PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kentsel Dönüşüm Yapan İnşaatçılara İş Fırsatı!

Ome_RS
21-11-2014, 10:07
Arkadaşlar merhaba,

Maltepe başıbüyük zümrütevler tarafında sitede bir dairemiz var. Nish adaların hemen yanındaki site Demirli sitesi adı.
Sİteye komple çürük raporu alındı yıkım emri çıktı. Düzgün bir mimarla anlaşılıp ivedi bir şekilde iş verilecek ancak yönetim kendileri bir firma bulmuş getirdi ve sartları hakkında bilgilerin verildiği bir toplantı yaptılar. Dairelerin mevcut m2 sinin neredeyse yarısı kadar daire verebileceğini söylüyor firma. haliyle herkes karsı çıktı.
Yönetim bildiğiniz güvenilir firma varsa getirin onlarda tekliflerini sunsun değerlendirebiliriz dediler.

sanıyorum 4 yada 5 blok vardı
toplam daire sayısı 250den fazla
arazı ufak değil, bir blok daha yapılacaktı temel kazılıp bıraktılar.

Aramızda mimarlık inşaat işleri yapıp bu sekilde kentsel dönüşüm işlerine bakan varsa yardımcı olabilir mi? Daha güzel bir teklifle biz para kazandığı için kendileri mutlu olur karşılıklı sevgi yaşarız :D

site konumu işaretlenmiştir.

https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/10311774_10152858214414644_7720596527102952883_n.j pg?oh=7d14530a72805a1695cae0216fe2b939&oe=54DC2426

İlgilenen olursa iletişime gecerse sevinirim. Haber veririz gidip yönetimle görüşülür.

sword
21-11-2014, 10:17
bende mreak ediyorum bu gibi durumlarda noluyor bınaya aıt fazladan arsa yoksa emsal duşukse rapor alındıktan sonra vatandaşın yaptıracak gucu yoksa sokağamı atılcak mal sahibi yıkmak mecburi oluyor galıba rapordan sonra.

free-hifi
21-11-2014, 10:21
kİMİNLE görüşeceğiz isim telefon var mı?

free-hifi
21-11-2014, 10:29
Şimdi 120 m2 dairen var ise o kadar alamayacaksın o kesin o daire 80 - 90 a inecek şu durumda 150 ye satamayacağın 120 m2 dairen bittikten sonra 80 - 90 da olsa 200 üstünü görecek müteahit firmada ekmeğinin peşinde piyasada bu kadar firma var iken yüzbinlerce lira fazladan kar yapamayacağı kesin

ilkerist
21-11-2014, 10:36
Şimdi 120 m2 dairen var ise o kadar alamayacaksın o kesin o daire 80 - 90 a inecek şu durumda 150 ye satamayacağın 120 m2 dairen bittikten sonra 80 - 90 da olsa 200 üstünü görecek müteahit firmada ekmeğinin peşinde piyasada bu kadar firma var iken yüzbinlerce lira fazladan kar yapamayacağı kesin

Aynen öyle,ben de iskele,kalıp ve dış cephe işlerinde yardımcı olabiliim,bu işleri yapan arkadaşlarında bilgisi olsun diye yazıyorum.

Ome_RS
21-11-2014, 10:49
bende mreak ediyorum bu gibi durumlarda noluyor bınaya aıt fazladan arsa yoksa emsal duşukse rapor alındıktan sonra vatandaşın yaptıracak gucu yoksa sokağamı atılcak mal sahibi yıkmak mecburi oluyor galıba rapordan sonra.

rapor cıktıktan sonra her halukarda o bina yıkılması gerekiyor. bununla ilgili devlet ve yenıden yapacak muteahhidin bazı destekleri oluyor. basta bende cok karsı cıktım ama yeniden yapılan binanın normal degerin 3 katı kadar değerli olması ile avantaj saglanıyor. eger daire ufak gelirse satıp baska muhitten buyuk daire alınabilir. en buyuk dez avantaji mevcut aidat 80 tl iken site bittikten sonra yeni yapılan projelerin bakımları vs nedeniyle 200-250tl arası olması

kİMİNLE görüşeceğiz isim telefon var mı?

aksam numarayı burdan paylaşabilirim.

evet kesinlikle böyle oluyor.
mevcut daire 130m2 idi sanırım 3+1
ilk teklif veren firma 2+1 60m2 teklif etti aforoz ettiler.
2. firma 2+1 70m2 3000tl tasınma yardımı 3 sene 600tl kira yardımı gibi seyler teklif etti.

projeleri 3 ana blok olarak yapılacak akıllı bina seklinde görüntülü diofaonlar yalıtım 1. sınıf malzemeler havuz sanuna fitness vs vs ıvır zıvırlar metroya giden ring gibi seyler ilave edilecek. 4-5 sayfa sözlesme taslagı göndermişler.

DOHC
21-11-2014, 10:57
Rapor alarak hata yapmışsınız, ayağınıza sıkmışsınız. Rapor alınınca 3 ay içinde evi boşaltman lazım, boşaltmazsan 6. ayın sonunda Toki gelip boşaltıyor, kafasına göre yapıyor.
Rapor almadan müteahitlerle görüşmeniz lazımdı. Normalde %30 civarında (pazarlık, arsa değeri vb kriterlere göre %25-35 arası diyelim) alıyor müteahit. Sizin zor durumu bildikleri için %50'den açmışlar kapıyı.
Sende git bilindik firmalara anlat durumu (Özyazıcılar, Dumankaya, Taşyapı vb ilk aklıma gelenler), 1 haftada teklif verirler.....

onursumer
21-11-2014, 11:33
keşke once teklif alsaydınız daha ben yeni bir tane dairemi bu şekilde mutahite verdim 4-5 ay girmediğim toplantı almadığım teklif kalmadı

ilk başta biraz para harcayıp o arazinin imarını nelere izin olduğunu oğrenmek gerekli

ona gore birkaç proje çizip maliyet çıkarılmalı eğer 1 bina fazladan dikmeye yer varsa ustune para bile alabilirsiniz bende oyle oldu :)

XSi
21-11-2014, 11:59
Rapor alarak hata yapmışsınız, ayağınıza sıkmışsınız. Rapor alınınca 3 ay içinde evi boşaltman lazım, boşaltmazsan 6. ayın sonunda Toki gelip boşaltıyor, kafasına göre yapıyor.
Rapor almadan müteahitlerle görüşmeniz lazımdı. Normalde %30 civarında (pazarlık, arsa değeri vb kriterlere göre %25-35 arası diyelim) alıyor müteahit. Sizin zor durumu bildikleri için %50'den açmışlar kapıyı.
Sende git bilindik firmalara anlat durumu (Özyazıcılar, Dumankaya, Taşyapı vb ilk aklıma gelenler), 1 haftada teklif verirler.....

Yanlis anlamayinda ev ÇÜRÜK.. Rapor da verilmis.. O evde oturulurmu diyceginize neden rapor aldiniz demissiniz.

By_emre
21-11-2014, 12:02
Çok merak ettiğim konu son 2 kat kaçak yapılmış fakat kişi 15-20 yıldır oturuyor onlarada hak talebi oluyor mu acaba ?

rdmmm
21-11-2014, 12:02
Babama ilettim İstanbul'da inşaat şirketimiz var. İletişim numarasını pm atarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

aybarsdnr
21-11-2014, 12:11
Yanlis anlamayinda ev ÇÜRÜK.. Rapor da verilmis.. O evde oturulurmu diyceginize neden rapor aldiniz demissiniz.

hocam şuan çürük raporu almaktan kolay bir şey yok. Maalesef çoğu insan çürük olmayan binalarını bir şekilde alınan raporlar yüzünden terk etmek zorunda kalıyor. Her türlü dalavere var.

Konu sahibi arkadaşım. Öncelikle acele etmeyin. 3 ay içerisinde boşaltmanız kanunen gerekiyor. Ancak, toki bu tarz yerleri gelip yıkmaya kaynak ayıracak durumda değil. Çok çok karlı bir yer olmalı o iş için. Şuan ki piyasada genellikle müteahhitler apartmandan bir kaç kişi ile anlaşır, gerekirse onlara biraz para verir ve diğer apartman sakinlerini ikna etmelerini ister. Yani iç işlere pek karışmak istemez. Aldığınız teklif bence çok düşük, tabiki arsanın büyüklüğü daire sayısı vs de önemli faktörler. Dilersen pm ile mail adresimi göndereyim, bana tapuda yazan ada, pafta ve parseli gönderirsen tanıdık firmaları yönlendiririm teklif hazırlarlar.

DOHC
21-11-2014, 12:33

Süreci yanlış işletmişler. Önce müteahitlerle konuşulur, sonra rapor alınır. Zaten İzmit depreminden sonra çıkan kanuna göre, eski yapılan evlerin hemen hemen hepsi çürük konumda. Sen 1970-1980'lerde ki kanunla yapılan evi 2000 yılı daha sıkı kanuna göre denetlersen, elbette çürük çıkar.
Biraz tecrübesizliklerine gelmiş.
Sağlamlık raporu almak çok kolay. Herhangi daire sahibi başvurup, 2-3 milyar para verirse rapor zaten alınıyor. Hatta bazı durumlarda, akıllı müteahitler o siteden ev alıyor, gidip rapor alıyor, site sakinlerinin 2 ayağını 1 pabuca sokuyor, böyle yüksek oran alarak işi yapıyor.

Ome_RS
21-11-2014, 12:43
öncelikle sunu belirteyim binalar cürük değil bölge bi anda level atladıgı için site yönetimi bizimde evlermiz yenilensin bölgeye kaynasalım diye özellikle rapor alarak adım attılar. rapor alınalı bayagı zaman oldu sanıyorum 6-7 ay kadar. Süreç hala netleşmedi çünkü kimse ugrasmadı herkes aynı boyutta ev alacagız diye beklerken yönetim üstte belirttiğim gibi teklifle gelince bi anda ayaklandılar. normalde ilk teklifi verene yaptırıcaklardı toplantı da herkes karsı cıktı. Sanıyorum firma yönetimin tanıdıgı kendi aralarında anlasma yaptırlar. Biraz 3 kağıtcı bir yönetim mevcut. Karsı cıkılmayı görünce sizin varsa bildikleriniz getirin konusalım daha avantajlıysa onlar yapsın diyebildi sonunda. Daha fazla uzatmak istemiyorlar 1-2 ay içinde süreç tamamlansın bir an önce baslansın isteniyor.
yönetimin telefonunu aksam aldıktan sonra burdan paylaşımını yaparım. Babamdan rica ederim yönetime bilgi verirler görüşmeye gelincek diye daha etkili bir görüşme sağlanır. ilk etapta yönetimin aklına yatarsa site sakinleri ile yuklenıcı firma toplantısı isteniyor sakinler de ok dedikten sonra imza toplamaları başlıyor iş veriliyor.

emre yeşil
21-11-2014, 12:56
Bu tip olaylar da sağlıklı olan site yada bina yönetimi ile ortak hareket etmektir öncelik belediyeden hali hazırda yerinizin yıkıldıktan sonraki imar durumunu ve yapılabilir inşaat m2 sini gösterecek bir belge alıp onun üzerinden toplantı yapıp bu veriler ile firmalar ile görüşmektir.
Her yerde olduğu gibi bu işte de kendine rant sağlamak isteyen insanlar çıkacaktır ve iş uzadıkça uzar ve getirisi olacağına götürüsü olmaya başlar elde edeceğiniz daire m2 fiyat bakımından iyi para edecek ise gerekirse cebinizden bir miktar para ödeyerek yada m2 den fedakarlık yaparak mantıklı bir proje yapılması için biraz sabırlı ve mantıklı hareket etmeniz gerekir.

Tayfun.O
21-11-2014, 12:57
Arkadaşlar merhaba,

Maltepe başıbüyük zümrütevler tarafında sitede bir dairemiz var. Nish adaların hemen yanındaki site Demirli sitesi adı.
Sİteye komple çürük raporu alındı yıkım emri çıktı. Düzgün bir mimarla anlaşılıp ivedi bir şekilde iş verilecek ancak yönetim kendileri bir firma bulmuş getirdi ve sartları hakkında bilgilerin verildiği bir toplantı yaptılar. Dairelerin mevcut m2 sinin neredeyse yarısı kadar daire verebileceğini söylüyor firma. haliyle herkes karsı çıktı.
Yönetim bildiğiniz güvenilir firma varsa getirin onlarda tekliflerini sunsun değerlendirebiliriz dediler.

sanıyorum 4 yada 5 blok vardı
toplam daire sayısı 250den fazla
arazı ufak değil, bir blok daha yapılacaktı temel kazılıp bıraktılar.

Aramızda mimarlık inşaat işleri yapıp bu sekilde kentsel dönüşüm işlerine bakan varsa yardımcı olabilir mi? Daha güzel bir teklifle biz para kazandığı için kendileri mutlu olur karşılıklı sevgi yaşarız :D

site konumu işaretlenmiştir.

İlgilenen olursa iletişime gecerse sevinirim. Haber veririz gidip yönetimle görüşülür.

İnşaatı firması geldi anlaştınız kanunlara göre sizin kirada kaldığınız süre boyunca ücretini ödemeleri lazım. Ayrıca ev yapılırken sözleşmede hangi marka beton hangi marka mobilya kullanılacaksa onları sözleşmeye alsanız iyi olur. İnşaat bittikten evin herhangi bir malzemesinde bozukluk varsa mütait sorumludur yaptırması gerekir. m2 gelirsek 60m2 gibi komik bir rakam vermiş 90m2 ve üstü teklifleri değerlendirin. 120m2 beton kalitesi bilinmeyen çürük bir evde oturmaktansa ,90m2 beton kalitesi c30 olan bir evde oturmak daha iyidir bence.

Ome_RS
21-11-2014, 13:00
Belediyeden imar ve m2 bilgileri alındı diye biliyorum ama suan hafızam da yok evde dosyalara bakar öğrenirim. Aslında yönetimde tüm bilgiler mevcut kabul edilseydi suan proje baslamıstı ama son imza ev bosaltma işlemlerinde sakinler m2 cok ufak diye itiraz etti.
yönetim sürekli bilgi veriyordu aslında işlemler yapılıyor teklifleri biz alıyoruz nihai kararı söyleyeceğiz die işler bitip kendi belirledikleri firmayla ön anlaşma yapıp sonra sakinlere bunu yapcaz diyince film koptu.
o yuzden yeni daha cazip daire imkanı sunacak ve güvenilir firma arayısına girildi.

Ome_RS
21-11-2014, 13:05
İnşaatı firması geldi anlaştınız kanunlara göre sizin kirada kaldığınız süre boyunca ücretini ödemeleri lazım. Ayrıca ev yapılırken sözleşmede hangi marka beton hangi marka mobilya kullanılacaksa onları sözleşmeye alsanız iyi olur. İnşaat bittikten evin herhangi bir malzemesinde bozukluk varsa mütait sorumludur yaptırması gerekir. m2 gelirsek 60m2 gibi komik bir rakam vermiş 90m2 ve üstü teklifleri değerlendirin. 120m2 beton kalitesi bilinmeyen çürük bir evde oturmaktansa ,90m2 beton kalitesi c30 olan bir evde oturmak daha iyidir bence.

verdikleri sözlesme taslagında beton bilgilerinden prizlerin ne marka olacagına kadar hersey detaylı yazıyor zaten. onlardan yana sıkıntı yok kullandıkları malzemeler beton vs oldukca kaliteli.
ama buna karsı m2 yarı yarıya düşürülmüş durumda.
istenirse daireyi 10m2 buyutmek için 3000tl 1m2 30m2 büyütmek için 3750tl 1m2 gibi fiyat istediler. yani ben dairemin 60m2 değil 90m2 ve denize bakan tarafta olmasını istiyorsam 112500tl extra para ödemem gerekli.

Tayfun.O
21-11-2014, 13:59
Bence firmayı değiştirin 120 m2 yaşanyan biri 60 m2 alışamaz

PROMINENT
21-11-2014, 14:41
firmanız yanlış.. bu kadar küçülme normal zaten değil.. ben ıraq da inşaat işi yapıyorum az çok anlıyorum.. seni doğru birine bilgi alman amaçlı yönlendirebilirim. kendisi yapmasa bile sana en doğru bilgiyi verebilcek bir mimardır. aynı zaman da kendisini de inşaat yapıyor bagdat caddesinde.

tricky
21-11-2014, 15:02
Yetkili kişinin iletişim bilgilerini verebilirsen görüşüp gerekli fizibiliteyi yaptırabilirim. Verilen m2 çok az. Sizin zor durumda olduğunuzu bilerek faydalanmak istemişler bir nevi.

atituti
21-11-2014, 15:04
Hic bi zaman bazi durumlar disinda m2 ni alamqzsin zaten ki herkes cebini dusunur malesef durum bu ama gidipte yari yariya duseni bu zamana kadar gormedim.130 un 100 e dustuguny gordum yada 90 in 70 e falan.cepten bi miktar para verilip ayni m2ye sahip olabilirsin

mimarsertac
21-11-2014, 15:13
Her şey arsaya bağlı bana arsa m2sini emsal oranını ve kaç adet kaçm2lik daire olduğunu söyleyin size dairenizin olabileceği m2yi aşağı yukarı söylerim. Bazen öyle durumlar oluyor ki, Caddebostan'da bir arsa geldi arsa sahiplerinin mevcut binası arsaya göre çok küçük, yeni yapılan binada herkese 2 daire kaldı.

Ome_RS
21-11-2014, 15:30
Bence firmayı değiştirin 120 m2 yaşanyan biri 60 m2 alışamaz

Elbette yasayamaz 3 cocuklu bir aileyi düşünürsek oldukca zorlanacak bir cok ev sahibi. Esyanın yarısı bile sıgmaz.

firmanız yanlış.. bu kadar küçülme normal zaten değil.. ben ıraq da inşaat işi yapıyorum az çok anlıyorum.. seni doğru birine bilgi alman amaçlı yönlendirebilirim. kendisi yapmasa bile sana en doğru bilgiyi verebilcek bir mimardır. aynı zaman da kendisini de inşaat yapıyor bagdat caddesinde.

Abi verdiğin bilgiler için cok tesekkür ederim. Fikirlerini ve yönlendirmeni ileteceğim.

Yetkili kişinin iletişim bilgilerini verebilirsen görüşüp gerekli fizibiliteyi yaptırabilirim. Verilen m2 çok az. Sizin zor durumda olduğunuzu bilerek faydalanmak istemişler bir nevi.

Eve gittiğim zaman gerekli iletişim bilgilerini paylaşacagım.

Hic bi zaman bazi durumlar disinda m2 ni alamqzsin zaten ki herkes cebini dusunur malesef durum bu ama gidipte yari yariya duseni bu zamana kadar gormedim.130 un 100 e dustuguny gordum yada 90 in 70 e falan.cepten bi miktar para verilip ayni m2ye sahip olabilirsin

Elbette aynı m2 de istemiyoruz. Mimarda yapılan işe karsılık para kazanacağından dolayı m2 küçültüp kendine yer cıkartacaktır. Ama bu yarı yarıya olmaz. 80-90m2 ye kimse sesini cıkartmaz.

Her şey arsaya bağlı bana arsa m2sini emsal oranını ve kaç adet kaçm2lik daire olduğunu söyleyin size dairenizin olabileceği m2yi aşağı yukarı söylerim. Bazen öyle durumlar oluyor ki, Caddebostan'da bir arsa geldi arsa sahiplerinin mevcut binası arsaya göre çok küçük, yeni yapılan binada herkese 2 daire kaldı.

Aynen o durumu da biliyorum. Site cok sıkısık bir yapıya sahip olsa anlarım yer yoklugundan böyle birsey yapıılıyor diye ama öyle de değil. Tüm daire m2 lerini ve arsa çapını bilmiyorum. Ama yönetimden kolaylıkla öğrenilir diye düşünüyorum. Hatalı bilgi vereceklerini sanmıyorum.

FaBeRgE
21-11-2014, 15:45
Telefon numarası da ben alabilirmiyim acaba, bende mütaitim. Değerlendirmek isterim.

XSi
21-11-2014, 16:01
Arsanin durumunu belediyeye sormadan muteahhit teklif vermez, en onemli sey yapilabilecek insaat alani.

O teklif ona gore gelmistir zaten. Cok fazla bisey beklemeyin farkli tekliflerden hayal kirilligi yasamayin sonra.

İnsaat maliyetleri 3 assagi 5 yukari belli. Ev fiyatlari belli o muhitte, alacaginiz ev ilk teklifte 60 ise 65 olur ama 90 olmaz, 2x2=4.

rahmi
21-11-2014, 16:30
Arkadaşım kentsel dönüşüm,inşaat ve danışmanlık hizmeti veriyor yerleri bağdat caddesinde telefonunu pm atıyorum.

darkmoon
21-11-2014, 17:22
küçülme normal binanın bulunduğu taks ve kaks ölçüleri ile ilgili.. yeni imar yönetmeliklerinde bir sürü zorunlu şeyler var ve eski tip binalarda bunları çoğu yok.. bunlar eski bina yıkılıp yeni bina projesi çizildiğinde mecburi olarak eklendiğinde evlerin boyutlarından ister istemez feragat ediceksiniz.. sadece imar yönetmeliğide değil bağlı bulunan belediyeninde belli yönetmeliği zorunlu kıldığı şeyler vardır bunada uymak zorunlu..

en basitinden arkadaşımın beşiktaşda bulunan apartmanın geri dönüşüm projesi içince yıkıp yenisini yapıcaklar şu anki binada asansör falan yok 30 yıllık bina yeni binada mecburi imar yönetmeliği gereği asansör olması lazım asansör boşluğu zaten projeye eklendimi arkadaşın 120m2 evi 70-80m2 civarına düşüyor.. projeyi çünkü bizede getirdi yapıcak bir şey yok bunlar zorunlu dedik.. belli bir bloğun üstünde 30 du sanırım kapıcı dairesi zorunlu misal..

hilmi
21-11-2014, 22:42
merhabalar,
ben de şöyle cevaplayayım, öncelikle kimse gelip sizin evinizi 3 ay sonra yıkamaz, çürük raporu alan binlerce bina yıllardır durmaktadır, henuz gelip zorla yıkılan bir örnekle karşılaşmadım,
eğer kentsel dönüşümden yararlanmak istiyorsanız, devletin size bir takım yardımları oluyor, daire başına 100.000 tl lik 2 yıl ödemesiz sonrasında faizsiz ve uzun vadelerle ödeme imkanınız olan kredi alma durumunuz var.
ayrıca inşaat süresi boyunca kira bedelleri devlet tarafından hibe şeklinde ödeniyor,
yukarıda arkadaşların da belirttiği gibi inşaat alanları yeni kanunlarla ve projelerle olması gereken noktalara çekildiği için sahip olduğunuz dairelerin aynı sayıda tekrar yapılması istendiğinde,
m2 lerinde azalmalar gerçekleşebiliyor. fakat bu deprem yönetmeliklerine uygun daire sahibi olduğunuz için genelde sizin için ekonomik anlamda getirisi olan bir iş oluyor.
sizin şöyle bir avantajınız olabilir, site şeklindeki yapılar kentsel dönüşümden faydalanırken, sahip oldukları yeşil alanlarda istenirse ve izin alınabilirse 1 veya 2 blok daha yapılabiliyor,
bu da size extradan daire veya maliyetlerde azalmalar olarak yansıyor.
doğru araştırılması ve doğru kişilerle çözülmesi gereken bir iş, bol bol araştırın, teklifler alın sonra karar verin,
elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, sorularınız olursa daha da yardımcı olmaya çalışırım.

onursumer
22-11-2014, 01:15
ek olarak devlet kira yardımıda yapıyor ayda 680tl alıyorum ben

projelerinizde mutahite ne kalıyor tam olarak onuda oğrenmek lazım genelde bu tarz yerlerde yoneticiler ceblerini doldırmak için binbirturlu yol izliyorlar o yüzden dikkatli olun kesinlikle m2 nizi tam oğrenip farklı yerlerden proje ve teklif isteyin

benimde birkaç çalıştığım kişi var ama şuan orayla ilgilenemeyecek kadar yoğunlar genede bir sorucam

DOHC
22-11-2014, 07:34
küçülme normal binanın bulunduğu taks ve kaks ölçüleri ile ilgili.. yeni imar yönetmeliklerinde bir sürü zorunlu şeyler var ve eski tip binalarda bunları çoğu yok.. bunlar eski bina yıkılıp yeni bina projesi çizildiğinde mecburi olarak eklendiğinde evlerin boyutlarından ister istemez feragat ediceksiniz.. sadece imar yönetmeliğide değil bağlı bulunan belediyeninde belli yönetmeliği zorunlu kıldığı şeyler vardır bunada uymak zorunlu..

en basitinden arkadaşımın beşiktaşda bulunan apartmanın geri dönüşüm projesi içince yıkıp yenisini yapıcaklar şu anki binada asansör falan yok 30 yıllık bina yeni binada mecburi imar yönetmeliği gereği asansör olması lazım asansör boşluğu zaten projeye eklendimi arkadaşın 120m2 evi 70-80m2 civarına düşüyor.. projeyi çünkü bizede getirdi yapıcak bir şey yok bunlar zorunlu dedik.. belli bir bloğun üstünde 30 du sanırım kapıcı dairesi zorunlu misal..

Bazı hususlar değişti en son. Örneğin kat bahçesi kaldırıldı, asansör boşluğu, apartman içindeki yangın merdiveni falan emsalden sayılmamaya başladı. Benim apartman daha 1 yıl önce bitti, 38 daire, kapıcı dairesi yok. Profesyonel bir firmadan teklif almak faydalı.
İnternette arsanın boyutu, emsal değeri falan vardır. En azından Kadıköy belediyesi web sitesinde bu hizmet var. Arkadaş bakabilir.

Ome_RS
22-11-2014, 09:35

Abi her blokta iki tane kocaman asansör mac yapabicegin kat boslukları kapıcı dairesi bekci kulubeleri balkon ıvır zıvır mevcut. yani yeni binaya ek birsey yapılıp bu yuzden m2 dusmesi söz konusu değil.

merhabalar,
ben de şöyle cevaplayayım, öncelikle kimse gelip sizin evinizi 3 ay sonra yıkamaz, çürük raporu alan binlerce bina yıllardır durmaktadır, henuz gelip zorla yıkılan bir örnekle karşılaşmadım,
eğer kentsel dönüşümden yararlanmak istiyorsanız, devletin size bir takım yardımları oluyor, daire başına 100.000 tl lik 2 yıl ödemesiz sonrasında faizsiz ve uzun vadelerle ödeme imkanınız olan kredi alma durumunuz var.
ayrıca inşaat süresi boyunca kira bedelleri devlet tarafından hibe şeklinde ödeniyor,
yukarıda arkadaşların da belirttiği gibi inşaat alanları yeni kanunlarla ve projelerle olması gereken noktalara çekildiği için sahip olduğunuz dairelerin aynı sayıda tekrar yapılması istendiğinde,
m2 lerinde azalmalar gerçekleşebiliyor. fakat bu deprem yönetmeliklerine uygun daire sahibi olduğunuz için genelde sizin için ekonomik anlamda getirisi olan bir iş oluyor.
sizin şöyle bir avantajınız olabilir, site şeklindeki yapılar kentsel dönüşümden faydalanırken, sahip oldukları yeşil alanlarda istenirse ve izin alınabilirse 1 veya 2 blok daha yapılabiliyor,
bu da size extradan daire veya maliyetlerde azalmalar olarak yansıyor.
doğru araştırılması ve doğru kişilerle çözülmesi gereken bir iş, bol bol araştırın, teklifler alın sonra karar verin,
elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, sorularınız olursa daha da yardımcı olmaya çalışırım.

zaten 2014 ocakta 1 aya yıkılıcak diye kagıt göndermişler işlem hala devam.
kredi bilgilerini vs söylediler.
emsal artısı mı ne yapmaya calısıyorlar.

ek olarak devlet kira yardımıda yapıyor ayda 680tl alıyorum ben

projelerinizde mutahite ne kalıyor tam olarak onuda oğrenmek lazım genelde bu tarz yerlerde yoneticiler ceblerini doldırmak için binbirturlu yol izliyorlar o yüzden dikkatli olun kesinlikle m2 nizi tam oğrenip farklı yerlerden proje ve teklif isteyin

benimde birkaç çalıştığım kişi var ama şuan orayla ilgilenemeyecek kadar yoğunlar genede bir sorucam

insaat firmasndan ayrı olarak mı 680 alıyosun onur onun işlemleri nasıl işliyor.

Ome_RS
22-11-2014, 09:45
Arkadaşlar cok fazla kagıt var o yuzden işe yarayacagını düşündüklerimi buraya koyuyorum. Kalanları hep yeni bina detayları.
arsa ve mevcut daire blok bilgilerine iletişim bilgilerine hepsıne asagıdaki resimlerden ulaşabilirsiniz.

Bu arada yapacak olan firma kira vs hiçbirsey vermiyormus 680tl sadece devletten alınıyor o kadar. Ben tasınma yardımı vs demiştim o firma toplantıya katılmamıs. Tehdit edildiği söyleniyor.

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10390288_10152860231049644_1120092362491749133_n.j pg?oh=7034cec655de5739d2b91bed1bfc337e&oe=54DAB965&__gda__=1427585139_61bee79129c7e74d13b0362ec8bbcf6 c

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10407744_10152860231099644_974532148463842109_n.jp g?oh=17f9c4be67683cc6cb4d696c3a0e3e07&oe=54DDF95E&__gda__=1423098420_197bba906f9e7bb8504b7276c6dd7cb 0

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10478437_10152860231159644_7803801258566882229_n.j pg?oh=b52d637c71eefbfed953f0ccb2738fc7&oe=550E3D8B

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10417584_10152860231234644_4298420790586669940_n.j pg?oh=521ff1bf3f60671a19ad8c336c0a61c0&oe=54D96DAF

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10801584_10152860233939644_6582476506847633233_n.j pg?oh=26ce5f4f66c45bb883b7d79ebb28efa5&oe=550BFBE7

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/10805560_10152860235794644_8254780207808857738_n.j pg?oh=867baaa8fe5024747ff6db31275f96d2&oe=550F4B08

XSi
22-11-2014, 10:14
Emsal artisi olmayabilir.

Bana kalirsa en iyi cozum tum kat malikleri bir kooperatif olusturun. Bazilari cebinden para ciksin istemeyerek daha kucuk m2 eve razi gelecek, bazilarida bir yatirim yapacak buyuk ev icin para yatiracak. Yeterli gelmezse disardan uye bulunarak insaat masrafi karsilanacak.

Muteahhitin payida size kalacak. Kooperatifi kurun, ekibi kurun projeye baslayin. Devletin destegide var kira vs. En hayirli cozum bu olur.

Emsal artisi olsa bile kendi kooperatifiniz ile ilerleyin. Kazanan siz olursunuz.

Ome_RS
22-11-2014, 10:28
o iş imkansız kimse bir daha kooparatife girmez ev zaten o sekilde baslandı 5 sene dedikleri ev 15 senede teslim edildi herkesin agzı sütten yanık

huseyinturk
22-11-2014, 10:33
Kentsel dönüşüm kapsamında aktif inşaat yapan bir firmada çalışıyorum şantiye şefi olarak. Genelde avrupa yakasında şantiyelerimiz ama yer avantajlıysa maltepeyede girebilirler. Firma sahipleri bilinçli insanlar, her türlü sonuna kadar kefil olurum güven konusunda. İncelemeye aldırabilirim arsalarınızı, teklif hazırlatabilirim düşünürseniz.

Aykar (http://www.aykarinsaat.com/) Devam eden ve bitmiş projelerimizi siteden inceleyebilirsiniz.

sword
22-11-2014, 11:41
düşük emsal oranları yüzünden dönüşemiyoruz bizde :)

Ome_RS
22-11-2014, 14:11
Arkadaslar iletısım bilgilerını paylştım ilgilenen hber versın bizde yonetımle takıbını yapalım kaynamasın

XSi
22-11-2014, 14:16
o iş imkansız kimse bir daha kooparatife girmez ev zaten o sekilde baslandı 5 sene dedikleri ev 15 senede teslim edildi herkesin agzı sütten yanık

o zaman hayırlısı olsun, inşallah en uygun şartlar ile yeni evlerinize kavuşursunuz bir an önce.

Krup
23-11-2014, 13:11
Iletisim için bir numara alabilirmiyiz

ilker_yusuf
23-11-2014, 14:03
Dedemin emniyet evlerde bir apartmanı var. Orasıda kentsel dönüşümde ama inşaat firmaları tüm adayı alıp site yapmayı tercih ediyor. Bugüne kadar gelen tekliflerde mevut dairelerimiz 90 m2 den 75m2 ye düşüyor. Toplamda 8 daire 1 dükkana karşılık ise 7 daire alabiliyoruz. Ancak mevcutta 250.000 - 300.000 bandında olan daireler projeden sonra 600.000 civarına kadar çıkıyor. Şuan bazı adalar anlaşıp vermiş durumdalar. Binaların yıkımlarına başlandı. Detaylı bir anlaşma yapılırsa bence bir çok ev sahibi için karlı anlaşmalar mevcut.
O nedenle projeleri ve içerikleri gerçekten iyi incelemek lazım.

Ome_RS
23-11-2014, 22:00
Iletisim için bir numara alabilirmiyiz

buyrun 3-4 post yukarıda yazıyor.

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10801584_10152860233939644_6582476506847633233_n.j pg?oh=26ce5f4f66c45bb883b7d79ebb28efa5&oe=550BFBE7

onursumer
23-11-2014, 22:59
insaat firmasndan ayrı olarak mı 680 alıyosun onur onun işlemleri nasıl işliyor.

evet inşaat firmasından aldığım ücret haric devletten kentsel donuşum desteği alıyorum devletten

bunuda zaten mutahit ayarlıyor ben hiçbirşey yapmadım benden hesap no istedi işlemleri yaptı hesabıma para yatmaya başladı okadar ki biz inşaata daha yeni başlıyoruz yıkalı birkaç ay oldu binayı

free-hifi
06-05-2015, 12:21
bİR gelişme var mı

onur200sx
06-05-2015, 13:17
2007 deprem yönetmeliğinden önce yapılmış binaların çoğunda depreme dayanıksız çıkma ihtimali yüksektir.Heleki 15-20 yıllık binalarda risk oldukça fazladır.2007 deprem yönetmeliğindeki hususlara uymamasının yanı sıra o zamanki beton ve demir kalitesini,işçiliği ve statik projelerin uygulamada eksik ve yanlış uygulanma ihtimallerinide göz önüne alındığında durumun vahimliği ortadadır.

Çürük raporu alındıktan sonra yapının yıkılması kaçınılmazdır.Ayrıca Kira yardımı hususunda bakanlık topu belediyeye atmış durumda.Belediye de kira yardımı verecek durumum yok diyip vatandaşı mağdur etmektedir.Bazı belediyelerde bu sorunlarla karşılaşıyoruz.Bulunduğunuz semtin belediyesinde mutlaka konu ile ilgili görüşün.

Bu hususları ve işi yapacak firmayı iyi seçmenizi tavsiye ederim.Firmaların referanslarına mutlaka bakın.İşi almaktan öte işi zamanında bitirmeleride önemli.M2 ye pek takılı kalmayın.Proje bittiği zaman site içerisinde yeni binada daire sahibi olmanızdan dolayı zaten fazlasıyla kar etmiş olucaksınız;eğer daireyi satmayı düşünürseniz hemen.

Ome_RS
06-05-2015, 14:50
Bir firma ile anlaşıldı belirli bir süre verdiler. Bu yaz yıkım işlemleri başlayacak. yıkımdan sonra 24 ay içinde teslimat planlanıyor.
teşekkürler ilgilenen ve fikir veren herkese.

free-hifi
06-05-2015, 16:35
Bir firma ile anlaşıldı belirli bir süre verdiler. Bu yaz yıkım işlemleri başlayacak. yıkımdan sonra 24 ay içinde teslimat planlanıyor.
teşekkürler ilgilenen ve fikir veren herkese.
Kooperatif sıkıntı çıkaramadığına göre sağlam bir firma herhalde yerel firma olsaydı demirli gil ile baş edemezdi