PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastige ek gümrük vergisi

KoramiraL
19-09-2016, 07:52
Gumruk vergisiyle lastiğe zam yola cıktı - Ekonomi Haberleri (http://www.hurriyet.com.tr/gumruk-vergisiyle-lastige-zam-yola-cikti-40226247)

Day Walker
19-09-2016, 07:53
Yerli üretim düzgün bir lastik markamız var mı?

Var ise ona zam gelmeyecektir.

onursumer
19-09-2016, 08:30
iyide abi neden sadece çin yani yapıyorlarsa hepsine yapsınlar piyasada aynı sınıfta ithalat ülkesi farklı lastiklerde alakasız fiyat farkı oluşucak

Berkan
19-09-2016, 08:39
Yerli üretim düzgün bir lastik markamız var mı?

Var ise ona zam gelmeyecektir.

kışlık için banko petlasta yazlığı bilemicim oğuzrandom :hehe:

997TT
19-09-2016, 08:41
Lassa tavsiye ederim...

MCN21
19-09-2016, 08:45
Ben hep 1000 liralık alıyor!
Şaka bir yana yerli markalara yöneleceğiz mecbur. Kışlıklarda petlas güzeldi. Yazlıklarıda övüyorlar ama denemedim.

Day Walker
19-09-2016, 08:56
kışlık için banko petlasta yazlığı bilemicim oğuzrandom :hehe:

ahaaha nicki kimse takip edemiyo :D

yazlıkta lassa olur artık

vectra-tuner
19-09-2016, 09:14
Yahu abiler etmeyin,

İthal lastik fiyatları artınca yerli lastik fiyatları artmayacakmı sanıyorsunuz? Fırsat bu fırsat diyecek Lastikçi abiler...

denizhandinc
19-09-2016, 09:29
petlas veloxlar fena degil. en azından bridgestone dan iyi

VWci
19-09-2016, 10:24
Hepsine zam gelir... Gecmis olsun....

arda35
19-09-2016, 10:33
Büyük başlardan bir tek Bridgestone ve Yokohama taklaya gelmiş görünüyor. Şimdilik zam göremedim bilindik markalarda.
Ama bu olay en çok kime yarayacak derseniz Dunlop'u Türkiye'de kim üretecek ona bakın derim...

Tunacan
19-09-2016, 10:35
İlk bakışta özellikle Çin’den ithal edilen lastiklerin ‘önünü kesmek için’ alınmış gibi görünen bu karar, Çin’den lastik ithalatı yapan firmalardan çok, başta Türkiye’de yatırımları olan Bridgestone ve ürünlerini tamamen Japonya’dan ithal eden Yokohama markalarını özellikle iş makineleri lastikleri ithalatında olumsuz etkiledi.

Haberi iyi okumak gerekli.
Yani sadece Çin'den ithal edilen lastiklere geliyor %20 zam..

Trance-R
19-09-2016, 10:42
belirli markalardaki ithalatı durdurmak için, tüm ithal lastiklere vergi nedir yahu ?... Çin lastiği sokma arkadaş ülkeye, yada ithal eden-satana eks. vergi koy, yaptırım yap. İllaki, Çözümü vardır.

vectra-tuner
19-09-2016, 13:57
Amerika'dan da gelse vergi var, Japonya'dan da , Çin'den de... Avrupa'dan gelene vergi yok sadece... Eskiden bu tarz olaylar Çin malının Avrupa üzerinden gelmesi ile aşılırdı... Buna benzer bir çözüm bulur ithalatçılar , yani kısaca Çin malını Avrupa'dan alacağız artık. :)

SGTI
19-09-2016, 14:35
Avrupa uzerinden getirmekde maliyet artisina engel degilki bu sefer ek nakliye istifleme bilmemne olucak.
Yurticinde yatirim amacli gibi geldi banada

vectra-tuner
19-09-2016, 14:53
Avrupa üzerinden gelince %5 gibi maksimum bir artış söz konusu olur... Daha öncede Çinden gelen %6.5 vergisi olan ürünleri bile Avrupa üzerinden 0 vergi ile getiren vardı, bunun değişik yolları var

individual
19-09-2016, 15:02
Jinyu Tire (http://www.jinyutyres.com/en/)

Olan 215/50/13 lastiklere olucak.Yandık zamanında ilk bridgestone üretimini durdurarak yara verdi sonrada yokohama.Şimdi'de devlet :)

burak10
19-09-2016, 16:30
Yerli üreticilerin Vestel markası gibi ek vergi olayı kabül görmüş demek :( güzel bir markamız bir lassa var oda mükemmel değil. 17 inç starmax (petlas) v desen almıştım. balansa soktuğumuzda lastik yamuktu. yol tutuşta fiyatına göre kötüydü. vergilerimiz çok yüksek maalesef :(

vectra-tuner
19-09-2016, 16:44
Vergi ile ithalatı durdurmak yerine Devlet üreticilere ciddi destek versede Türkiye üreten çok farklı markalar çıkartan güzel bir ülke olsa, Parayı 3-5 dayısı emmisi olan hanzo değilde tüm millet kazansa.. Şu anda uygulanan sistem 90'lardaki korumacı politikalar.. Aslında tamamen karşı değilim, Bende ithalat yapıyorum ekmeğimi Çin'den kazanıyorum ama pekçok kişi çeri çöpü getirip satıyor burada, çakmak alıyorsun çat diye gidiyor, oyuncak alıyorsun beş para etmez... Kısaca bu kadar kontrolsüz ithalatın olduğu başka ülke sanmıyorum yoktur.

mody
19-09-2016, 16:46
yine bir canikosu durumuyla karşı karşıyayız bence :)

BahadırALTUN
19-09-2016, 17:27
Büyük başlardan bir tek Bridgestone ve Yokohama taklaya gelmiş görünüyor. Şimdilik zam göremedim bilindik markalarda.
Ama bu olay en çok kime yarayacak derseniz Dunlop'u Türkiye'de kim üretecek ona bakın derim...

Vergi ile ithalatı durdurmak yerine Devlet üreticilere ciddi destek versede Türkiye üreten çok farklı markalar çıkartan güzel bir ülke olsa, Parayı 3-5 dayısı emmisi olan hanzo değilde tüm millet kazansa.. Şu anda uygulanan sistem 90'lardaki korumacı politikalar.. Aslında tamamen karşı değilim, Bende ithalat yapıyorum ekmeğimi Çin'den kazanıyorum ama pekçok kişi çeri çöpü getirip satıyor burada, çakmak alıyorsun çat diye gidiyor, oyuncak alıyorsun beş para etmez... Kısaca bu kadar kontrolsüz ithalatın olduğu başka ülke sanmıyorum yoktur.

İki alıntı yaparak ikisi hakkında da bildiklerimi söyleyeyim.

Dunlop'u AKO "Abdülkadir Özcan" Üretecek. Fabrika Çankırı'da teşvik bölgesinde. Kanunun şimdi çıkması da tesadüf değil bence. Umarım Japonların ortakliği ile ürün kalitesi artmıştır. Ben Petlas'ın kış lastikleri dışında yazlık lastiklerini hiç beğenmemiştim. Kış lastiklerini de ucuz en kötü kış lastiği karda yaz lastiğinden iyidir diye takıyordum.

AKO - Abdulkadir Ozcan A.Ş. (http://www.abdulkadirozcan.com.tr/haberdetay.php?id=145)

XSi
19-09-2016, 17:37
Amerika'dan da gelse vergi var, Japonya'dan da , Çin'den de... Avrupa'dan gelene vergi yok sadece... Eskiden bu tarz olaylar Çin malının Avrupa üzerinden gelmesi ile aşılırdı... Buna benzer bir çözüm bulur ithalatçılar , yani kısaca Çin malını Avrupa'dan alacağız artık. :)

Menşei sahadatname - certificate of origin diye belge var bilirsiniz.

Avrupa dan gelse bile menşei Çin ise ek vergi uygulanır.

vectra-tuner
19-09-2016, 18:08
menşei şehadeti ayarlanır bir şekilde.. Lastik pazarı büyük bir pazar ve yolunu bulurlar bence

XSi
19-09-2016, 20:48
menşei şehadeti ayarlanır bir şekilde.. Lastik pazarı büyük bir pazar ve yolunu bulurlar bence

Tabi canım, yol bulma konusunda ithalatcilarda, gumrukculerde isini bilir :)

KoramiraL
19-09-2016, 21:19
yine bir canikosu durumuyla karşı karşıyayız bence :)

Acayip bir ince görüş tekniği saygılar :D

KoramiraL
19-09-2016, 21:21
PRC ürünlerinin Türkiye'ye girmesi ve ithalatı yapılması normalde yasak belli ürünlerde diyede ekliyim ama sen ürünü almanya ya oradan Türkiyeye getirdiğin zaman sorun olmuyor buda öyle olur iki ülke dolaşır hayırlı olsun denir :D gümrükte sıkıntı olmaz yahu 5 tl verdinmi çözüyorlar işi :D

streetracer_nos
22-09-2016, 17:04
@ ekşiden alıntı

yerli telefona taksit yasağının kalkması

demin açıklanmıştır. en fazla 12 ay taksit olacakmış. yabancı markalara (lg, samsung, apple, sony, htc vs) taksit yasağı aynen devam.

Schumi
22-09-2016, 18:26
Artık Yokohama AD048 tarzı semislickler iyice pahalı olacak.