onu da bilmiyorum.
    Bir yerde okumuştum n52 için mevcut sıkıştırma oranında turbonun sağlıklı olmayacağı yazılmıştı sanki.

İsteğim sağlıklı bir şekilde mümkün mertebe sorunsuz yürümek.
    Konu ARUKAN tarafından (02-07-2024 Saat 19:47 ) değiştirilmiştir.

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Atmosferik olarak yapabilecekleriniz sınırlı;

-MILV (Valvetronic sisteme müdahale ederek supapların lift değeri arttırılıyor)

-Agresif eksantrikler

-Cai

-Egzoz ve headers

-Port ve kelebek polish + yakıt pompası upgrade

-Remap
    Yukarıda saydıklarımı bimmerforum'da uygulayan biri 311whp almıştı, bayağı canlıydı atmosferik olarak. Araç e85'le mi yazılmıştı onu tam hatırlayamadım, redline sadece 500rpm arttırılmıştı. Araç bir süre sonra yağlama nedeniyle kırılınca full race motor yaptı, yağ pompası vs değişti, motorun döner aksamları hafifledi, krank taşlanarak hafifletildi vs.

Diğer seçenek supercharger, stock internal limiti 600whp civarında ancak 400'de tutmak gündelik kullanım için daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Sc yapacaksanız radyatörü büyütüp devirdaim ve termostatı da yenilemek şart bence. Ancak burda da şunu düşünmeden edemedim, araca benzer maliyetlerde n55 swap yaparsanız kendi motor şanzımanınızı da satarsanız daha ucuza bile gelebilecek güvenli turbo bir 6 silindire sahip olursunuz, veya n54 tek turbo bir setupla müthiş güçler çıkabilir...
    Garbın cebin-i zâlimi affetmedim seni,
    TÜRK'üm ve düşmanın sana kalsam da bir kişi!

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    DMWorks Mert Bilaloğlu şu aralar ERC Power Ercan Tosun ile yanlışım yoksa M50 olması lazım M52 de olabilir direkt swap üzerine turbo bir E60 üzerinde çalışıyorlar hatta bitti galiba. Öyle bir seçenek de düşünülebilir. Kolay motor artık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    N serisi motorlar M lere göre daha sıkıntılı motolar yağlama konusunda. Supercharger yapılabilir ancak yakıt sarfiyatın katlanacak günlük kullanımda. Turboda yapılabilir düşük basınçla kullanılmak üzere. Ben de M54B25 ime düşünüyordum biraz daha yürüsün diye. Sonra dedim ki evet yaptım diyelim son sahibi olacağım her ne kadar kazasız ve tertemizde olsa da. Muayene için proje çizdirmek gerek. O projeyi kim çizebilecek. Birde günlük 100km yol yapıyorum sonradan aftermarket yapılan bu tip uygulamalar maalesef o kadar uzun süre dayanmıyor sürekli arızalar başlıyor. O nedenle şimdilik diğer işlerine para yatırmaya başladım. Ses sistemini güçlendirdim, Farları biled yaptım. Park sensötleri arızalıydı onları aldım. Silecek fıskiyelerini E60 ile değiştirdim. Arka bagaj kapağında toplu iğne başı kadar bir yer pas yapmış. Bi de arka difüzör 180 le giderken uzay mekiği kapsülü gibi koptu gitti. Onu aldım. Arka tampon ve bagaj kapağı boyanacak. Headers aldım ama taktırmadım. Bütün egzoz öğelerini , bobin ve bujileri aldıktan sonra tek seferde takacağım.
    IN BOOST WE TRUST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler